Автор Тема: Тресење на воланот при кочење  (Прочитано 12103 пати)

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #60 на: 23 Февруари 2013, 21:46:11 pm »
   Xaxaxaxa Бугар, ако возам кола од 30к, дали би требало и пари да фрлам од џамот имиџ да правам за да биде маскенбал, или па обавезно - следствено од колата да земам и IPhone 5 исто така за имиџот :)
   Незнам стварно зошто толку мислите дека Феродо квалитетно наместени ќе бидат полошо спрема ОЕМ но тоа е ваше мислење и го почитувам и ќе го земам во предвид при размислувањето.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #61 на: 23 Февруари 2013, 21:47:56 pm »
A ABS senzorite ? Nivnata efektivnost i doverlivost ne e vecna ????????? A na sekoi 2 godini sto treba promena na tecnost za kocnici za da funkcionira sistemot i ABS pumpata. Ima tuka mnogu raboti. Ne se samo diskovi. Baska elektronika ima i rok na upotreba (kondenzatori se susat, se menuvaat karakteristiki..) Zivot e vo prasanje.

Ako se pipa kaj diskovi i plocki ne e loso da se smenat i senzorite. Sepak i tie imaat vek na upotreba.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #62 на: 23 Февруари 2013, 21:49:46 pm »
   Xaxaxaxa Бугар, ако возам кола од 30к, дали би требало и пари да фрлам од џамот имиџ да правам за да биде маскенбал, или па обавезно - следствено од колата да земам и IPhone 5 исто така за имиџот :)
   Незнам стварно зошто толку мислите дека Феродо квалитетно наместени ќе бидат полошо спрема ОЕМ но тоа е ваше мислење и го почитувам и ќе го земам во предвид при размислувањето.

Toa e top ako frlas pari. Ama imidz so kola od 30K eur i stedenje na konsumativi od koi zavisi zivot ne ide. zA iPHONE 5 ne znam toa e stvar na vkus ama vise koga imas ubava top kola treba da imas i ubav telefon i MASTERCARD GOLD SO 1XXXXX EUR limit.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #63 на: 23 Февруари 2013, 21:49:54 pm »
Глупости. Има начини за проверка за сензорите. Или можеби треба и АБС компјутерот и пумпата да ги смениме ако менуваме дискови? Сензорите детектираат сигнал од главчината, а не од дисковите.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #64 на: 23 Февруари 2013, 21:50:44 pm »
A be ne daj Boze da otkazat. Novi i se znae miren si.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #65 на: 23 Февруари 2013, 21:52:18 pm »
Така де, ако ти дошле дисковите за менување, смени ја цела кола - што е сигурно, сигурно е. Недај боже...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #66 на: 23 Февруари 2013, 21:54:16 pm »
Ne be Simo. Kocnica ne e zaebancija. Podobro smeni gi tie delovi sto se izlozeni na vreme za da si miren. Najdobrite delovi se originalnite !

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #67 на: 23 Февруари 2013, 21:55:15 pm »
Значи кога менуваш дискови и во овластен и кај и да е, не менуваат никаков сензор за АБС, тоа е диск, како што рече обичен потрошен материјал на колата кој се менува како и секој потрошен материјал. Ако светне на бордот дека абс от прави проблем тогаш се менуива сензор за АБС. Потоа за глицеринот, колата до сега е одржувана редовно на секој 10.000км во Порше и се оди според сервисната книга, досега глицерин ни ми смениле, ни ми спомнале да ми мењаваат, а верувам им оди во прилог да сменат зошто додатен  ќар за нив е тоа.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #68 на: 23 Февруари 2013, 21:57:05 pm »
Zaboraile i ne si im interesen mozda ili nekoja od tamu se zaljubila vo tebe (kolata) pa se obrkala. Zatoa i ne smenile glicerin. Inaku na 2 godini treba da se smeni (najmnogu zaradi ABS pumpata).

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #69 на: 23 Февруари 2013, 21:58:30 pm »
За интересност незнам дали сум им, ама за побркување во Порше кога пари треба да се земат не се побркуваат веруј. Веројатно DOT5 глицерин не се менува на секој 2 години.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #70 на: 23 Февруари 2013, 22:01:13 pm »
A be ako saka neka e i DOT 5. Sepak e higroskopna i pozelno e da ja menuvas. Da bese bez ABS nemase potreba.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #71 на: 23 Февруари 2013, 22:02:19 pm »
Нема врска. Течност за кочници се менува според упатството за одржување. Таму како пишува - така.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #72 на: 23 Февруари 2013, 22:07:21 pm »
Epa Simo za toa ke si kupis kola so dobosi i so sajli, da ne se zamaras so glicerini, naj ikonomicno ke pomines taka plus pari na strana ke ti ostanat za da mozes da si kupis nesto, ustvari nemora da kupuvas i taka ne ti treba nisto vo zivotot sto se plaka vo kessss samo kompenzacija vo denesno vreme cela evropa taka funkcionira i plus poeftino ke pomines taka. Abe ubavo vikam jas ikonomija treba da se uci baska ako kupis nesto so elektronika koj ke ti go servisira? Imam jas prijatel vo Varna on stalno vika tazi rabota ne e rabota baska i da kupuvas nesto u bugarija upola cena ke go zemes zaso da im go polnis dzebot tuka?
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #73 на: 23 Февруари 2013, 22:25:41 pm »
A ABS senzorite ? Nivnata efektivnost i doverlivost ne e vecna ????????? A na sekoi 2 godini sto treba promena na tecnost za kocnici za da funkcionira sistemot i ABS pumpata. Ima tuka mnogu raboti. Ne se samo diskovi. Baska elektronika ima i rok na upotreba (kondenzatori se susat, se menuvaat karakteristiki..) Zivot e vo prasanje.

Ako se pipa kaj diskovi i plocki ne e loso da se smenat i senzorite. Sepak i tie imaat vek na upotreba.

Бугарче, не мораш да менуваш нешто што функционира...
Дали мислиш дека ако отиде во Порше ке му ја сменат течноста во кочниците?
НЕ
Дали мислиш дека ке му проверуваат сензори ако тоа корисникот не го побара?
НЕ
Дали мислиш дека ке му ја проверуваат АБС пумпата ако тоа он не го пријави дека му е дефектно?
НЕ

Симо убаво рече...Ако треба дискови и плочки да смениш, нема да ја мењаш колата...
Значи си отишол и си побарал замена на плочки и дискови...
Таа услуга ке ја добиеш, освен ако не побараш самиот друго...
Единствено при промена ако не им се јави некој проблем, па они да ти посочат...
Во спротивно плаќаш само за она што си го побарал за да ти се сработи...

Инаку они ке речат, а бе дечко, ти колата ни ја остави за кочници, ама ние моравме и шофершајбна да ти смениме, пошто имаше зуцка, па немаш добра прегледност и ако не видиш на време нема да изреагираш, па нема да закочиш и не си безбеден, па ние криви дека сме ти мењале кочници, муабетов :) :) :)
И место 15к, ке ни платиш 30к :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Тресење на воланот при кочење
« Одговори #74 на: 24 Февруари 2013, 00:30:28 am »
Што мислите за ова, читајќи за кочници, дискови и остало по странски форуми и страни налетав на еден Порше форум каде што препорачуваат дисковите и плочките да не се менуваат заедно.

http://forums.rennlist.com/rennforums/993-forum/571735-do-you-need-to-replace-brake-pads-when-you-replace-your-rotors.html

Јас ќе ги сменам заедно и плочките и дисковите, иако на плочките сигурно имам уште над 60% заради тоа што така слушам одкога знам за коли но сепак интересна тема е.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA