Автор Тема: Хемиско чистење  (Прочитано 288968 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #105 на: 08 Април 2012, 11:14:36 am »

И за крај не е вкусно да се коментира за некој кој е е пристутен се надевам ќе ја поправите грешката во иднина.


Значи јас ако сакам да промрчам против некој сервис, или ресторан или мајстор за машини за перење садови, прво да го поканам на форумов?!?

Не бе Сонакс, фирма сте, и секој може да го каже мислењето за вас, без да побара ваша дозвола, не сме весник или јавно гласило, ова е форум, каде индивидуалци ги искажуваат своите мислења  :)

Уместо да видите можност за соработка со луѓе кои се занимаваат со слични работи, (има повеќе луѓе кои се занимаваат со слични работи на форумов..), вие „на нож“...


Некако подобро мислење имав за вашиот сервис и услугите до вчера, може работата ви е профи, ама некако односов не ми личи така.......

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SONAX SERVICE SKOPJE

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #106 на: 08 Април 2012, 11:17:11 am »
Незнам каде прочитавте закани ножеви  ние само дадовме коментар за некој кој веќе кометирал за нас.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #107 на: 08 Април 2012, 11:18:17 am »
„на нож“ е ставено во наводници, како метафора за остриот тон на комуникација .

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Auto Car Care

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1673
  • Mafra.Menzerna.Gyeon
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #108 на: 08 Април 2012, 11:22:56 am »
Мислам дека е доволно,испукани се сите куршуми :),дајте да се дружиме и да си помагаме,може и да ги избрише предходниве постови админот или модераторот,еве јас прв се направив помал во интерес на форумов,имаме време за дуели и дебакли кога ќе западнеме во зимски сон,сега да и помогнеме на заедницава со нашето знаење и да го споделиме нашето искуство,се со цел да се представиме и пред меѓународните форуми дека и ние сме свесни за тоа како треба да се одржуваат и негуваат нашите автомобили,малку не има на форумов со оваа работа и сега наместо да се искористи тој ресурс на познавачи од таа област ,да не етикетирам сега со pro или hobby,затоа велам добро упатени или познавачи на таа област и да бидеме од корист на овој форум.Свесни сме сите дека сме малку во МК и се напаѓаме едни со други,наместо да го искористиме тоа во наша полза,т.е. во полза на членовите и заедницата.Секоја критика треба да се свати како добронамерна,долго време сум на форуми ширум светот,го познавам добро јазикот на говор и однесување на форуми,затоа барам и сите исто да се однесуваат,добронамерни критики не е забрането по форуми,членовите се должни да си помагаат и заштитуваат од неквалитетни дејанија,или нестручни совети и услуги,затоа ве молам Сонакс размислувајте како сакате,но разговарајте на форумашки јазик.Добре дојдени сте но покажете дека го заслужувате тоа,привилегија ми е да бидам дел од оваа заедница и затоа сум толку активен,се трудам колку ми дозволува времето да го споделам моето знаење и труд со останатите членови,за многу работи кои сум ги сработил прекапан од работа сум седел на тастатура да го споделам тоа со останатите и да дискутираме за сработеното,да ,не работам кога не се добри временските услови,толку ми се условите,што не се условите мерило за знаењето.Се надевам дека ќе продолжиме во одредени теми со дискусија и од која ќе можат и останатите членови да извлечат корист.

Отсутен SONAX SERVICE SKOPJE

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 12
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #109 на: 08 Април 2012, 11:29:58 am »
конечно исти став добар предлог конечно добрина !!!!!

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #110 на: 08 Април 2012, 11:35:54 am »
Незнам каде прочитавте дека ние се промовираме на вашиов форум тука сме бидејки одредени луѓе кометираат за нас а ние не сме во тек така да не прават искривени  слики за сонакс сервисот.

Искрено никаде не сум прочитал некој да прави искривена слика за вашиот сервис на форумов.
Единствено самите вие со вашиот однос може да створите искривена слика за вашата професионална работилница во очите на потенцијалните муштерии.
Напротив, погледнав дел од сликите на вашата ФБ страна и дури поставив и прашање на кое не добив одговор.
И искрено за озбилна фирма се појавивте како џокер у покер и премногу агресивно настапивте.
Ако земете малку да читате по форумов, озбилни теми  и озбилни дискусии, ке забележите дека дел од работите кои се тврдат, најчесто се поткрепуваат со факти, знаење, математички формули, хемија, физика, понекогаш и биологија.
По она што го видов, верувам дека сте вложиле голема сума на пари не само во опрема туку и во соодветна стручна обука за вашата работа. При посетата на тие обуки за работа со клиенти, не верувам дека била изоставена онаа лекција, која се учи првично, а тоа е дека треба да се почитуваат желбите на муштеријата и правилата на однесување со него, односно и целата држава ја користи истата: Муштеријата е секогаш во право. + за да се започне со било каква работа, и со било какви препарати, потребно е да се прочита упатството...Така и нашиов форум си има свое упатство за употреба, таканаречени правила и кодекс на однесување, кое ако ништо повеќе барем во 98% од случаевите сите го користиме, а оние 2% се сите оние кои не сакаат да прочитаат 2 минути пишан текст, на кој подоцна и самите се навраќаат и губат ем поени ем време.

Верувам дека постовите кои ги напишавме и ви укажавме на некои првични и почетнички грешки нема да ги земете за зло, туку ке бидат срдечно добредојде за вашата компанија, а вие фино лепо и културно ке се претставите во темата за нови членови, па ке ја преставите вашата компанија и ке објасните што све нудите, кои се вашите адути и со што може да се пофалите. НОРМАЛНО СЕ ОВА ако не сте ФЕЈК шифра, односно некој со ваши иницијали да се регистрирал на форумов па почнал да напаѓа се и сешто и по нешто.

Благодариме на разбирањето.


SONAX,

Во знак на извинување кон заедницава дали би сакале да направите еден третман на автомобил гратис кој така фино ќе го документираме со фото и видео и ќе го поставиме во нова тема каде ќе може да се види како работите? :D Се пријавувам како доброволец со мојата Мазда 6. :D




 Лошо си го разбрал пријателе извинувањето ние не сме хуманитарна организација.

На ова се должи и целото мое сомневање дека можеби е ФЕЈК шифра?
Сепак можеби е најдобро да се исконтактира газдара на СОНАКС СЕРВИС ЦЕНТАР, за да видиме дали навистина се крие нешто позади ова недоразбирање :)

Секое добро, не?
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #111 на: 08 Април 2012, 11:45:27 am »
Според e-mail адресата со која е регистриран налогот, можам да потврдам дека не е лажен налог.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #112 на: 08 Април 2012, 11:53:46 am »
Лошо си го разбрал пријателе извинувањето ние не сме хуманитарна организација.
Се знаеме ли од некаде за да ме нарекувате пријателе?
Ако сте професионална фирма како што самите се нарекувате би требало да имате и професионален однос. А тоа значи дека би требало да ми се обраќате со господине, па макар и да сум најголемиот клошар на планетава.

Понатаму, како професионална фирма, би требало да знаете и што е реклама и да правите разлика помеѓу добра и лоша реклама. Со вашиот уличен настап создавате слика дека SONAX SERVICE е фирмиче кое го држат невоспитани средношколци во екот на пубертетот. Да не ме сватите погрешно, немам ништо против средношколците и пубертетлиите.
 
Уште понатаму, штета за вас што не ја свативте поентата на мојот предлог. Тоа беше една културна шанса да покажете колку сте добри во она во кое се сметате и нарекувате професионалци и тоа на најголемиот форум за автомобили во Македонија. Воедно ќе добиевте и покана да станете пријател на форумот со тоа што ќе добиевте и ваше катче - под форум каде ќе можевте да ги промовирате вашите услуги и производи, а воедно ќе можевте да остварите комуникација со клиенти. За возврат немаше да ви бидат побарани пари, бидејќи тоа не е пријателски, но е пракса на други помали форуми и заедници.

Од мене толку на темава. Имајте пријатен престој на нашиот форум.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #113 на: 08 Април 2012, 12:13:44 pm »
срамота ...

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #114 на: 08 Април 2012, 12:49:24 pm »
Еј, "асоцијални" .
 
Ја лично сум изненаѓен и увреѓен

Поздрав од ...А...



Отсутен Тања ˚͜˚

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 86
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #115 на: 08 Април 2012, 13:20:17 pm »
Ja neznam so se zamarate so sonac service centarot, samite vidovte deka se vulgarni i bezobrazni i deka pod itno treba da dobijat soodveten ban od administratorot na forumov i ocite da ne im gi vidime poveke ;) ;) ;)

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #116 на: 08 Април 2012, 13:27:19 pm »
Барем покажаа какво им е однесувањето кон ПОТЕНЦИЈАЛНИТЕ корисници на нивните услуги ...

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #117 на: 08 Април 2012, 13:37:21 pm »
Јас како стручно лице од областа на маркетингот и менаџментот, искрено запрапастен сум од коментарите што ги прочитав ...

Се надевам дека лицето што ги напишало ваквите коментари, не е по струка маркетинг менаџмент, зошто во спротивно ќе почнам да се запрашувам некои работи ...

Како компарација би го земал PR (public relations - односи со јавноста) на Плимонт на форумот и ова сега што го прочитав ... настапот на Сонах (или како и да се пишува на кирилица) е како да светот е пред крај и тие се јавуваат во улога на спасители.
Одговорот што му го дадоа на гОЈДО ... не ми се верува ... разбирам дека не се хуманитарна организација ... ама ако ништо друго можеа 10 % попуст да му дадеа, ем гОЈДО сит ем мала реклама, ццццц да се нема ама баш никако чувство за однос со муштерии. Би ги прашал, дали вака би ми одговориле пред камера? Ова е форум го (Класниот нека им ги прикаже статистиките за посетеност) и за секој пишан збор треба добро да се размисли.

И за крај, ако толку се почувстувале „навредени“ од дезинформациите на „аматерите“ што мора толку панично да реагираат ... човек ќе си помисли дека им пропаѓа бизнисот заради некој  што во работи на друга локација и физички услугата не може да нуди на нивното место на дејствување. Па вие не сте ни конкуренција од акпект на локацијата. Срамота.

Сево ова, ако сте навистина професионални, сфатете го најдобронамерно.

п.с. не е лошо вашите менаџери да посетат некој курс по односи со јавност

п.с. 2 зборот ИЗВИНИ, најретко се користи во нашето секојдневние, а за чудо најмногу се цени. Зошто?
Зошто само големи луѓе можат да го изустат.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #118 на: 08 Април 2012, 13:38:05 pm »
Potencijalni korisnici koj voopsto ne se malku, i ne trebase da gi zanemarat...ali toa ti e, balkanski sindrom odma na kavga, pred da se poceka i da se izbroj do 10, za da vidis kakvi posledici ke predizvikas so tvoeto vulgarno, i neprofesionalno odnesuvanje :D :D :D :D :D
P.S Ako nisto drugo vie ste novi na forumov, i bez da gi procitate pravilata na forumov, vo nikoj slucaj nemozevte i nesmeevte da napagate edna legenda za  professional auto detailing od tipot na Te-En, koj dosega 1000000 pati im ima pomognato na site clenovi od ovoj forum, so svojte besplatni soveti i preporaki za pravilno i propisno odrzuvanje na nivnite avtomobili. Drug fakt e toa sto veke nekoj od clenovite na forumot i gi imaat isprobano negovite uslugi od professional auto detailing (hemisko, poliranje, vosociranje, poliranje na farovi, dnd) i od nivnoto mislenje koe go spodelile na forumov so site nas, mozeme da zaklucime deka uslugite koj sto gi nudi ne se voopsto amaterski kako sto vie gi narekovte i gi potcenivte ;) ;) ;) ;)
Ps.2 Jas kolku sto imam primeteno na vasata oficijalna strana na facebook tokmu Te-En e toj sto nekolku pati, vi ima dadeno besplatni soveti pod slikite na avtomobilite koj sto gi imate sraboteno, se so cel da go podobrite kvalitetot na uslugite koj sto gi nudite, i da razmenite mislenja i iskustva kako kolegi.
Tokmu od tuka ne mi e jasen vasiot stav protiv Te-En deka saka da ve ocrni vo ocite na potencijalnite klienti.
Od druga strana koga zboruvate za amateri i za profesionalci, mislam deka Te-En voopsto ne e amater so svoeto iskustvo koe go steknal dodeka rabotel vo USA, i preku tekovnite seminari i obuki vo Hrvatska za professional auto detailing na najdobrite polir pasti vo svetot "Meguiars"
« Последно менување: 08 Април 2012, 13:58:17 pm Roci »

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Хемиско чистење
« Одговори #119 на: 08 Април 2012, 18:39:46 pm »
Јас би се приклучил на коментарот на Тања, гледам администраториве се некако меки за вакви непристојни вулгарности. После овие постови не верувам дека постои член на форумот кој ке им отиде дури и на блако плакнење на резервна гума.