Автор Тема: што би направиле ако приметите корозија на вашето ново возило? форд фиеста  (Прочитано 29711 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
на форд се нај компицирани за вадење шалт таблите... дете ке родиш побрзо... 2 комада имам вадено на форд, има да се откостиш...

на рено пак се 4 штрафа и надвор е цела со се сите инсталации на нејзе...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
јас пробав да ја вадам на пежо 306 и налет се откажав

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
moze da prasam samo nesto...kolku koli ste videle bez saltabla ili pak ste im izvadile ???
шипката е на многу непристапен дел,тоа со премачкување е ок но е  многу многу тешко изводливо.најдобро би било да се извади шал таблата и да се среди убаво на тенане.
сликите се сликани од кога ќе се извади фиоката пред совозачот,и кога ќе се погледне нагоре.
значи треба да се работи легнат на грб со многу малку простор за делување.

jas ne sakav da kazam nisto okolu premackuvanje i sl.
Sakav da prasam dali ste imale imale iskustvo da voocite ram od saltabla i na drugi vozila. Ako ste imale, ondak ke svatite deka na skoro site vozila osven na oni na koi ramot im e ofarban imaat pokazano slicna korozija kako i kaj tebe.

гугле,мислам дека ти имаш највеќе искуство со вадење шал табли,па чисто ме интересира,дали лесно се вади шал табла? и кој се опасностите при вадење и при повторно ставање на истата?
на форд се нај компицирани за вадење шалт таблите... дете ке родиш побрзо... 2 комада имам вадено на форд, има да се откостиш...

на рено пак се 4 штрафа и надвор е цела со се сите инсталации на нејзе...

Nema komplicirana saltabla, ima samo nepravilna rabota odnosno sve si ima redosled...a za opasnostite  :-\ toa zavisi do onoj koj ke ja vadi, u princip sve zavisi do nego!  ;)

Dokolku si se zavrsi rabotata kao treba i sve e na svoe mesto kako sto bilo i pred da se rasturi, normalno deka nema da ima nikakvi situacii kako sto gi spomenuvate.

Sepak lugje ja sklapale kolata...ne padnala od mars taka sklopena

Samo ima razlika sto tie lugje znaele sto praat   :-*




Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
е богами има разлика меѓу комплицирана и не комплицирана шалтабла за монтажа-демонтажа...

се друго си во право...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
normalno deka ima razlika poradi toa sto ima poveke cekori, a toa znaci deka ima poveke rabota a ne komplikacii...barem za mene  :-[

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
иако се еднакви по звучност ама имаат различно значение зборовите КОМПЛИЦИРАНА и КОМПЛИКАЦИЈА... комплицирана работа е дека има многу сопки да ги речеме додека се заврши работата, а компликација е момент на кој треба да изведеш одреден зафат за да се среди нешто нај често  иновативноста тука доаѓа до израз... а бидејки си ти ти гуглето, кој има решение за се тебе ти е сеедно и не ги делиш, зашто иновативноста не ти е непозната работа... ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998

Sakav da prasam dali ste imale imale iskustvo da voocite ram od saltabla i na drugi vozila. Ako ste imale, ondak ke svatite deka na skoro site vozila osven na oni na koi ramot im e ofarban imaat pokazano slicna korozija kako i kaj tebe.


Еве уште една потврда на мислењето на вештакот од човек со искуство.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Ako ste imale, ondak ke svatite deka na skoro site vozila osven na oni na koi ramot im e ofarban imaat pokazano slicna korozija kako i kaj tebe.



И таа корозија уште 5000 години да стои нема да направи ништо на цевката.


Nema komplicirana saltabla, ima samo nepravilna rabota odnosno sve si ima redosled...a za opasnostite  :-\ toa zavisi do onoj koj ke ja vadi, u princip sve zavisi do nego!  ;)

Dokolku si se zavrsi rabotata kao treba i sve e na svoe mesto kako sto bilo i pred da se rasturi, normalno deka nema da ima nikakvi situacii kako sto gi spomenuvate.



Ако толку ви изгледа комплицирано и страшно, симнете си repair manual за вашата кола и следете ги чекорите. Ако скршите некој држач или ускочник нормално дека ќе се раскрцка. Ако се заврши работата како што треба, ќе нема никаков проблем.


Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
ti ne tuku mi stavaj stikli na moite postovi...ednas se isekov od eden drzac od saltablata na honda, pa bev da me bockaat so tetanus :D :D :D :D :D

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
И јас се испогребав кога пробував да ја извадам пластиката кај централниот отвор за дување што е (сакав да ја извадам и да ја исперам убаво), ама не ми успеа. Пак ќе пробам кога ќе се затопли пак. Само едно штрафче ми останува да се одврти, ама кај го пикнаа немам идеја како да го одвртам. Се надевам ќе биде успешно на пролет, ако не, ќе ја извадам цела шалтабла па ќе очистам се што ќе најдам таму.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Ќе се исплашиш :D

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Не дозволувам до тој степен, прашина има само. :)    Може со главниот отвор за вентилација (цевката голема) да се исплашам, ама тоа ако ја вадам цела шалтабла.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Маци, батали друже :)
Кај мене заедно со ЗероКул видовме, не е до толку, уствари ко да нема ич и не е страшно. Еве деновиве ке појдам до Сервис Илија кој од сега ќе биде надлежен за фиестата, пошто гаранција од МиДа помина, доста им беше. Ке видам он што ке каже, човекот ми е близок, у секој случај ке ми каже каква е ситуацијата:)
Засега, само уживај, не се нервирај со непотребни работи, бар ја така мислам. Ете Гугл ти е човек со искуство на тони, штом он вика уживај, не е страшно.
За МиДа ако отвориш тема радо би си поприкажал таму, јес да 80% ми се позитивни мислењата за нив, но има едно 20% што се катастрофа невидена. Да не трујам тука за тоа, у другата тема.
Иначе ете, ако сакаш ајде со мене ќе појдеме до сервис Илија, да видиш што ќе каже човекот, дали да се напрегаш или не со тужби мужби, да пипаш нешто или не :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Маци, батали друже :)
Кај мене заедно со ЗероКул видовме, не е до толку, уствари ко да нема ич и не е страшно. Еве деновиве ке појдам до Сервис Илија кој од сега ќе биде надлежен за фиестата, пошто гаранција од МиДа помина, доста им беше. Ке видам он што ке каже, човекот ми е близок, у секој случај ке ми каже каква е ситуацијата:)
Засега, само уживај, не се нервирај со непотребни работи, бар ја така мислам. Ете Гугл ти е човек со искуство на тони, штом он вика уживај, не е страшно.
За МиДа ако отвориш тема радо би си поприкажал таму, јес да 80% ми се позитивни мислењата за нив, но има едно 20% што се катастрофа невидена. Да не трујам тука за тоа, у другата тема.
Иначе ете, ако сакаш ајде со мене ќе појдеме до сервис Илија, да видиш што ќе каже човекот, дали да се напрегаш или не со тужби мужби, да пипаш нешто или не :)

сервис илија... овој во н. лисиче? по земјеното патче пред да свртиш накај последна 5-ка?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време