Автор Тема: Интересни понуди на користени возила.  (Прочитано 3981340 пати)

Присутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28035 на: 06 Август 2024, 06:15:27 am »
Јас пак ке се вклучам со свое гледиште/ кола како кола ке си најди сопственик тоа без проблем но каде настанува проблемот? проблемот настанува при продажба на возилото бидејки сме не-реални со не реално очекување предност при купување на половно возило важно е исто  колку имало возилото сопственици во случај секогаш на прв сопственик да е  психолошки е да си во предност со преговори за проджаба па и да има влијание варијабилноста на возилото, времето не запира апсолутно лета како на трака дали возилото е 2019 или 2020 годините си ги има годините дали има 50 илјади или 150 илјади горе-доле на македонскиот купуивач не менува бидјеки првото нешто што го гледа е цената ти му викаш ама има 50 илјади поминато возило старо 5 години домакински одржувано мојата цена е таа плус имам опрема купена за него што не оди фабрички држачи опшивки за гуми и тако даље горе доле не го занима му викаш јас сум го купил толку по цена ново хххх него исто тоа не го интерсира научно докажно возило кога ке изнесеш од салон одма губи фамозни 50 % па така и со тоа јас да сум во улога да купам половно возило мене апсолутно не ме занима колку ти си го купил возилото ама ич можеби си го добил на поклон од кај да знам не ми ни треба фактура колку си го платил поминале 5 години сега се преговара и така ... сите сме се нашле во таква ситуација но за жал скоро невозможно е да се продаде по она што мислиме дека е реално. Колку побргу тоа се  прифати толку полесно се надминува во продажбата кај нас менталната хигиена за купување на половно возило над 15илјади евра е друга димензија,

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 996
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28036 на: 06 Август 2024, 08:58:12 am »
Затоа што еквивалентната на оваа што е опишана, нова кошта 24.900, значи разлика од 6400. Тоа не е мала разлика. Плус тоа не е послаба туку појака, 140 наспроти 129. Тоа хибрид не хибрид шием ти га џуро. Јас па не разбирам зошто купувачите на половни коли мислат дека треба некој да им ги поклони???

У ценовник нова хибрид пишува дека е 24.900 редовна GL+, сигурно ке има нешто попуст. Збориме за кола од 25к, 5к е мала сума да се додаде за да се земе нова кола понова генерација, понови технологии, 0км. Колата нека има и 100км пројдено, 5+ години е стара и времето си тече.

Јас мојата Елантра ја земав 14.300е, за 4 години со 60.000 пројдено ја дадов за 9500е. Изгубила 1/3 од вредноста. Ако идев по таа логика, новата Елантра беше доста поскапа, сум требал мојата да ја дадам за 13к.

Ако сакаш ќе ти дадам број, кажи му го ова, па ако ти спушти цена кажи му дека не си ни заинтересиран, само си сакал да кажеш ;D

Форум е, си дискутираме слободно. Моментално барам да си купам кола и барам нешто 3-4 години и баш цените се нереални барем за мене.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17416
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28037 на: 06 Август 2024, 09:19:52 am »
Со среќа дејствување попуст во Сузуки, толку имам да кажам... ;D

На други другар и другарка после недела дена преговори во ковид периодот, кога жив чоек не влагаше по салони и сите тискаа пари под душек, талентите од Сузуки им се јавија и им рекоа "финално што можеме да ви дадеме попуст врз акцијата од 300 евра е уште ПЕДЕСЕТ евра" ;D

Присутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28038 на: 06 Август 2024, 10:03:39 am »
Малку чепкање истражување еве ти колку била витара нова од салон со 0км 2020 година некаде мај месец ова е хибрид верзија со што верзијата турбо бензин како на твоите пријатели кои бараат 18 500 ( без додатна опрема што купиле онможе да купи и опрема од 10илјади евра тоа негов избор збориме за фабричко возило колку е) турбо бензинот е бил поефтин од хибридот 2019 пред да го донесат претпоставувам последна генерација со што е било под 18 500 купено и  тој сеа бара иста цена по која купил возил па и да заработи па добро луѓе за возило 5 години старо може да се продаде од ново да беше ама да беше G-класа,911 порше .. сите ке се сложиме

Реалната цена на витарата без оглед на годините на км состојбата и етц е 13990еур.(дополнителна опрема што човекот си ја купил има право и да не ја продаде да си ја задржи и продава на парче бидејки не е фабричка туку свој избор на фрлање пари и чалам и потреба нормално)


Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17416
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28039 на: 06 Август 2024, 10:15:58 am »
Ами то е, и мене не ми се свиѓаат цените зошто сум навикнат на губење на вредност на возилата, ама пазарот си е таков каков што си е, и инфлацијата (особено) е таква каква што е.

Ако нејќете ваква кола, не го контактирајте човекот, одете си во Сузуки со флаерот, можда ќе се исценкате.

Присутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28040 на: 06 Август 2024, 10:20:12 am »
И не само тој и сите други со слични размилувања ке им стојат дома возилата  и само ке им паѓа вредноста со секој нов ден 100%проверено,инфалција не инфалција тоа е живот години поминале.. А да има некој да сака да купи сигурно има да купи ама со разумна цена пазар како пазар јас можам да си барам колку мене ми треба ама реалноста е друга за жал.. за жал

Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1373
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28041 на: 06 Август 2024, 10:24:28 am »
И не само тој и сите други со слични размилувања ке им стојат дома возилата  и само ке им паѓа вредноста со секој нов ден 100%проверено,инфалција не инфалција тоа е живот години поминале.. А да има некој да сака да купи сигурно има да купи ама со разумна цена пазар како пазар јас можам да си барам колку мене ми треба ама реалноста е друга за жал.. за жал

Реалноста е друга само за тие што не ја имаат сеуште прифатено новата реалност!
Ќе чекате да купите кола колку што чекаат да падне цената на квадратот. Во превод, никогаш.

Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1373
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28042 на: 06 Август 2024, 10:26:11 am »
Малку чепкање истражување еве ти колку била витара нова од салон со 0км 2020 година некаде мај месец ова е хибрид верзија со што верзијата турбо бензин како на твоите пријатели кои бараат 18 500 ( без додатна опрема што купиле онможе да купи и опрема од 10илјади евра тоа негов избор збориме за фабричко возило колку е) турбо бензинот е бил поефтин од хибридот 2019 пред да го донесат претпоставувам последна генерација со што е било под 18 500 купено и  тој сеа бара иста цена по која купил возил па и да заработи па добро луѓе за возило 5 години старо може да се продаде од ново да беше ама да беше G-класа,911 порше .. сите ке се сложиме

Реалната цена на витарата без оглед на годините на км состојбата и етц е 13990еур.(дополнителна опрема што човекот си ја купил има право и да не ја продаде да си ја задржи и продава на парче бидејки не е фабричка туку свој избор на фрлање пари и чалам и потреба нормално)



Си купил некогаш нова кола? Во салон им викаш не ме интересира колку опрема има јас ќе ти платам колку што кошта базниот модел??

Присутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28043 на: 06 Август 2024, 10:44:23 am »
Да имам купено неколку возила со 0 км од салон за среќа и без тест возење па што се падне падне до сега не сум имал проблем  последно е сузукито џимни купено , Отидов здраво сакам да го купам возило тој модел колку пари толку пари што ми нудите тоа тоа тоа во ред повелете кога ке стигне за година дена во ред треба ли цела сум не треба треба капар и целосно кога ке престигне  дали цената е фиксна да фиксна е тоа што го нуди продавачот убаво напишано на лист тоа што сум ЈАС побарал сум добил сите задоволни јас ке ти кажам за џимни ни цент не добив попуст за витара до 1000 евра ми нудеа но тоа не ме занима бидејки барав теренец и стрикно џимни пиено платено чао пријатно- направив анализа во регинот србија,босна хрв дека е посакпо од 3 до 5 илјади евра иста опрема ГЛХ тоа е фабричко доплонително кровни носачи, опшивка за гума, кука,електрика и  за кука тоа шатори  и тако даље се плака посебно нарачува моделот е тој глх што има тоа и толку.Е сеа што јас плус ке купам мој избор фабриката тоа го нуди и продавачот ти вика и тоа има ми нудеа и дополнителна опрема за него не сакав ке си купам приватно да кажеме или ке добијам на поклон од  некого ке купам или добијам .За квдратот напишав некаде јас неможев станот да го продадам додека не ставив нормалана цена еве брат ми исто го продава неможе да го продаде бидејки си бара нереална цена. Таргетот да стигнам до цената во моменти на продавања и очекувања е следно ниту една пара не е за подценување ниту тоа што се купува example јас ти нудам 1200 по квадрат ти бараш 1400 толку е ако сакаш во ред ако не никому ништа за да стигнеш до 1400 употреби ги моите 1200 на нешто друго бидејки не се за подценување проблемот настанува тука бидејки не знаеме и не сме реални со зрели одлуки исто и со кола ,НЕка ми седи нека ти седи чувај си ја моите пари не се за подценување а ни твојот производ тоа што ти не знаеш како со моите пари да стигнеш до твојт таргет замислен е само твој проблем, а на производот ке ти опаѓа цена во овој случај автомобил.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6320
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28044 на: 06 Август 2024, 12:03:42 pm »
Зарем има луѓе што би платиле за 5 години старо возило по цена колку што било ново купено?
Алал да му е на тие шо ќе си ги вратат парите, загуба 0, 5 години си се возеа во ново, раат, и сега ќе си доплатат само малку за пак ново.  ;D

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1737
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28045 на: 06 Август 2024, 13:03:02 pm »
Зарем има луѓе што би платиле за 5 години старо возило по цена колку што било ново купено?
Алал да му е на тие шо ќе си ги вратат парите, загуба 0, 5 години си се возеа во ново, раат, и сега ќе си доплатат само малку за пак ново.  ;D

Нема, затоа и им дремат на огласи, чекаат да се најде "ценителот", па ќе ја спуштат кога ќе видат дека не сме 2021ва, 2022ра.

За автосалоните да не збориме, тие цени што ги бараат може ги добиваат како инвеститорите што продаваат 3к евра од м2 во "елитна населба", или кажано директно црни пари од дрога, мигранти и грабеж на буџетот.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2294
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28046 на: 06 Август 2024, 13:21:33 pm »
Алал да му е на тие шо ќе си ги вратат парите, загуба 0, 5 години си се возеа во ново, раат, и сега ќе си доплатат само малку за пак ново.  ;D
Па не мислам дека ќе си доплатат само малку за пак ново возило и да ја продадат сега колата по цена по која ја купиле пред 5 години. Тоа е магичниот круг што го збориме, едни цени диктираат други цени. АКо паднат цените на нови возила и кај половните ќе се почувствува.

Пример ист со становите. Јас го купив за 1000 е/м2 во 2019 година, денеска е 1600 е/м2. Ако сакам да докупам 10 м2, ќе треба да доплатам 16.000 евра, а не 10.000 евра како кога сум го купил станот во 2019 година. Колку треба да ставам продажна цена на квадратот за да не искочам луд, будала, профитер и слично.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6641
  • Бенве сие бенве
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28047 на: 06 Август 2024, 13:58:21 pm »
Затоа кога ќе дојде ред да ја менувам ќе ја однесам во салон старо за ново и нема да се замарам некој да ја проба па да се мисли па да се ценка па да ми филозофира. Ме заболе дали ќе изгубам 1000 или 2000еур, мирот нема цена.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 996
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28048 на: 06 Август 2024, 14:01:33 pm »
Станот е инвестиција кој со тек на време добива на цена или бар не губи, осим ако не пукне некоја голема криза. Ние сакаме и колата да ни биде инвестиција, да ја возиме неколку година и да ја продадеме за иста цена или па и да заработиме.

Пример => https://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=4988377

Нова во салон беше 14300е, после 8 години и 80.000км, се продава за 13500е.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #28049 на: 06 Август 2024, 14:04:12 pm »
Истото е и со Citroen C3. Другар со средно ниво на опрема го купи околу 13к€ (ако не лаже) во 2021ва. Модели од 2019та толку ги продаваат моментално.

А има и коли кои не може пониско да одат (веќе цената дошла прениска) - опел астра г 2.0 дизел први газди ја продадовме 2015та за 1300€ на бугарски (еве на мк нека била 2000€, мала беше разликата тогаш на тој модел), јас денес да ја купам ќе ме кошта 1500€ на македонски, 1000€ на бугарски (правиме муабет за кола во таква перфектна состојба, иако овие коли се далеку од тоа, инаку има и по 800€, а има и од 2000€). 10 години се поминати од тогаш...
« Последно менување: 06 Август 2024, 14:11:05 pm nestor04 »