Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981950 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #345 на: 25 Февруари 2014, 23:29:41 pm »
р.ѕ. Аман бре не се пали ко шибица...Мора малку провокација... :)
Ја у најтопли денови имам проблем со корисниците. Им прегреваат чилери па морам да одам на интервенции, кај имам време да се заебавам со монтажи...


таман работа... не се палам ко шибица... тоа беше малку поучен текст за другите, пошто (недај боже) некој ке те свати сриозно ебате... не те познаваат сите...

туку јас имам бољи епитаф од тебе... 50 евра во техно маркет... он уште таму ги плаќа (поточно 2900 денари се ако цепидлачиме)... и му дават кој ке му ја монтира, ме контактираат мене ми викаат тој и тој таму и таму ке се монтира тоа и тоа, а ти им кажуваш кога... и човекот си иде од таму и чека... во јули не дочекува да пројдат тие 7-14 дена... уште првиот евентуално вториот ден се јавува да проба да ургира за побрзо. ти му викаш гужва шефе, нема шанси, сите сега сакаат, кај беше цела есен+зимо+пролет да монтираш, одма ке ја туревме, сега тешка работа... и после 2-3 минути вртење муабет самиот вика па што треба да направам за да добијам побрзо монтажа? паааааааааа... да спремиш 20 евра+2 пива и нешто мезе (ко за крај на рабптен ден може и по една десетка со кромид) и вечер ке дојдеме да ти ја немастиме... :)

и пак ке добие печат од овластениот монтажер...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #346 на: 25 Февруари 2014, 23:46:46 pm »
таман работа... не се палам ко шибица... тоа беше малку поучен текст за другите, пошто (недај боже) некој ке те свати сриозно ебате... не те познаваат сите...

Тачно...
Шала на страна...Монтажа на клими е навистина напорна работа. Во кратки црти ке ги набројам негативните работи, верувам дека ке ме надополниш. Јас клими мпнтирав пред добри 12 или 13 години и тоа две недели. Бев да помагам, односно помошникот на мајсторот му беше на одмор, па ајде ете јас да помогнам. Бидејќи во сезона нити се наоѓа човек за монтажа, нити па можеш некому да довериш некоја работа а да не ја усере ако не го знаеш кој е и што е. Па тука улетав и јас, но главната работа си ја бркаше мајсторот. Во тоа време монтажа на клими беше 30 евра.
Е сега, реков негативности.
Прво работата не е лесна воопшто. Бара познавање скоро од сите области.
Има носење и мкнење на внатрешна/надворешна единица. Мкнење алат, мкнење инструменти. Потребен ти е уште еден со тебе минимум за поставување. Скала. Значи има физичка работа...
Следува бушење на дупки, монтажа на надворешна единица. Повторно килавење, + на скала ако си на куќа некаде...А што правиме кога си во зграда? Висење од прозор, не, благодарам. Нели???
А + и висење и поврзување и се тоа да не диши, да не направи спој и да биде се приклучено како што треба???  И се тоа за 50 евра???
Ризик огромен...Да не продолжувам понатаму, мислам доволно е..

Јас монирам сам, имам една, две клими за дома, така се погодија после правењето на фасадата. Вакумирката ја позајмив, секако, инаку што ке ми е???
:)
А Тошибата ми ја монтираа бидејќи во цената беше вклучена и монтажа. Единствено доплатив + 10 евра за метро цевки, беа потребни 4м од внатрешна до надворешна единица. Монтажата вклучува 3 метра, се над тоа се доплаќа.
И искрено не сум задоволен од начинот на кој ја монтираа надворешната единица. На идеални услови држачите се стегнати со само по еден штраф и плус климата лежи директно на нив, нема гумени бафери ставено...На топлово време чекам само да се качам горе и да ја преработам. По мој страндард, по моја школа :)

Како год, да не го сватат членовите муабетот кој го водиме ја и онак, и да си помислат свашта...Дека од секое дрвце бидува свирче :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #347 на: 26 Февруари 2014, 00:05:25 am »
нај више убива моментот што работиш на многу жешко... нај споро се монтираат последните клими од денот... кога ке зајде сонцето а ти си на монтажа... тој го наебал.. нај долго му работиш пошто си исцрпен више, а од друга страна не ти се ни брза више...

инаку удри есап дека секој ден имаш минимум по 1 пар панталони и 4-5 маици за перење... секој ден една машина за перење врти за тебе... и тоа се пари...

а од потрошен материјал... бургии бе брат... една убава бургија ф10 или12) кошта околу 60-70 евра и ф20 и ф32 коштаат околу 100 т.е. 120 евра по комад со дијамантски врв... има и поевтинки де, не велам не... таа една бургија се троши.. исто како и дриловите (хилтите) за работа.. ниедна машина не е вечна... да знаеш само како боли кога на сред монтажа ке ти направи трк-крц и отидоа 100+ евра за бургија... ја фрлаш во сервиз во купот со старо железо... а тек па дрил кога ке направи на запчаник фррриииууууу.. ми се плаче.. среќа моја што никогаш не се оставам само со една машина... секогаш носам уште една со мене во комбето а имам вкупно 7. пред почеток на сезона сите ги средувам , проверувам и обично на крајот од сезоната повеке од пола не се во функција... во 2008-ма ми се деси сите 7 да ми откажат, па ноќта до 4 саат сабајле склопував од 7-те 2 да имам исправни...

плус ја ке мора на режим да се подвргнам.. летово ке скинам некое кило дефинитивно...  :)

имаше една басна со наслов: за потот на попот хахаха
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #348 на: 26 Февруари 2014, 00:49:14 am »
во 2008-ма ми се деси сите 7 да ми откажат,
Аман бе Онак на што тешки јајца си налетал сите да ти откажат,јас ропам со еден хилт цела година а ги имам 4-5комада :)

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #349 на: 26 Февруари 2014, 00:55:21 am »
...
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
...


Се вртам позади и ја гледам истава внатрешна единица. Веќе 2 години ја имам во соба кај мене, за ладење е ТОП, за греење само неколку пати ја имам пуштено и ми завршила работа, но незнам на подолг период како ќе се покаже.

Во дневна имам една магарица LG веќе 9 години, досега никаков проблем. Нити сервис.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #350 на: 26 Февруари 2014, 08:36:12 am »
За таков простор дури и предимензионирана ти е ;D Можеш пингвини да одгледуваш.
Лошо е кога климите не се предимнзионирани.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #351 на: 26 Февруари 2014, 09:05:11 am »
Se slozhuvam. Podobro so pogolem kapacitet, pobrzo ke oladi/zagree. Jas staviv 3.5ka i onaka razlikata vo cena beshe neznachitelna.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #352 на: 26 Февруари 2014, 09:38:51 am »
За таков простор дури и предимензионирана ти е ;D Можеш пингвини да одгледуваш.
Лошо е кога климите не се предимнзионирани.
Канцеларијата ми е 3x5m, имам ставено клима која е малку предимензионирана, и не е инвертер (ова е поголемиот проблем). Прави доста големи температурни разлики помеѓу две уклучувања... тоа е маката со предимензионираните во мали простории. Кога би била инвертер - не би имало проблем.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен mite82

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 8
Иако пролетта започнува домаќини еве интересни текстови за тоа кои се карактеристики на пелетите:
Основните карактеристики на пелети
Пелети - како се произведуваат

Отсутен aleksandarbt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 793
  • Opel zafira 2.0 125 kw
нај више убива моментот што работиш на многу жешко... нај споро се монтираат последните клими од денот... кога ке зајде сонцето а ти си на монтажа... тој го наебал.. нај долго му работиш пошто си исцрпен више, а од друга страна не ти се ни брза више...

инаку удри есап дека секој ден имаш минимум по 1 пар панталони и 4-5 маици за перење... секој ден една машина за перење врти за тебе... и тоа се пари...

а од потрошен материјал... бургии бе брат... една убава бургија ф10 или12) кошта околу 60-70 евра и ф20 и ф32 коштаат околу 100 т.е. 120 евра по комад со дијамантски врв... има и поевтинки де, не велам не... таа една бургија се троши.. исто како и дриловите (хилтите) за работа.. ниедна машина не е вечна... да знаеш само како боли кога на сред монтажа ке ти направи трк-крц и отидоа 100+ евра за бургија... ја фрлаш во сервиз во купот со старо железо... а тек па дрил кога ке направи на запчаник фррриииууууу.. ми се плаче.. среќа моја што никогаш не се оставам само со една машина... секогаш носам уште една со мене во комбето а имам вкупно 7. пред почеток на сезона сите ги средувам , проверувам и обично на крајот од сезоната повеке од пола не се во функција... во 2008-ма ми се деси сите 7 да ми откажат, па ноќта до 4 саат сабајле склопував од 7-те 2 да имам исправни...

плус ја ке мора на режим да се подвргнам.. летово ке скинам некое кило дефинитивно...  :)

имаше една басна со наслов: за потот на попот хахаха

Daj link da vidam bas koi se tie burgii ф10-120od 60-70 eur.Nemam sretnato a bas mi treba nesto kvalitetno bideki i jas mnogu gi maltretiram.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Stoznam nekako mnogu 60 EUR za f10. Da ne e monolitna ama taa ne e za beton.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Daj link da vidam bas koi se tie burgii ф10-120od 60-70 eur.Nemam sretnato a bas mi treba nesto kvalitetno bideki i jas mnogu gi maltretiram.
линк? да ти брам линк за бургии? свашта... ме мрзи да барам...

појди во вуле комерц, кај цилаз од десна страна.. они се нај евтини за квалитетни бургии. понатака ако бараш квалитетни бургии со таа должина во иат алати, ама таму се уште поскапи...

да не се зезнете, има и поевтини од овие, ама не се со тој квалитет. не се калени и не се со дијамантски врвови... имам видено 1 метар должина бургии ф10 или ф12 за цена од 1000че... ама за К не ги бива... ке опнеш еднаш во арматура и отиде бургијата...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Solar Power Is Now Just As Cheap As Conventional Electricity In Italy And Germany
http://thinkprogress.org/climate/2014/03/24/3418145/solar-grid-parity-italy-germany/#

Негативна сметка за струја:


Saudis Switch To Solar, Nuclear At Home, Saving Oil For Export
http://www.forbes.com/sites/jeffmcmahon/2011/04/04/saudis-switch-to-solar-nuclear-to-export-more-oil/



Solar jobs outnumber ranchers in Texas, actors in California
http://money.cnn.com/2013/04/22/news/economy/solar-jobs/






Germany Breaks Monthly Solar Generation Record, ~6.5 Times More Than US Best
Read more at http://cleantechnica.com/2013/08/19/germany-breaks-monthly-solar-generation-record/#qJwg1J1OsJAMjOgi.99
http://cleantechnica.com/2013/08/19/germany-breaks-monthly-solar-generation-record/

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Какво искуство имате со оние мобилни клима уреди (што не се закачуваат на зид, туку се подвижни на тркалца).

Ми треба какво такво ладење за една мала просторија во која има rack со рутери и упс (нема сервери). Не се оди на конвенционална клима поради тоа што е далеку од надворешниот зид (каде што би се ставил компресорот).

Кои се мааните на овој тип на клими? И дали е само доволно да се обезбеди каде би одела водата од кондензација и толку, или има уште некаков друг услов ?



Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Мора да има оџак, или отвор каде да ја спроведеш цевката...
Колку е далеку надворешна од внатрешна единица? Во метри...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.