Гласање

Која марка на акумулатори се најдобри според вас?

Exide
133 (41.7%)
Black Horse
32 (10%)
Vesna
22 (6.9%)
Topla
62 (19.4%)
било кој...
70 (21.9%)

Вкупно гласови: 318

Автор Тема: Предлог за акумулатор  (Прочитано 628538 пати)

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2605
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2685 на: 20 Мај 2020, 15:21:48 pm »
Deneska bev da kupam nov akumulator nesto imav somnez vo kapacitetot (3 ipol god. star Acu).
Pominav od Makbat, deckite sto rabotat so Monbat i Duracel a na forumot kako @nidzzo i @POWER TDI .

Deckite izmerija so nekolku instrumenti i se utvrdi deka ne e za promena. Proverija potrosuvaci, polnenje i sl...
Namesto da prodadat, me "ubedija" deka moze uste da istera ovoj akumulator, barem vo letnite meseci koga e udarnata struja sekako pojaka. Ke pominam na kotrola za mesec dena.

Sekoja cest na profesionalnosta i cesnosta, deneska voglavnom sekoj gleda da ti "uvali" nesto i da kari na brzina ednokratno.
Deckite si ja znaat rabotata i postapija mnogu korektno. Cekoja cest.

Na istoto mesto go odnesov i bratmi pred 2 godini, slicna situacija seuste go vozi istiot akumulator koj e veke 7 ipol godini star i kaj i da e za zamena.
Prasanje se meseci, na esen sekako.

I dvajcata ke treba da zamenime akumulatori naskoro, i znam kade ke se obratam :)

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1728
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2686 на: 20 Мај 2020, 15:41:09 pm »
Deneska bev da kupam nov akumulator nesto imav somnez vo kapacitetot (3 ipol god. star Acu).
Pominav od Makbat, deckite sto rabotat so Monbat i Duracel a na forumot kako @nidzzo i @POWER TDI .

Deckite izmerija so nekolku instrumenti i se utvrdi deka ne e za promena. Proverija potrosuvaci, polnenje i sl...
Namesto da prodadat, me "ubedija" deka moze uste da istera ovoj akumulator, barem vo letnite meseci koga e udarnata struja sekako pojaka. Ke pominam na kotrola za mesec dena.

Sekoja cest na profesionalnosta i cesnosta, deneska voglavnom sekoj gleda da ti "uvali" nesto i da kari na brzina ednokratno.
Deckite si ja znaat rabotata i postapija mnogu korektno. Cekoja cest.

Na istoto mesto go odnesov i bratmi pred 2 godini, slicna situacija seuste go vozi istiot akumulator koj e veke 7 ipol godini star i kaj i da e za zamena.
Prasanje se meseci, na esen sekako.

I dvajcata ke treba da zamenime akumulatori naskoro, i znam kade ke se obratam :)


Истото искуство го имам со нив. Бев појден пред 5-6 месеци и ми кажаа дека акумулаторот е супер и нема потреба да купувам нов. Ладното го истерав без никаков проблем. Кога ќе дојди за промена, одам директно кај нив.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2687 на: 20 Мај 2020, 15:48:23 pm »
@M3V8 имаше ли отстапувања во мерењата од твојот мерач, и мерењата на момците од Макбат?

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2605
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2688 на: 20 Мај 2020, 15:54:02 pm »
Da, imase odstapuvanja. Mojot tester nema kompenzator na temperatura i pokazuva porigorozno - odnosno pookaza poniska udarna struja CCA. Na razlicni merenja izminative 2 meseca mi kazuvase cas "Good" cas "Replace"
Sepak mojot tester e hobi amaterski, a vo servisot si imaat za profesionalna upotreba.

Tvojot tester @Van  koga sporeduvavme pokacuvase podobri vrednosti sto e pretpostavuvam poblisku do realnoto otkolku mojot tester.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2689 на: 20 Мај 2020, 16:19:33 pm »
Ни треба „репер“ за баждарење, можеби ќе им поминам во Макбат да споредиме мерења и со мојот мерач.
Сликаше нивни вредности? Можеме пак со мојот мерач да го измериме акумулаторот и да видиме колку бегаат моите мерења од нивните.

Ти ако видиш дека исто ти бегаат мерењата, можеш да компензираш на хартија.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2690 на: 28 Мај 2020, 08:31:11 am »
Вчера беше купен акумулатор Монбат 75Ач за 2.0TDI, 4400ден.

На фб, дечките ми вратија каде можат да се најдат нивните во Битола, па и оттаму зедов.

Пошто не бев сигурен колку им стои во продавница, а го имаше и најлонското пакување, значи не беше приполнуван,
прашав пред да го земам дали можи да го измерам. Дозволија, и измерив 12.71V, па го зедов.


Отсутен cherepnalkovski

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2691 на: 06 Јуни 2020, 14:35:15 pm »
Ми треба deep cycle акумулатор. Да не знаете каде може да се најде?

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2692 на: 06 Јуни 2020, 17:46:43 pm »
Знае некој како се проверува дали полни динамо?
Јас проверив по исти пат како на алтернатор ама не покажува дека полни,пример ако врти алтернаторот покажува 14+волти,а на оваа си стои колку шо е акумулаторот 12.5 волти.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен atimofejev

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 69
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2693 на: 06 Јуни 2020, 21:58:54 pm »
Знае некој како се проверува дали полни динамо?
Јас проверив по исти пат како на алтернатор ама не покажува дека полни,пример ако врти алтернаторот покажува 14+волти,а на оваа си стои колку шо е акумулаторот 12.5 волти.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Генерално, се проверува исто како и алтернатор.
Динамото на мали вртежи не полни. На повеќето возила со динамо, на лер гас малку им свети контролната сијаличка за полнење. Ако е исправен системот за полнење, на мало додавање гас се гаси, а за да почне посериозно да полни, треба да е над 2.000 вртежи.

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 972
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2694 на: 06 Јуни 2020, 22:44:42 pm »
Ми треба deep cycle акумулатор. Да не знаете каде може да се најде?

Секаде каде што се продаваат батерии имаат AGM deep cycle батерии. Каде се наоѓаш за поконкретно ако бараш локација?

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2695 на: 07 Јуни 2020, 11:03:26 am »
Знае некој како се проверува дали полни динамо?
Јас проверив по исти пат како на алтернатор ама не покажува дека полни,пример ако врти алтернаторот покажува 14+волти,а на оваа си стои колку шо е акумулаторот 12.5 волти.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Генерално, се проверува исто како и алтернатор.
Динамото на мали вртежи не полни. На повеќето возила со динамо, на лер гас малку им свети контролната сијаличка за полнење. Ако е исправен системот за полнење, на мало додавање гас се гаси, а за да почне посериозно да полни, треба да е над 2.000 вртежи.
Станува збор за трактор,знам дека треба да има контролна сијаличка кога даваш гас да се гаси но овде нема,пробав и на висока туража но пак е исто,веројатно динамото не чини или може четкиците се отидени.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен atimofejev

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 69
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2696 на: 07 Јуни 2020, 14:02:54 pm »
Знае некој како се проверува дали полни динамо?
Јас проверив по исти пат како на алтернатор ама не покажува дека полни,пример ако врти алтернаторот покажува 14+волти,а на оваа си стои колку шо е акумулаторот 12.5 волти.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Генерално, се проверува исто како и алтернатор.
Динамото на мали вртежи не полни. На повеќето возила со динамо, на лер гас малку им свети контролната сијаличка за полнење. Ако е исправен системот за полнење, на мало додавање гас се гаси, а за да почне посериозно да полни, треба да е над 2.000 вртежи.
Станува збор за трактор,знам дека треба да има контролна сијаличка кога даваш гас да се гаси но овде нема,пробав и на висока туража но пак е исто,веројатно динамото не чини или може четкиците се отидени.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Провери да не е многу лабав каишот па да не го врти динамото.
На динамото има 2 жици/контакти, една по која што полни (дава струја, обично подебела), втората е за контрола на полнењето што доаѓа од реглерот.
За проверка, ако е извадено или без каиш, 2-та контакти/терминали споени на +, динамото на маса, би требало да врти.
Ако врти, најверојатно е дефектен реглерот или инсталација, ако не врти, четкици или изгорен ротор.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2697 на: 07 Јуни 2020, 16:39:16 pm »
Знае некој како се проверува дали полни динамо?
Јас проверив по исти пат како на алтернатор ама не покажува дека полни,пример ако врти алтернаторот покажува 14+волти,а на оваа си стои колку шо е акумулаторот 12.5 волти.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Генерално, се проверува исто како и алтернатор.
Динамото на мали вртежи не полни. На повеќето возила со динамо, на лер гас малку им свети контролната сијаличка за полнење. Ако е исправен системот за полнење, на мало додавање гас се гаси, а за да почне посериозно да полни, треба да е над 2.000 вртежи.
Станува збор за трактор,знам дека треба да има контролна сијаличка кога даваш гас да се гаси но овде нема,пробав и на висока туража но пак е исто,веројатно динамото не чини или може четкиците се отидени.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Провери да не е многу лабав каишот па да не го врти динамото.
На динамото има 2 жици/контакти, една по која што полни (дава струја, обично подебела), втората е за контрола на полнењето што доаѓа од реглерот.
За проверка, ако е извадено или без каиш, 2-та контакти/терминали споени на +, динамото на маса, би требало да врти.
Ако врти, најверојатно е дефектен реглерот или инсталација, ако не врти, четкици или изгорен ротор.
Контакти нема лабаво,каишот е стегнат и го врти динамото,проверив вака дирекно на динамото,црвената жица од инструментот дирекно од таму кај шо излегува напонот од динамото а со црната дирекно на шасија ид тракторот (маса) ама не дава никаков напон,пробав и на другата жица од динамото (најверојатно ти шо викаш дека е од реглер до динамо) и таму не дава напон,веројатно четкици или ротор како шо викаш,еве слика.


Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4776
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2698 на: 07 Јуни 2020, 17:38:20 pm »
Мајстореееее, динамото дава наизменичен напон, тебе инструментот ти е на еднонасочен. Или регулаторот е во самото динамо?
Зошто не акнеш некој алтернатор и да не се малтретирате со динама?

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #2699 на: 07 Јуни 2020, 18:38:01 pm »
Мајсторе мерам и на клемите не ми дава никаков напон,само ја кажува струјата на акумулаторот (12.5В) нели треба да кажува 14+В

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk