Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 986860 пати)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5232
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2010 на: 11 Јануари 2017, 10:08:12 am »
Ако ти се расипе некогаш надворешната единица, ќе немаш бекап вика, и ми предложи да земам два посебни инвертери.

Нормално. Ем поевтини се одделните. Ем некогаш немаш потреба да ги грееш сите простории, па не ја амортизираш целата опрема.
Е сега ако толку се сака лепота на фасада, не мора ниедна надворешна единица да има на ѕид. Има и други решенија освен клими топлотни пумпи, прилично поскапи за користење додуше.


Мене ми е смешно како продавачиве успеваат да увалат некои решенија кои немаат никаква економска логика. На пример воздух-вода топлотна пумпа како спомнатата Тошиба Естиа, во комбинација со фен-којлери.
Смешки, ќе кошта десет пати повеќе од 3 добри Тошиба инвертор клими и на крај клиентот пак добива воздух-воздух топлотна пумпа. Воздух-вода-воздух не е подобро од воздух-воздух, ама сепак се добива и „бонус„ да има само една надворешна единица на фасадата/дворот.  :D

Така еден пријател иако правевме муабет и му објаснив, сепак зема топлотна пумпа со фен-којлери. Исто како муабетов му објаснил предузимачот/продавачот дека многу лошо изгледале повеќе надворешни единици на фасада.
Тоа е тоа, секој со своето.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6955
Одг: Греење, ладење, климатизација и се оста&
« Одговори #2011 на: 11 Јануари 2017, 10:54:50 am »
Ако ти се расипе некогаш надворешната единица, ќе немаш бекап вика, и ми предложи да земам два посебни инвертери.

Нормално. Ем поевтини се одделните. Ем некогаш немаш потреба да ги грееш сите простории, па не ја амортизираш целата опрема.
Е сега ако толку се сака лепота на фасада, не мора ниедна надворешна единица да има на ѕид. Има и други решенија освен клими топлотни пумпи, прилично поскапи за користење додуше.


Мене ми е смешно како продавачиве успеваат да увалат некои решенија кои немаат никаква економска логика. На пример воздух-вода топлотна пумпа како спомнатата Тошиба Естиа, во комбинација со фен-којлери.
Смешки, ќе кошта десет пати повеќе од 3 добри Тошиба инвертор клими и на крај клиентот пак добива воздух-воздух топлотна пумпа. Воздух-вода-воздух не е подобро од воздух-воздух, ама сепак се добива и „бонус„ да има само една надворешна единица на фасадата/дворот.  :D

Така еден пријател иако правевме муабет и му објаснив, сепак зема топлотна пумпа со фен-којлери. Исто како муабетов му објаснил предузимачот/продавачот дека многу лошо изгледале повеќе надворешни единици на фасада.
Тоа е тоа, секој со своето.

Убаво кажа дека воздух-вода е поскапо решение од воздух-воздух (класична клима) ама....
1. Обичната клима не можеш да ја искористиш за подно греење.
2. Далеку полоша дистрибуција на топлина. Ако ја пратиш темава од почеток можда си го сретнал мојот пост каде опширно пишував за повеќе начини на греење.
3. Постојат и фенкојлери кои во режим на греење дуваат од долната страна што е многу попријатно од климата качена на 2м или од обичен фенкојлер кој издувува нагоре, а нозете пак ти се ладни.
4. Во купатило пак треба да бараш решение за загревање ако си на обични клими, со воздух-вода врзуваш регистер и готово.
5. Централизираниот систем можеш да го сместиш на место каде нема да смета и нема да пречи бучавата, доколку си во куќа. Надворешна единица на ѕид од спална соба и не е најповолно решение.
6. На воздух-вода можеш да ставиш и додатен ел. грејач кој ќе има улога како класичен котел во случај на многу ниски темп. или во случај на дефект на фреонскиот круг.
7. Загревање на топла санитарна вода...
8. Комбинација подно, фенкојлер, плафонски фенкојлер, санитарна вода, соларна енергија, регистри.... Се е ова скапо и комплицирано ама има луѓе кои имаат пари и сакаат квалитетна климатизација.

Се ова горенаведено е само дел од можностите кои ги немаш со класична клима.

Е сега, јас дома немам топлотна пумпа, имам клими (не се инвертер) и централно греење, ама не значи дека некој кога ќе побара совет ќе го убедувам дека моето решение е најдобро и се друго не го бива, него мое е да му дадам образложение на повеќе системи па сам да одлучи. Ти ги наведуваш само негативните страни. 

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5232
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Одг: Греење, ладење, климатизација и се оста&
« Одговори #2012 на: 11 Јануари 2017, 11:32:24 am »
1. Обичната клима не можеш да ја искористиш за подно греење.
...
Е сега, јас дома немам топлотна пумпа, имам клими (не се инвертер) и централно греење, ама не значи дека некој кога ќе побара совет ќе го убедувам дека моето решение е најдобро и се друго не го бива, него мое е да му дадам образложение на повеќе системи па сам да одлучи. Ти ги наведуваш само негативните страни.  

Штом имаш клими, значи имаш топлотни пумпи!  :)

Гледај, сите знаеме што е најдобро. Топлотна пумпа со подно греење на најдобрата од сите можни варијанти за греење. Целиот под е топлотен изменувач, и водата не мора да се загрева премногу. Најекономично и најпријатно.

Но тоа сознание е едно, а можностите се друго. Некогаш буџетот е проблем, некогаш друго е проблем.
На пример за подното греење, тоа треба да е предвидено во изградбата на објектот. Ако го додаваш накнадно, треба нова кошулица да ставаш или изнад постоечката. Два проблеми има ова, всушност три ама ајде висината на плафонот да кажеме дека не е проблем. Прво, денес повеќе изведби кои се направени по стандарди се со пливачки подови: изолација и стиропор/стиродур испод а бетонската кошулица иде изнад без да се залепи до ѕидовите (оттаму името - пливачки под). Второ, уште една кошулица е значајна тежина која не е предвидена во статиката на објектот, а воедно вадење/кршење на старата кошулица може да биде проблематично во доста ситуации.


Но тоа за што јас пишував е воздух-вода топлотна пумпа во комбинација со фен-којлери. Тоа е глупаво решение, освен во многу специфични ситуации.
Најпосле не наметнувам ништо, само правиме муабет.

Отсутен IdeuX

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 762
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2013 на: 11 Јануари 2017, 13:59:46 pm »
Која цена им се ТНГ боците од 10 кила на Макпетрол?

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2014 на: 11 Јануари 2017, 14:36:50 pm »
На мене цел горен спрат ми е ламинат одма на бетон со таа тенката изолација шо ја стават при редењето на ламинатот. Подот е камен студен.
Моментално се греам на камин на дрва.

Кога ќе ставам парно во цела куќа може да го извадам ламинатот на цел спрат и да ставам кошулица со подно(централно) греење?
Кое би било најдоброто решение?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2015 на: 11 Јануари 2017, 15:11:20 pm »
На мене цел горен спрат ми е ламинат одма на бетон со таа тенката изолација шо ја стават при редењето на ламинатот. Подот е камен студен.
Моментално се греам на камин на дрва.

Кога ќе ставам парно во цела куќа може да го извадам ламинатот на цел спрат и да ставам кошулица со подно(централно) греење?
Кое би било најдоброто решение?
Ламинатот ќе мора да го извадиш во секој случај. На неизолиран ламинат не се живее, еве како што и си заклучил сам.

1. Да ставиш стиропор за подно, па да ставиш кошуљица, па да го наредиш ламинатот.

2. Да ставиш тврдо пресуван стиропор најмалку 5цм, па да го наредиш ламинатот.


П.С: А за сега одма, а и ќе ти остане и за понатаму ќе си земеш ваква изолација http://marketkonekt.com/makedonija/gradezhnishtvo-i-nedvizhnini/materijali-za-zvuchna-izolacija/elastomeren-kauchuk-pena-izolacion%C4%B1-tabli/BJc.htm што ги користат за вентилации. 5-6мм не повеќе од тоа да е дебела. И ќе си скроиш парче точно за под тепихот да биде. Да не се познава воопшто. Ако е самолеплива ти нема да ја лепиш пошто е на патос нема да има потреба. И очекувам коментар после ова, зошто за мене ова е дефиниција за стоплување ако имаш ладен под. :)
« Последно менување: 11 Јануари 2017, 15:18:21 pm Deni »

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1730
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2016 на: 11 Јануари 2017, 17:47:51 pm »
Пред некоја недела бев кај едни пријатели кои поставија топлинска пумпа и можам да кажам дека топлината која ја даваат фенкојлерите е многу попријатна и поубава отколку климите (дома се греам на клима кога не е минус температурата). Во дневната соба (околу 40м2, не ме држете точно за збор) имаше 2 фенкојлери и температурата им била зададена да ја мери од долната страна на фенкојлерот или пак и да дува одоздола. Фенкојлерите биле некој понов тип, мислам смарт фенкојлери ми ги кажаа. Многу добар дизајн, со можност за тајмер и други опции кои не ги разгледав. Кога ќе  се отвори врата, односно кога ќе се намали температурата во просторијата се вклучува само еден фенкојлер околу 5-10 секунди да ја постигни зададената температура. Но доколку подолго време е отворена вратата, тогаш се вклучуваат 2та фенкојлери 5-10 секунди и се исклучуваат. Односно тие испуштаат цело време топлина, но при поголем пад на температурата се вклучува најверојатно некој вентилатор. Друга работа што никој не ја спомнувате кај топлинскиве пумпи е дека има котел за кој треба да се најди простор каде ќе стои. Во куќа е лесно, во подрум ќе се стави, но во стан е малку потешко.

Муабетот ми е дека топлинска пумпа со фенкојлери дава попријатна топлина од климиве кои ги поистоветувате со топлинска пумпа. Можеби начинот на функционирање е до некаде сличен, но далеку од тоа  дека е исто. Почетната инвестиција со клима е многу пристапна, па затоа можеби се лажеме дека станува збор за иста работа, но верувајте дека е каде каде подобро. Многу добар и поучен е постот од AUUU.

Луѓево кои поставија топлинска пумпа, претходниве зими се грееја со печка на пелети и воопшто не беа затоплени. Едниот дел од собата може да се каже дека беше топол но другиот дел тешко се затоплуваше. Друга работа е дека цело време бучи и (претпоставувам се навикнуваш со тек на време) мене лично тоа ми смета. Печката (еко шпар, првите печки кои ги донесоја на улица Македонија ако ви текнува) беше за загревање на 60-80 м2 според проспектот а не можеше да ја загрее собата од 40м2.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2017 на: 11 Јануари 2017, 17:56:35 pm »
Постојат парапетни клими. Тоа и си видел.

Иначе и принципот и се е исто. Само споредбата на најефтини клими кои ги дискутираме со топлинска пумпа не е реална. Треба да се споредуваат работи од иста категорија. Тек да видиш која е разликата меѓу Мицубишито FH35VA или LG премиер, со обична мицубиши или Лг, или па со Вивакси и беко и самсунзи. Разликата што си ја осетил е таа: „Разлика меѓу обична клима и добра клима“. А дали била во вид на клима уред, или во вид на топлинска пумпа, или била со една единица, или со 5 единици, или со што сака тоа е тоа. Се е буквално исто. :)

А за пелети, дрва и слично морам да се сложам дека неможам да сфатам такви работи. Особено што се поскапи и во инвестиција, и во замарање, имаат помала ослободена топлина, и даваат поголеми месечни трошоци од ѕверовите кои се докажале на еуровент.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1730
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2018 на: 11 Јануари 2017, 19:07:25 pm »
Топлинскава пумпа воопшто не беше позната марка, а далеку од премиум како што се Тошиба, Мицубиши, Кериер и сл. Па зошто да не би ја споредил со клима различна од овие кои ти ги кажуваш и коштаат преку 60 000 денари? Да беше пумпата од овие марки можеби уште подобро ќе беше затоплувањето.

Како и да е, АУУУ убаво кажа дека климата дува одозгора, не може да се поврзи регистратор во купатило, не може да се поврзи на подно греење. Исто е, ама не е исто. Барем од тоа што јас го имам видено, многу повеќе ми се бендиса греењето со фенкојлери отколку со клима. Не мора да се сложиш со мене. Тоа што не сме сите во можност да вложиме 7-8к одеднаш за греење, си го бараме чарето во клими од 500-1000 евра. Сепак, многу подобро отколку загадување ова де загревање на дрва :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54824
  • Махер
Одг:
« Одговори #2019 на: 11 Јануари 2017, 19:55:12 pm »
Нема што да се сложувам. Истата работа е. А јас ги поддржувам и двете. :) Зошто инженерски гледано од корисничка гледна точка се "перпетуум мобиле". Даваш 2кв а добиваш 5кв. Тоа е фасцинантно нешто! :)

Не се бунам ако. Било кое од тие е премија и за вас што се греете и за нас што дишеме. :)

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2020 на: 11 Јануари 2017, 20:26:26 pm »
1. Обичната клима не можеш да ја искористиш за подно греење.
...
Е сега, јас дома немам топлотна пумпа, имам клими (не се инвертер) и централно греење, ама не значи дека некој кога ќе побара совет ќе го убедувам дека моето решение е најдобро и се друго не го бива, него мое е да му дадам образложение на повеќе системи па сам да одлучи. Ти ги наведуваш само негативните страни. 

Штом имаш клими, значи имаш топлотни пумпи!  :)

Гледај, сите знаеме што е најдобро. Топлотна пумпа со подно греење на најдобрата од сите можни варијанти за греење. Целиот под е топлотен изменувач, и водата не мора да се загрева премногу. Најекономично и најпријатно.


Абе најубаво си е топлинска пумпа вода-вода со фенкојлери зидни, абе за мерак, степен на искористување на ел енергија 5-7.
Арно ама скапа инвестиција е и ретко кој ја вградува за дома.
Инаку со подното греење многу треба да се внимава на температурата на водата, од премногу топол под се добива тромбоза...

Второ најдобро решение е воздух-вода, кажа AUUU, зошто исто ти е како вода-вода само што има за нијанса помала ефикасност од вода-вода и на температури пониски од -15 работи со помал капацитет и знае да заебе :D Во тој поглед кериер се најдобри...За пример пред некој ден чилерот во Кола Визбегово кој беше сетиран на 45 степени излезна температура на вода на -15 степени даваше 43.8 степени на излезната вода што е страшно добро за систем воздух-вода.

Трето најдобро е мултисплит систем, една надворешна единица и повеќе внатрешни, воздух-воздух систем

Чрето најдобро и наедноставно решение за секој дом се обичните клими, евтини се и со доста добар коеф. на искористување од 3-4.
Според мене најдобри се тошиба инвертерите, тивки се, способни да работат на многу ниски температури со полн капацитет и имаат доста голем коеф. на искористување. Ама затоа се доста скапи :D
И тие имаат добар степен на искористување, околу 3-4, а не се скапа

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5232
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се оста&
« Одговори #2021 на: 11 Јануари 2017, 20:39:18 pm »
Пред некоја недела бев кај едни пријатели кои поставија топлинска пумпа и можам да кажам дека топлината која ја даваат фенкојлерите е многу попријатна и поубава отколку климите (дома се греам на клима кога не е минус температурата).
...
Муабетот ми е дека топлинска пумпа со фенкојлери дава попријатна топлина од климиве кои ги поистоветувате со топлинска пумпа. Можеби начинот на функционирање е до некаде сличен, но далеку од тоа  дека е исто.

Знаеш што не е исто?
Само јачината и капацитетот на уредите. :)

Клима уред е топлинска пумпа, исто како што е и тој уред со воздух вода (воздух) пренос на топлинската пумпа што си ја видел.
Три аргументи:
- Двата уреди загреваат воздух со топлинска пумпа, или поточно користат конвекција.
- Споредуваш баби и жаби, какви објекти се вашите два дома, каква изолација имате, колкав капацитет (колку киловати) ви се уредите?
- Топло ти е кога дома имаш зададена температура, на колку загревале луѓето: 25степени отприлика? На колку загреваш ти, колку постигнува да загрее таа обична (неинвертер) клима: 18-20с успева да загрее? Епа...  :)

Муабетов ми личи на оној кога на луѓе се воодушевуваат од топлината во домови кои се греат на дрва. Сите викаат уф ама е топло. А топло е затоа што 99% од тие што се греат на дрва имаат предимензионира печки за дрва. На пример им треба 4киловати а земаат 7киловатна печка на дрва. Или 12киловатна... И после претопло било, епа претопло е.
Истите тие кога ќе стават 3.5 киловатна клима, велат абе ладно е - не грее како дрвата. Епа јеби га, 3.5 киловати не се исто што и 7, или 12 киловати...  :D
Така и ти со луѓево, ниту кажа каква клима имаш, ниту кажа кој модели и јачина е нивниот систем. Само кажа дека „било топло“. :)



Абе најубаво си е топлинска пумпа вода-вода со фенкојлери зидни, абе за мерак, степен на искористување на ел енергија 5-7.
Арно ама скапа инвестиција е и ретко кој ја вградува за дома.
Инаку со подното греење многу треба да се внимава на температурата на водата, од премногу топол под се добива тромбоза...

Второ најдобро решение е воздух-вода, кажа AUUU, зошто исто ти е како вода-вода само што има за нијанса помала ефикасност од вода-вода и на температури пониски од -15 работи со помал капацитет и знае да заебе :D Во тој поглед кериер се најдобри...За пример пред некој ден чилерот во Кола Визбегово кој беше сетиран на 45 степени излезна температура на вода на -15 степени даваше 43.8 степени на излезната вода што е страшно добро за систем воздух-вода.

Трето најдобро е мултисплит систем, една надворешна единица и повеќе внатрешни, воздух-воздух систем

Чрето најдобро и наедноставно решение за секој дом се обичните клими, евтини се и со доста добар коеф. на искористување од 3-4.
Според мене најдобри се тошиба инвертерите, тивки се, способни да работат на многу ниски температури со полн капацитет и имаат доста голем коеф. на искористување. Ама затоа се доста скапи :D

На страна некои странични забелешки што ги кажуваш, другото се освен вториот заклучок ти е погрешно.
1. Не. Тоа пак се сведува на воздух-воздух, а кошта 10 ПАТИ повеќе од клима уреди (инвертор модели) кои се и подобар избор.
2. Да. Тоа за конкретните производи не го коментирам.
3. Не. Многу поскапо и полошо од одделни клими. Освен за „убавината“ на фасадата.  ;)
4. Не. Скапо ти е 50 и кусур илјади за Тошиба инвертер, или две и пол илјади евра за 3 такви клими, ама не ти е скапо 10 до 15 илјади евра за воздух-вода топлинска пумпа и 3 фенкојлери? Или 5-8 илјади денари за мултисплит систем?
Ај не заебавај...  ;D

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Одг: Греење, ладење, климатизација и се оста&
« Одговори #2022 на: 11 Јануари 2017, 21:09:52 pm »

На страна некои странични забелешки што ги кажуваш, другото се освен вториот заклучок ти е погрешно.
1. Не. Тоа пак се сведува на воздух-воздух, а кошта 10 ПАТИ повеќе од клима уреди (инвертор модели) кои се и подобар избор.
2. Да. Тоа за конкретните производи не го коментирам.
3. Не. Многу поскапо и полошо од одделни клими. Освен за „убавината“ на фасадата.  ;)
4. Не. Скапо ти е 50 и кусур илјади за Тошиба инвертер, или две и пол илјади евра за 3 такви клими, ама не ти е скапо 10 до 15 илјади евра за воздух-вода топлинска пумпа и 3 фенкојлери? Или 5-8 илјади денари за мултисплит систем?
Ај не заебавај...  ;D
Првите две се поскапи инвестиции, на подолг рок ќе се исплатат а притоа ќе уживаш во нивните перформанси ;D
1. Абе исто е ама не е исто, вода-вода системот секогаш си работи со полн капацитет, ни мрзне во зима, ни прегрева во лето. Систем без мана, е сега скапа инвестиција на која ретко се одлучува обичен смртник :D
3. Можеби си и во право, глупо решение, скоро никој не го вградува(освен административен простор со мали канцелариички) може и после климите да се стави :)
4. Ова скапо се однесуваше на Тошиба во однос на другите клими, да речеме LG или Samsung, но и пишав зошто е поскапа.

Е сега за кого како, за накој најдобро е најдоброто без оглед на цената, а за друг најдобро е најевтиното, за трет најдобро е нај исплатливото (соодносот на цената и она што го добиваш).

Јас кога би бирал за дома би избрал тошиба клими бидејќи немам пари за првите две решенија. Најлогичен избор е според мене за народ со просечни примања, но не и најдобар  ;D



Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5232
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2023 на: 11 Јануари 2017, 21:24:25 pm »
вода-вода системот секогаш си работи со полн капацитет, ни мрзне во зима, ни прегрева во лето:)

Фреон па уште помалку може да замрзне или „прегрее“!   :D


Мала шала.  ;D
Да, секој има свои потреби и не е секое решение еднакво добро за секој. Но еден консенсуз кој важи за сите универзално, е дека најисплатливи се климите (не велам најдобри). Најдобро е воздух-вода, со подно греење, тоа е најпријатно за луѓето. Од друга страна па, многу поскапо е.
Другите се специфични варијанти, фенкојлери и мултисплит. За мал процент на луѓе се ок, ако не може друкчије, но повеќето со такви решенија се заебани од продавачите.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #2024 на: 11 Јануари 2017, 21:56:18 pm »
Клими се најдобро решение за банана држава како нашава и за преправање на стан од еден на друг начин на греење.

За кај нас најдобра кола е Шкода Суперб 3 години стара, не значи дека Мерцедес Е класа е неисплатлива, само џабе поубава, нема потреба од таква кола итн итн. Но за жал толку ни е чергата па според финансиските можности си замислуваме дека не е убаво да имаме систем за ладење и греење со канали кои никогаш нема да ги видиме, регулирано со смарт систем, секако во куќа или пак инсталиран од инвеститорот во нова зграда. А не да ми стави штекери па ја да се мислам и да рачунам дали да ставам панелки или клими да натакнам во секоја соба, или новиот стан да го раскопувам за некоја година да ставам греење по мој терк.

Но со 400 евра плата, без никакви стандарди во градење и изведба нормално е дека климите ни се најдобра солуција, да не ме сфатите погрешно.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.