Автор Тема: Андроид Апликации и Телефони  (Прочитано 1052503 пати)

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4560 на: 11 Јануари 2015, 21:39:24 pm »
< Немате потреба од такви ствари, таск килери и слично. Можете само кеш клинер да инсталирате кој е потребен од време на време, ништо друго. Ccleaner на пример или AppCache cleaner.


Патем, прееска барав некоја апликација за следење на лет, статус, радар и слично и налетав на оваа, ја инсталирав, супер е, доста добро оптимизирана,  се покажува и авионот на радар и статуси, инфо околу летот и се и е доста корисна кога ти требаат вакви информации :) Еве како изгледа



FlightAware Flight Tracker




Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4561 на: 11 Јануари 2015, 22:00:09 pm »
Одамна има ваква апликација.. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.flightradar24free&hl=en


Него која навигација да ја инсталирам (линк нешто) за во Мк ми требит, пример да означам маврово и да ми го покажи патот до маврово, колку км има ова она ?


Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4563 на: 12 Јануари 2015, 01:09:01 am »
Фала :) Само многу некако ми се гледаат 450мб за една навигација ?

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4564 на: 12 Јануари 2015, 01:11:44 am »
Maps.me најди ја на Маркет.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4565 на: 12 Јануари 2015, 09:40:16 am »
^ Ама тоа не е навигација, тоа е само рутата да ја видиш и да симнеш мапа да можеш офлајн да гледаш :) Супер е се ама нема turn by turn directions, 3d view и слично. Од бесплатните навигации најдобра ви е Osmand. Игото Фило што го постирал горе е старо многу :D CoPilot ми е каде каде подобра, ако некој сака линк бујрум нека се обрати ;) Исто така и Навигон не е лоша. Igoto мене ми е глупо многу, башка резолуции компликации чуда, овие другиве ги немаат тие заебанции.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17295
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4566 на: 12 Јануари 2015, 10:09:48 am »
Како бе не е навигација? :) :) :)
Не ти збори жена (што страшно ме иритира) ама turn-by-turn навигација има.

Одбираш локација, го кликаш малото автомобилче во горен десен агол и на истото место се појавува "Go!". Кликаш на тоа и почнува навигација.

Не е 3D ама за гага апликација е топ.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4567 на: 12 Јануари 2015, 11:15:39 am »
Знае ли некој дали важе гаранцијата на телефонот ако се декодира со код,имам слушнато дека нема да важе гаранцијата,односно со тој код можело повторно да се заклучи телефонот на мрежата за да ја признаат гаранцијата и после можеш па со него да го отклучеш или нема врска

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4568 на: 12 Јануари 2015, 11:20:06 am »
Ако го декодираш во мобилара, ти престанува гаранцијата. Ако ти помине времетраењето на договорот, операторот е должен да ти го отклучи (декодира) телефонот, ако го побараш тоа.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4569 на: 12 Јануари 2015, 11:28:30 am »
Знам дека ако го декодирам у мобилара престанува гаранцијата,зборот ми беше ако си платам унлок код јас да го внесам и да се отклучи на сите мрежи дали тогаш престанува да важи г

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4570 на: 12 Јануари 2015, 11:32:23 am »
Малку не те разбирам...

Каде тоа да платиш за анлок код и сам да го внесеш? И во мобилара ќе платиш за анлок код, само нема да го внесеш ти...
Ако сакаш кај операторот да го отклучиш, претпоставувам дека би плаќал некои пенали, ама теоретски, би требало да ја задржиш гаранцијата.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4571 на: 12 Јануари 2015, 11:56:54 am »
Значи овака,има еден господин :) му го давам Imei од телефонот и тој од некој веб старана го добива кодот за да го отклучам телефонот,у принцип телефонот ми работи на т-мобиле,ставам вип картичка нормално ми бара мрежен код и јас го внесувам тој мрежен код и телефонот е отклучен,нормално јас го внесувам кодот,оваа веке го имам пробано на 1 телефон и работи,него за овој ми е оти е нов под гаранција...

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4572 на: 12 Јануари 2015, 17:58:09 pm »
Како бе не е навигација? :) :) :)
Што знам, јас кога ја пробав стрелката не ме следеше како што идам...

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4573 на: 12 Јануари 2015, 19:03:31 pm »
^ Ама тоа не е навигација, тоа е само рутата да ја видиш и да симнеш мапа да можеш офлајн да гледаш :) Супер е се ама нема turn by turn directions, 3d view и слично. Од бесплатните навигации најдобра ви е Osmand. Игото Фило што го постирал горе е старо многу :D CoPilot ми е каде каде подобра, ако некој сака линк бујрум нека се обрати ;) Исто така и Навигон не е лоша. Igoto мене ми е глупо многу, башка резолуции компликации чуда, овие другиве ги немаат тие заебанции.

Што ако е постара верзија, ја уште постара верзија имам од таа погоре на линкот, само мапи му ставив од 2014 година и си е топ. Има промени во мапите.
Башка линкон погоре одговара на повеке телефони, за разлика од претходно кога требаше резолуции да погодуваш. Мада може малце да се заебаваш при инсталација на ИГО, ама пак се средува, пресметува точно, барем кај мене ок работи.

Присутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4954
  • Пиши лаже
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #4574 на: 12 Јануари 2015, 19:21:52 pm »
Значи овака,има еден господин :) му го давам Imei од телефонот и тој од некој веб старана го добива кодот за да го отклучам телефонот,у принцип телефонот ми работи на т-мобиле,ставам вип картичка нормално ми бара мрежен код и јас го внесувам тој мрежен код и телефонот е отклучен,нормално јас го внесувам кодот,оваа веке го имам пробано на 1 телефон и работи,него за овој ми е оти е нов под гаранција...
Јас знам дека нема да ти важи гаранцијата. Мада не знам зошто толку Ви е битна гаранцијата, јас сум одклучувал/рутирал телефони уште првата ден по купувањето. Едино ако сакаш да го продадеш после тоа, па да добиеш некоја стотка повеќе на тоа што има гаранција.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that