Автор Тема: Мајстории по дома....  (Прочитано 85967 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9925
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #705 на: 09 Април 2024, 08:15:06 am »
Vo meser de, so nivni seriski. Mi baraab pak atest.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2950
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #706 на: 28 Април 2024, 22:42:13 pm »
Која плоча од Knauf - Silentboard, Sonicboard или Diamond има најдобар коефициент на звучна изолација?

И дали во МК има да се купи Noiseproofing sealant - нешто налик на овој? Било која марка би ми вршела работа, ако ја бива.

Зависи за која позиција. Имаш и Cleaneo кои се со отвори во нив, баш да упијат звук. Не е само плочата, треба да се разлгеда цел систем, позицијата итн...

Кујна на комшијата па ѕид (не гипс) па спалната моја (вграден плакар постоечки залепен за ѕидот со комшијата) каде се слуша цевката за вода од кујната на комшијата.

Ќе се вади плакарот за звучно да се изолира.

Ldecibel контактирани нивната изолација сосе изведба кошта 3800-4900 / м2, а кај мене се 10м2.

Да дадам апдејт за изведување на звучна изолација:

1. Ѕид со комшија
2. 20мм воздушен слој (празно)
3. Метални Knauf профили на кои е налепена Knauf дихт трака  и така се залепени на патос/ѕид/таван + штрафени но немаат контакт со проблематичниот ѕид
4. Исполна со Knauf Naturboard Fit-G - камена волна дебелина 50мм
5. 2 слоја Knauf Diamant гипс плочи редени контра - првиот слој вертикално а вториот хоризонтално и на спојот плоча со плоча (од ист слој) ставен Акрил
6. Кај каблите што излегуваат од гипсот ставено акрил

Акрилот е користен бидејќи L decibel ми го препорачаа како некоја алтернатива за акустичен дихт, и патем беа сосема коректни иако од кај нив не купив ништо. Секоја пофалба.

Сеуште се слуша сосема малце кога комшијата ќе пушти вода (кујна) но кога ќе се стави вграден плакар нема ич да се слуша.

За greenglue акустичниот дихт пишав на descon.rs но ми вратија дека поради високите транспортни трошоци повеќе не го увезуваат.

Ролната еластомерен каучук од Гостивар ми остана неотворена.
« Последно менување: 28 Април 2024, 22:49:44 pm smole »

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5067
Мајстории по дома....
« Одговори #707 на: 03 Мај 2024, 21:55:35 pm »
Аматерски, ко за првпат, поарно него шо беше,чат пат бега по некоја на васер вага ситна работа ама не ми е нешто мн битно, за на нива повеќе од доволно.  Да дојди да гледа некој што се разбира вероватно има илјада пропусти. Сеа уште со лепак мрежа и абрип да видиме како ќе оди работата.









Се исшвајцова шо се најде од материјал  за лозницата
Дограмата е исто, апсајкл, шо се најде, да не заврши на буниште заврши тука.

 





Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6552
  • French diamond
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #708 на: 04 Мај 2024, 00:44:44 am »
Најдов некој стари фотки, што значи да имаш добар мајстор дома, ко татко ми на пример  :D

Од ова мало шупиче/гаража





До ова



И сега веќе вака изгледа



Се со свои раце од темел до кров, златни раце има чоекот.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54800
  • Махер
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #709 на: 04 Мај 2024, 09:26:51 am »
Аматерски, ко за првпат, поарно него шо беше,чат пат бега по некоја на васер вага ситна работа ама не ми е нешто мн битно, за на нива повеќе од доволно.  Да дојди да гледа некој што се разбира вероватно има илјада пропусти. Сеа уште со лепак мрежа и абрип да видиме како ќе оди работата.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Се исшвајцова шо се најде од материјал  за лозницата
Дограмата е исто, апсајкл, шо се најде, да не заврши на буниште заврши тука.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
 
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изолацијата на покривот е многукратно претенка.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5067
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #710 на: 04 Мај 2024, 09:53:42 am »
@Deni Кровот одамна е наместен не паметам веќе точно, ама не е само тоа шо се гледа има поприлично солидно стиропор во внатрешноста како шо се сеќавам, сосем пријатно е за седење сега, попријатно него кај некој луѓе кај шо сум бил во поткровље а го праеле мајстори и живеат во него, овде за на нива и ова мн е.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5724
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #711 на: 04 Мај 2024, 18:49:51 pm »
Стави пластични лајсни со мрежички на прозори и вратата за оса гз да исцепе 😁.
Прва рака опни црн лепак на забеста па само залепи ја мрежата малку да пропадне,потоа ден/два земи бел лепак за редуцирање,ќе го направеш поводен и влечи со лептирот.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен flashgordon007

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #712 на: 05 Мај 2024, 04:03:33 am »
Најдов некој стари фотки, што значи да имаш добар мајстор дома, ко татко ми на пример  :D

Од ова мало шупиче/гаража





До ова



И сега веќе вака изгледа



Се со свои раце од темел до кров, златни раце има чоекот.



Сега ми личи дека немаш гаража?

Отсутен flashgordon007

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #713 на: 05 Мај 2024, 04:11:39 am »
Аматерски, ко за првпат, поарно него шо беше,чат пат бега по некоја на васер вага ситна работа ама не ми е нешто мн битно, за на нива повеќе од доволно.  Да дојди да гледа некој што се разбира вероватно има илјада пропусти. Сеа уште со лепак мрежа и абрип да видиме како ќе оди работата.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Се исшвајцова шо се најде од материјал  за лозницата
Дограмата е исто, апсајкл, шо се најде, да не заврши на буниште заврши тука.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
 
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изолацијата на покривот е многукратно претенка.

Остај тоа што е потенка изолацијата (така му пресметал проектантот) на кровот (тоа белото е стиропор???), него изолација се става од надворешна страна а не од внатрешна страна на ѕидот...

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5067
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #714 на: 05 Мај 2024, 08:13:02 am »
@flashgordon007 Кој проектант го бараш в нива ? По пропис не само шо треба од надвор, и да се малтериса внатре пред се треба ама јеби га ете не е. Ако ја лепев надвор пак ќе беше блокови,гнаса внатре нефункционална како и претходно со фасада надвор, овде е колку да е функционално да преспие човек, да не те шика промаја низ блокови и да задихтова од бубачки и остали штетници. 
Од надвор Ако мѕ дојди денот некогаш, ако излези материјал арно од негде арно, ако не пак арно.
« Последно менување: 05 Мај 2024, 08:25:23 am vladic3110 »
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 152
  • The best or nothing.
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #715 на: 05 Мај 2024, 09:52:50 am »
Ние сме пишман што лепевме стиропор и ставивме абрип од внатрешна страна. Се осеќа некоја чудна миризба само во таа просторија, а се средивме, и кречено неколку пати наменски, ама џабе. После прашав мајстор, и рече дека сме го "затвориле" ѕидот, односно изгубил некоја пропусност. (заборавив терминот) Дури и татко ми сака да вадиме се, ама многу работа ќе има.
Инаку, постои рачен малтер од ригипс, перфект е за вакви работи.

Владе, не знам од што ти е кровот, ама јас би ставил и камена волна меѓу роговите, и решетки на џамоите.  :)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5067
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #716 на: 05 Мај 2024, 11:45:25 am »
Миризби,влага,муфла тоа да, се сложувам можно е ради вакви затворања, ама тоа се дешава во стросани живеалишта со добра пвц дограма, вакумираш дома. Овде ни едно парче дограма не дихтова, ќе си има природен провев цело време ќе дише просторот :D
Решетки не планирам, евентуално една брава во касата,тука ни клуч на врата нема, има резе од надвор.
Брави, решетки не го сопреле никој до сега ако решил да зијани, особено па понастрана некаде кај што може квалитетно да се посвети. Имам една кинеска никаква камера на др место, планирам да ја менам со imou, неа може да ја уштекам во некој ќош од плацот, нека снима.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен flashgordon007

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #717 на: 06 Мај 2024, 09:01:13 am »
@flashgordon007 Кој проектант го бараш в нива ? По пропис не само шо треба од надвор, и да се малтериса внатре пред се треба ама јеби га ете не е. Ако ја лепев надвор пак ќе беше блокови,гнаса внатре нефункционална како и претходно со фасада надвор, овде е колку да е функционално да преспие човек, да не те шика промаја низ блокови и да задихтова од бубачки и остали штетници. 
Од надвор Ако мѕ дојди денот некогаш, ако излези материјал арно од негде арно, ако не пак арно.

@vladic3110  Јас не ти барам проектант, тоа било твоја задача. Тој истиот проектант е тој кој ќе гарантира со својата стручност и знаење дека тоа „в нивата“ нема да ти падне на глава и нема да те повреди или убие тебе и твојата фамилија. Ама, ние сите сме премногу паметни и тоа (лошото) се случува на некој друг.

Ако ти е за заштита од промаја, колку што разбрав дека е поента на занимацијава, си имал и поевтини и поефикасни решенија. Ама јбг, треба некој со школо од струката да ти каже.

Да не мислиш дека те навредувам, ама секое школо си има примена. Не за да се вработи школуваниот во некоја државна фирма, туку да ја олесни, направи економична и некому корисна живеачката.

Од оваа област информација можеш да добиеш и бесплатно, без да те некој уценува да купиш скапи материјали или опрема од него...

Како мислиш да те ценат тебе како стручен од својата област кога не ја почитуваш стручноста на другите од нивната област.


Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5067
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #718 на: 06 Мај 2024, 09:42:10 am »
@flashgordon007 Како лесно пуцаш критериуми од уста за нешто шо е градено од сам чоек со една мешалица алал да ти е.
 Точен си, треба да се почитува стручоста на другите во нивната област, Е ама треба да се има и да се плати трудот.
Ако се имало ќеш немаше тука слики да се качат, ќе се плател архитект, изведувач, ќе дојдеа 20 души тука да заградат градилиште и нека се рмба некој месец, ќешот натопорен, клучот на рака, сите среќни весели. Јас за гајба крали и сендвич со 5 кебапи незнам такви фирми шо работат, затоа вака е со дограма од ѓубре, стиропор и остали вишок материјали собрани.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен savage

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 593
  • Сузуки Витариче
Одг: Мајстории по дома....
« Одговори #719 на: 06 Мај 2024, 10:11:59 am »
Дали некој знае каде би можел да најдам шарки за поклопци за прозори (кепенци)?

Нешто како ова:

Потпис.