Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981919 пати)

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Мислам дека нема да најдеш некој што не е задоволен од овие клими, освен ако ептен не е утната работата. Горе долу се многу слични. Ако веќе сакаш нешто посериозно, јас би видел која од нив може да се искаблира со контролер оддалечен од неа на ѕид со термостат. За да не мери самата на себе температура туку да мери на собата температура. Секако ако имаш таква можност да спроведеш некое потребно каблирање за таква работа. Кога веќе се тргнало да се даваат волкави количества на средства.

Вакво нешто, и ставено што поблиску до кај што се седи и што подалеку од климата (да не дува на него)



За да се добие максимален конфор и температура која е реално измерена од собата.

Присутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 646

Па не се расфрлам баш,туку го гледам како инвестиција и би ја платил, да, доколку вистина има разлика во перформансите.А да не е само името Daikin разликата во парите!!!

Daikin e daikin i ne e bitno dali ke zemes sensira ili nekoj drug model bidejki nadvoreshnata edinica e ista za razlicni vnatreshni edinici... ama razlikata vo cena e ogromna od eden model do drug...ako ti e samo za greenje/ladenje i ne sakash da se filmash so miljarda opcii tuku samo sakash tivka rabota i fina regulacija togash zemi si osnoven model od bilo koj proizvoditel bilo da e daikin, mitsubishi ili toshiba...mojot komentar se odnesuva na toa dali ke e osnoven model ili od tie skapite nezavisno od markata

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Клабери, сте фарбале ребра од парно?

Совет некој, другар ми спомна да прскам со спреј со боја специјална за парно, не со четка..

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Башка е боја за радијатори, ја ги фарбав со компресор...

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Термо печки се произведуваат ли сеуште?
Или да си набавам дрва за ќумбе?

Пратев деновиве дневна потрошувачка во скапа тарифа.
Од 4 до 5 кв само за фрижидер, шпорет, аспиратор, тв и останата ситна галантерија која не издвојува од племенски заедници :) а каде е греење/ладење.

Според најавите, со севкупна потрошувачка над 1кв/ч влегувам во графа на луксузирање, односно само 4% од домаќинствата трошеле толку струја.
Излегува дека субвенции за клими кркале луѓе што живеат во станови бидејки не гледам како некој би трошел помалку од 1кв/ч сосе греење ако живее во куќа.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6551
  • French diamond
Па куќа со 1 клима секако дека неможиш да загрееш т.е можиш ама само една соба. Во стан се трпи некако..

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Термо печки се произведуваат ли сеуште?
Или да си набавам дрва за ќумбе?

Пратев деновиве дневна потрошувачка во скапа тарифа.
Од 4 до 5 кв само за фрижидер, шпорет, аспиратор, тв и останата ситна галантерија која не издвојува од племенски заедници :) а каде е греење/ладење.

Според најавите, со севкупна потрошувачка над 1кв/ч влегувам во графа на луксузирање, односно само 4% од домаќинствата трошеле толку струја.
Излегува дека субвенции за клими кркале луѓе што живеат во станови бидејки не гледам како некој би трошел помалку од 1кв/ч сосе греење ако живее во куќа.

Ти кажав еднаш претходно, сите луѓе со инвертер дома, па макар и 50м2 стан, ќе го јадат. :)
Бизнис план 16 х покатастрофален од оној "скалестиот данок" на тој моронот едно време што беше у Влада...
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Па тоа е целта, да дадат 1 денар а земат 10 денари.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1963
  • If you can dream it, you can do it.
Ако продолжи вака до Декември, и дрвата ќе поскапат. Сега се 3.500/4000 денари за кубик. Ќе испоцркаме за сметки...
Никогаш не вели никогаш.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Колку трошите скапа во Јануари во стан од прилика?

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3580
Кај мене највисока сметка беше во Јануари, на скапа беа потрошени 335КW/h.

60м^2 стан греен со 5.5Kw клима.

Така да со блоковиве би платил и помалку него ли годинава штп платив.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Сосема е јасно дека ќе мора да има качување на цената, дискутабилно е рангирањето што се предлага.
Ете, јас се луксузирам со 2 клими кои вртат 24/7 кое е предуслов за помала потрошувачка во скапа тарифа и пристојно да биде загреано.
Но факт е дека и само со една клима во куќа лесно се надминуваат 400кв месечно во скапа тарифа.

Летен период без ладење 5кв дневно, пута 30 дена се 150кв во скапата тарифа.
До 420 остануваат 270кв, односно 9кв дневно, односно 600 вати на час.
Поназад во темава МартинАлфиста со Дени измериле 1кв на час, ај не мора да бидат константни низ сите 15 часа, но сепак.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Кај мене највисока сметка беше во Јануари, на скапа беа потрошени 335КW/h.

60м^2 стан греен со 5.5Kw клима.

Така да со блоковиве би платил и помалку него ли годинава штп платив.
Фала за информација, тоа прашував.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3254
Ако продолжи вака до Декември, и дрвата ќе поскапат. Сега се 3.500/4000 денари за кубик. Ќе испоцркаме за сметки...

Мисли си. Доста глумев поштен, ако отидат и дрвата плафон, ќе биде браќа моуд он, моторката и во шума.

Отсутен goki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 170
Gree скокам во секој можен случај. Midea е далеку подобар избор.

Подобро Мидеа од Сетек отколку Кериер од Енергија/Аиркон.

Важи ли оваа констатација уште. Има една Кериер на акција деветка за 31000 , а од мидеа нема деветки во понуда. Ми треба за во спална. или би препорачале нешто друго. 
"Every time I press one of these black controls, labelled in black on a black background, a little black light lights up black to let me know I've done it."