Автор Тема: Интервали на мали и големи сервиси  (Прочитано 23265 пати)

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #45 на: 15 Октомври 2013, 10:57:35 am »
ОТ. Има теми за сервиси, големи и мали.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #46 на: 15 Октомври 2013, 10:58:40 am »
Не го мењај ако немаш потреба.

Ostaj go da kabardisa!


Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Квалитет на горивата во МК
« Одговори #47 на: 15 Октомври 2013, 11:05:06 am »
Znam deka nema kaj nas obicaj sa se menuva ulje vo menuvac, ali koga jas se mislev padnav na muavetot deka kako za zapcanicite taka I za diferencijalot sekogas e dobrodojdeno svezo ulje.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #48 на: 15 Октомври 2013, 11:48:40 am »
ОТ. Има теми за сервиси, големи и мали.

Каишот ставен ли ти е?

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #49 на: 21 Октомври 2013, 12:57:05 pm »
Во дилема сум за 306-кава моја. Според техничка документација вика промена на масло на 30 000км или 2години. До сега на секое возило сум менувал на 1 год. безразлика на километрите. Дали да земам некое поквалитетно масло и да терам 2 години мада ме замислува тоа што во нашиве катастрофални услови се вози колата...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #50 на: 21 Октомври 2013, 12:59:00 pm »
Ја не би ризикувал :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #51 на: 21 Октомври 2013, 21:34:56 pm »
Јас не би играл на таа карта. Јас би менувал уље во мењач на одредени интервали - ете на 100.000 км, може и помалку.
Кога прашав таму ми рекоа дека треба да се загрева мањачот за да истече уљето и дека сеуште не мањале уље на голф 5 (односно сакаа да кажат: не го мењај) :D

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #52 на: 21 Октомври 2013, 23:43:27 pm »
Во дилема сум за 306-кава моја. Според техничка документација вика промена на масло на 30 000км или 2години. До сега на секое возило сум менувал на 1 год. безразлика на километрите. Дали да земам некое поквалитетно масло и да терам 2 години мада ме замислува тоа што во нашиве катастрофални услови се вози колата...

шо се праиш луд за 1500 денара,мењај го таму на 10к км и цепај
тотал кварз 9000 10-40

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #53 на: 22 Октомври 2013, 00:01:21 am »
ОТ. Има теми за сервиси, големи и мали.

Каишот ставен ли ти е?

Не е каиш, со ланец ме врзуваат и тој го кинам.  ;D

Он топик, на колку се менува ланец? Кога ќе почне да тропа затегачот или има некој интервал?

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #54 на: 22 Октомври 2013, 01:23:10 am »
Lanec se menuva ko ke protropa i ne moze vekje da se zategnuva.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #55 на: 22 Октомври 2013, 01:29:37 am »
ОТ. Има теми за сервиси, големи и мали.

Каишот ставен ли ти е?

Не е каиш, со ланец ме врзуваат и тој го кинам.  ;D

Он топик, на колку се менува ланец? Кога ќе почне да тропа затегачот или има некој интервал?

ако не ти тропка ланецот, и не ти се појавува ефект на закаснета реакција терај... ланец се мења баш ако ти појави ваков симптом.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #56 на: 11 Февруари 2014, 19:50:14 pm »
Има некој информација на 207 1.4 HDI на колку км или месеци се менува сет ремени?

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #57 на: 12 Февруари 2014, 04:13:30 am »
Во врска со сервисните интервали би сакал да кажам дека во Македонија не се толко лоши условите како што се обидуваат да ги представат увозниците со нивните сервиси. Доказ за тоа е што на никоја сервисна книшка или упатство од автомобил не ги пише интервалите што ги кажуваат. Или се кажуват устно или со некаков лист без печат и потпис. Еве ги моите искуства:

Хит Ауто поранешен дистрибутер за Renault
-захефтен лист без печат и потпис и пречкртан дел од текст
-ако е така како што пишува зошто не ставиле печат или да ја испечатиле гаранцијата со правилните километри


Плус на сите други потрошни делови ме убедуваат да ги менувам на пола интервал(ако ребрест каиш пише дека се менува на 120 000 км ме убедуваат да го сменам на 60 000)

Опел
-Во упатството за употреба за Македонија е напишано на секои 30 000 км, во гаранцијата и во продолжената гаранција ништо не пишува, а кога ја подигав колата ми рекоа на секои 7 500 км



Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #58 на: 27 Август 2014, 13:24:23 pm »
Да ја воскреснам темава :) Лани летото од Волксваген Дуизбург официјален салон и сервис купив за полото BBY код на мотор затегачи водна пумпа и 2 ребрести (мал и голем) за 320еур со гаранција од 120 000км, истите во порше скопје се околу 50 000ден (колата не вреди толку) и се со гаранција од 90 000км, како и се останато што има по мала гаранција од европската...
Логички е да ги намалуваат сервисните интервали затоа што ќе неможат да извадат плата за сервисерите, ако се земе просек на поминати км на годишно ниво во Мк и број на продадени нови возила... 7500км промена на масло во официјален сервис каде што се треба да е оригинал, кого прават будала? Јас сите коли што сум ги имал се од Германија со сервисни интервали според пропишана книга, и до сега немало никаков проблем ниту со турбина ниту со чадење лоша работа на мотор и слично...

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1089
Одг: Интервали на мали и големи сервиси
« Одговори #59 на: 01 Септември 2014, 14:16:20 pm »
хм, сум имал различно возило...кангото го носиме на редовен на секој 10.000 така ни рекоа, берлингото на секој 15.000....а иначе кај каишите на мотор(ребраст, клинест) на Партнер со 1.9д промена прва имаше на 210.000 км и тогаш прв пат осетивме потреба за промена на дискови......чинквеченто фиат прв ребрас на 90.000 и плочки на 65.000 ама кола возена о дпочетници и 95% тешка градска вожња.