Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981933 пати)

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4830 на: 05 Октомври 2021, 14:45:05 pm »
Ако фати магла и минусни температури, ќе видите вие и цоп и греач на надворешна единица...

Клабери, климите се добра работа само можат да те заебат кога најмногу ќе ти треба. Не се молете премногу во нив.
Од лично искуство си кажувам.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4831 на: 05 Октомври 2021, 15:16:20 pm »
Мене лани не ми најпраја проблем ич. Сега што се пушта надворешниот греач на едната и што троши повеќе, јбг тоа е, битно грејт.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4832 на: 05 Октомври 2021, 16:08:31 pm »
Александар Да Грејт?
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9947
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4833 на: 05 Октомври 2021, 16:20:18 pm »
jok, vivax Д' грејт.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4834 на: 05 Октомври 2021, 16:28:27 pm »
@stavrov
Да видам со монтерите што ќе ја демонтираат, имам веќе 2 понуди со бесплатна демонтажа, претпоставувам ќе имаат некој бенефит од старата?
Ако не им требаат филтрите ќе ти ги дадам беспари.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4776
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4835 на: 05 Октомври 2021, 18:08:22 pm »
@stavrov
Да видам со монтерите што ќе ја демонтираат, имам веќе 2 понуди со бесплатна демонтажа, претпоставувам ќе имаат некој бенефит од старата?
Ако не им требаат филтрите ќе ти ги дадам беспари.
Izvadi gi pred da demontiraat i daj mu gi na covekot sa si zavrsi rabota. Zasto bi im gi ostavil nim?

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4836 на: 05 Октомври 2021, 20:40:13 pm »
Ајде овака, 3,5 обична vs 3,5 "еко" инвертер, дали ќе има разлика во капацитет на загревање
Да, ќе има разлика.


На клими до отприлика +5 преку ден, ако еко инвертер може да загрее како обичната на тие температури, но проблем.
Тоа зависи од две работи.
- колкави се твоите топлински потреби
- колкав е капацитетот на климата да испорача топлина


едит: Ако сакаш да си играме нагаѓање, поверојатно е дека и еко модел би требало да врши работа за пригревање на +5с. Но вистинското прашање е дали за таква разлика во пари сакаш да си играш нагаѓање, или да бидеш сигурен?


Ако фати магла и минусни температури, ќе видите вие и цоп и греач на надворешна единица...

Клабери, климите се добра работа само можат да те заебат кога најмногу ќе ти треба. Не се молете премногу во нив.
Мене твоево искуство (и многу други такви) ми кажува дека си земал клима со преслаб капацитет за топлотните потреби. Топлотните потреби се гледаат како за најладното, не како за на есен... Мислам ако веќе со клима се грееш како примарно средство за греење.
« Последно менување: 05 Октомври 2021, 20:47:30 pm Van »

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4837 на: 05 Октомври 2021, 21:31:40 pm »
Ајде овака, 3,5 обична vs 3,5 "еко" инвертер, дали ќе има разлика во капацитет на загревање
Да, ќе има разлика.



На клими до отприлика +5 преку ден, ако еко инвертер може да загрее како обичната на тие температури, но проблем.
Тоа зависи од две работи.
- колкави се твоите топлински потреби
- колкав е капацитетот на климата да испорача топлина


едит: Ако сакаш да си играме нагаѓање, поверојатно е дека и еко модел би требало да врши работа за пригревање на +5с. Но вистинското прашање е дали за таква разлика во пари сакаш да си играш нагаѓање, или да бидеш сигурен?

Ќе си играме собрание?

Или нема да има разлика, или ако има кажи каква ќе биде, не ми давај политички одговори. Овака јас толкувам дека обичната клима е подобро решение во однос на еко инвертер :)
И дај конечно пљукни конкретен предлог до 40 илјади, повеќе немам намера да фрлам за клима, причините ги напишав.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4838 на: 05 Октомври 2021, 21:38:45 pm »
Што е тоа „еко инвертер“?
Што се однесува до капацитетот на загревање, најди колку топлинска моќ испорачуваат , или колку се ефикасни (COP) климите при различни надворешни температури. Тоа ќе ти ја каже разликата. На пример, на 16 степени двете може да бидат исто ефикасни, но на 5 степени едната да има подобар учинок од другата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4839 на: 05 Октомври 2021, 21:47:31 pm »
@Mikius iako si tapai ne dojde da popravas bojler tuku si keybord warrior, sepak jas ke ti pomognam zosto ne sum tapa 😁

Obicnata vo sporedba so eco  zemena od ist proizvoditel, razlikata e vo  moknost na ladenje i greenje, obicnata poveke mok ima, ladi gree od -20 do +45, dodeka eco ke ladi gree od -15 do 40 na primer. Eco se preporacuva do 35m2 soba, obicnata do 40 i plus uste nekoi sitnici. Razlika kolku sto gledam od eco do obicna e okolu 100eu za ist proizvoditel. Jas bi odel so regularna klima kako podobobra/pomokna na podolg rok.

Inaku do 40.000 imas eden kup klimi gree, tosot, vivax... Jas vivax aeri staviv letovo. Mn luge mi ja preporacaa pa zosto da ne. Letovo ladese top, za greenje ke vidime zimava, ama parno imam taka da greenje ne mi e prioritet, ama dosta dobar buy e za klima do 30.000 den.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6992
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4840 на: 05 Октомври 2021, 21:48:37 pm »
@Van

Да, примарно средство за греење ми е. Не, не е поддимензионирана. Тошиба е. Таман е. Едноставно, да не бидеме романтичари, не е климата „светиот грал“. Кој се сеќава на зимата 2016/2017 ќе сфати за што зборувам.
За 95% од времето ќе е одлична, за тие 5% ќе посакаш дрва :)

@Mikius

Со оглед на цената на металите, претпостави зошто ја сакаат. Реално тие треба да ти дадат најмалку 50% попуст на монтажа на новата клима и бесплатно демонтирање на старата.
За буџет до 40к, јас би гледал или Midea/Carrier или би стиснал заби за уште 10к и би земал Тошиба. За толку пари, Gree и остало не би ни погледнал. Ако и само ако греењето на минусни температури е приоритет. Ако не е, било што, ќе брка работа.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1963
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4841 на: 05 Октомври 2021, 22:07:59 pm »
Јас посакувам топловодно греење (парно). Ниту клима, ниту дрва. Греат климите солидно, ама кога ќе треба во вц да одам, ми проаѓа терминот за одење од што е ладно. Не можам како човек да дремам на фб.  :)
Што и да купи еден потрошувач, ако има топлински загуби, џабе му е клима. Освен ако не стаи 5,5-ка во 30 квадрати соба.
Се замолува членот @Deni да се изјасни за буферите за надворешна единица, дали се ефикасни. Да знам дали да купувам за комшилук.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 848
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4842 на: 05 Октомври 2021, 22:19:09 pm »
има даикин за 40к. со 3.5 kw се греат до 40м2 термоизолиран простор, над тоа најдобро 2х3.5.
C&H едно време имаа добри цени,со вграден wifi

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4843 на: 05 Октомври 2021, 23:24:42 pm »
Обична клима си е обична клима, ниту е инвертер, ниту екоинвертер.

Старата обична клима одлично ми бркаше работа и за ладење и за греење. 3,5 (1200/13000 Btu) airflow 450m3, и да не ги редам другите карактеристики.
Спомнав веќе дека се префрлувам на парно кога температурите ќе паднат.
На папир, 3,5 ивертерите што ги разгледував се посупериорни од обичнава, и колку што видов само 2 модела на  Грее користи додавка Еко, за понатаму да излезе дека имало инвертери и екоинвертери?

Секогаш е така со ценовните рангови, на 30 додади уште 10 и земи поасално, па потоа да следи на 40 додади уште 10 и земи ко човек, за на крај да се заврши на 70 :D
Инаку, глава да те заболи од податоци кои се разликуваат во нијанси и човек да не знае што да одбере, дали Haier со Хитачи компресор, дали Gree со компресор од ретки метали?, дали...

Од климите што ги имам (обични), најзадоволен бев од оваа што попушти, најтивка беше и пластиката не претрпе никаква промена на боја (Инвентор).
ЛГ ем гласна, речиси никаква разлика од 1 до 3 брзина, ем пожолте.
Самсунгот истотака бучна, шушти ли фучи внатрешната единица, надворешната мислиш зекој момент ќе се распадне.

На крајот, по се изгледа ќе си земам Хјундаи ;D ;D ;D




Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #4844 на: 05 Октомври 2021, 23:50:35 pm »
Едноставно, да не бидеме романтичари, не е климата „светиот грал“. Кој се сеќава на зимата 2016/2017 ќе сфати за што зборувам.
За 95% од времето ќе е одлична, за тие 5% ќе посакаш дрва :)
И таа, и претходната зима, на клими се греев... Не 95% туку 100% од времето бев задоволен. :)
Ама нејсе, те разбирам што кажуваш. Некогаш не е можно или едноставно, правилно да димензионираш клима. Ама една-две греалки и ќе ги преживееш тие 5% од времето без ќебиња.



Што и да купи еден потрошувач, ако има топлински загуби, џабе му е клима. Освен ако не стаи 5,5-ка во 30 квадрати соба.
Ако има топлински загуби, ќе ги има со било кое греење. Затоа секако гледаме кое е најевтиното греење.
Со клима е поевтино од било што друго, а другото се сведува на одбирање доволно силна/добра клима.

Цитат
Јас посакувам топловодно греење (парно). Ниту клима, ниту дрва.
Јас посакувам топловодно греење (парно) со вода греена на клима.  :D




Или нема да има разлика, или ако има кажи каква ќе биде, не ми давај политички одговори. Овака јас толкувам дека обичната клима е подобро решение во однос на еко инвертер :)
И дај конечно пљукни конкретен предлог до 40 илјади, повеќе немам намера да фрлам за клима, причините ги напишав.
Не го пратам пазарот, немам појма што е последно актуелно. Ете провери она што реков за Тосот, ти напишав конкретно каде и што да прашаш...