Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1778195 пати)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4785 на: 30 Јуни 2014, 15:46:56 pm »
Арно машала паушалот во грција, 100 еврики :D
Како утврди за Хрватска 50+ ? ''За надминување на дозволената брзина во населено место од 50 км на час, во Хрватска се плаќа казна од 5.000 до 15.000 куни, или до 1.980 евра.''
Ја оваа реченица ја сфакам како тоа дека не смееш над 50 да возиш во град која е дозволена во Хрватска во градовите, значи 50 е дозволено во Хрватска во градовите.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4786 на: 30 Јуни 2014, 15:48:05 pm »
Во грција првата недела е упола, значи 50еур е паушал.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4787 на: 30 Јуни 2014, 16:27:22 pm »
Онак фер беше и ме праша дали сакам мене или неа да и ја пиши казната, јас дека кавалер па му реков мене ама ме пушти ;D
Дени не бев таму, во ПП ме запреа :)

Балкански фраелук :( Да си бил кавалер, нејзе кацигата ќе си и` ја дал. А не вака - нека крши глаа малата...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4788 на: 30 Јуни 2014, 17:42:52 pm »
^ баш. :D

Шала на страна, не знам што е тука неочекувано, и јас на негово место би застанал за неносење кацига, без разлика што едниот носи. Што е ова, демек кола, па тие позади не треба да се врзуваат? :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4789 на: 30 Јуни 2014, 20:26:22 pm »
И во кола позади треба појас врзан. По закон.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4790 на: 30 Јуни 2014, 21:08:53 pm »
Јас искрено кацигата ја носам ради реда за да не ме запираат насекое. А тоа дека ќе спасам глава ако паднам со она нокширон од кацига не верувам, не дај госпо да ми падни од раце сол ќе се стори :) (не е во ред ама тоа е). Не дека сум во право, туку кажав ме нервира шо мене ме запира а другите со брзински кои возат по 150 низ град и повеќе за него се невидливи...

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 863
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4791 на: 30 Јуни 2014, 21:41:07 pm »
И во кола позади треба појас врзан. По закон.

Да, да, точно, но во практиката скоро и да не се применува тоа. Зборам за казнување по таа основа. :) А не дека позади е нешто многу побезбедно за да седиш одврзан. Може и полошо ќе поминеш од тој што седи врзан напред.

Дејзи, добро е да стекнеш таква навика. Често возам планински велосипед, а навика ми е скоро секаде да носам кацига на мене. Дури и се осеќам како да ми недостасува нешто ако немам кацига на глава. :D

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4792 на: 30 Јуни 2014, 21:59:26 pm »
Јас искрено кацигата ја носам ради реда за да не ме запираат насекое. А тоа дека ќе спасам глава ако паднам со она нокширон од кацига не верувам, не дај госпо да ми падни од раце сол ќе се стори :) (не е во ред ама тоа е). Не дека сум во право, туку кажав ме нервира шо мене ме запира а другите со брзински кои возат по 150 низ град и повеќе за него се невидливи...
Исто,исто.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4793 на: 30 Јуни 2014, 22:01:51 pm »
јас почнав се почесто и да не ја носам.. кога е премногу жешко, на семафор можам да се онесвестам... законот вели дека морам инаку ке ме казнат, а на прво место ми е моето здравје, па иде мојот кеиф и ако кошта тоа 35 евра, ок, ке си ги платам... кога ке уклучи перка на семафор додека седам, кога ке дувне во мене крв од уши почиња да ми тече од што ми е жешко во кацигата...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4794 на: 30 Јуни 2014, 23:51:46 pm »
едноставно,не возете мотор ако нејќете кацига да носите

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4795 на: 01 Јули 2014, 00:12:24 am »
Ha ha ha

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4796 на: 01 Јули 2014, 00:31:03 am »
Или купете си асална кацига, не нокшири да ставате на глава.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4797 на: 01 Јули 2014, 01:19:19 am »
едноставно,не возете мотор ако нејќете кацига да носите

уф уф уф... еве сега ке го паркирам моторот и нема више да го возам, само зашто ти така рече хахаха.. :o

абе чоек.. кацига носење е за моја лична безбедност, а не твој кеиф... и јас бирам дали ке ја носам или не т.е. дали ке ризикувам дополнително повеке од веке постоечкиот голем ризик да возиш мотор, низ скопје, поготово мотор што е над 140 коња и има 1000 кубика...  има и закон кој вели дека ке имам казна ако не ја носам... и ке си ја платам ако ме фатат... баш ми е гајле, што тоа тебе и таквите како тебе не им се свиѓа, што јас ке возам без кацига...

има вакви глупи реакции и од шофери на коли на семафор, абе кацига бе момче... абе чикица, а ти каиш да врзеше? абе остај ме мене сега, јас за твое добро зборам... абе чикица и јас за твое добро зборам...

значи глеј си во својот двор и за себе, немој да кажуваш други како ке праат за себе.. ако недај боже дени се случи некое срање, утре јас ке паднам од мотор без кацига, не ти. јас ке скршам глава, не ти. јас ке умрам, а не ти... и ти или било кој друг возач нема да бидете одговорни за тоа ако јас паднам и го истурам мозокот на асвалт. апсолутно моја работа, не твоја.

Или купете си асална кацига, не нокшири да ставате на глава.

дома имам точно 8 кациги. 3 се лично мои, 2 се на невестата, по една за децата и една има златна резерва исто за децата. таа што е златна резерва е кацига евтинка, од кинеските. и од моите една е евтинка од исти калибар. другите кациги заедно коштаат колку моторот, ако не и повеке. значи зборам за саглам кациги...

едноставно, не гледам дека за низ скопје ми треба кацига, а на отворен пат кога тргам, тогаш сум со фул опрема.. не само кацига, туку и специјална јакна со заштити на лактови и раменици и грб, понатака пантолони (нив поретко ги носам почесто со фармерки сум) поткапа и ракавици... имам и дошдовен мантил за пркеу јакна иако јакната е водоотпорна. значи имам фул опрема која кошта бајаги, ама не гледам за сходно во скопје да ја носам.. дури ни кацигата.

 се мислев да купам еднаш од оние летни кациги што се, како шлемче... абе која и да ја пробав, на квазимодо личев кога ке се погледнам во огледало... затоа одлучив ризикот да си го прифатам, ако не возам со кацига, т.е. ако одлучам да не носам... кој вози мотор знае дека во овие пеколни горештини, кацига до 18ч навечер да носиш е рамно со самоубиство... ако веке си стварно борец за носење кацига, и тргнуваш од ссебе, тогаш послушајте го советот на фичо мк и не возите мотори кога не носите кациги..
« Последно менување: 01 Јули 2014, 01:31:35 am onak »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4798 на: 01 Јули 2014, 01:40:21 am »
Ама и летање од мотор со 60 на саат без кацига е еднакво на самоубиство, а возењето низ град има повеќе шанси за сообраќајна незгода. И сами знаете колку возачи на мотори гинат по нашиве патишта.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4799 на: 01 Јули 2014, 01:44:26 am »
незнам што не разбираш... ама нема везе... на ова жешко со кацига на глава, низ гужви, ке ти се ебе секој кејф што би го имал кога се возиш. а без кацига има ризици повеќе и од разен калибар... и ги пишав погоре кои се... секој за себе си гледа и си одлучува... ако прифаќаш такви ризици, бујрум, ако не или турај кацига или не вози..
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време