Автор Тема: Ова лето, каде на одмор ???  (Прочитано 1281462 пати)

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4620 на: 29 Јули 2016, 12:46:31 pm »
јас најдов преку фб во Врасна, директно со газдите, имаше слики си се договорив точно цена, што како имам за апартман, им уплатив капар од овде, отидов ме пречекаа и се одлично, презадоволен,

прво некоја македонска агенција да држала вилата, но оваа година не се договориле за цена и срби ја држат, али јас преку газдите седев таму, а има вработена македонка која одржува таму, инаку вилата се вика димитрис ако ја знае некој, и има посебни кукички во дворот, прекрасно.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4621 на: 29 Јули 2016, 13:06:30 pm »
Еве ви одлични места во Сивири кај што бев лани..
Договор директ со газдите, убав смештај , на сама плажа, убав паркинг..вода преубава.

http://www.castello-apartments.com/

http://www.stathis-hotel.gr/

Лани вев во Кастело, а овој Статис е карши него и изгледаше многу убав,
(Со сопствена плажа и лежалки кои не се плакаат за нивни гости).

Нормално, оваа година све фул до крај на сезона. :)



Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4622 на: 29 Јули 2016, 13:11:48 pm »
Не е така..
Си има цени за студио (за 2 ца или 3ца) или апартман без или со поглед на море.
Добиваш тоа што си резервирал.

Проблемот не е дека ќе те заебе некој, туку дека се што е добро е скоро зафатено уште сега за септември.

Ерм, не баш комплетно вистинито...

Како што реков, ние барем 2 ипол месеца пред да одиме на одмор, веќе имавме резервирано вила во Ипсос, на Крф. Кога отидовме да си ги подмириме трошоците, ни беше кажано дека нашата резервација не постои веќе, пошто била напишана со молив и преку нејзе е напишано со пенкало. Нидлес ту сеј дека у тие два и кусур месеца, нити се јавија да прашаат дали сме сеуште заинтересирани, ни бутур, туку едноставно си напишале со пенкало. Бикоз фак ју.
„Исправувањето“ на грешката го направија со тоа што не плативме за визи, а не' тупнаа у еден т.н. хотел.

Веројатно заради нив (и дополнително заради временските услови), по лошо го памтам тој одмор и Крф како летна  дестинација.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4623 на: 29 Јули 2016, 13:34:25 pm »
Не дај боже мене ова да ми се случи...за нивно добро.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4624 на: 29 Јули 2016, 13:42:01 pm »
Ние па имаме сосем спротивно искуство со ПЕТ. Моиве барем еднаш годишно преку нив земаат некој аранжман и немале никакви проблеми, а јас преку нив бев на Закинтос.

Еднаш само кога резервираа моите преку нив аранжман за бања во Бугарија мораше да се одложи една недела, бидејќи (наводно) се чистел базенот и ќе бил затворен неколку дена. Им понудија да ги сместат во друг хотел, ама моиве си сакаа таму. Како и да е, на време се јавија, се извинија, итн.

ЕДИТ: На враќање од Закинтос имавме проблем со транспортот, односно шоферот на автобусот. Ангажирани беа Транскоп за автобускиот превоз и поминавме низ пекол тие 15-тина саати. Од тогаш решив дека никогаш веќе нема никаде да одам со автобус.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4625 на: 29 Јули 2016, 13:52:24 pm »
Те фати серка кај ќе ојш, а има идиоти не застануваат или не го ставаат во акција тоалетот во автобусот.
Немам лично искуство ама шо ми имаат кажувано, а не е лага.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4626 на: 29 Јули 2016, 13:59:07 pm »
Никој не го користи WCто.

Поентата со агенциите и букинг/слични е што таму кога ќе дојдеш многу повеќе ти се тресат кога си од вториве. Во агенција, ој сеј таму и ајт. Во подрум може да ти се падне, клима ретко да ти е дозволена итн. А вториве дали е добра собата, па леле одма кај Станко ќе ве преместиме, па лебарка имало одма нова, клима СЕКОГАШ има... Одма е друго, друг однос, друго е све. Дури и еднаш „да потпишете дека нема лош коментар да ни оставите на букинг“, зошто сте биле задоволни од услугата, а ако не сте прво тука да ни кажете а не коментар на букинг за да поправиме.

Затоа...

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4627 на: 29 Јули 2016, 14:05:18 pm »
Така е, а и агенциите треба така да функционираат, да има некаде каде што можиш рејтинг и коментар да му дадеш.
А кај нас гледаш само цените по флаерите, и одиш да прашаш каде можат да ти речат едно а кога ќе појдиш таму друго, ама ти веќе си го изел половина.

И уште еднаш со нив нема да одиш, туку ќе одиш со други, каде претходно на целе истото му го направиле само што ти не знаеш.


едит: Е со букинг, концептот му е многу добар, е сега изгледа му земаат и некоја дебела провизија на хотелите/студијата, па затоа ги нема „некои“.
Можам да пишам тука позитивно искуство на Лефкада за еден хотел/апартмани, ама ноубади гивс а шит, тој што ќе го сретни на букинг и го интересира ќе си прочита.
« Последно менување: 29 Јули 2016, 14:13:01 pm Power to the people »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4628 на: 29 Јули 2016, 14:09:31 pm »
Затоа скоро никогаш не одам некаде без претходна препорака од луѓе на кои им верувам на изборот.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4629 на: 29 Јули 2016, 14:19:01 pm »
И така можи, ама и да си ги знаеш точно условите и собата уште во агенцијата.

Во два наврати спијам во најгорна соба каде грците оставаат само плоча или ставаат ниски покриви, па кога си идиш од плажа собата сауна.
Без клима нема шанси ниту да изладиш ниту да спиеш, а замисли па да треба и да доплаќам а е неопходна.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4630 на: 29 Јули 2016, 14:32:08 pm »
Вецето во автобусот не беше проблем. Никогаш не би влегол во него.

Ајде вака..

Автобусите стигнаа со нова тура туристи од Скопје околу 9 наутро. Тргањето за враќање беше закажано за околу 13:00 или 14:00. Автобусите во меѓувреме беа оставени на сонце.

Кога влеговме во автобус, внатре беше сауна. Топло до слошување. Шоферот не сакаше да пушти клима.

Шоферот не сакаше да пушти клима за време на целото возење. Додека се возевме си пушташе некој екс-ју турбо-фолк. Прилично гласно.

Вечерта, таман успеавме да задремеме околу 11, шоферот реши дека треба да пушти концерт на Цеца. На телевизорите. Гласно. И да не го исклучи додека не го изгледа до крај, околу 1:30 сабајлето.

И така натака, и така натака.. Све у свему, мрцварење, стискање, топло, итн.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4631 на: 29 Јули 2016, 14:35:11 pm »
Јас никогаш не сум возел во автобус во кој вецето било во функција. Башка такво веце од хигиенска гледна точка се знае какво ќе е и колку ќе биде одржувано и како ќе удара миризба. Како полските што се.  Како и да е, на 2 до 2ипол часа возење треба да се прави веце/пуш пауза.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4632 на: 29 Јули 2016, 14:50:10 pm »
Моето прво патување со автубус беше до Албена пред 15 години.
На враќање ( класика македонска работа) пролетер пуштиле еден наместо два автобуси и сите кркљанац во еден..

Јас бев на последното седиште над моторот...15 саати хоррор, пекол, малтретирање..

Никогаш пак.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4633 на: 29 Јули 2016, 14:53:18 pm »
Јас никогаш не сум возел во автобус во кој вецето било во функција. Башка такво веце од хигиенска гледна точка се знае какво ќе е и колку ќе биде одржувано и како ќе удара миризба. Како полските што се.  Како и да е, на 2 до 2ипол часа возење треба да се прави веце/пуш пауза.
Незнам јас тоа. На плажа во Грција полско Тојфор, сапун, тоалет хартија, чешма, чисто, лимон мириса...



...ама затоа утре пак ќе им дојдеш.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Ова лето, каде на одмор ???
« Одговори #4634 на: 29 Јули 2016, 15:31:38 pm »
Да ти е мерак да им укењаш нужник.
Ум шо идит отпосле не јет ум!