Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981985 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #690 на: 15 Јануари 2015, 08:13:42 am »
Фала баче. Добри идеи даваш, и основи за размислување. Мене лично ми изгледа поедноставно да го направам истово со дебела бакарна жица (2-3мм). Усукување на таква жица ми изгледа и појако и поедноставно од тие шелничките за салји.
Плус стратешки поставени парчиња гума под жицата (внатрешна од точак, на пример), за да не се прави звук од евентуални вибрации.

Бакарна жица. Мхм, некако не ми се свиѓа. Пример еве се случува да ја оддува климата ветер. Ризикот дека бакарот ке се одцепи е 90% поголем одколку сајлата за кочница на точак. + нека не те буни спојката. Со такви спојки се спојуваат сајли кои влечат коли, од по неколку стотици килограми. Со такви спојки за сајли се спојуваат кабли за далеководи, односно нивните сајли со тежина од повторно неколку стотици килограми.
Сајлата треба да биде баш онака лабава како што е прикажано на сликата. Буквално лабава. Ако стегнеш, ондак како да си ги стегнал единиците повторно со штрафови. Тоа е поентата. :)
Еве ти еден пример на спојка:


:)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2212
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #691 на: 15 Јануари 2015, 09:38:35 am »


Nabaveni drzaci od avtolider, cekam za montaza, inaku 110 denari e komad, drzac za auspuh za reno 4 ;)
>>>>><<<<<

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #692 на: 15 Јануари 2015, 09:40:05 am »
Пренеси искутва!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2212
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #693 на: 15 Јануари 2015, 09:48:22 am »
Obavezno, sam ke gi namestev ama neam tolku dolga skala.
>>>>><<<<<

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #694 на: 15 Јануари 2015, 09:55:30 am »
Мене ова ми изгледа како да е цел штраф, доле и горе има по една шајбна и средината е залиена со гума??? Или сликата ме лаже.???
Ако ме лаже сликата, тогаш ОК, а ако не ме лаже, џабе си ги дал парите.

Пренеси искутва!

Јас ги пренесов. Зарем не ти се доволни? :)
Или чекаш повеќе мислења за да можеш да се впуштиш во инвестицијата на годината.
Разлика со овие во буката, односно намалување на буката има за 80% до 90%.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #695 на: 15 Јануари 2015, 10:11:01 am »

Мене некако не ми влеваат доверба тие. Дизајнирани се за ауспух да држат, ќе барам нешто поозбилно.


На нет нешто гледав, изгледа дека ги прават и од други материјали:


http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=en&prev=search&rurl=translate.google.com&sl=es&u=http://www.silentflex.com/index.php/es/productos/suspensiones-amortiguadores-antivibratorios-metalicos-metal/silentblock-amortiguador-antivibratorio-metalico-cojin-acero-inox-silentflex&usg=ALkJrhhX3d8NKAgAjxzxKuUBw8OH74ydlg



Цитат
Metallic pad

Amortiguador Antivibratorio Cojín Metálico Silentflex Silentflex ® cushion pad metal is formed by a crude stainless steel wire, and strongly pressed evenly distributed to achieve custom shape and geometric dimensions for the customer, giving high performance in damping vibrations.

Our anti-vibration pad metal are available in more than 950 standard references and even special 2000. We are   capable of covering a wide range of damping vibrations through our vibration metal pads, both in industry and transport.

The main features of the Silentflex ® metal pads are:

    Very economical cost, adaptability to customer needs and ease of assembly.
    The static stiffness: constant natural frequency for a wide range of loads.
    Resistance to the presence of aggressive substances: fats, oils, water, etc.
    F itself Frequency: between 12 and 25 Hz as reference
    Ability to work at extreme temperatures of - 70 ° C + 300 ° C

Additional Information

    Material: Metal
    Applications: extreme temperatures (-150 to + 400 ° C), damping element in all kinds of vibration and for all kinds of applications need to maintain constant natural frequency versus variable weights, aggressive environments (chemical, etc.)
Изгледа

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #696 на: 15 Јануари 2015, 10:31:07 am »
Мислам дека нема потреба да се мачите и барате други бафери.
Овие се тие што ја вршат работата како треба.
Се друго е нефункционално.
Помеѓу единицата и држачот мора да има гумен амортизер, апсорбер на вибрации, а тоа е гума. Ако ги споите со цврста врска единицата и држачот, и памук да ставите помеѓу ќе биде џабе.




Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2212
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #697 на: 15 Јануари 2015, 10:32:50 am »
Сале навоите се заварени за подлогата, која е излиена во гума, нема допир навој со навој а имаше и такви. Овие се гибливи и независни навои еден од друг (не е еден целосен навој), така да мислам дека ке брка работа.
« Последно менување: 15 Јануари 2015, 10:38:01 am Vladeee »
>>>>><<<<<

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #698 на: 15 Јануари 2015, 10:44:34 am »
Да не иде некој наваму, од преку барата?  ;)
http://www.amazon.com/Double-Screw-Anti-Vibration-Mount-Silentblock/dp/B00NL5BLPE
http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=silentblock

Кинезиве некако скупџии, ама изгледа пошто само еден батка продава:
http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20150115010852&SearchText=silentblock

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #699 на: 15 Јануари 2015, 11:14:33 am »
Сале навоите се заварени за подлогата, која е излиена во гума, нема допир навој со навој а имаше и такви. Овие се гибливи и независни навои еден од друг (не е еден целосен навој), така да мислам дека ке брка работа.

Во тој случај е ОК. Зошто на сликава што си ја сликал делува како помеѓу навојот и шајбната да има гума.
Ако е гиблив баферов, ондак одличен ке биде.
Намести па сподели искуства.
Ајде Симо чека :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен tigar2012

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 63
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #700 на: 15 Јануари 2015, 13:42:42 pm »
Пред првото утринско палење





По 40 минути



Брзо загрева, ама немам многу радијатори 3 x 110cm и во купатилото едно ѕидно... спрат од 80m2. Кај што е каминот има уште еден радијатор ама тој е затворен пошто каминот ја загрева просторијата одлично.
 

Кој е каминов и колку КВ е ?
Имаш ли изолација/пвц прозорци и сл...
Ако може малку повеќе инфо околу температурите во собите и во таа каде што е каминот.
Seat Ibiza 1.4 16v 55kw

Отсутен tigar2012

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 63
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #701 на: 15 Јануари 2015, 13:53:54 pm »
на камин со резервоар за вода, неможе да има секундарно согорување. едноставно на горната точка премногу се разладуваат гасовите, но тоа не значи дека неможе да има секундарно всисување на воздух па да има подобро примарно согорување.

како и да е. на овие камини, одприлика толку им е максимумот.

Разбирам, потребна е поголема температура во горилникот (за да може да има пиролиза). Но не ли е можно котелот (изменувачот) да биде некаде поназад, на пример во некоја секундарна комора пред оџакот?
Или како кај калиевите печки, изменувачот да биде некоја цевка покрај (или во) цигли од глина/шамот (како што врти топлиот воздух низ шамотот од калиевите печки)... Нормално, претпоставуавам така затоплувањето на водата би било поспоро. Ама па и пошто котелот не би бил во горилникот, не би ја намалувал ефикасноста на согорувањето.

Во принцип искача дека со ефикасно согорување никако не може да има котел во горилникот, дури и ако (и покрај ладењето предизвикано од котелот) некако се успее да се добие секундарно согорување -тоа ќе значи дека дека се развила превисока температура и дека водата во котелот пребрзо ќе се загрее... и ако станува збор за стандардно мали количини вода (без топлотен акумулатор), водата ќе се прегрее: што значи бељи и активирање на сигурносните вентили.
На прав пат сум, или лупам глупости?


Oва многу ме интересира иначе.
онаК, што би препорачал од камини на понуда во државава, со или без котел (ама со можност за доградување)? Јас од тоа што сум гледал, најголем број дури и од тие без котел за централно греење, немаат абер до секундарен довод за воздух (не па за терциерен) или воздушно перде над стаклото... Мизерија од понуда, плус трговците те гледаат чудно кога ќе прашаш било што како сеундарно/терциерно согорување.   :-\


Од она што јас успеав да најдам како “добри“ (според читање од форуми) камини односно со вградени котли - шпорети/камини за во кујна/дневна:

- Термомонт Теми Плус - http://www.termomont.co.rs/2011/temy-plus/
Термомонт според пресекот кој го има, има добар пат на чадот односно не излегува веднаш низ оџакот па со тоа и искористеноста на топлината е поголема. Плус има доста голема количина на вода за овој тип на шпорети 18кв има 30 литри. (цена 18kw ~ 750 EUR)

- Мегал м17/м20 - http://www.termo-mont.com.mk/index.php/2013-11-11-11-37-23/2015-01-07-08-38-54/2015-01-07-12-34-45
Мегал М17/М20 според изгледот треба да е сличен со ТВТ Стадлер Централ 17/23, но нема пресек и дали е така во изработка и квалитет незнам... (м20 ~ 500 ЕУР)

- МБС Термо Вулкан - http://jivi.mk/index.php?route=product/product&path=164_165_166&product_id=330
Нема пресек, вода 24 литри, за квалитет незнам. (20кв - 750 ЕУР)

- и евентуално МБС Термо Вулкан Плус - само неможев да најдам кај го има овде и која му е цена...


Ако има некој што имал некакво искуство со овие или некои други подобри модели нека сподели мислење.
Seat Ibiza 1.4 16v 55kw

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6442
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #702 на: 15 Јануари 2015, 14:57:29 pm »
Со што и како да го исчистам стаклото од каминот?

Кај нас на нашиот камин со обично влажно крпче го пребришуваме и толку.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #703 на: 15 Јануари 2015, 15:12:19 pm »
Можеш и со најситната инокс жица,се чисти многу лесно.

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #704 на: 15 Јануари 2015, 15:28:19 pm »
so vlazna/mokra krpa i pepelta sto ostanala....ili so najobicna salfetka na suvo...