Автор Тема: Интересни понуди на користени возила.  (Прочитано 3981494 пати)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6765
  • French diamond
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28095 на: 17 Август 2024, 17:13:39 pm »
Со возење ќе те кошта сигурно помалку пари, ама верувам повеќе нервози и документација, плус ризикот да рикни нешто на пат е секогаш тука.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5478
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28096 на: 17 Август 2024, 19:33:18 pm »
Aveoto odi na prodazba.

https://forum.carclub.mk/index.php/topic,1821.new.html#new

Maslo smeneto pred mesec i pol. Nov akumulator Duracell pred mesec dena.
Prednicata sredena pred mesec dena isto taka

Momentalno pominati 86 545km.

Voziloto nikogas ne bilo vo soobrakajna nezgoda nikogas farbano/polirano garazirano non stop, 2 para bandasi so gumi letni zimski.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14199
  • Пудингот на шоферството
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28097 на: 17 Август 2024, 20:03:25 pm »
Нема начин да го возам тука. Инаку имам другар кој носи коли од Германија (транспорт), па ми рече дека е околу 800€ да се донеси возило, дали е тоа ок цена или подобро е да се донеси возило со возење?
Цол табли се 250е,а некаде и повеќе.
250-тина евра гориво и патарина.(тука зависи и шо возило би било)
Авионска карта,јадење по пат,пропратница Србија,горе долу иди скоро исто одколку на шлеп.
Качваш на шлеп и мирна глава.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5478
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28098 на: 18 Август 2024, 11:38:13 am »
Dodadeni "taze" sliki vo temata :D
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28099 на: 19 Август 2024, 20:05:52 pm »
Нема начин да го возам тука. Инаку имам другар кој носи коли од Германија (транспорт), па ми рече дека е околу 800€ да се донеси возило, дали е тоа ок цена или подобро е да се донеси возило со возење?
Цол табли се 250е,а некаде и повеќе.
250-тина евра гориво и патарина.(тука зависи и шо возило би било)
Авионска карта,јадење по пат,пропратница Србија,горе долу иди скоро исто одколку на шлеп.
Качваш на шлеп и мирна глава.

Како некој што моментално е во процес да донесе возило до Мк, можам да потврдам дека шлеп е најразумната одлука. Слично пари, без нервози, без м'кнење по шпедиции и по царинска контрола и на српска и на македонска граница.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28100 на: 19 Август 2024, 20:10:08 pm »
„Комфорот“ резултира со целосно упропастување на динамиката на возењето на конкретниот модел. Штета е да се купи еден од најдобрите спортски седани и да се упензионери со вакви тркала.

Ај еден муабет да удрам и јас на темава како возач на 3ка серија. Колава кај мене на 19ки бандажи и KW амортизери е поудобна и подобро се справува со дупки и нерамнини од 80% од „нормалните“ коли во државава, а може и @fuzzjaw да го потврди истово. G20ка на 18ки бандажи и фабричка суспензија ви ГАРАНТИРАМ дека нема да е „неудобна“. Сѐ помало од 18ки е срамота да оди на оваа кола.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28101 на: 19 Август 2024, 20:12:44 pm »
Нема начин да го возам тука. Инаку имам другар кој носи коли од Германија (транспорт), па ми рече дека е околу 800€ да се донеси возило, дали е тоа ок цена или подобро е да се донеси возило со возење?
Цол табли се 250е,а некаде и повеќе.
250-тина евра гориво и патарина.(тука зависи и шо возило би било)
Авионска карта,јадење по пат,пропратница Србија,горе долу иди скоро исто одколку на шлеп.
Качваш на шлеп и мирна глава.

Како некој што моментално е во процес да донесе возило до Мк, можам да потврдам дека шлеп е најразумната одлука. Слично пари, без нервози, без м'кнење по шпедиции и по царинска контрола и на српска и на македонска граница.

Ама сакам да ја видам колата пред да ги пукнам парите. Не на слика, во живо. Да ја слушнам, да осетам дали смрди на цигари, на пример... А кога ќе отидам веќе да ја видам, сам ќе си ја довозам до дома.
Ако добро се сеќавам, немаше некој проблем со српска граница, некој документ за транзит беше, и после доаѓаш на мк граница, прво тамошна шпедиција и царина, која те упатува на царински терминал во местото кај што живееш (ти кажуваш кај ќе ја цариниш), кај што треба да ја остаиш у рок од 24 саати откако ќе поминеш граница.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28102 на: 19 Август 2024, 20:22:25 pm »
„Комфорот“ резултира со целосно упропастување на динамиката на возењето на конкретниот модел. Штета е да се купи еден од најдобрите спортски седани и да се упензионери со вакви тркала.

Ај еден муабет да удрам и јас на темава како возач на 3ка серија. Колава кај мене на 19ки бандажи и KW амортизери е поудобна и подобро се справува со дупки и нерамнини од 80% од „нормалните“ коли во државава, а може и @fuzzjaw да го потврди истово. G20ка на 18ки бандажи и фабричка суспензија ви ГАРАНТИРАМ дека нема да е „неудобна“. Сѐ помало од 18ки е срамота да оди на оваа кола.
Како е споредено со Ф10 серијата (знам дека е 5ка, не е 3ка  ;) )?

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28103 на: 19 Август 2024, 20:26:41 pm »
Нема начин да го возам тука. Инаку имам другар кој носи коли од Германија (транспорт), па ми рече дека е околу 800€ да се донеси возило, дали е тоа ок цена или подобро е да се донеси возило со возење?
Цол табли се 250е,а некаде и повеќе.
250-тина евра гориво и патарина.(тука зависи и шо возило би било)
Авионска карта,јадење по пат,пропратница Србија,горе долу иди скоро исто одколку на шлеп.
Качваш на шлеп и мирна глава.

Како некој што моментално е во процес да донесе возило до Мк, можам да потврдам дека шлеп е најразумната одлука. Слично пари, без нервози, без м'кнење по шпедиции и по царинска контрола и на српска и на македонска граница.

Ама сакам да ја видам колата пред да ги пукнам парите. Не на слика, во живо. Да ја слушнам, да осетам дали смрди на цигари, на пример... А кога ќе отидам веќе да ја видам, сам ќе си ја довозам до дома.
Ако добро се сеќавам, немаше некој проблем со српска граница, некој документ за транзит беше, и после доаѓаш на мк граница, прво тамошна шпедиција и царина, која те упатува на царински терминал во местото кај што живееш (ти кажуваш кај ќе ја цариниш), кај што треба да ја остаиш у рок од 24 саати откако ќе поминеш граница.

И на српска треба да поминеш низ прелазот кај камионите, ја ставаат и таму на вага и 70 евра се плаќа за потврдата дека можеш да транзитираш низ Србија. Ова мене ми го кажа човек што пред 2-3 месеци сам увезуваше кола до Македонија.

Те разбирам скрос околу делот за гледањето. Ама дури и да отидам да ја видам, враќање назад со кола ми се уште екстра ден, најверојатно 2 пошто не сум таков да возам 15 саати без пауза. Што значи и уште една вечер екстра спиење во хотел, 2 дена екстра земање одмор од работа, и така натаму. Вака, летот е саат и пол, не ни мора да земам денови одмор. Одам, ја гледам, следен лет назад се враќам, а во меѓувреме организирам плаќање/превоз. :)

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 855
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28104 на: 19 Август 2024, 20:27:35 pm »
„Комфорот“ резултира со целосно упропастување на динамиката на возењето на конкретниот модел. Штета е да се купи еден од најдобрите спортски седани и да се упензионери со вакви тркала.

Ај еден муабет да удрам и јас на темава како возач на 3ка серија. Колава кај мене на 19ки бандажи и KW амортизери е поудобна и подобро се справува со дупки и нерамнини од 80% од „нормалните“ коли во државава, а може и @fuzzjaw да го потврди истово. G20ка на 18ки бандажи и фабричка суспензија ви ГАРАНТИРАМ дека нема да е „неудобна“. Сѐ помало од 18ки е срамота да оди на оваа кола.
Како е споредено со Ф10 серијата (знам дека е 5ка, не е 3ка  ;) )?

Не можам да споредам, не сум возел F10 а последно во F10 ме возеле пред 7-8 години. :) немам валидно искуство

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3788
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28105 на: 19 Август 2024, 20:30:01 pm »
Потврдата можеш да ја земеш и без пари доколку познаваш некој што има транспортна фирма, јас барем така правам. За делот за царина со транспортни возила, да, мораш таму на Хоргош за да после можеш да вратиш данок. Делот со вагата јас до сега не сум го минел, а сум се возел во неколку коли што се симнувале од Германија надоле.
Јас бев пред 2 месеци да гледам во Германија кола, не ме фана око на тест вожњата (а беше преку програма за половни возила од производител) преспав таму 2 дена потоа во авионот си се качив и назад :) И да се дадат толку пари на невидено мене ми е малце неубаво, затоа гледање на кола е обавезно Кога се работи за кола над 15-20к.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28106 на: 19 Август 2024, 20:40:20 pm »

И на српска треба да поминеш низ прелазот кај камионите, ја ставаат и таму на вага и 70 евра се плаќа за потврдата дека можеш да транзитираш низ Србија. Ова мене ми го кажа човек што пред 2-3 месеци сам увезуваше кола до Македонија.
Ова е нешто ново, не се сеќавам 2015 дека нешто плаќав се` до МК. Ама изгледа доста се смениле работите од тогаш...

Цитат
Те разбирам скрос околу делот за гледањето. Ама дури и да отидам да ја видам, враќање назад со кола ми се уште екстра ден, најверојатно 2 пошто не сум таков да возам 15 саати без пауза. Што значи и уште една вечер екстра спиење во хотел, 2 дена екстра земање одмор од работа, и така натаму. Вака, летот е саат и пол, не ни мора да земам денови одмор. Одам, ја гледам, следен лет назад се враќам, а во меѓувреме организирам плаќање/превоз. :)
Секако дека е екстра ден-два :) Се планира и тоа, еден мини роуд трип. Одиш во четврток-петок со авион, таму документи се средуваат истиот ден, и во недела си во МК со ново ауто :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7223
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28107 на: 19 Август 2024, 22:02:12 pm »
Ова со Србиве е ново нешто. 2 коли донесов од Германија, 2018-та и 2020-та, преку Србија. И двата пати ме прашаа колку пари ја земав колата, ама никогаш дека треба некој документ да земам за транзит.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3788
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28108 на: 19 Август 2024, 23:49:59 pm »
Ова со Србиве е ново нешто. 2 коли донесов од Германија, 2018-та и 2020-та, преку Србија. И двата пати ме прашаа колку пари ја земав колата, ама никогаш дека треба некој документ да земам за транзит.

Има документ за транзит, ама е обичен документ што ти го дава било која шпедиција од кај нас и најчесто го бараат ако одиш Србија - Бугарија - Македонија (заради Еуро 1). Доколку не одиш така не мора ни да го имаш, може некој да го побара, ама нема право, ќе кажеш дека одиш за МК и тоа е тоа. По правило тој документ треба ако одиш пак во Европа (Бугарија). На Унгарска граница само има малце поголема процедура зошто мора да завериш документите дека испаѓаш од ЕУ и тоа е тоа.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2294
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28109 на: 20 Август 2024, 07:26:21 am »

На Унгарска граница само има малце поголема процедура зошто мора да завериш документите дека испаѓаш од ЕУ и тоа е тоа.
Подобро е преку Унгарија или нема врска дали ќе се враќаш преку Хрватска на пример, во смисла на процедура и слично?
Претпоставката е мајката на сите заебувања