Автор Тема: Top Tier Detergent Gasoline  (Прочитано 4500 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Top Tier Detergent Gasoline
« Одговори #15 на: 02 Декември 2015, 09:01:27 am »
Неколкумина ми имаат кажано да избегнувам OMV во Србија. Нагоре би требало да е добро.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Top Tier Detergent Gasoline
« Одговори #16 на: 02 Декември 2015, 09:04:23 am »
Ништо не ме чуди, какви држави сме, се може да се случи.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Top Tier Detergent Gasoline
« Одговори #17 на: 02 Декември 2015, 09:18:14 am »
Неколкумина ми имаат кажано да избегнувам OMV во Србија. Нагоре би требало да е добро.

Зависи кои OMV пумпи. Во Бугарија и Србија, OMV имаат сопствени бензински пумпи + франчизи. Ако самата пумпа е франчиза, горивата се 100% покрстени со света вода.
Во Бугарија, бензинските на Еко и Шел имаат најдобри горива. Во Србија не знам кои се добри/лоши, само еднаш имам полнето на ОМВ.
Обично полнам на излез од Австрија/Словенија и имам гориво до Македонија. Ако морам да полнам, тогаш полнам за некоја ситна сума колку да има резерва.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Top Tier Detergent Gasoline
« Одговори #18 на: 22 Декември 2015, 23:19:15 pm »
Како го трошам резервоарот со V Power, прогресивно колата работи повеќе и повеќе немирно, погласно и речиси нерамномерно (Засега имам поминато околу 370 километри и потрошено пола резервоар). Денес, прв пат после 26к километри, застанат на семафор ми извибрира како мисфајр на некој цилиндар. Возено само градска и околу 50-60% од времето е тргни застани. Или ова гориво навистина чисти дизни, па затоа самата кола работи како што работи со сето ѓубре кое го чисти од нив и од самите цилиндри, или едноставно самите ефекти на горивото се такви.
Потрошувачката ми е помала за некои си 100/200 милилитри според борд компјутерот. Но, нема минус температури, побрзо достигнува работна температура самиот мотор.

Можеби за викендот ќе ја издувам малце околу 100ина километри, чисто да видам дали ќе има некакви промени.


Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Top Tier Detergent Gasoline
« Одговори #19 на: 31 Декември 2015, 17:43:20 pm »
Шелот го потрошив денес. На автопат последните 170 километри. Колата се препороди. Првите 15-20 километри беше побучна, ама после нешто како да се отпуши од неа. Наеднаш утихна. До 140 се што се слуша се само зимските гуми. Моторот преде. За дозабрзување пак да не правиме збор, пожива, поеластична. Значи ВиПауер само за на отворено. За градска исто му се фаќа.

Сега натанкирано од Арал СуперПлус (Бензинот е од Бритиш Петролеум). Ми претстојат патувања за празнициве, ќе видиме како ќе се однесува. Ако се однесува како ВиПауер, ќе биде доста интересно. Прв пат ќе осетам разлка  од бензини во Германија.  :)
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Top Tier Detergent Gasoline
« Одговори #20 на: 31 Декември 2015, 17:46:09 pm »
Ај баш и тоа да видиме.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Top Tier Detergent Gasoline
« Одговори #21 на: 31 Декември 2015, 17:46:39 pm »
@Luki, Good Luck! Јас и понатаму си останувам на allegedly Shell V Power 100-ка на Супертрејд. Почнав и атмосферците таму да ги пунам, За стилото со првиот 100-ка од таму ми се понаша отприлика како што опишуваш ти :D Ќе видиме како ќе биде, иако ретко го возам.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3241
Одг: Top Tier Detergent Gasoline
« Одговори #22 на: 31 Декември 2015, 17:55:29 pm »
Јас приметив дека кога користам 100 октанско гориво од Супертрејд моторот ми качува повисока работна температура. На пример возам по автопат и застанувам во колона на патарина или на семафор. После три минути стоење во место се пушта перката за ладење. Ова се случувало и кога надвор температурата била и под нула. Со 95 октанското гориво од Супертрејд сум немал ваков проблем.

Исто така при надворешна температура од 15 степени и возење во метеж низ град со чести застанувања перката знае да се вклучи и да олади.

Не правам муабет ниту споредби за моќноста на возилото кога го возам на 100 октанско од Супертрејд. Топ си е.

Моментално за во град точам 95 октанско, а кога возам на отворено исклучиво 100 октана.