Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1778197 пати)

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4800 на: 01 Јули 2014, 02:00:32 am »
Јас на семафор ја дигам кацигата ако чекам подолго, иначе без кацига не седнувам ни на мотор ни на точак. Принцип ми е тоа што до сега на точак неколку пати ме спаси, со мотор за среќа уште сум немал такво лошо искуство.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4801 на: 01 Јули 2014, 02:08:43 am »
Другарче има чопер Yamaha Dragstar...NSU Pretis...и други мотори :)

Отиде на отпад, си најде стар германски шлем...го офарба, со кожи внатре,...дрн дупки... го среди.

Си го вози на мотор. Цена 300 денари :)

Еве слика



И јас на истиот мотор и истиот шлем ама уште не среден


Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4802 на: 01 Јули 2014, 02:23:23 am »
Ако те запрат џандари у Грција, замараат ли со задолжителна опрема, односно дали треба да иам нешто плус што кај нас не се бара?

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4803 на: 01 Јули 2014, 07:36:35 am »
Браво за муабетот Онак,тоа е тоа правилно размислување и давање пример тука како треба и понашање на одговорен човек.На форум кој го читаат којзнае колку луѓе,да се пишува дека ќе правам како што мене ми одговара,а не како законите што налагаат,а пред се и здравиот разум,за пофалба е.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4804 на: 01 Јули 2014, 07:55:11 am »
едноставно,не возете мотор ако нејќете кацига да носите

уф уф уф... еве сега ке го паркирам моторот и нема више да го возам, само зашто ти така рече хахаха.. :o

абе чоек.. кацига носење е за моја лична безбедност, а не твој кеиф... и јас бирам дали ке ја носам или не т.е. дали ке ризикувам дополнително повеке од веке постоечкиот голем ризик да возиш мотор, низ скопје, поготово мотор што е над 140 коња и има 1000 кубика...  има и закон кој вели дека ке имам казна ако не ја носам... и ке си ја платам ако ме фатат... баш ми е гајле, што тоа тебе и таквите како тебе не им се свиѓа, што јас ке возам без кацига...

има вакви глупи реакции и од шофери на коли на семафор, абе кацига бе момче... абе чикица, а ти каиш да врзеше? абе остај ме мене сега, јас за твое добро зборам... абе чикица и јас за твое добро зборам...

значи глеј си во својот двор и за себе, немој да кажуваш други како ке праат за себе.. ако недај боже дени се случи некое срање, утре јас ке паднам од мотор без кацига, не ти. јас ке скршам глава, не ти. јас ке умрам, а не ти... и ти или било кој друг возач нема да бидете одговорни за тоа ако јас паднам и го истурам мозокот на асвалт. апсолутно моја работа, не твоја.

Или купете си асална кацига, не нокшири да ставате на глава.

дома имам точно 8 кациги. 3 се лично мои, 2 се на невестата, по една за децата и една има златна резерва исто за децата. таа што е златна резерва е кацига евтинка, од кинеските. и од моите една е евтинка од исти калибар. другите кациги заедно коштаат колку моторот, ако не и повеке. значи зборам за саглам кациги...

едноставно, не гледам дека за низ скопје ми треба кацига, а на отворен пат кога тргам, тогаш сум со фул опрема.. не само кацига, туку и специјална јакна со заштити на лактови и раменици и грб, понатака пантолони (нив поретко ги носам почесто со фармерки сум) поткапа и ракавици... имам и дошдовен мантил за пркеу јакна иако јакната е водоотпорна. значи имам фул опрема која кошта бајаги, ама не гледам за сходно во скопје да ја носам.. дури ни кацигата.

 се мислев да купам еднаш од оние летни кациги што се, како шлемче... абе која и да ја пробав, на квазимодо личев кога ке се погледнам во огледало... затоа одлучив ризикот да си го прифатам, ако не возам со кацига, т.е. ако одлучам да не носам... кој вози мотор знае дека во овие пеколни горештини, кацига до 18ч навечер да носиш е рамно со самоубиство... ако веке си стварно борец за носење кацига, и тргнуваш од ссебе, тогаш послушајте го советот на фичо мк и не возите мотори кога не носите кациги..

Ќе ти објаснам зошто грешиш, се надевам дека ќе сфатиш.

Хипотетичка ситуација #1: Си го возиш моторот, без кацига. Застануваш на семафор. Некој со кола позади тебе те подчукнува. Не многу. Малку, ама доволно за да изгубиш рамнотежа и паднеш. Со главата удираш во раб од тротоар, или некој раб од кола до тебе, или нешто неубаво. Имаш трајни последици. Ти живееш со трајни здравствени последици, тој во колата живее со вината и законските реперкусии. Твојата сопруга живее со сопруг кој е инвалидизиран, децата имаат татко кој нема да може да им игра на свадба.

Хипотетичка ситуација #2: Си го возиш моторот, без кацига. На улицата пред тебе има истурено уље од нешто, ама многу тенок слој и не се приметува. Моторот ти лизга, паѓаш. Колата што е позади тебе почнува да кочи, ама и таа почнува да лизга надвор од контрола*. Човекот позади тебе ни крив ни должен ти ја удира/прегазува главата. Ти живееш со трајни здравствени последици или (скраја да е) загинуваш, тој во колата живее со вината и законските реперкусии. Твојата сопруга живее со сопруг кој е инвалидизиран, децата имаат татко кој нема да може да им игра на свадба.

Дополнително, реалност е дека парите кои ќе се дадат за лечење, терапии, операции, итн, се (технички барем) наши, заеднички пари.

На крајот, биди свесен дека носењето или неносењето кацига не е само за твоја лична безбедност. Односно, ајде, можеби само по тебе ќе има здравствени последици, ама влијанието е значително пошироко. Неносењето кацига е себично, ако не по другите во сообраќајот кои не ги знаеш, туку по твоето семејство.




* Ова ми се случи мене, лани пред тргнување на турата то Берово, пред Лукоил на Зајчев Рид. Скутерче пред мене излизга на истурено уље што истекло од некој камион пола саат пред тоа. Тој со скутерот излизга и падна и продолжи да лизга, јас пробав да кочам и не успеав, среќа веќе бев подзавртен кон бензинската па успеав да го избегнам. Ми требаа неколку минути да се смирам како што треба. Додека полнев гориво уште еден човек со мотор падна, една кола се изврте и удри во кола во спротивна насока.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4805 на: 01 Јули 2014, 08:24:58 am »
Мора фул фејс кацига? Некоја по летна варијанта може?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4807 на: 01 Јули 2014, 09:34:55 am »
Во врска неносењето кацига во град и непотреба од истото.

Двајца искусни моторџии, што цел живот возат мотор имаа незгоди. Едниот на паркинг да го премести моторот се лизна од песок и за малце трагично ќе завршеше, во кома беше. И другиот, возејќи скутер без кацига, на семафор го подбутнал некој со друг скутер случајно. Човеков паднал со глава директно на раб од тротоар и почина...

Поради вакви приказни, а и здрав разум јас секогаш носам кацига и тоа дека возам веспа од 150 кубика, возам само со отворена кацига.

Инаку се согласувам со онак дека негова работа е дали ќе носи или не кацига.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4808 на: 01 Јули 2014, 11:24:40 am »
Браво за муабетот Онак,тоа е тоа правилно размислување и давање пример тука како треба и понашање на одговорен човек.На форум кој го читаат којзнае колку луѓе,да се пишува дека ќе правам како што мене ми одговара,а не како законите што налагаат,а пред се и здравиот разум,за пофалба е.

добро бе чоек.. кај виде ти јас да давам пример? цело време зборам во едно лице-еднина и тоа лично за мене. тука напнавте со кацигите, поготово ти со твојот став:
едноставно,не возете мотор ако нејќете кацига да носите

кој е лично за тебе. да се разбереме... нај често носам кацига, ама кога е пеколно жешко а морам да возам низ град (читај центар, кисела вода, и карпошите), тогаш не ја носам. значи СЕЛЕКТИРАМ КАДЕ ДА ВОЗАМ. ако морам да идам на пример во ѓорче, ке идам од друга страна само за да носам кацига. не проаѓам низ овие места.. ама ако МОРА ТАМУ ДА ИДАМ, е тогаш не турам. дури и ако сум некаде на друго место, а тмау треба да идам, ја остаа кацигата, идам, завршувам работа, се враќам и пак ја земам па продолжувам со кацига. едноставно сметам дека здравствено е неподобно за мене. јас имам 150+ кг и под кацига имам преку 60 степени. додека возиш не е проблем, кацигите мои (затворените зборам) имаа отвори со вентилација, но таа вентилација функционира само кога се движишч кога стоиш на семафор не. плус дополнително поглем проблем е што кога ке застанеш на семафор, во 99% од моемнтите, перката за ладилниците тогаш се вклучува, пошто и на нив (ладилниците) им треба движење. перка во возење не се вклучува.

чуството во тој момент е незамисливо. замисли да седиш на клупа на сонце, на врв пладне, ама облечен, а не разголен по купаќќи, а на глава туриш најлон кеса. и во одреден момент некој гение ти вклучи тајфун за греење во тебе завртен.  е тоа би било вистинскиот ефект...


зеро-класен..

знаеме дека си добар во давање примери за хипотетички ситуации... ај сега ке те замолам хипотетичка ситуација измисли, на ова жешково, што може да му се случи на човек со 150 и нешто кила, кој пред само 2 години има преживеано инфаркт.

и за последен пат кажувам, дека зборам само и само во свое име, не давам примери и не ме слушајте мене. јас сум лош пример. носете кациги, за ваша безбедност е...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4809 на: 01 Јули 2014, 12:11:29 pm »
Еден француз пред некоја година дојден тука на службена визита ми праи муабет:

„А бе тука нема казни за неносење кацига?“
„Има, ама слабо се почитува носење кацига“
„Во Франција, ако те видат без кацига, моторот ќе ти го запленат, 400 евра казна и ништо чудно да завршиш некој ден во полиција“

Е така треба и кај нас за вакви прекршоци. Недајбоже, ќе се акне од моја кола, ќе слета со главата у ивичњак, ќе го носам на душа цел живот.. Или бетер, жив и инвалид да остане, па да се глеаме цел живот низ градов...

Е сеа топло им е и у Франција под шљем, ама си траат и си возат со шљемои.. Кој не може да издржи - не вози.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4810 на: 01 Јули 2014, 13:26:27 pm »
Јас носам кацига нон-стоп и на 40 степени, се е навика ...

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4811 на: 01 Јули 2014, 13:36:15 pm »

Дап, концептот „мојата сигурност е моја работа„ слабо се согласува со моментот на одговорност на другата страна во некоја евентуална сообраќајна несреќа... во која некој го загубил животот (или останал инвалид) затоа што не носел кацига.

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4812 на: 01 Јули 2014, 15:50:07 pm »

Секоја ситуација,приказна за себе.
Јас сум за носење кацига и носам,ама не како што треба.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4813 на: 01 Јули 2014, 16:51:56 pm »
Поголема трагедија од неносење кацига е само носење кацига која не е закопчана.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4814 на: 01 Јули 2014, 17:05:21 pm »
+ носење кинеска кацига, односно кацига која не е сертифицирана.