Автор Тема: Катализатор - проблем  (Прочитано 49822 пати)

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #135 на: 25 Март 2012, 19:22:05 pm »
па има околу 8-9000км. Имаше периоди знаеше да се уклучи и после некое време да се уклучи пак. Мислев дека е можно да е и од горивото, али испадна дека сондата е за менување

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #136 на: 25 Март 2012, 19:24:31 pm »
Careto e nova sonda.

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #137 на: 25 Март 2012, 19:24:36 pm »
Vozenjeto so povredena sonda doveduva do losa gorivna smesa. Ne e dobro da se vozi kola taka.

Какви проблеми можат да настанат од тоа? Кога ке ја сменам сондата ке се осети ли разлика во работата на моторот, ке се осети ли да влече повеке и за колку би се намалила потрошувачката?

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #138 на: 25 Март 2012, 19:29:11 pm »
Potrosuvackata ke dojde na ona nivo kako sto bila pred toa. Motorot ke raboti vo idealen rezim zasto smesata pravilno ke bide dozirana.
Vtorata sonda (posle katalizatorot) ja sledi rabotata na katalizatorot i gi verifikuva pokazuvanjata na prvata sonda (glavnata). Ako e do vtorata sonda moze da e i problem vo katalizatorot. Care e vadenje na isitiot i stavanje reducir adapter na vtorata sonda za da se izlaze deka ima katalizator (ne kaj site koli raboti), ili menuvanje na katalicatorot.
Toa e toa. Kaj povekjeto novi benzinci posle 2000 godina si ima 2 lambda sondi (a kaj RAV 4 benzin od 1998 mislam bese se 4 KOMADA).
Vozenjeto nova kola sepak cini pogotovo so dopolnitelnite "ekstri".
Uspeh so kolata.

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #139 на: 25 Март 2012, 19:38:51 pm »
Со сигурност е првата сонда. Бев докај мајсторот два-трипати за да ја сменам, али се се погодуваше да има многу гужва и после некое време гледам нема никаков проблем и се навикнав така да ја возам, бидејки не осекав никаква разлика.

Отсутен bobi010

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 448
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #140 на: 25 Март 2012, 19:42:19 pm »
Ако ја сменам едната ке откаже другата па потоа ке отиде катализаторот така да ке терам така,а дривер ако мислиш дека имаш проблем менувај ја.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #141 на: 25 Март 2012, 19:48:52 pm »
Prvata e povazna za smesata. Katalizatorot isto taka ima uloga zaradi EURO normite. Lambda sondata igra uloga vo obrazuvanje na gorivnata smesa. Ima eftini kineski univerzalni sondi (mislam po 80-90EUR bea - glavnite a onie posle katalizator 50-60EUR). Dosta tipovi na sondi ima a kineskite ne se site dobri. Traat otprilika 30000-50000 Km. Ima i kineski univerzalni katalizatori koi mislam se po 300-400 EUR i traat ovo toj interval do 50000Km (zamenski). Vo Bugarija vo 90% slucai gi menuvaat so kineski.
Koj saka eftino ke menuva pocesto. Prasajte si vo ovlastenite servisi kolku e nova sonda za vaseto vozilo. Posle zamena na sondata treba dijagnostika i brisenje greski i obucuvanje na ECU-to za da raboti novata sonda.

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #142 на: 25 Март 2012, 19:50:55 pm »
На мене колата добро ми оди, не сум имал некој проблем, едино нешто што ми свети сијаличката. Кога ја ставив на дијагностика покажа дека проблемот е во сондата. Ке ја сменам во скоро време.

Отсутен Driver

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #143 на: 25 Март 2012, 19:52:46 pm »
Prvata e povazna za smesata. Katalizatorot isto taka ima uloga zaradi EURO normite. Lambda sondata igra uloga vo obrazuvanje na gorivnata smesa. Ima eftini kineski univerzalni sondi (mislam po 80-90EUR bea - glavnite a onie posle katalizator 50-60EUR). Dosta tipovi na sondi ima a kineskite ne se site dobri. Traat otprilika 30000-50000 Km. Ima i kineski univerzalni katalizatori koi mislam se po 300-400 EUR i traat ovo toj interval do 50000Km (zamenski). Vo Bugarija vo 90% slucai gi menuvaat so kineski.
Koj saka eftino ke menuva pocesto. Prasajte si vo ovlastenite servisi kolku e nova sonda za vaseto vozilo. Posle zamena na sondata treba dijagnostika i brisenje greski i obucuvanje na ECU-to za da raboti novata sonda.

Јас прашав за Пунтото универзална сонда е 3500ден, а оригинал е околу 100еу.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #144 на: 25 Март 2012, 20:01:00 pm »
Ima razliki od univerzalna do univerzalna. Nekoi teraat 20000Km a tie od 80EUR moze i do 50000Km. Kaj kineskite delovi e kako ke se pogodat. Vnimavaj so kineskite univerzalni.
Ima ogromni razliki. Duri i 2 sondi ponekogas nemaat isti pokazuvanja, abe komedii. Neli sakame eftino.
Duri i mislam deka ne se vrakjaat vo slucaj da ne odgovaraat zasto ednas ako se montira vednas se poznava.
Original vtoro vgraduvanje bi trebalo do 7-80000Km da nema problem.

Отсутен toti

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 96
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #145 на: 30 Септември 2012, 13:07:53 pm »
И дека немало нешто гајле од тоа...
Како може да нема гајле кога ECU-то  се ориентира според информациите што ги добива од сондите. Мора нешто да трпи поради тоа. Нема шанса да нема никакво гајле!
што е тоа ECU-to ќе те молам, пошто сум го слушал многупати но незнам што уствари е?

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #146 на: 30 Септември 2012, 13:10:27 pm »
Еве прочитај за ЕКУ   http://en.wikipedia.org/wiki/Engine_control_unit
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #147 на: 30 Септември 2012, 13:12:36 pm »
Централна единица или компјутер преку кој одат сите информации собрани од сензорите во возилото. Тие информации компјутерот ги комбинира за идеално функционирање на возилото.
Грубо кажано вака е, за подетално и постручно пиши на википедиа, ќе се изначиташ.

Отсутен toti

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 96
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #148 на: 30 Септември 2012, 17:50:04 pm »
аха сеа разбрав (барем така мислам) како и да е фала ви /

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Катализатор - проблем
« Одговори #149 на: 08 Март 2014, 00:48:05 am »
каде да одам да ми го извадат катализаторот?