Автор Тема: Kia Optima 2011  (Прочитано 40006 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #120 на: 04 Јули 2012, 07:56:42 am »
Правите несоодветни споредби...
Прво и основно половно возило е половно, па макар тоа било и Ролс....
Тука сега е друго со споредбите....
Мерцедесот има опрема, да, стар е 10 години и фала богу е извозен...Истрошен...Издрндан...Колку и да бил добар, бил добар пред 10 години...Прво почнува да откажуваат ситници, од типот на звучници, проблеми со конектори, конекции, па кочници, па спони, јабучици, дискови, плочки, па сензор, па незнам гуми, па апуспух, па бла бла бла...И нон стоп ке си чепкаш по нешто...
Новата Киа, колку и да е Киа, е нова...Немаш никакви трошоци за кочници, плочки, гуми, спони, јабучици, ауспух, се функционира како да е ново, сипаш гориво и возиш...
Првите 5 години колку што е и гаранција, ако сака и мотор нека падне...Имам гаранција и освен за редовен сервис за ништо друго не давам ни банка...
Во просек ако поминувам по 10 до 15к годишно за 5 години ке има 75к километри и повторно ке биде понова и посочувана од мерцедес стар 10 години, донесен од Германија кој е невозможно да има помалку од 150 к поминати за тоа време... Тоа у превод би му дошло 50% истрошеност на моторот и 100% истрошеност на се останато....

Уствари да не се убедуваме, ова е некое мое видување...Барем јас така ги гледам работите...
И кога би требало да одбирам, дали ново или половно, за 10к евра попрво би одбрал нова Линеа од салон, одколку стар мерцедес....Тоа е...
Стара кола имам. Додека ја имам ке ја возам...Стара да продадам, за стара да купам и тоа без потекло не би...Барем на мојата стара знам дека ништо не и фали и покрај тоа што е стара...На старата стара ке треба пак да вложувам еден куп пари и делови, а меѓудругото повторно да учам механика за таа за да ја научам...Како не би отишол на мајстор за да ме превари...

НОВО си Е НОВО....Па макар била и КИА!!!
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #121 на: 04 Јули 2012, 08:27:36 am »
Mecka se spomna? :) pa uste i ne cinela gledam nesto se spominja.
Eh bre makedonce. ;)

C klasata e daleku podobro vozilo od optima. Konkretno imas C klasa koja e 5 godini srara za ista cena kako i optimata.

A imas i akord po ista cena od optima...

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #122 на: 04 Јули 2012, 08:29:18 am »
@gOJDO: Па па па, кај Мерцедес, па уште и Е класа.

Значи, Киата е добра, ама не си прај бајрам на умот.

Колку за споредба, Оптимата има 3цм подолго меѓуоскино од сегашната Ц класа, али 8 цм помало меѓуоскино од сегашната Е-класа. И да бидеме реални, Киата има уште мноооооогу леб да јаде за да се споредува со Мерцедес.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #123 на: 04 Јули 2012, 08:50:12 am »
Mene me cudi menjacot.

Stariot I30 ima mnogu dobar menjac. Noviot 6 brzinski menuvac vo Elantra i noviot I30 e odlicen (podobar nemam probano). Optimata e klasa dve nad nabrojanite, a ima los menjac? Vo kraen slucaj treba da e istiot 6 brzinski menjac od Elantrata, bidjeki gi nosat gore dolku istite motori.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #124 на: 04 Јули 2012, 08:54:57 am »
Nova Kia ili poloven Mercedes...kaj mene keseto e edno.

Ako Optimava e dovolno dobro vozilo da (kako sto citam) stvara glavobolki na VW koga stanuva zbor za NOV Pasat, ne smeeme li  da diskutirame i dali e dovolno dobro vozilo da predomisli nekoj kako mene  koj prvenstveno bi se odlucil za polovno no veke dokazano vozilo i toa:

 - daleku od izdrndano kako sto pisal Sale Sk ..(2006 godina)
 - so 2.0 ili 2.5 supercharged (kompressor) motor od 160 KS odnosno 190 KS.
 - za zavrsna obrabotka nema potreba da se diskutira.

Bottom line: Kolava dobro izgleda i kako sto pisav, veruvam deka e dobra...ali 20.000 za KIA koja nema ni realni 150 KS za mene e premnogu.
Napredok kaj KIA kako brend ima ogromen..no glavna prednost seuste treba da im bide mnogu poniskata cena vo odnos na realnata konkurencijata..a Mercedes za KIA ne se ni toa, tuku se mnogu pogore.
« Последно менување: 04 Јули 2012, 09:05:33 am Stratro »

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #125 на: 04 Јули 2012, 09:13:19 am »
@LP: Мењачот во i30 и Elantra мислам дека не е ист. Некаде прочитав, али може и да грешам. Мењачот во Оптимата не ист со ниеден од овие два. Кумплугот е тврд а мењачот е непрецизен и му треба здраво буткање и убедување за да влезе во брзина.

Мое субјективно мислење е дека Оптимата е одлична, но сеуште зад Пасат/Инсигниа/Мондео/Авенсис (зззз...) и мноооооооогу далеку зад Ц-Класа, БМВ 3 или Ауди А4.

Да, се добива повеќе (опрема и меѓуоскино) за помалку пари, но не е тоа единствената мерка за квалитет.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #126 на: 04 Јули 2012, 09:14:57 am »
Искрено до 16к по мене би вредело возилово...
20к не би дал, би одел на некоја друга варијанта...
Но од 2006 година, мерцедес донесен од Германија неможе да не биде издрндан...Колку сака нека е квалитетна изработката, тоа е реалност...
Не е ни Мерцедес тоа што беше...
За да се постигне цената на пазарот, европските брендови мораат да го намалат квалитетот за да можат да се борат со нивната конкуренција...Конкуренција под наводници бидејќи сепак се уште неможе да им бидат реална конкуренција, но заради куповната моќ на потрошувачите, не многу ретко, значи ,многу често се одлучуваат за поефтина варијанта..Тука е болката на големите компании...
Па сите оние кои имале директни средби со обуки или тренинзи во некоја од компаниите, било да е за коли, било да е за некој електронски компоненти или пак медицински апарати, каде се вртат огромни суми, знаат која е математиката...
Прво со намалување на квалитетот се постигнува подобра цена, но и деловите кои се вградуваат се со послаб квалитет...Тие се на долна граница на издржливост...
На прашање на сервисери од целиот свет, зошто (пример сега давам) на Пунто мора да се замени јабучица на 45к километри и ни километар повеќе за да биде безбедно, одговорот беше: Дали мислите дека за цената на јабучицата може де се добие дел кој ке трае 100к километри? Дали треба да работи сервисот и да заработува? Тоа е крајната граница на издржливост и тоа е тоа...
НО во минатото деловите траеа повеќе, беше коментар на друг сервисер...
Одговор: Да, точно, но тие делови беа изработени од поквалитетни материјали, немавме конкуренција од ефтини корејски возила, немаше економска криза, и никој не размислуваше дека заради појава на ефтини возила за кратко време мислењето на потрошувачите заради куповната моќ ке се смени и дека сите ке купуваат ефтино и неквалитетно, не размислувајќи за понатамошните последици или пак трошоци...
Така ние го имаме името, стекнато со изработка на квалитетни возила, но за да постигнеме цена во денешно време и за да не пропаднеме, сепак мораме да го намалиме квалитетот на долна граница кој ке ги задоволува барем најниските стандарди и да пробаме да опстанеме...

Е сега работите се менуваат...
Сакајќи да станат конкуренција, заради ефтината работна сила успеваат да постигнат квалитет блиску до европските возила, во некој случаи далеку и подобри од европјаните, и директно им задаваат удар...
Тоа е тоа...
Митот дека Мерцедес бил најквалитетен, е ТОЧЕН...НО БИЛ...Сега не е ништо многу поразличен од возила од други производители во неговата класа...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #127 на: 04 Јули 2012, 09:15:10 am »
Новата Киа е подобра од 10 годишен Мерцедес.....5 годишна киа веќе не е подобра од 15 годишен мерцедес.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #128 на: 04 Јули 2012, 09:32:54 am »
Nova Kia ili poloven Mercedes...kaj mene keseto e edno.

Ako Optimava e dovolno dobro vozilo da (kako sto citam) stvara glavobolki na VW koga stanuva zbor za NOV Pasat, ne smeeme li  da diskutirame i dali e dovolno dobro vozilo da predomisli nekoj kako mene  koj prvenstveno bi se odlucil za polovno no veke dokazano vozilo i toa:

 - daleku od izdrndano kako sto pisal Sale Sk ..(2006 godina)
 - so 2.0 ili 2.5 supercharged (kompressor) motor od 160 KS odnosno 190 KS.
 - za zavrsna obrabotka nema potreba da se diskutira.

Bottom line: Kolava dobro izgleda i kako sto pisav, veruvam deka e dobra...ali 20.000 za KIA koja nema ni realni 150 KS za mene e premnogu.
Napredok kaj KIA kako brend ima ogromen..no glavna prednost seuste treba da im bide mnogu poniskata cena vo odnos na realnata konkurencijata..a Mercedes za KIA ne se ni toa, tuku se mnogu pogore.
Vsusnost toa e realnosta. Voziloto si gi vredi 16-19k evra. Ama ne i poveke.
A za mecka 5-10 godini stara da kazes deka e polosa od kiava, treba da nemas vlezeno, a uste pomalku vozeno mecka.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #129 на: 04 Јули 2012, 09:34:54 am »
Е извини, ама и ти претеруваш. 16-19 е комедија. Можда не би дал 24.700, али 21-22.000 е сасвим ок цена за тоа што се добива.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #130 на: 04 Јули 2012, 09:50:17 am »
Уствари да не се убедуваме, ова е некое мое видување...Барем јас така ги гледам работите...

НОВО си Е НОВО....Па макар била и КИА!!!
Исто гледам и јас.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #131 на: 04 Јули 2012, 09:55:08 am »
Zero

Ne mozam da sudam za Optimata zatoa sto ne sum ja vozel. Imam samo predrasudi kako moze da izgleda vrz osnova na moeto iskustvo so korejcite.

Znaci imam predrasudi deka Optimata ima podobri materijali i zavrsna obrabotka od Passat i Mondeo, a mozebi i od Insignia. Deka vo Optimata se cuvstuvas 'just right', se e kako sto treba i ednostavno ne mozes da najdes mana na voziloto. Ubavo se cuvstvuvas koga sedis i koga se vozis so nea. Ubavo se cuvstvuvas i koga ja gledas parkirana negde. Najeokonomicni benzinci, i tradicionalno soliden kvalitet za uste pogolemo zadovolstvo.
-Passatot e najzaostanata kola vo klasata. Golf sedan, so preterano neatraktiven dizajn, na koj edinstven plus mu se dimenziite, se vo nego e prosecno/ispod prosecno. Da ne gi spomnuvam povtorno tdi tsi motorite koi pominuvaat niz graganska vojna i seuste ne se isterani na prav pat. Passat e kaj sto bese Nokia pred 2 godini, total shit, ama seuste nikoj ne znae. Say it aint so.
-mondeoto ima isto taka ogromni dimenzii, no so evtini materijali. Meko podesen, za udobno patuvanje. Cena gubi poveke od Alfa, a toa moze da bide i pozitivno.

Da ne gi komentiram i drugite nabrojani, i nemam vreme da pravam sporedba, no kako ti odluci deka Optimata e zad nabrojanite, ako imas vreme obrazlozi. Edinstveno Avensis mozebi e podobra kola. No toa se moi spekulacii, jas sepak nemam vozeno Optima.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #132 на: 04 Јули 2012, 10:02:42 am »
ЛП јас би му поверувал попрво на Зеро бидејќи тој ја има Оптимата во раце а ти ја немаш. Како што кажа имаш само предрасуди а тој ја има колата во раце.

Еден пример: во америка разговарав со еден бизнисмен чиј бизнис растеше многу многу брзо. Тој рече дека кај него во фирмата се вработуваат ИСКЛУЧИВО кадри без предрасуди за било што. На првиот знак дека некој развива предрасуди лета од работа со оправдување дека конкуренцијата и можностите на неискористените идеи НИКОГАШ не смеат да се потценат.

Е сега во врска со Пасатот и тоа дека е шит и има неквалитетни материјали, логиката вели дека ако бизнис моделот на Фолксваген е најозлогласениот во целата автомобилска индустрија не значи тоа дека возилата трпат на квалитет и слично. Предрасудите тргни ги на страна и think again.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #133 на: 04 Јули 2012, 10:07:52 am »
Da sakas NOVO po sekoja cena e predrasuda.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Kia Optima 2011
« Одговори #134 на: 04 Јули 2012, 10:09:21 am »
si go rasiri muabetot falango i ne go svati ona sto jas go rekov.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need