Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981987 пати)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #555 на: 09 Ноември 2014, 16:11:28 pm »
затоа, 4 свеќи може да ја загреат глинената саксија-грне или што и да е до тој степен да оно биде жешко, алил далеку од тоа дека тоа ке загрее. како што реков, тој состав од свеќи и глина имаат маана дека не ја ослободуваат температурата од себе, т.е. тешко се разладуваат...

И да се свеќите светски шампиони во ослободување енергија тоа нема да смени ништо - едно парченце восок има толку енергија колку што има. Не повеќе.

Инаку, да не ме разбереш погрешно, се што пиша е точно. Само што тоа не е главната причина зашто една свеќа низ ќупци нема шанси да загрее просторија.
« Последно менување: 09 Ноември 2014, 16:28:08 pm filipv »

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #556 на: 09 Ноември 2014, 20:55:07 pm »
за прв пат збориме едно те исто ама ти мора да истераш инат т.е. да ме поправиш...

значи истото го збориме... свеќата (4 од нив) нема сила да загрее соба... ама има сила да загрее глинен сад кој неможе да се излади па затоа толку се загрева садот...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #557 на: 09 Ноември 2014, 21:33:05 pm »
а ако можеше да се излади - ќе се згрееше собата?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #558 на: 09 Ноември 2014, 21:37:20 pm »
а ако можеше да се излади - ќе се згрееше собата?

добро бе... на јапонски ли зборам? што ти е на тебе? кој К ти е? толку ли си заслепен од гнилежот во тебе што те тера да водиш инат да стварно не ги перцепираш зборовите?

за прв пат збориме едно те исто ама ти мора да истераш инат т.е. да ме поправиш...

значи истото го збориме... свеќата (4 од нив) нема сила да загрее соба... ама има сила да загрее глинен сад кој неможе да се излади па затоа толку се загрева садот...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #559 на: 09 Ноември 2014, 21:40:39 pm »
па што воопшто ги спомињаш ќупците и колку биле способни да се ладат шо к ја знам?

ова кој го пиша, баба ми?

глинен сад кој неможе да се излади па затоа толку се загрева садот...

свеќа не може да загрее соба. крај. енде. ќупци, мупци, колку се ладеле, колку не се ладеле, нема везе.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #560 на: 09 Ноември 2014, 21:42:21 pm »
Ама 450 свеќи... такозвани камин...

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #561 на: 09 Ноември 2014, 21:48:26 pm »
па што воопшто ги спомињаш ќупците и колку биле способни да се ладат шо к ја знам?

ова кој го пиша, баба ми?

глинен сад кој неможе да се излади па затоа толку се загрева садот...

свеќа не може да загрее соба. крај. енде. ќупци, мупци, колку се ладеле, колку не се ладеле, нема везе.

тебе ти нема спас... 1 страна поназад прочитај што сум напишал за ова, па ке ти стане јасно... а целиот тој текст го напишав, затоа што прво и основно неој друг внесе линк од тој начина на греење со свеќи, па се најде уште некој друг кој рече дека го направили стварно греел многу а сигурно ке се најде некој и ке го направи тоа пак, па ке убедува дека ќупот глинен стварно многу се загреал... а јас појаснив зашто се загреал... еве ти континуитет на муабетот:

http://energetskaefikasnost.info/greene-za-10-evra-mesechno/
како сум се смеел на ова кога го видов пред неколку години... овој принцип не е ничива иновација, туку се користела во англија на времето во селските опкружувања, т.е. во фармите. правеле по 2-3 за да ги турат под кревет во нај ладните зимски денови, за да има некаква топлина додека се спие.
Јас го имам пробано овој систем и го подзагрева воздухот во непосредна близина. Многу е важно што материјали користите за грејната површина во случајот ќерамика.

Еве пробајте сега со некое тенџерче ставете свеќи под него ќе видете како ќе се усвити. Нема да се допира.

Но како што кажа Дени, KW си е KW и џабе везат ;)


и дај стварно одјеби со инатењето... од сега ке те игнорирам, се додека не се оправиш...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #562 на: 09 Ноември 2014, 21:57:19 pm »
Онак, каква врска има глинениот сад со неможноста свеќа да загрее соба? Конкретно прашање - конкретен одговор. Така разговараат возрасни.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #563 на: 09 Ноември 2014, 21:58:36 pm »
Онак, каква врска има глинениот сад со неможноста свеќа да загрее соба? Конкретно прашање - конкретен одговор. Така разговараат возрасни.

не.. така разговараат деца и недозреани, откако ке го прочитаат целиот текст од 2 страни изнапишан...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #564 на: 09 Ноември 2014, 21:59:38 pm »
не.. така разговараат деца и недозреани, откако ке го прочитаат целиот текст од 2 страни изнапишан...

ок како сакаш

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #565 на: 23 Ноември 2014, 22:14:41 pm »
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2212
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #566 на: 13 Декември 2014, 19:00:01 pm »
Дали знае некој или да сподели некој линк за инсталација на инвертер клима, на која висина треба да се стави внатрешна и надворешна единица? Колку време треба да прави defrost ? Некако не сум задоволен од греењето многу многу, па се сомневам во монтажата ...
>>>>><<<<<

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #567 на: 13 Декември 2014, 19:14:07 pm »
А да кажеш димензија, моќност, ефикасност, марка и квадратура на простор, па да видиме колку не си задоволен?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #568 на: 13 Декември 2014, 20:38:22 pm »
Мислам дека не игра многу-многу улогата на позицијата на екстерниот вс интерниот дел на климата. Во Грција ќе видиш многу екстерни единици наместени на ниво на тротоарот, или високо на покрив, иако интерната единица е наместена на стандрно ниво (2м-2,20м) на ѕидот. Побитно е кои се димензиите на климата. Јас се`уште користам клима за греење, без проблеми држам 23 степени дома со неинвертер клима: Капацитет ладење/греење: 7,1kW 24000 BTU/ 7,8kW 26610 BTU •Работна температура:-ладење 15~48°C -греење -6~18°C

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DejzY

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1004
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #569 на: 13 Декември 2014, 20:41:26 pm »
И јас се сложувам дека не игра голема улога поставеноста. Еве кај мене климата (надворешната единица) е поставена на подот од терасата, а внатрешната единица нормално поставена највисоко на ѕид (околу 1,5м разлика) и немам никаков проблем со ладење и греење.