Автор Тема: Регистрација и технички преглед  (Прочитано 282849 пати)

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6964
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #15 на: 20 Март 2014, 11:13:55 am »
Кај мене во осигурање не ми ставиле и за патници, дали може да се додаде ?

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5486
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #16 на: 20 Март 2014, 13:31:31 pm »
Obicno prasuvaat dali sakas patnici da osiguras ako nete prasaat znaj deka nema da pisat sigurno..napraj se na 3 1/4. Otidi tamo kazi gospogjo vi naglasiv za patnici a neste mi zapisale pa kje vidis ako ti dopise kje si doplatis kolku treba imirna glava.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3810
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #17 на: 20 Март 2014, 14:00:51 pm »
Mene vo ponedelnikot vo PSS vkupno za Lancerot beze tehnicki zasto preku dve godini pravamm, me fati 8900 vkupno.
Osiguruvanje od Eurolink so se patnici so podarok kabli za  palenje.

Цепки.. Мене околу 12.000 и нешто ми искочи.

Без технички?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #18 на: 20 Март 2014, 14:16:05 pm »
Комплет, сосе осигурување.

Отсутен Lo17

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 227
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #19 на: 20 Март 2014, 14:22:58 pm »
Jas, pamtam lani mi dadoa nekoj dokument so koj ovaa godini teknicki pregled mi e besplaten.
Samo imav edno prasanje, ako se menuva sopstvenost na kola, vo den na registracija, osven kupoprodazen dogovor, ke treba da se menuva soobrakjajna, tablici i dr, ili moze so istite?

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20609
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #20 на: 20 Март 2014, 14:27:54 pm »
Не ти е бесплатен (или барем не би требало да е), туку не е задолжителен и се прави на 2 години.

Сообраќајна да, пошто ќе треба да гласи на новиот сопственик. Таблици мислам дека не мора, ако припаѓаат на истото географско одредиште.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3810
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #21 на: 20 Март 2014, 15:13:23 pm »
Комплет, сосе осигурување.


Osiguruvanje e obavezno. Tehnichki ripash na edna godina. Jas istoto go plativ vo pss 13000 i neshto.

Отсутен banjifiko

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 123
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #22 на: 21 Март 2014, 11:31:40 am »
Јас го регистрирав возилото пред еден месец во Макоил, Сеник, 1,6 2004 г. излезе 2200денари техничкиот со ситнуриите, 1500 за патишта, со тоа што им ги дадов на каса парите, ги потпишав уплатниците за во пошта и толку. А осигурувањето го правев преку агент на рати (7100 денари). Вкупно 10800 за автомобил од 83Кв.

Инаку, прашував и по другите станици за технички преглед и излезе дека е најисплатливо во Автомакедонија, бидејќи даваат 1000 денари попуст на технички ако правиш осигурување преку нивниот брокер. Јас одев на варијанта на рати и не можев да го искористам ова, но мој колега пред недела дена регистрираше Матиз, и со 40% попуст преку Сава осигурување (8 години старо) му дојде вкупно 5200 денари.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20075
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #23 на: 21 Март 2014, 14:10:49 pm »


Отсутен dare532

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 116
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #24 на: 23 Април 2014, 00:17:15 am »
Дали сеа со секоја регистрација е задолжително да се менува собраќајната

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16005
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #25 на: 23 Април 2014, 00:42:36 am »
не!
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен dare532

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 116
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #26 на: 23 Април 2014, 00:51:14 am »
фала другар, а што ми утнала таа што мии ја пишувала собраќајната и ми ги ставила првите 4 цифри од мотор ги повторила двапати на почеток е сеа да си ја сменам да ја средам како што треба што процедура ќе треба

Отсутен onak

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16005
 • сељаторе ин ил селандроре!!
  • КАНО еко системи
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #27 на: 23 Април 2014, 00:57:59 am »
на технички, на регистрација, со тие зелените листи кога ке ти ја регледуваат колата, посочи го тоа, типот ке ти го внесе тоа во листите и ке завршиш работа, но ке треба сообраќајна да смениш.. +200 денари е тоа... среќа што на мотор ти утнале... да ти утнале на шасија ке требаше во телевизија да се маткаш по шалтерите...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен dare532

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 116
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #28 на: 23 Април 2014, 01:00:32 am »
на технички, на регистрација, со тие зелените листи кога ке ти ја регледуваат колата, посочи го тоа, типот ке ти го внесе тоа во листите и ке завршиш работа, но ке треба сообраќајна да смениш.. +200 денари е тоа... среќа што на мотор ти утнале... да ти утнале на шасија ке требаше во телевизија да се маткаш по шалтерите...
Фала многу другар ќе средиме тогас работа

Отсутен Drive-r

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7477
 • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #29 на: 23 Април 2014, 01:18:48 am »
на технички, на регистрација, со тие зелените листи кога ке ти ја регледуваат колата, посочи го тоа, типот ке ти го внесе тоа во листите и ке завршиш работа, но ке треба сообраќајна да смениш.. +200 денари е тоа... среќа што на мотор ти утнале... да ти утнале на шасија ке требаше во телевизија да се маткаш по шалтерите...

Ayy kaj мене мислам во шасија утната е во нотарскиот договор, ама уште не ми е сменета сообраќајната.