Автор Тема: Kia Optima 2011  (Прочитано 40009 пати)

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #90 на: 28 Јуни 2012, 01:30:27 am »
Тоа завршната обработка мене лично ми е многу битна мислам на сите, ама ја сум таков пицајзла и си барам рчки. Значи ете класниот вика дека токму тоа и фали на КИА, ништо страшно! Ипак колата е голема наменета за некој бизнисмен да речеме просечен или фамилија, а тие што ќе купат вакви коли( повеќето) нема ни да обратат внимание на тие работи. Колата е супер у дизајн од првиот пат коа ја видов у живо ми се мота у глава, стварно ми е многу мерак што гледам вакво нешто у КИА, поради фактот што они се усовршуваат а и поради фактот дека другиве компании ќе треба да преземат нешто а не да тераат на стара слава :)
Се на се имам многу добар впечаток за колава, да се извозам, па после и поошширно ќе можам да кажам :) Ама искрено сакам и се надевам дека е стварно одлична кола


Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #91 на: 28 Јуни 2012, 02:13:40 am »
Не мешај завршна обработка со ергономија. Завршна обработка е fit & finish, а таму има фалинки. Има и кај ергономијата.. Рецимо, кога си правилно наместен да седиш, за да стигнеш до горниот дел од централната конзола треба да се подисправиш од седиштето.

Мрзи бе, да не се мрднело. Ела вози Алфа да те видам, ќе се изнашеташ додека наместиш парно да те стопли малце. :D

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #92 на: 28 Јуни 2012, 04:43:52 am »
Team Kia Racing wins the first race for the World Challenge




Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #93 на: 28 Јуни 2012, 10:44:06 am »
Oва е уште поубава, фар со леќа, сменета предна маска, и карбон лип ...
Доста интересно ...

Браво за Киа...


Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #94 на: 28 Јуни 2012, 11:13:59 am »
Не мешај завршна обработка со ергономија. Завршна обработка е fit & finish, а таму има фалинки.
Јас не добив таков впечаток, но би сакал да чујам за да научам :) Кои фалинки конкретно ги има?

Цитат
Има и кај ергономијата.. Рецимо, кога си правилно наместен да седиш, за да стигнеш до горниот дел од централната конзола треба да се подисправиш од седиштето.
Зависи кој седи. :D Јас немам таков проблем. ;)
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #95 на: 28 Јуни 2012, 11:16:57 am »
Друга битна ствар која може да спаси една кола е извлекување на воланот. На пример кај Авенсис воланот е предалеку кога ќе го наместиш седиштето убаво. Знам дека се приближува, но правам муабет кога е најприближено...

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #96 на: 28 Јуни 2012, 12:00:11 pm »
Ајде бе требало да се поместиш за да дофатиш копче. Кај мене ниту волан се менува ниту седиште се е фиксирано а колата ја возиме тројца. Па само влагаш и возиш. А сега имате подесив волан по висина длабочина и седишта исто и пак неможе да се наместите.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #97 на: 28 Јуни 2012, 12:06:52 pm »
Црви у г’зот имаат  :D

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #98 на: 28 Јуни 2012, 13:39:57 pm »
Штета што не планираат (ваљда) некој по мрсен дизелаш. Незнам како се снаоѓа 1.7-кава со волкав габарит и тежина.
Али 500л гепек.... поо..

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #99 на: 28 Јуни 2012, 13:48:48 pm »
@gojdo: Каков впечаток ти остави колата после целите 3-4 минути што седеше во салон?

Да нагласам, околу централната конзола и оддалеченоста - ако правилно седиш, рацете треба да ти бидат на такво растојание да можеш да ги поставиш зглобовите на воланот кога рацете се целосно исправени. Со таква поставеност, централната конзола е маааалку предалеку.

@kimi makedonski: Добредојде во 2012. Ова е фамилијарно возило, и комоцијата и ергономијата се пресудни.

Ако некој сака да ја разгледа колава поубаво, бујрум вечер од 19:00 до 20:00 пред Борис Трајковски, ќе бидам таму.
« Последно менување: 28 Јуни 2012, 14:09:31 pm zeroSignal »

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #100 на: 28 Јуни 2012, 14:27:21 pm »
Однадвор ми се допаѓа ама во внатрешноста се гледа дека се работи за корејско возило и таму имаат уште доста работа за да се приближат во врвот на класата.
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #101 на: 28 Јуни 2012, 14:53:29 pm »
Passat CC е друга класа и е доста поскап од Оптимава.

@LosiPatista, не знам дали тролаш или стварно толку се разбираш па ставаш слики од Америчкиот Пасат. Европскиот изгледа вака:

[img]http://www.scarletpumpkin.com/yahoo_site_admin/assets/images/Passat_front_copy.10670007_std.jpg
[img]http://www.scarletpumpkin.com/yahoo_site_admin/assets/images/Passat_rear_copy.10670355_std.jpg

Fiki, evropskiot passat da ne e poubav slucajno. Da bese ubav, nemase na oficijalniot sjat da stavat fotoshop.
http://www.volkswagen.de/de/models/der_neue_passat/gallery.html#/flash=6fea4cb7853baa0df74003f65ac2ca36@mediaLists_medialist_0_mediaItems_medialist_mediaitem_3

Eve ti sporedba pomegu evropskiot i amerckiot passat:
http://www.myturbodiesel.com/forum/f19/differences-between-2012-vw-passat-us-vs-europe-euro-trim-car-5142/
Iskreno mislam deka se podednakvo neatraktivni, so toa sto amerckiot e malku pogolem, poevtin, se nudi so pojaki motori, i zatoa e podobar.


@Zero

Daj sliki od losata zavrsna obrabotka. Da vidime sto kade strci.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #102 на: 28 Јуни 2012, 15:03:42 pm »
Fiki, evropskiot passat da ne e poubav slucajno. Da bese ubav, nemase na oficijalniot sjat da stavat fotoshop.
http://www.volkswagen.de/de/models/der_neue_passat/gallery.html#/flash=6fea4cb7853baa0df74003f65ac2ca36@mediaLists_medialist_0_mediaItems_medialist_mediaitem_3

Eve ti sporedba pomegu evropskiot i amerckiot passat:
http://www.myturbodiesel.com/forum/f19/differences-between-2012-vw-passat-us-vs-europe-euro-trim-car-5142/
Iskreno mislam deka se podednakvo neatraktivni, so toa sto amerckiot e malku pogolem, poevtin, se nudi so pojaki motori, i zatoa e podobar.

@Zero

Daj sliki od losata zavrsna obrabotka. Da vidime sto kade strci.

1. LOL :D Кој го измисли тоа Фотошопот, да му умре козата на комшијата :D
И Астон Мартин не се гордеат од новиот Vanquish, па и они ударно туриле рендер/фотошоп ;)

2. Се сложувам. Мене лично, прошлиот Пасат поише ми се свиѓа од овој. А у овој случај, Оптимата (визуелно) поише ми праи мерак од новиот Пасат.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #103 на: 28 Јуни 2012, 15:44:00 pm »
:D Хаха, добар си!

Мене ми се допаѓа Пасатот, поготово европскиот, во живо ми е ептен подобар од на слики и повеќе ми се свиѓа од прошлиот модел. Во убавина ми се тука негде со Оптимата.

Инаку морам да ги пофалам Киа, успејаа со Оптимата да ја стигнат аеродинамиката на новиот 208. И двете имаат ист коефициент на отпор.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #104 на: 28 Јуни 2012, 15:46:43 pm »
Јас ако имам време обавезно ќе поминам пред Борис. Да видам корејциве што ги фалите толку.