Автор Тема: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback  (Прочитано 28346 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10036
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #105 на: 13 Декември 2022, 08:54:41 am »
Јас додека го поседував Меганот не видов филтер со пластична рамка, но на последното менување видов/купив со поголема димензија па им го вратив, среќа најдов како што треба во друга продавница, во спротивно можеби и јас ќе бев принуден да касапам :)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #106 на: 13 Декември 2022, 09:32:51 am »
Порано и претходно имав ставано Comline и знам дека само ланскиот Филтрон и овој сега Comline се вака направени. Секогаш сум менувал досега вакви како на сликата, дури има и жлеб за тој забот од рамката да влези на место, да не можиш да го утниш правецот на протокот на воздухот. Го видов уште впродавница ама пошто е многу фер чоекот и шо сакам ми порачува од бренд ако имам желба за 370ден не се побунив и зедов тоа што има на лагер.


Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17267
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #107 на: 13 Декември 2022, 09:51:35 am »
Сликава ми заличи на лежај за спална соба, си викам што става кревет во тема за Меган човеков... Треба да олабавам од гледање мебел изгледа...

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #108 на: 10 Април 2023, 09:17:32 am »
После скоро 9 години прекрше колата кај мене 100,000км.
Ќе дојдат и 10 години пошто ми требаат преку 10 бона шо ги немам за Меган 4-ка, БМВ кец (F20), или Волво В40.  ;D

Се друго поефтино ќе биди само некоја година поново со гратис непозната историја и состојба.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #109 на: 28 Декември 2023, 08:36:38 am »
2023-та зафати:

- 272,200км >> 6100ден - Delphi Регулатор за притисок на гориво и решен проблемот со нестабилни вртежи посебно на ладно.
- 273,600км >> 710ден - Стабилизатор лев (Sidem), и пак чука нешто, го имав од поодамна ај реков да го сменам да не се испрај работата, сепак не!
- 280,900км >> 3250ден - Мал сервис, 5L Elf 900 SXR, Muller филтер воздух и масло, Comline кабина.
- 281,000км >> 3800ден - Акумулатор Vesna Premium 62Ah 600A (Ромбат истера точно 5години)

Регистрација, гуми менување стандард како секоја година...


За чудо ништо поголемо не излезе годинава, освен 2 проблеми кои се активни:

- Напред лево ми мава како на метал нешто на многу рандом ситуации, на клекнување после лежечки, при вртење некогаш при паркирање, при пренос на тежина кон десно..., скоро една година веќе никако да се влоши позначајно, на технички два пати гледаат џабе, јас по мое го извадов и браникот некој радијатор да не лупа, џабе...
- втор проблем, почна да ми се отклучува од двете картици рандом колата, дугимињата не се пропаднати ама ете на потчукнување или тресење картицата се активираат.  :-\

Вгодина на есен е на ред голем сервис, па со малку храброст изгледа ќе го правам сам, и да прекрши нова година ќе добие нови амортизери на багашник, на ладново одвај држат оригиналните.



Позначајни случувања во текот на годинава:

- почна да квичи на загреана линискиот каиш, па зедов каков било, Мејле, 600ден, за тој да квичи во ладно уште полошо, резили насабјале, па го вратив стариот континентал пошто очигледно Мејле е ѓубре невидено, како шо можи да се види на сликите по мазната површина. Стариот во ред е засега можи обратно го ставив.  ;D



- гратис набиен полумесец на задно тркало по сусрет со браник од Лада Нива, при маневар не ги пресметав тие 40цм надвор од шасија на браникот. Лада Нива ќе заобиколувам со минимум метро во иднина. Ова ќе остани така како што е, нема ниту есап ниту логика пошто е поголем зафат за да биди естетски прифатливо од двете страни на колата.



- се затна лев одвод под шофершајбна заради кривина во цревото, па го одзатнав.



Тоа е, нови авантури во новата...  ;D

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4708
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #110 на: 28 Декември 2023, 10:32:32 am »
2023-та зафати:

- 272,200км >> 6100ден - Delphi Регулатор за притисок на гориво и решен проблемот со нестабилни вртежи посебно на ладно.
- 273,600км >> 710ден - Стабилизатор лев (Sidem), и пак чука нешто, го имав од поодамна ај реков да го сменам да не се испрај работата, сепак не!
- 280,900км >> 3250ден - Мал сервис, 5L Elf 900 SXR, Muller филтер воздух и масло, Comline кабина.
- 281,000км >> 3800ден - Акумулатор Vesna Premium 62Ah 600A (Ромбат истера точно 5години)

Регистрација, гуми менување стандард како секоја година...


За чудо ништо поголемо не излезе годинава, освен 2 проблеми кои се активни:

- Напред лево ми мава како на метал нешто на многу рандом ситуации, на клекнување после лежечки, при вртење некогаш при паркирање, при пренос на тежина кон десно..., скоро една година веќе никако да се влоши позначајно, на технички два пати гледаат џабе, јас по мое го извадов и браникот некој радијатор да не лупа, џабе...
- втор проблем, почна да ми се отклучува од двете картици рандом колата, дугимињата не се пропаднати ама ете на потчукнување или тресење картицата се активираат.  :-\

Вгодина на есен е на ред голем сервис, па со малку храброст изгледа ќе го правам сам, и да прекрши нова година ќе добие нови амортизери на багашник, на ладново одвај држат оригиналните.



Позначајни случувања во текот на годинава:

- почна да квичи на загреана линискиот каиш, па зедов каков било, Мејле, 600ден, за тој да квичи во ладно уште полошо, резили насабјале, па го вратив стариот континентал пошто очигледно Мејле е ѓубре невидено, како шо можи да се види на сликите по мазната површина. Стариот во ред е засега можи обратно го ставив.  ;D

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

- гратис набиен полумесец на задно тркало по сусрет со браник од Лада Нива, при маневар не ги пресметав тие 40цм надвор од шасија на браникот. Лада Нива ќе заобиколувам со минимум метро во иднина. Ова ќе остани така како што е, нема ниту есап ниту логика пошто е поголем зафат за да биди естетски прифатливо од двете страни на колата.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..) (Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

- се затна лев одвод под шофершајбна заради кривина во цревото, па го одзатнав.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Тоа е, нови авантури во новата...  ;D
Tropanjeto napred - caska od amortizer, lagerot gore

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2106
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #111 на: 28 Декември 2023, 12:17:39 pm »
Или тоа што кажа @nikola_bb , а провери и спирали. Кај мене нови спирали правеа проблем додека не се откри после скоро 2 години, а ставив нови затоа што стариот беше искршен а не се гледаше, само се слушаше звук метал од метал, скоро исто како ќе ти отиде стабилизатор
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #112 на: 28 Декември 2023, 12:53:24 pm »
И тоа гледам сега, 2016-та ги сменав амортизерите сосе „бафери/лагери“ горе, ама ете небитно, гледам до 1500ден е лагерот, да го извадам амортизерот можам ама на друго место да му дадам да го сменат лагерот, на ќоро така да пробам, па и ќе се види спиралата која вака на гледање повеќе пати не забележав нешто необично.  :-\

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1835
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #113 на: 28 Декември 2023, 13:15:07 pm »
Најубата кола во Битола.
Татко ми, 2 дена частеше кога ја продаде. Никогаш више ренџер во авлија.  ;D
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #114 на: 28 Декември 2023, 13:26:43 pm »
Замисли ја среќата, а само еден ден частеше за твоето раѓање.  ;D

Мене ми помина возот за продавање, мислам каде ќе најдам толкава будала да ја купи, африка ќе треба да правам извоз.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1835
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #115 на: 28 Декември 2023, 14:22:09 pm »
Замисли ја среќата, а само еден ден частеше за твоето раѓање.  ;D

Мене ми помина возот за продавање, мислам каде ќе најдам толкава будала да ја купи, африка ќе треба да правам извоз.

Доведен сум, од првиот брак на мајка ми. Не верувам дека частел.   :)

Како е криза со коли, пробај, може ќе ја продадеш. Гледаш дека голф 4 од 2000 оди за 3500 евра...
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #116 на: 28 Декември 2023, 18:14:58 pm »
Брат сега ако не ја продајш на вакви цени, никогаш.


Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #117 на: 29 Декември 2023, 07:26:39 am »
За секое лонче има капаче.  ;D

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13472
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #118 на: 29 Декември 2023, 08:50:14 am »
Дотераја тро. Ова крилото сам можиш да го подиспрајш. Малку боичка и топ. Таксисти, кола за дрнкање секогаш треба 😁

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2106
Одг: Renault Megane II 1.5 dCi (82KС) - 2003 Hatchback
« Одговори #119 на: 29 Декември 2023, 08:51:43 am »
Мене за Сеникот пред некој ден ми понудија 3000 евра, па ме ставија во мисла  :)
Претпоставката е мајката на сите заебувања