Автор Тема: Замена на позиција сијалички со диоди  (Прочитано 33549 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #90 на: 23 Август 2011, 14:14:24 pm »
Е па баш то је то што јебе нашу кокош, а певац није ! ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #91 на: 23 Август 2011, 14:15:08 pm »
Ете бе другар Џиџи вторите се за позиција таман. :)
А бе теоретски да, ама ако ја прочиташ намената и остало ќе видиш дека третиот уствари ти е најадекватен! ;)
Aма зошто третиот? 25w терет да ставам на сијаличка за позиција!? Па инсталацијата не е правена за толку! 5 пати поголема струја ќе минува. Не се третите за позициони фарови.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #92 на: 23 Август 2011, 14:15:29 pm »
Е па баш то је то што јебе нашу кокош, а певац није ! ;D

Фала Џиџи многу ми помогна :D :D :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #93 на: 23 Август 2011, 14:16:51 pm »
Е па баш то је то што јебе нашу кокош, а певац није ! ;D

Фала Џиџи многу ми помогна :D :D :D
проба со стабилизатор? Мора да може.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #94 на: 23 Август 2011, 14:31:13 pm »
проба со стабилизатор? Мора да може.

Ставав некои кондензатори од 1000mf (ваљда),читајќи по форуми,ама џабеее!
На крај го шитнав ксенонот за 1000ден. :(

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #95 на: 23 Август 2011, 16:10:11 pm »
Eпа Џиџи на 13в и 5оми ќе дадат 2,6ампери. Тоа се 33 вати потрошувачка на струја. Е сега, ако земеме дека една сијалица (обична) има ефикасност од 3%, тогаш испаѓа дека топлината со која ќе се работи е иста како и на обична сијалица од 35W. Епа пипни халогенка од WC да видиш дали загрева.

Хахаха нели збориме за позиција од 5w ? ;)

Epa Џиџи ако сакаш 5w да троши при 13вати, треба да поминат 0,4 ампери. Значи отпорот треба да е 32 оми. Значи отпорник од 30 оми при 10W ќе сврши работа со тоа што и помалку ќе се загрева. Секако мора да е ладен соодветно. Ладењето може да се изврши со лим завиткан околу отпорникот, а лимот заштрафен на метал. Многу просто. :) тоа е за позиција решение.

Дени а да ми објасниш ова кај мене на дело да го спроведам, или нема да можам...
E kако нема да може, само треба да се знае ШТО проверува системот. Може да се проба, како не. И не би требало да е скапо, не е над 100 динара јас колку што мислам. Може сега дигнале акции па качиле нешто. :) Кога сакаш да пробаме.

Не јас кога ќе можам ти кога ќе сакаш, и кога ќе бидеш слободен, само да ми пишеш по ПП што треба а имам купено, да не трчам после да имаме се спремно. Зшто само уште тоа ми остана во моментов, се друго е топ.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #96 на: 24 Август 2011, 11:37:17 am »
Е па баш то је то што јебе нашу кокош, а певац није ! ;D

Фала Џиџи многу ми помогна :D :D :D
проба со стабилизатор? Мора да може.

На наизменичен напон работи Ксенонот... Треба да проба Ксенон од 55W.

Ете бе другар Џиџи вторите се за позиција таман. :) Само рачунај ќе ти требаат 2, за секоја сијаличка по едно.
Така е !!!
« Последно менување: 24 Август 2011, 11:40:29 am djidji »

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #97 на: 24 Август 2011, 11:39:16 am »
Е па баш то је то што јебе нашу кокош, а певац није ! ;D

Фала Џиџи многу ми помогна :D :D :D
проба со стабилизатор? Мора да може.
На наизменичен напон работи Ксенонот... Треба да проба Ксенон од 55W.

Кој го виде тогаш колку ватен е :(
Од толку мерак за xenon,ништо не излезе,ама ај здравје.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #98 на: 24 Август 2011, 11:46:05 am »
Е па баш то је то што јебе нашу кокош, а певац није ! ;D

Фала Џиџи многу ми помогна :D :D :D
проба со стабилизатор? Мора да може.

На наизменичен напон работи Ксенонот... Треба да проба Ксенон од 55W.

Ете бе другар Џиџи вторите се за позиција таман. :) Само рачунај ќе ти требаат 2, за секоја сијаличка по едно.
Така е !!!
Пред трафото стабилизатор за да го оттргне од инсталацијата. И кај тебе има сигурно такво ставено за да го лаже канбасот. Тоа се иде на мајстор се пробува, работи-неработи. И готово.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #99 на: 24 Август 2011, 15:50:48 pm »
Немам никаков стабилизатор на напон - тој од колата ми е ок! Да не мислиш на раставно трафо, незнам, или авто-трафо за галвански да се оддели од инсталацијата? Ја имам монтирано само кондензаторски тип на лажач за Ксенонот (да се елиминира варничењето) и отпорнички лажач за LED (за компензација на разликата во снагата). Кај некои коли ако се користи Ксенон од 35W не е доволно да се стави само кондензаторски лажач, туку се додава и отпорнички кој ќе ја компензира разликата до 55W. Препорачливи се и тенките ballast-и пошто се поквалитетни, а има и Can Bus ballast-и ...
« Последно менување: 24 Август 2011, 16:45:56 pm djidji »

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #100 на: 24 Август 2011, 17:53:41 pm »
Немам никаков стабилизатор на напон - тој од колата ми е ок! Да не мислиш на раставно трафо, незнам, или авто-трафо за галвански да се оддели од инсталацијата? Ја имам монтирано само кондензаторски тип на лажач за Ксенонот (да се елиминира варничењето) и отпорнички лажач за LED (за компензација на разликата во снагата). Кај некои коли ако се користи Ксенон од 35W не е доволно да се стави само кондензаторски лажач, туку се додава и отпорнички кој ќе ја компензира разликата до 55W. Препорачливи се и тенките ballast-и пошто се поквалитетни, а има и Can Bus ballast-и ...
Абе со лажачиве... :) Да запегла напонот треба, или да го стабилизира, неможе на гужван напон (освен кај некои поасални марки). Нема везе на овој мислев, да стави.  ;D

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #101 на: 24 Август 2011, 18:07:04 pm »
Абе со лажачиве... :) Да запегла напонот треба, или да го стабилизира, неможе на гужван напон (освен кај некои поасални марки). Нема везе на овој мислев, да стави.  ;D

А бе Дени...Те читам неколку поста...Прво не се става стабилизатор за да се одвојува, него за да се стабилизира напонот. Убаво џиџи ти рече...Ако сакаш галвански да се одвои треба да ставиш трафо како што ти рече...Ај тоа...
Ама што ке пеглаш на кола? Прав напон од 12 волти кој го добиваш од батерија? Односно од акумулатор??? Во случајов тој ти е огромен електролит, а подобро пеглање од тоа здравје...Стабилизација е една работа, пеглање на напон е друга итн..
Гужван или бофал напон е израз за ништо...Ако мислиш на варијации на напонот од 11,4 до 13,8, тогаш тоа е друга работа, но сите тие се предвидени да работат во тој опсег. + ако сакаш да извршиш таква стабилизација, за тоа ке ти треба малку посаглам електроника, а не стабилизатор. Колку е потрошувачката на еден инвертор? 1,5 ампера не е сигурно, така да со обичен стабилизатор тоа нема сигурно да го направиш така лесно...Ама ај... Треперењето не се јавува толку од варијацијата во напонот, туку од кинеското срање кое се наоѓа во лименката и треба да изиграва некаков си инвертор односно популарно како што го викате бласт.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #102 на: 24 Август 2011, 18:09:20 pm »
Ок сале. :)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #103 на: 24 Август 2011, 18:21:06 pm »
Џиџи уште малку и лажач на резервоар ке стави...Да го лаже компјутерот дека гориво  му иде, а уствари не му иде ништо...Тетовска работа :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #104 на: 24 Август 2011, 18:31:32 pm »
Џиџи уште малку и лажач на резервоар ке стави...Да го лаже компјутерот дека гориво  му иде, а уствари не му иде ништо...Тетовска работа :D
Има ставено... :D