Автор Тема: Регистрација и технички преглед  (Прочитано 287233 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54886
 • Махер
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1530 на: 12 Мај 2023, 10:36:22 am »
Вие си знаете. Тарифникот е тиња. Тоа реков и јас. Мање више исто плаќаш.

Присутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2106
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1531 на: 12 Мај 2023, 10:37:14 am »
Вие си знаете.

Не ми одговори дали би возел фамилија во Ајго или Up од 2018-та?

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17331
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1532 на: 12 Мај 2023, 11:25:11 am »
Во град би возел, како што и секој треба да вози во општество кај што еден човек преку своите постапки се грижи за цело општество.

Тука, будејќи е отсутно тоа, градско возило е Volvo XC90, или Mercedes GL. Фаќа место на улица колку за 3 коли, и е ултра некомпатибилно со мали возила при фронтален или страничен удар.

Да возат сите нормално димензионирани коли во градска средина, ќе се осеќаш и ти безбедно :)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54886
 • Махер
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1533 на: 12 Мај 2023, 11:28:46 am »
Вие си знаете.

Не ми одговори дали би возел фамилија во Ајго или Up од 2018-та?
Апсолутно. За во град би возел. Или тоа или скутер.

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3861
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1534 на: 12 Мај 2023, 11:29:47 am »
Мало количе за низ град е благодет... Од искуство.

Sent from my Xiaomi 12x


Присутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2106
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1535 на: 12 Мај 2023, 11:32:25 am »
Вие си знаете.

Не ми одговори дали би возел фамилија во Ајго или Up од 2018-та?
Апсолутно. За во град би возел. Или тоа или скутер.

ОК.
Значи тогаш е потребно две коли по фамилија, така? По логикава - една за низ град и една за надвор од град/викенди/патувања/одмори.

Супер, со среќа да им обезбедиш на луѓето две коли по фамилија :)
Две регистрации, дупол трошок за одржување.

Малку повеќе ова е контрадикторно со тоа за што треба да се стреми едно општество како Македонија. Ти изгледа забораваш како и каде живееме и ќе живееме.

П.С На скутер ќе возиш цела фамилија или како е рачуницата?

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1571
Регистрација и технички преглед
« Одговори #1536 на: 12 Мај 2023, 12:00:54 pm »
Ќе се трудиш повеќе да заработиш.

Јас имав мала кола (од салон купена) и до денес се каам што ја продадов. Нема поголем благодет од мала кола за низ град. А се функционира и за до Грција и за до Белград. Значи до 350-400км.

Си бил у Италија пример? Фиат 500 и Смарт возат низ град.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10902
 • 430i
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1537 на: 12 Мај 2023, 12:01:24 pm »
го викаме *Цице
*C1ce

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3861
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1538 на: 12 Мај 2023, 12:03:39 pm »
Цики...


Ќе се трудиш повеќе да заработиш.

Јас имав мала кола (од салон купена) и до денес се каам што ја продадов. Нема поголем благодет од мала кола за низ град. А се функционира и за до Грција и за до Белград. Значи до 350-400км.

Си бил у Италија пример? Фиат 500 и Смарт возат низ град.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ако се сака, се може... До Бугарија на море бев со Матиз, 15 дена...

Само што сме многу разгалени у денешно време...


Sent from my Xiaomi 12x

Присутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2106
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1539 на: 12 Мај 2023, 12:10:38 pm »
Само што сме многу разгалени у денешно време...

Јас се учев да возам на Фичо. Го возев уште некоја година откако положив.
Со Опел Астра 1995-та годиште бевме со моите пред 15-тина години до Кушадаси. Астра без клима. Во август, две години по ред.

Не се ставам во разгалени јас, така да...

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1571
Регистрација и технички преглед
« Одговори #1540 на: 12 Мај 2023, 12:11:09 pm »
Јас со мало дете со колички со триста чуда си одев на одмор и патувања. Колата си имаше клима и пристојно си се држеше на 120. Ама беше нова новцата од салон. Со фабричко радио на со усб и со 6 ербега. 

Така да причите дека не се безбедни малите коли се само причи.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен KaZaN

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3861
 • Шуруп Мајстор
  • Шуруп Мајстор
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1541 на: 12 Мај 2023, 12:11:39 pm »
Јас тебе не те спомнав...

И мене Матизот без клима ми беше...

Sent from my Xiaomi 12x


Присутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2106
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1542 на: 12 Мај 2023, 12:13:10 pm »
Ќе се трудиш повеќе да заработиш.

Oва е малку контрадикторно со тезите на Дени погоре.
Ако некој може да си дозволи 2 коли - може и да си дозволи да си плати било каква цена на регистрација и за двете коли.

Отсутен Bravo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1571
Регистрација и технички преглед
« Одговори #1543 на: 12 Мај 2023, 12:16:06 pm »
Ќе се трудиш повеќе да заработиш.

Oва е малку контрадикторно со тезите на Дени погоре.
Ако некој може да си дозволи 2 коли - може и да си дозволи да си плати било каква цена на регистрација и за двете коли.
Ок. Значи сеа правиме муабет за придобивките од помало возило. Не за имање или немање пари. Тоа е индивидуална и променлива работа.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2106
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1544 на: 12 Мај 2023, 12:19:41 pm »
Ќе се трудиш повеќе да заработиш.

Oва е малку контрадикторно со тезите на Дени погоре.
Ако некој може да си дозволи 2 коли - може и да си дозволи да си плати било каква цена на регистрација и за двете коли.
Ок. Значи сеа правиме муабет за придобивките од помало возило. Не за имање или немање пари. Тоа е индивидуална и променлива работа.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Епа темата е за регистрација и цените, не за придобивки од помало возило.
Дени спомна помало возило како репер за поевтина регистација, јас реков тоа што реков, има пишано погоре.
Буквално никаде не реков дека мало возило е лошо, освен ако ти е единствено возило по дома, а имаш фамилија.

Еве Марјанот погоре ставил слики од C1, ама он има и BMW лимузина, не видов да го сопираат кај Велес со Цитроенот, нели?

Муабетот на Дени од кој почна дебатава е дека сме требале да се стремиме како општество сите да имаме мали и евтини коли (а со тоа и поевтини регистрации) - нешто со што апсолутно не се согласувам.
Скоро никој не сака да вози C1 или Ајго, а да му е единствена кола во домаќинство.
« Последно менување: 12 Мај 2023, 12:24:49 pm balanar »