Автор Тема: Alfa Romeo vs Everything Else!  (Прочитано 1190335 пати)

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4087
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6765 на: 25 Јуни 2015, 12:12:36 pm »
може е до сликите,ама лично мене предницата ми е просечна,ништо посебна,а отворите на спојлерот ми се неубави.
ај може некој ќе ја донесе во мк во живо да ја видиме,може да сменам драстично мислење :)

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6766 на: 25 Јуни 2015, 12:13:03 pm »
Јас мислам оти е убава, како и секоја од поновите алфи. Само да не биде каприциозна како и секоја алфа.

Единствено што сакам да видам слика во профил, дали предната оска е издадена ептен кон предниот браник. Ако да, ќе биде и фантастична кола за возење.  :)
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Vasil

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3759
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6767 на: 25 Јуни 2015, 12:34:28 pm »
Единствено што сакам да видам слика во профил, дали предната оска е издадена ептен кон предниот браник. Ако да, ќе биде и фантастична кола за возење.  :)


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6768 на: 25 Јуни 2015, 12:37:05 pm »
Единствено што сакам да видам слика во профил, дали предната оска е издадена ептен кон предниот браник. Ако да, ќе биде и фантастична кола за возење.  :)

..


Тоа е тоа. Суптилното липче за даунфорс, предниот дифузер за подобра тракција, процепите зад предните гуми да не генерира лифт. Дај боже да има и 50:50 дистрибуција на тежината, со малечко презавивање.
 Дизајнот е малце конзервативен (што од ЕУ норми, што од немањето пари да се прави луда кола која нема да се продава), интериерот заедно со моторите треба да го дадат тој шмек.  :)

пс. не сум алфист, да се разбереме.  ;D
« Последно менување: 25 Јуни 2015, 12:43:07 pm Luki Junior »
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6769 на: 25 Јуни 2015, 12:45:50 pm »
Има и 50:50 ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6770 на: 25 Јуни 2015, 13:01:50 pm »
Единствено што сакам да видам слика во профил, дали предната оска е издадена ептен кон предниот браник. Ако да, ќе биде и фантастична кола за возење.  :)

..
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Тоа е тоа. Суптилното липче за даунфорс, предниот дифузер за подобра тракција, процепите зад предните гуми да не генерира лифт. Дај боже да има и 50:50 дистрибуција на тежината, со малечко презавивање.
 Дизајнот е малце конзервативен (што од ЕУ норми, што од немањето пари да се прави луда кола која нема да се продава), интериерот заедно со моторите треба да го дадат тој шмек.  :)

пс. не сум алфист, да се разбереме.  ;D

не летај со бмв 5ка. Ова со тројка е.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6771 на: 25 Јуни 2015, 13:10:03 pm »
не летај со бмв 5ка. Ова со тројка е.
Јас алфа не би ја споредил со ниедно бмв. Затоа што, едноставно нема место за споредба кога станува збор за коли кои на различен начин копаат по висцералноста на еден човек.

Сликата е само за демонстрација на предната оска, и кои  елементи ги има алфата, споредено со ultimate driving machine.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6772 на: 25 Јуни 2015, 13:24:53 pm »


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6773 на: 25 Јуни 2015, 13:33:36 pm »
не летај со бмв 5ка. Ова со тројка е.
Јас алфа не би ја споредил со ниедно бмв. Затоа што, едноставно нема место за споредба кога станува збор за коли кои на различен начин копаат по висцералноста на еден човек.

Сликата е само за демонстрација на предната оска, и кои  елементи ги има алфата, споредено со ultimate driving machine.
Alfa директно и јавно го напаѓа BMW со Julija. Ти мисли како сакаш, ама конкуренцијата е рамо-до-рамо.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4966
  • The Spartan General
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6774 на: 25 Јуни 2015, 13:56:51 pm »
Alfa директно и јавно го напаѓа BMW со Julija. Ти мисли како сакаш, ама конкуренцијата е рамо-до-рамо.

Секоја компанија си има сопствен бизнис модел за продуктите, брендот, дизајнот, итн. Алфа секогаш ќе губи, исто како што и Јагуар секогаш ќе губи од БМВ.
Затоа што, бмв има многу повеќе пари, многу повеќе бренд, многу повеќе имиџ, многу повеќе практични легендарни коли во последните 20 години, отколку алфа.  Ама не ми е тоа поентата на мене.

Поентата е да биде добра кола за возење, да буди емоции кои се под нивото на интелектуалната свест. И јас мислам дека целиот пакет ќе нуди нешто такво.

А дека ќе му го земе пазарот на бмв со 3ката, да бидеме искрени, мало морген.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Darkovski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1273
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6775 на: 25 Јуни 2015, 14:23:45 pm »
Не ме занима дали ќе му го земе пазарот, важно ми е да и го превземе статусот на sporty sedan на 3ката, за да можам еден ден да ја купам а при тоа да не сум ужаснат од фактот дека секој копук ја вози истата кола(што бил случајот со бмв одсекогаш)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20061
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6776 на: 25 Јуни 2015, 14:46:14 pm »
c63 amg не го зема тој статус, ова ќе го земе.

Отсутен Vasil

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3759
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6777 на: 25 Јуни 2015, 14:47:14 pm »
Не ме занима дали ќе му го земе пазарот, важно ми е да и го превземе статусот на sporty sedan на 3ката, за да можам еден ден да ја купам а при тоа да не сум ужаснат од фактот дека секој копук ја вози истата кола(што бил случајот со бмв одсекогаш)

Ако добро те разбрав, сакаш Алфа да направи лидер во класата, за конечно да можеш да си купиш BMW? ;D

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6778 на: 25 Јуни 2015, 15:12:09 pm »

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16664
  • Keep it 100
Одг: Alfa Romeo vs Everything Else!
« Одговори #6779 на: 25 Јуни 2015, 15:17:06 pm »
Жал ми е дечки, мене не ми се допаѓа.
Што конкретно?

Намерно не ти одговорив одма, си дадов време да ми легне дизајнот и ги изгледав сите слики и видеа што се појавија. Сепак, мојот заклучок не се смени.

Она што не ми се допаѓа е:

1. Гледано од напред фаровите се преголеми (зафаќаат 2/3 од предницата), отворите доле исто, долниот завршеток не ми се свиѓа како е изведен и тие малите отвори изгледаат како да се стаени онака, да ги има.

2. Страничниот профил добро изгледа, но од предните тркала нанапред апла делува како да е модел на BMW.

3. Задницата е убава, но не карактеристична за брендот, со тоа што да не е знакот би помислил дека е модел на Mazda.

4. Ентериерот ми е одличен! има елементи како отворите за вентилација, што исто така ме потсеќаат на Mazda, но воопшто не ми смета тука. Воланот е прекрасен!

И на крај, екстериерот на Giulia има за мене премногу елементи позајмени од другите брендови. Нешто што не ми е дозволиво за бренд кој од секогаш сум сметал дека нуди оргинални и емотивни дизајни, кои потоа другите производители пробувале да ги копираат, а не обратно. Се на се не би ја нарекол грда, но е далеку од мојот омилен модел во класата.
« Последно менување: 25 Јуни 2015, 15:25:30 pm Fic_CC »