Автор Тема: Замена на позиција сијалички со диоди  (Прочитано 33509 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17383
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #60 на: 21 Август 2011, 19:12:16 pm »
Од колку вати треба да биде отпорникот за позиција или осветлување на табличките, на пример?

Јас знам дека во Фокус 2009 година се истите сијалички како и позиционите, така да исти би требало и кај тебе да се...

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #61 на: 21 Август 2011, 19:40:04 pm »
Прашувам за отпорникот од LED-от , не за убодните - тие се 5W ...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #62 на: 22 Август 2011, 22:43:32 pm »
Прашувам за отпорникот од LED-от , не за убодните - тие се 5W ...
10W за тоа оптеретување е доста, само проблемот е што се користи на големи временски периоди и крева температура. Убаво е да има ладилник отпорникот, не е толку до моќноста.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #63 на: 22 Август 2011, 22:51:04 pm »
Море и до моќноста е - дисипацијата е најважна. Изгубената енергија се претвора во топлина ... Да, убаво е отпорникот да има ладилник, а уште поубаво е да се прицврсти на шасијата!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #64 на: 22 Август 2011, 22:54:21 pm »
Море и до моќноста е - дисипацијата е најважна. Изгубената енергија се претвора во топлина ... Да, убаво е отпорникот да има ладилник, а уште поубаво е да се прицврсти на шасијата!
Сакам да ти кажам може да ставиш 100W и пак ќе загрева до бесвест, и ќе ја загрее жицата и ќе цркне диодата или ќе стопи нешто. Енергијата која ја отфрла е константна, без разлика на моќноста. Затоа треба ладење, а не појак отпорник. Ако пресметаш ќе видиш дека 1w е доста, ама тешко се става ладење на тој, затоа 10w е добро. :) Слободно прашај ако треба нешто.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #65 на: 22 Август 2011, 23:05:33 pm »
Зборам за отпорник „лажач“, а не за отпорник за диодата. Значи за отпорник кој ќе ја ограничи струјата во колото и ќе го превземе вишокот на енергија и претвори во топлина со цел да го излаже ECU дека постои потрошувач во колото со снага од 10w (во случај на canbus) .
« Последно менување: 22 Август 2011, 23:31:12 pm djidji »

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #66 на: 22 Август 2011, 23:55:27 pm »
Мислам дека тука треба омов закон да употребите и да се пресмета.Ако имаме сијалица од 5w ја приклуцваме на напон од (сите викаат 12 но е 14,4 волти кога моторот работи) низ сијаличката протекува струја од 0,35 ампери или 350 милиамрери.во вашиот случај треба да се најде отпорник еквивалент на сијалицата тоа по пресметка е отпорник од 5оми а за мокноста нека биде 10w  како што рековте предходно и не ви е потребен ладилник (ладилник се става само на активни елементи диоди, транзистори, интегрирани кола).за крај земете го целото оваа со резерва бидејки не сум го тестирал оваа е само мое мислење.Ако на мојата кола би имал проблем со лед позиции сигурно до сега би го решил.Инаку кај мене користам DIY сијалици направени од лед трака и сум задоволен.Еве слика од сијалицка правена за задно светло за томос

[датотека избришана од администраторот]

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #67 на: 23 Август 2011, 00:01:29 am »
:) Ја мислам да му ставам 50W/ 6 оми ! Ќе одговара ли? ;)

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #68 на: 23 Август 2011, 00:05:11 am »
Ке одговара мислам,али ке ја намли струјата шо ке тече во затворениот круг бидеќи ке има 1 ом повќе отпор ??? :)
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #69 на: 23 Август 2011, 00:07:06 am »
:D Еве ваков на пример:


Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #70 на: 23 Август 2011, 00:10:02 am »
50w oтпорник тешко ке најдеш во продажба освен ако не извадиш од некој индустриски погон.Прасај во продавница за еелектроника сигурен сум дека немаат и ако имаат цената е превисока.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #71 на: 23 Август 2011, 00:16:11 am »
 ;D Ги има во Логинг, пребарај на страната. Сигурно не е повеќе од 5 евра. Еве и шемичка ...



« Последно менување: 23 Август 2011, 00:18:21 am djidji »

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #72 на: 23 Август 2011, 00:21:31 am »
Мислам дека тука треба омов закон да употребите и да се пресмета.Ако имаме сијалица од 5w ја приклуцваме на напон од (сите викаат 12 но е 14,4 волти кога моторот работи) низ сијаличката протекува струја од 0,35 ампери или 350 милиамрери.во вашиот случај треба да се најде отпорник еквивалент на сијалицата тоа по пресметка е отпорник од 5оми а за мокноста нека биде 10w  како што рековте предходно и не ви е потребен ладилник (ладилник се става само на активни елементи диоди, транзистори, интегрирани кола).за крај земете го целото оваа со резерва бидејки не сум го тестирал оваа е само мое мислење.Ако на мојата кола би имал проблем со лед позиции сигурно до сега би го решил.Инаку кај мене користам DIY сијалици направени од лед трака и сум задоволен.Еве слика од сијалицка правена за задно светло за томос

 :o 

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #73 на: 23 Август 2011, 00:23:10 am »
Мислам дека тука треба омов закон да употребите и да се пресмета.Ако имаме сијалица од 5w ја приклуцваме на напон од (сите викаат 12 но е 14,4 волти кога моторот работи) низ сијаличката протекува струја од 0,35 ампери или 350 милиамрери.во вашиот случај треба да се најде отпорник еквивалент на сијалицата тоа по пресметка е отпорник од 5оми а за мокноста нека биде 10w  како што рековте предходно и не ви е потребен ладилник (ладилник се става само на активни елементи диоди, транзистори, интегрирани кола).за крај земете го целото оваа со резерва бидејки не сум го тестирал оваа е само мое мислење.Ако на мојата кола би имал проблем со лед позиции сигурно до сега би го решил.Инаку кај мене користам DIY сијалици направени од лед трака и сум задоволен.Еве слика од сијалицка правена за задно светло за томос

 :o 
i jas isto...

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #74 на: 23 Август 2011, 00:37:49 am »
извинете што ве шокирав ама затоа се учи математика уште од прво одделение ама вие сте избегале од час по физика баш кога некој досаден професор зуел за омов закон.а за мокноста прашав еден другар работи како електрицар во погон мозе да ви најде и од 500w отпорници a ке ви ги даде со попуст колку да може човекот да си купи xsenon. па сега размислете вие колку вложувате за обично лед светло..има и друго решение ама гледам дека не сте располозени баш за сугестии од страна  ;)