Автор Тема: Андроид Апликации и Телефони  (Прочитано 1052542 пати)

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7594
  • Плинаш!!!
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #675 на: 22 Јануари 2013, 22:08:18 pm »
Koj е твојот телефон?
Да не мислиш ние видовити сме?
Телефонот е од оние T-mobile, поточно Huawei U8600. Ѓубре телефон е ама да се подобри нешто ако може  :)
Еве ти линк како да го рутнеш телефонот, односно да му зголемиш интерна меморија
http://forum.gsm.mk/threads/t-mobile-move-balance.16659/page-11

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #676 на: 22 Јануари 2013, 23:54:49 pm »
^ Фала, само уште да се решам да направам рут... страв ми е да не заебам нешто  :-\

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7594
  • Плинаш!!!
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #677 на: 23 Јануари 2013, 00:43:37 am »
^ Фала, само уште да се решам да направам рут... страв ми е да не заебам нешто  :-\
Јас идев на ризик, го рутнав и плус му инсталирав нов софтвер, и еве го 2 месеца мука нема.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #678 на: 23 Јануари 2013, 00:46:55 am »
Ваков телефон имаш и ти? страв ми е да не заглавам некаде и после да не можам да се снајдам... плус има две на гсм арена. едното е со superoneclick, а другото е некој ром со мултитач а воедно и рутиран. Не знам кое од тие две. Тоа link2sd го симнуваш од маркет и го инсталираш? Не знам како да средам после со партиции, глупости. многу работи не ми се јасни  :)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #679 на: 23 Јануари 2013, 00:49:31 am »
Опитај го marjanot, ќе ти објасни фино лепо (ако има време). Нема што нема праено на неговион телефон :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7594
  • Плинаш!!!
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #680 на: 23 Јануари 2013, 00:58:21 am »
Ваков телефон имаш и ти? страв ми е да не заглавам некаде и после да не можам да се снајдам... плус има две на гсм арена. едното е со superoneclick, а другото е некој ром со мултитач а воедно и рутиран. Не знам кое од тие две. Тоа link2sd го симнуваш од маркет и го инсталираш? Не знам како да средам после со партиции, глупости. многу работи не ми се јасни  :)
Да истиот го имам. Рут се прави со superoneclick. Инсталираш програмата на пс, го конектираш тел. на усб ги инсталираш драјверите за усб со мобилниот и стискаш рут. После тоа со mini partition  или со било која друга програма  за правење партиции, си правиш 2 партиции. Едната ти е за апликации другата ти е за глупости, слики музика и др. А link2sd го симињаш од маркет, за да ти ги префрла сите апликации на сд.
Од прилика тоа би било се.

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5835
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #681 на: 23 Јануари 2013, 01:13:43 am »
А дали си го видел ова? Не знам дали ова се прави директно или претходно треба да го рутнеш со superoneclick... А каков нов софтвер си му инсталирал? и колку интерна меморија има после рутот?

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #682 на: 23 Јануари 2013, 01:46:49 am »
После рутот има исто толку интерна меморија како е пред да го рутираш :P само после можеш да ставиш линк2сд и да си го решиш проблемот

Отсутен Zile

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7594
  • Плинаш!!!
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #683 на: 23 Јануари 2013, 06:41:42 am »
А дали си го видел ова? Не знам дали ова се прави директно или претходно треба да го рутнеш со superoneclick... А каков нов софтвер си му инсталирал? и колку интерна меморија има после рутот?
Го направив ова пред некој ден, ама предходно ми беше рутнат. А дали работи дирекно, појма немам. Интерна меморија си одредуваш сам колку ке има, односно тоа едната партиција од сд картицата, што си ја правиш сам.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #684 на: 23 Јануари 2013, 07:43:25 am »
Ваков телефон имаш и ти? страв ми е да не заглавам некаде и после да не можам да се снајдам... плус има две на гсм арена. едното е со superoneclick, а другото е некој ром со мултитач а воедно и рутиран. Не знам кое од тие две. Тоа link2sd го симнуваш од маркет и го инсталираш? Не знам како да средам после со партиции, глупости. многу работи не ми се јасни  :)

А да го контактираш Фалангасаурус и за неколку динара да ти заврши работа? Па да не те боли глава а? :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #685 на: 23 Јануари 2013, 09:10:14 am »
Како може да се ставаат Black market апликации на нерутнат телефон?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29269
    • CARclub.mk
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #686 на: 23 Јануари 2013, 09:53:40 am »
Ако апликацијата бара рут, никако. Иначе, копирај .apk на картица, и инсталирај од таму.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20595
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #687 на: 23 Јануари 2013, 10:11:09 am »
Navigon Europe .apk енибади? Да му се наоѓа онака, по дома?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #688 на: 23 Јануари 2013, 10:16:55 am »
Navigon Europe .apk енибади? Да му се наоѓа онака, по дома?

Батали тоа срање...Иц ту компликејтид и шит...
Стај си iGo, ако ме слушаш...
;)
+ проверен е до детал за све низ македонија и цела европа...
Иф ју нид хелп, ајм хиа :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен bobson

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 304
  • RB26DETT Z2
Одг: Андроид Апликации и Телефони
« Одговори #689 на: 23 Јануари 2013, 10:27:30 am »
Се согласувам потполно со Сале, го имам iGo primo и сум презадоволен, го имам тестирано само во Македонија и Србија ама одлично се покажа.
iGO Primo 2 за Андроид - различни резолуции

Најнови мапи за Европа.