Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 197426 пати)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #615 на: 02 Јануари 2015, 18:05:24 pm »
Пробав со 9.5 апликацијата. Копајлот нема поддршка за 1440п екрани

Што точно значи „нема поддршка за 1440п“? Еден логички пиксел не е еден физички пиксел? Или има црно од страна?

не работи соодветно.

Ова е истото за кое што зборуваш претходно или нешто друго?

Ја го имам пробано 9.5 на 10 инчен таблет (не знам која точно резолуција, ама сигурно беше некоја висока) и си работеше екстра, немав замерки.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #616 на: 02 Јануари 2015, 18:09:42 pm »
Не, не. Не е до пиксел. Туки измрдани се стварите. Нема слики на копчињата, патот е крш изместен. Не е само скејлирана, туку во суштина „не работи“. Ни менито не е како што треба.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #617 на: 02 Јануари 2015, 18:15:54 pm »
Да не го пробуваш на Samsung S4?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #618 на: 02 Јануари 2015, 18:16:56 pm »
Го пробувам на Samsung Note 4. S4 нема 1440п резолуција. И по форуми велат дека не е оптимизирана, од 9.6 ќе е. Еве и GPS варијатната 9.6 работи совршено и ја користи резолуицјата правилно. Кога ќе искочи Premium на торрент ќе ја симнам, здравје. :)

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #619 на: 18 Мај 2015, 20:33:53 pm »
Дали може некој да ми препорача добар GPS програм за андроид со поддршка за USA мапи? Ако имате и некој линк би било пожелно.
>>>>><<<<<

Отсутен Диневски

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 492
  • www.imagine.mk
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #620 на: 19 Мај 2015, 16:27:17 pm »
Дали може некој да ми препорача добар GPS програм за андроид со поддршка за USA мапи? Ако имате и некој линк би било пожелно.

Google Maps друже за USA подобро здравје...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #621 на: 02 Јуни 2015, 03:40:08 am »
се обидов на темава да најдам некој да спомнал тоа софтверче за спојување на мапи од гармин, адриа... не успеав...

има ли нкој да знае да пушти линк од тоа софтверче, за спојување на мапи? најдов на пајрет беј цела европа одклучена со сите земји посебно, мапи од 2014-та последни што се... да си спојам во една мапа тоа што ми треба, не ми треба цела европа... и цела европа ја најдов, ама тежи негде околу 3,7 гига..



а инаку темава е што да ти причам... првите 2-3 страни нешто од нешто ситно муабет за уреди и мапи и после кога сте удриле на муабет дали е андорид или ајфон бољи телефон, немаше крај.. вртам 6, 7, 8, 9-та страна и тука се откажав од барање... би било во ред да се зафати некој ОД АДМИНИСТРАЦИАТА НА ФОРУМОВ да ја подзасреди темава, бидејки гпс уреди и мапи се сепак тесно поврзани со автомобилизмот, а теми за андроид и ајфони има колку ти душа сака...

ај да не го тапанам... ке пушти ли некој линк од тој софтвер ако знае?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #622 на: 02 Јуни 2015, 07:45:59 am »
@onak Ќе пуштам јас во текот на денот.  Ама ако сакаш имам и средени мапи комплет.

Кај мене на ГПСот се ставени две мапи на СД картицата, Источна и Западна Европа.
Моја препорака е да си земеш картица од 4гб за да ги собере и двете и не му ја мислиш понатака.  Едно време и јас се играв со спојување на мапите па не се преклопуваат па проблем во калкулација на рутата.  Ова вака е проверено.  

Ќе ти ги снимам на едно ДВД или да ги закачам на google Drive и само напрај им copy-paste на СД картичката во фолдер Garmin.  

Само пиши кој модел на Гармин го имаш и дали е најновиот софтвер,  мислам дека кај мене не сакаше две мапи на картица додека не му направив упдате на софтверот,   програмчето се симнува од официјалната страна на Garmin.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #623 на: 02 Јуни 2015, 09:44:03 am »
не сум го земал сеуште гарминот, од проста причина што до вчера размислував кој да го купам... веројатно денес ке го земам nüvi® 50 Adria

инаку најдов мапа од цела европа. буквално цела европа е во една мапа, 3,75 гига тежи.  четвети квартал е од 2014-та година. ваљда е таа нај прецизна... имав претходно друг гпс (втор во животот, овој трет ке ми биде) на виндовс платформа инсталиран гармин, ама не ги зачував мапите, кои па ми беа од пред 3-4 години...

ај колку за инфо, пошто веројатно ти ги знаеш ознаките... во двата линка што ги најдов со цела европа, во едниот се мапите раздробени по земји и сите носат ознака   NT 2014.20, а одпосле ја најдов цела европа во една мапа и има ознака  NT 2014.40

тоа бројчето после 2014-та што значи? на првото е втори квартал на второто е 4-ти квартал? и на 4 гига картица ке ја прими мапава? пошто нели, бараше и уште нешто место плус гарминот-уредот на мемориската да запише.. или грешам?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #624 на: 02 Јуни 2015, 09:47:14 am »
Најновите што можат да се симнат се 2014.40, истите ги имам и кај мене.

Повели сите програми што ги имам за Garmin, gmap_tool е тој што ти треба за спојување на мапите:
https://drive.google.com/folderview?id=0BxEuY8hnxpCofnN3VldVNHNzd2dzQWxYM2RhR2hucWt4cnh5b3JGMjdGV3lFaDZBUmJqeGM&usp=sharing

Ако ти требаат готови мапи, пречистени, или ако заглавиш некаде пиши слободно.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #625 на: 02 Јуни 2015, 09:58:46 am »
ај кажи ми што уствари официјално спаѓа под југоисточна европа.. на официјалните мапи од гармин?

нуви 52 вели дека од мапи го има ова во себе:
југоисточна Европа + Балкан и Македонија.

со доживотен апдејт на мапите... балкан е ваљда ова околу нас што е се...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #626 на: 02 Јуни 2015, 10:09:35 am »
Малце е незгодно у двете теми паралелно пишуваме.

Југоисточна е Србија, Грција, Бугарија, Турција, Македонија и Романија.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #627 на: 02 Јуни 2015, 10:26:29 am »
Јас само да ги пофалам Here Maps (бивши Nokia Maps) за прецизноста. Тргнав за Грција без никакви припреми за патот и се надевав само на навигацијата да ме однесе. Се збуни малце кај што се прави патот пред Афитос/Калитеа ама брзо рекалкулираше и водеше по споредниот пат.
Се тоа прилагодено за таблет. :) thumbs up.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #628 на: 02 Јуни 2015, 12:48:31 pm »
кои беа трите имиња на мапите што може да се турат во гармин? едната беше gmapsupp.img

другите 2 не ми текнува кои беа... овој е со фабрички вграденс на адриа лаб... ми фали да додадам грција и бугарија...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #629 на: 02 Јуни 2015, 13:36:44 pm »
gmapsupp, gmapsup1 и gmapsup2

Не заборавај дека мора да бидат во фолдерот: SDCard/Garmin/   , а не директно на картичката.

Само сепак би ти препорачал да си ја ставиш цела источна европа во едната, а западна во другата и раат да си бидеш.