Гласање

Кој е вашиот избор за Автомобил на Годината во Македонија

Dacia Lodgy
3 (2.7%)
Great Wall Hover H5
3 (2.7%)
Kia Optima
18 (16.4%)
Mercedes-Benz A-Class
42 (38.2%)
Mitsubishi Outlander
1 (0.9%)
Peugeot 301
7 (6.4%)
Seat Leon
22 (20%)
Honda Civic
14 (12.7%)

Вкупно гласови: 86

Автор Тема: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!  (Прочитано 11412 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29326
  • CARclub.mk
Секогаш имаме конструктивни дискустии околу ова, па еве и овој пат. Објавени се финалистите за Автомобил на Годината во Македонија за 2013!http://www.carclub.mk/2013/01/24/poznati-finalistite-za-izborot-na-avtomobil-na-godinata-vo-makedonija/

- Dacia Lodgy
- Great Wall Hover H5
- Kia Optima
- Mercedes-Benz A-Class
- Mitsubishi Outlander
- Peugeot 301
- Seat Leon
- Honda Civic

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #1 на: 24 Јануари 2013, 13:20:08 pm »
- OMG
- OMG
- OMG
- Mercedes-Benz A-Class
- OMG
- Seat Leon
- Honda Civic

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #2 на: 24 Јануари 2013, 13:21:21 pm »
Ај бе доста гласате за мерцедесот. Мерцедес е тоа и готово :D

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29326
  • CARclub.mk
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #3 на: 24 Јануари 2013, 13:25:59 pm »
Dacia Lodgy, Great Wall Hover H5 и Mitsubishi Outlander ги отпишувам одма. Лоџи е ок количе, ама не е за кола на годината, а Кинезот и Јапанацот ќе се борат за SUV на годината. Остануваат Optima, A-Class, Leon, 301 & Civic. 301 мислам дека нема шанси.

Мој избор се Оптима и А-класа. Оптимата нема да добие (пошто лани доби Киа Рио), нити пак Цивикот (едноставно не ми штима, не можам да сконтам зашто). Реално, остануваат А-класа и Леон. Било кој од овие да победи, ќе биде одличен избор, али повеќе се навалувам накај Леон, највеќе ради цена.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17308
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #4 на: 24 Јануари 2013, 13:26:34 pm »
Кој е најрелевантен критериум за гласање? Цена, иновации, револуција?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29326
  • CARclub.mk
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #5 на: 24 Јануари 2013, 13:29:26 pm »
@Martin: Судиите ги оценуваат субјективно и сите даваат по еден глас. Колата со највеќе гласови победува. Малку е безвезе пошто има 6 судии и 8 кандидати, ама тоа е. Јас би го направил како Европскиот избор - сите судии можат да дадат до 20 (мислам) поени, со тоа што мораат да ги дадат на најмалку 5 возила, и на едно возило не може да му се дадат повеќе од 7-8 поени по судија.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #6 на: 24 Јануари 2013, 13:30:16 pm »
Ај бе доста гласате за мерцедесот. Мерцедес е тоа и готово :D

Како бе доста! по 6 пати треба да се дозволи за мерц-от да се гласа. BTW, годинава ќе имаме „кола на годината“ и „мерцедес“.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17308
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #7 на: 24 Јануари 2013, 13:35:17 pm »
Системов на гласање само кај нас е вака ретардиран?
Ако е субјективно, судејќи само по изглед давам глас на А Класата.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43461
 • Il Moderatore
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #8 на: 24 Јануари 2013, 13:43:31 pm »
А по перформанси? (Hint AMG 350-тина HP) :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20611
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #9 на: 24 Јануари 2013, 13:45:08 pm »
Секогаш имаме конструктивни дискустии околу ова, па еве и овој пат. Објавени се финалистите за Автомобил на Годината во Македонија за 2013!

- Dacia Lodgy
- Great Wall Hover H5
- Kia Optima
- Mercedes-Benz A-Class
- Mitsubishi Outlander
- Peugeot 301
- Seat Leon
- Honda Civic

- Не. Нема ниедна причина зашто би било кола на годината.
- Не. Треба да набројувам причини?
- Не. Да беше cee'd, веројатно ќе беше многу сериозен конкурент, ама Optima не ми се верува.
- Многу, многу изгледни шанси да победи. Го содржи „победоносниот“ пакет, со исклучок на цената.
- Не. Можеби СУВ на годината.
- Можеби, ама не ми се верува. Недоволно иновативно возило во борба за престижна награда.
- Мој фаворит. Нов модел, нов дизајн, одлично подвозје, модерни технологии итн итн. Само е прашање на цена, но верувам дека би била прифатлива (поприфатлива од Мерцедесот, кој ми е другиот фаворит :)).
- Не ми се верува. Одлично возило, ама многу поларизирачки изглед.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54852
 • Махер
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #10 на: 24 Јануари 2013, 13:47:50 pm »
- OMG
- OMG
- OMG
- Mercedes-Benz A-Class
- OMG
- Seat Leon
- Honda Civic
Исто, исто! Само мора за 2 да се гласа па го исфрлив Леонот.

Отсутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3467
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #11 на: 24 Јануари 2013, 14:08:09 pm »
Peugeot 301 ќе биде овојпат спорен мене.

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17676
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #12 на: 24 Јануари 2013, 14:11:08 pm »
Optima без конкуренција.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33948
 • Таков е животот... јебига
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #13 на: 24 Јануари 2013, 14:13:06 pm »
Peugeot 301 ќе биде овојпат спорен мене.

Па ти пошто француз си. Види како ти се коси очите :D

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17308
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Автомобил на Годината во Македонија за 2013!
« Одговори #14 на: 24 Јануари 2013, 17:07:17 pm »
А по перформанси? (Hint AMG 350-тина HP) :)

Две, едвај три такви ако се продадат кај нас. А и не би можел да кажам за ниедно од овие во поглед на перформанси, зошто ниту се имам возено ниту имам возено ниту едно. Затоа, од пишано и од видено, субјективно си гласав за тоа.