Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1777219 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8295 на: 08 Декември 2017, 23:44:26 pm »
Да, сакаат. Ене го каде е. Не гледам зошто да не може? Али се согласувам дека треба да е ограничено движењето. И вака како што е сега е океј.

Мада, ене ја и Скопска Црна Гора, и има и други места, ама тие не се интересни за сликање на Инстаграм.

Од друга страна.. Многу се изнервирав на Козјак пред две недели - фино беше времето, отишле луѓе, све фино, и толку многу ѓубре имаше оставено...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8296 на: 08 Декември 2017, 23:47:06 pm »
Да, сакаат. Ене го каде е. Не гледам зошто да не може? Али се согласувам дека треба да е ограничено движењето. И вака како што е сега е океј.

Мада, ене ја и Скопска Црна Гора, и има и други места, ама тие не се интересни за сликање на Инстаграм.

Од друга страна.. Многу се изнервирав на Козјак пред две недели - фино беше времето, отишле луѓе, све фино, и толку многу ѓубре имаше оставено...

Thank you for helping me make my point.

Грешка е да се мисли дека ќе се преземе една мерка и дека магично ќе се опраат рабоите. Само кој е на власт е толку глуп што не знае ни 2 мерки да искомбинира а не па 20...

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8297 на: 08 Декември 2017, 23:49:23 pm »
Абе.. Реално, насекаде не можеш да имаш џандари што ќе казнуваат за фрлање ѓубре. Треба да проработи малку саксијата на глава, и да знаеш дека што и да правиш, треба да си го собереш ѓубрето и уредно да си го фрлиш таму каде што треба.

Хауевер, ја би пуштил џандари таму за викенд. Две смени, од јутра до сутра. На тој видиковецот се собираат луѓе, и таму оставаат ѓубре. Нека напишат џандарите 20-тина казни.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8298 на: 09 Декември 2017, 00:05:06 am »
Е па да забраниме луѓе и на козјак, и на скопска црна гора, и на секое место со надморска височина поголема од 300м. Можда е тоа решение....Тогаш планините ќе ни бидат чисти.
Или .. wait a moment, ми текна! Да рокнеме една неутронска бомба врз скопје 2014.. 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8299 на: 09 Декември 2017, 00:24:15 am »
Не бе Симо, скраја да е. Само треба да проработи малку свест кај луѓево за да немаме потреба од никакви забрани и ограничувања.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8300 на: 09 Декември 2017, 00:25:30 am »
Треба вековите турско да се заменат со векови австро-унгарско. А тоа не е можно наеднаш.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8301 на: 09 Декември 2017, 00:25:41 am »
Од каде ќе ја детонираме?

Абе ако разберат дека сме објавиле тендер за неутронска бомба, знаеш ли колку гужва ќе биде према наплатна рампа Отовица? Абе хаос ќе стане тоа, чушките повторно ќе раснат у Струм'ца!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8302 на: 09 Декември 2017, 01:46:40 am »
Нема да го зачуваат со тоа што ќе ги спречат оние кои сакаат да се качат до жичара со кола.

Они нека одат на Кожуф, Пониква, Плачковица, Вртешка, малце ли места има? Они сакаат од Рекорд одма за 10 минути да се на планина... епа не може.
Па може. Инаку се главеше по 1ч нагоре и автобусот неможеше да пројде. Па заглавени беа и тие со кола и тие со бус по 1ч. А вака со бус си таму за 10 минути или порано ако одиш за 5 минути. Ем нема да се тресеш дали те заглавиле 4 коли и да ти треба 1ч да се симнеш во 12:45 надоле.

Не е само да се зачува Водно. Туку да може да се користи Водно. Да екшуали можеш да отидеш на водното. И тоа пази само викенд и празник и тоа од 9-16 не цело време. Само она време во кое се правеше најголемиот хаос во цела држава.

Отсутен Кољо

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
    • MVP Ring
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8303 на: 09 Декември 2017, 03:04:14 am »
Денес налетав на фин џандар. Бев паркиран не прописно, па кога забележав џандари тркнав до кола побрзо да се тргнам ама ме застана. Ми провери документи и ми кажа дека сум сликан. Ама сликата немало да ја испрати до станица бидеќи брзо сум се вратил.

Ус пат како на прваче ми објасна зошто тука не смеам да се паркирам и ми ја кажа висината на казната.

Она што ме изненади е речникот, не ми заповеда, туку фино ми препорача да не се паркирам тука и дека имаат зачестени контроли.

Дури и срам ме фати искрено, му се заблагодарив и му ја киднав.

Овој пат полицијата место да има казнена дејност имаше поучна. И при мали прекршоци како возење без светла, нецелосна опрема и слично, мислам и дека тоа треба да биде примарната цел.

Ако некој нема прва помош, нели е подобро да му укажеш на тоа и да го упатиш да купи, место да се казни? Сепак полицијата е тука за да го регулира собраќајот, а некогаш подобри последици следуваат после награда наместо после казна.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk


Отсутен howitz

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2273
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8304 на: 09 Декември 2017, 08:41:08 am »
У Македонија ако те казнат џандари ќе го повториш делото уште најмалку 5 пати пошто „кој ги е*е они мене ќе ме казнуваат“.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • Eбач на батерии :D
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8305 на: 09 Декември 2017, 09:00:07 am »
Кога ќе го удрам по џебот 5-пати со казна од 300 евра, без можност да се плати 150 евра во рок од 8 дена ќе видам дали ќе го повтори пак. Има да бега од местата каде бил казнет.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8306 на: 09 Декември 2017, 09:14:25 am »
Денес налетав на фин џандар. Бев паркиран не прописно, па кога забележав џандари тркнав до кола побрзо да се тргнам ама ме застана. Ми провери документи и ми кажа дека сум сликан. Ама сликата немало да ја испрати до станица бидеќи брзо сум се вратил.

Ус пат како на прваче ми објасна зошто тука не смеам да се паркирам и ми ја кажа висината на казната.

Она што ме изненади е речникот, не ми заповеда, туку фино ми препорача да не се паркирам тука и дека имаат зачестени контроли.

Дури и срам ме фати искрено, му се заблагодарив и му ја киднав.

Овој пат полицијата место да има казнена дејност имаше поучна. И при мали прекршоци како возење без светла, нецелосна опрема и слично, мислам и дека тоа треба да биде примарната цел.

Ако некој нема прва помош, нели е подобро да му укажеш на тоа и да го упатиш да купи, место да се казни? Сепак полицијата е тука за да го регулира собраќајот, а некогаш подобри последици следуваат после награда наместо после казна.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk



Секако дека полицијата треба прво и примарно да има едукативна улога, барем во вакви ситуации. Да се надеваме дека трендот ќе продолжи.

Новиве џандарчиња што се овие неколку месеци на обуки се генерално фини. И мене ме застанаа пред некоја недела во ниедно време. Добро вечер, добро вечер, документи, аа ова каква кола е, на тест, добра е, добра е, видоа дека сум трезен, ме пуштија.

Само малку ми е чудно што ги гледам по улици застануваат, а немаат кола џандарска до нив.  Некако сум навикнат, па мислам дека не треба да застанам. Или све сакам да ги прашам да не им треба превоз. :D

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8307 на: 09 Декември 2017, 09:39:32 am »
Со Стингерот те застанаа?
- Шо кола е оваа?
- Киа бе, Стингер, нова џам!
- Шо пари е?
- 50 000 евра!
- Колку?!!! Дај ваму таа книшката да ти пишам 40 казнени, ти ќе се заебаваш со џандари тука!!! Киа 50 000 евра... шефо да беше, 60 ќе ти опнеше за таква заебанција!

И така :)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8308 на: 09 Декември 2017, 09:41:22 am »
Хаха, не, за волја на вистината, со Стоникот. :D

- Добра вечер.
- Добра вечер, момент, сега документите. Да ја најдам сообраќајната само..
- Нова кола?
- Не, не е моја, на тест.
- Како тоа?
- Работам како автомобилски новинар.
- И, добра е?
- Да бе, супер.
- Повелете документите.. Пријатна вечер!

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8309 на: 09 Декември 2017, 14:57:26 pm »
На ипкисија верзијата е поинтересна.