Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 986826 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10004
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2670 на: 14 Ноември 2017, 14:24:00 pm »
Ами одат како алва по 1250еур, зш да ги продава поефтино... ем си има давачки, скриени трошоци. Потегни да правиш зграда, пресметај на хартја колку ќе те фати и спореди на крај колку реално ќе те кошта.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5432
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2671 на: 14 Ноември 2017, 14:27:38 pm »
P.C. Momentalno na mojata ulica (Kicevska) se gradat 5 zgradi p+2+k, a vo cel Hrom 8 vkupno.

Која зграда на Кичевска е твоја? Јас сум на другиот крај од Фармахем, накај Вардар
Prvata sto se gradi od leva strana gledano od farmahem nakaj Vardar.
Mu doaga nekade na sredina na  Kicevska.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен UrSa1986

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1508
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2672 на: 14 Ноември 2017, 14:34:20 pm »
P.C. Momentalno na mojata ulica (Kicevska) se gradat 5 zgradi p+2+k, a vo cel Hrom 8 vkupno.

Која зграда на Кичевска е твоја? Јас сум на другиот крај од Фармахем, накај Вардар
Prvata sto se gradi od leva strana gledano od farmahem nakaj Vardar.
Mu doaga nekade na sredina na  Kicevska.

Со Ропласто ПВЦ прозори е таа?

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7001
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2673 на: 14 Ноември 2017, 14:43:32 pm »
Очигледно овде никој не знае како настана хипотекарната криза во САД ... јас ситуацијата ја гледам од макроекономски акспект.
Али ќе видиме, времето ќе покаже.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2674 на: 14 Ноември 2017, 14:45:59 pm »
Очигледно овде никој не знае како настана хипотекарната криза во САД ... јас ситуацијата ја гледам од макроекономски акспект.
Али ќе видиме, времето ќе покаже.
Мислиш дека се даваат кредити без покритие како таму што се даваа па нема од што да се наплати? Јас па баш гледам дека после Фиком бајаги стиснати се банкиве и секогаш даваат кредит доста испод пазарната вредност на хипотеката. Барем од тие 10тина случаи што знам.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7001
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2675 на: 14 Ноември 2017, 14:49:16 pm »
Тоа беше пред 10 год. Денес е скоро 1:1.
Али се ова е што би било кога би било. Најважно е некој да добро размисли пред да се впушти во кредитна авантура.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10004
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2676 на: 14 Ноември 2017, 15:01:30 pm »
Тоа да, треба да размислиш. Инаку сеуше даваат кредит далеку испод вредноста на хипотеката. Прво проценителот ќе ја процени 80% од реалната вредност и на таа вредност банката ти дава 50-60% кредит. За 5-6 год каматата ќе рипне над 7-8%..
Е сега во америка колку што ме занимало, не можеа да ги исплатат становите, молите итн (т.е. кредитите) па банките фабриките за коли итн се здобија со енормен имот кој вредеше многу малку ради што никој немаше моќ да го купи....
Ако си подобро информосан околу кредитите арно ќе биде да пишиш, би било опшѕо корисно се надевам, мада малку("малку појќе") заминавме оф.
Баш сега еден пријател сакаше да зњми кредит од х еура, му испаѓа да врати нешто над 2х еура ако ја земиш предвид инфлацијата и ред други фактори.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5432
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2677 на: 14 Ноември 2017, 18:36:13 pm »
P.C. Momentalno na mojata ulica (Kicevska) se gradat 5 zgradi p+2+k, a vo cel Hrom 8 vkupno.

Која зграда на Кичевска е твоја? Јас сум на другиот крај од Фармахем, накај Вардар
Prvata sto se gradi od leva strana gledano od farmahem nakaj Vardar.
Mu doaga nekade na sredina na  Kicevska.

Со Ропласто ПВЦ прозори е таа?
Taa e.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5232
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2678 на: 14 Ноември 2017, 18:53:36 pm »
Тоа беше пред 10 год. Денес е скоро 1:1.
Али се ова е што би било кога би било. Најважно е некој да добро размисли пред да се впушти во кредитна авантура.

Уште поважно е да не се ризикува со купување неизградени станови, заради пониски цени.
Инаку, имаш право кога се плашиш од прскање на градежниот меур. Пошто не е само кредитите дека се без покритие, денес парите се без покритие. Односно позади парите не стои реална вредност... Но тоа е сложена тема за дискусија. Сегашниов градежен бум ќе трае се додека има побарувачка, а побарувачка сеуште има. Еднаш кога пазарот ќе се засити, побарувачката ќе падне, најмногу ќе се заебат тие инвеститори кои имаат земено кредити за градби кои нема да се продадат. И тие купувачи кои дале пари унапред за станови кои нема да бидат изградени (уште ако и парите се на кредит земени, отиде и хипотеката). Цената на стамбениот простор тогаш секако ќе падне. Осетно.

Присутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1535
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2679 на: 14 Ноември 2017, 19:48:16 pm »
Се додека цела Македонија се населува во Скопје, становите ќе идат ко алва.

Sent from my SP551 using Tapatalk


Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4630
  • Passat B8
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2680 на: 14 Ноември 2017, 20:39:43 pm »
Многу нормално е цената на недвижнина вртоглаво да расте. Земјиштето е ограничено, а луѓе има се повеќе.

Основна понуда и побарувачка.
zemjisteto organizirano se ogranicue so zdruzuvanje zaradi reketiranje... mislim urbanizam ;D
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7001
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2681 на: 15 Ноември 2017, 08:08:40 am »
Тоа да, треба да размислиш. Инаку сеуше даваат кредит далеку испод вредноста на хипотеката. Прво проценителот ќе ја процени 80% од реалната вредност и на таа вредност банката ти дава 50-60% кредит. За 5-6 год каматата ќе рипне над 7-8%..
Е сега во америка колку што ме занимало, не можеа да ги исплатат становите, молите итн (т.е. кредитите) па банките фабриките за коли итн се здобија со енормен имот кој вредеше многу малку ради што никој немаше моќ да го купи....
Ако си подобро информосан околу кредитите арно ќе биде да пишиш, би било опшѕо корисно се надевам, мада малку("малку појќе") заминавме оф.
Баш сега еден пријател сакаше да зњми кредит од х еура, му испаѓа да врати нешто над 2х еура ако ја земиш предвид инфлацијата и ред други фактори.

Не сум во банкарскиот сектор и кредитирањето за да знам подетално, ма да знам по искуство на блиски. Можеби кредитот не е сооднос 1:1 ако купувате стан во изградба, но веќе изграден вредноста е мн слична. Зошто, бидејќи во старт банките бараат мин. учество кое ќе надомести при вакви случаеви и станот е спремен за продажба што ја олеснува работата на банката. Друга работа што треба да ја имате во предвид е дека од ануитетот (рата која се состои од камата+отплата на главнина) во почетокот од отплата се состои само од камата, па ако вие дојдете до екстра кеш пара низ годините џабе ќе затворате кредит бидејќи банката ќе ви објасни овој муабет и ќе платите пак истиот износ кој што сте го позајмиле.

Побарувачката е трендовски фактор, сега е интересно во СК да се купува станови, утреден апартмани на Халкидики итн. Споредбата со САД е претежно заради моментот дека иако во САД се даваа кредити на NINJA (no income, no job, no assets) баратели, не е драстично различно со кај нас. Како што знаете грото од нас се вработени на минималец, платата и сосе таа на рака ретко надминува над 30к, работните места се нестабилни (пред се заради лошиот менаџмент) имаме низок животен стандард итн. Да, недвижностите се недвижности, но кеш пара е кеш пара. Потсетете се само што се случи со берзата кај нас :) Друг фактор е наталитетот кој постојано е во опаѓање, па така неретко се случува да има тинејџери кои ќе наследат по неколку станови. Со оваа плата, неможеш за комуналии и даноци да покриеш. А денес сите сакаме западен живот :)

Поентата ми беше, ако немате резервен план, многу внимателно со кредитни авантури.

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2682 на: 15 Ноември 2017, 08:13:57 am »
Ah be semokjen, kako ucitelka na osnovci zvucis :)

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6388
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2683 на: 15 Ноември 2017, 12:34:13 pm »
Не гледам никаква економска смисла кризата во Америка пред 10 години да се споредува или да се помисли да се спореди со пазарот на недвижнини во Скопје. Со години наназад се збори како цените се виско, бум имало незнам што. Цените ниту паднале ниту се кренале значително. Неможе трендовски да биде во Скопје да се купуваат станови, кога цело време се купуваат станови. Скопје е главен град.

Е сега, банките и банкарскиот ситем преку покровителство на Народна банка е да не речам одличен. Така да криза од давање станбени кредити на сиромашни, или со минимални услови или ниска камата се само сонови :). Банкарскиот ситем во Македонија е стабилен.

Инаку во врска со каматата и отплата, можеш да се договориш место каматата да ја плаќаш на почеток како најголем дел од месечната рата, тоа да биде распределено подеднавко за целиот период. Прави смисла ако ти текне да го продадеш станот и автоматски ќе имаш повеќе сопственост и помалце долг кон банката.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10004
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2684 на: 15 Ноември 2017, 16:00:12 pm »
Еве на пример денес земам кредит од банка 10000 еу, на 20 год, треба да вратам се на се 15.000еу... за 2 недели идам до кеш шѕо можам да си го подмирам долгот, да не чекам 20 год... сепак треба да вратам 15.000 бе оглед на тоа што не поминале 20 год?