Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 981978 пати)

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3506
Арис само, разредуваш во вода 50-50 и прскаш по цела клима...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Денес повторно прокапано.
Увидов дека капки се слеваат од позади вентилаторот, фактички од каде излегува ладниот воздух, на неколку места има вакво слевање на капки.
Да не случајно е од запрљаност на задниот дел од саќето?

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Нормално е да се генерира (кондензира) вода, ама треба да истекува надвор. веројатно некаде има прљавшина и дел од водата капе надвор наместо внатре во кадичката... Исчисти го саќето на внатрешната единица со одмастувач. Јас користам некое наменско HVAC средство ама и гореспомнатиот Арис би требало да заврши работа - само не го оставај да стои повеќе од 10-15мин, наводно кородира алуминиум. Средството кое и да го најдеш се нанесува со распрскување. Јас после 10мин го прскам саќето со топла вода (исто со рачна прскалка/шише). Потоа веднаш пушти ја климата барем пар часови на ладење, и тоа на јако, и кондензацијата ќе го дочисти саќето.

Јас ова го правам пред секоја сезона на ладење, пошто со климите и се грејам на зима. Не дека се многу испрљани, ама еден саат работа ми е за 4-5 клими и знам дека се чисти. Од прљава внатрешна единица знае и да замириса на мувла/неубаво.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Работата е што протекуваа капки позади вентилаторот од каде што излегува ладниот воздух, и се слеваа на најдолниот дел на пластиката веднаш позади крилцето што го насочува воздухот, и од тука на под.
Колекторот за вода е понапред, веднаш под саќето и е на повисоко и нормално си истекуваше водата, чистев онака ради реда, и онака не беше нешто прљаво.
Ниту саќето не беше којзнае колку прљаво.
Којзнае што се случи.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6909
  • хаУс мајстор
Кадичката за конденз нема добар пад, ти кога си ставал таа истекувала ама на поголема количина, ти останува вода во кадичката и вентилаторот ја повлекува, со што ја распрскува по куќиштето на внатрешната единица.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
И тоа е исклучено бидејки си има пад, нема акумулација на вода, вентилаторот е сув а и поставеноста на кадичката исклучува секакво повлекување од вентилаторот.

Се сомневам на некаква прљавштина на најгорното саќе од задна/долна страна, можеби пајажина од некој пајак, која го пореметувала слободното исцедување на водата низ ребрата од саќето кон кадичката, а турбулентниот воздух предизвикан од перката разнесувала дел од капките налепени на пајажината наназад кон задниот дел од климата за потоа да се исцедат надолу кон дифузерот.

Која теорија, ха ;D

На работа пред неколку години пајак си направил гнездо во завршетокот од цревото, водата не истекувала, се наполнило цревото, па кадичката и вела вода во просторијата си истекуваше.
« Последно менување: 10 Јули 2021, 23:15:13 pm Mikius »

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6909
  • хаУс мајстор
Не ти држи вода муабетов, ти капе ;D

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8143
  • Малерозен дрводарец
Купи си Голф и преќини, чаече...
Или викни мајстор за тоа Алфата. :D

Т.Е. Организирај го да може 2 пати неделно барем... :D
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10127
Добро е сега, прекина да капе, можам у мајстори за Алфи ;D

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
Денес повторно прокапано.
Увидов дека капки се слеваат од позади вентилаторот, фактички од каде излегува ладниот воздух, на неколку места има вакво слевање на капки.
Да не случајно е од запрљаност на задниот дел од саќето?

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Нормално е да се генерира (кондензира) вода, ама треба да истекува надвор. веројатно некаде има прљавшина и дел од водата капе надвор наместо внатре во кадичката... Исчисти го саќето на внатрешната единица со одмастувач. Јас користам некое наменско HVAC средство ама и гореспомнатиот Арис би требало да заврши работа - само не го оставај да стои повеќе од 10-15мин, наводно кородира алуминиум. Средството кое и да го најдеш се нанесува со распрскување. Јас после 10мин го прскам саќето со топла вода (исто со рачна прскалка/шише). Потоа веднаш пушти ја климата барем пар часови на ладење, и тоа на јако, и кондензацијата ќе го дочисти саќето.

Јас ова го правам пред секоја сезона на ладење, пошто со климите и се грејам на зима. Не дека се многу испрљани, ама еден саат работа ми е за 4-5 клими и знам дека се чисти. Од прљава внатрешна единица знае и да замириса на мувла/неубаво.

Каде да најдеме наменско средство за чистење на клима?
Мене ми е прво длабинско чистење на клима и ја исчистив надворешната па направив кутија за неа и импровизирав со антибактериски спреј за кола, сакав и да ја исперам внатрешната ама само малце испркав со дезинтал па вода. И после ова доколку често менувам подесувања night mode, dry mode знае да замириса на кисело и е ептен непријатно. Како го решавате проблемот со непријатна миризба?
Доколку е нон стоп на ладење без додатни подесувања не се јавува никаков мирис.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Каде да најдеме наменско средство за чистење на клима?
Мене ми е прво длабинско чистење на клима и ја исчистив надворешната па направив кутија за неа и импровизирав со антибактериски спреј за кола, сакав и да ја исперам внатрешната ама само малце испркав со дезинтал па вода. И после ова доколку често менувам подесувања night mode, dry mode знае да замириса на кисело и е ептен непријатно. Како го решавате проблемот со непријатна миризба?
Доколку е нон стоп на ладење без додатни подесувања не се јавува никаков мирис.

Јас ова го користам: https://bsl.name/products/promy-shlenny-j-ochistitel-favorcool-sb-910
Го земав од овде: http://www.tehnodom.com.mk

Цитат
Industrial cleaner FavorCool SB-910
FavorCOOL SB- 910 is cleaner and disinfectant for condensing units. Cleaner FavorCOOL SB- 910 is widely used to clean the air conditioners units, metal surfaces and oxidant. Cleaner SB-910 can be used for industrial and domestic applications.

Use:
• cleaning evaporator coils,
• cleaning air filters,
• cleaning metal, copper and aluminum surfaces,
• removing grease and oxidation.


Еднаш со одмастувач би било најдобро, а за следни ситуации (посебно ако саќето/хитсинкот не се прљави) веројатно и само прскање со Дезинтал би требало да е доволно да го одстрани мирисот. Тие решетчињата/листовите алуминиумски од внатрешната ако ги гледаш дека се запрљани (подзапушени) тогаш треба и одмастувач. Попрскај со шприцање ама не го оставај повеќе од ~10-15минути, наводно корозивен бил. Попрскај после со топла вода, и пушти неколку часови да работи климата на ладење (сама ќе се испере).
Дезинтал не е корозивен, слободно остави го да се исуши.

Извини за касен одговор, сега видов.

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 624
  • Pixel Perfect.
Каде да најдеме наменско средство за чистење на клима?
Мене ми е прво длабинско чистење на клима и ја исчистив надворешната па направив кутија за неа и импровизирав со антибактериски спреј за кола, сакав и да ја исперам внатрешната ама само малце испркав со дезинтал па вода. И после ова доколку често менувам подесувања night mode, dry mode знае да замириса на кисело и е ептен непријатно. Како го решавате проблемот со непријатна миризба?
Доколку е нон стоп на ладење без додатни подесувања не се јавува никаков мирис.

Јас ова го користам: https://bsl.name/products/promy-shlenny-j-ochistitel-favorcool-sb-910
Го земав од овде: http://www.tehnodom.com.mk

Цитат
Industrial cleaner FavorCool SB-910
FavorCOOL SB- 910 is cleaner and disinfectant for condensing units. Cleaner FavorCOOL SB- 910 is widely used to clean the air conditioners units, metal surfaces and oxidant. Cleaner SB-910 can be used for industrial and domestic applications.

Use:
• cleaning evaporator coils,
• cleaning air filters,
• cleaning metal, copper and aluminum surfaces,
• removing grease and oxidation.


Еднаш со одмастувач би било најдобро, а за следни ситуации (посебно ако саќето/хитсинкот не се прљави) веројатно и само прскање со Дезинтал би требало да е доволно да го одстрани мирисот. Тие решетчињата/листовите алуминиумски од внатрешната ако ги гледаш дека се запрљани (подзапушени) тогаш треба и одмастувач. Попрскај со шприцање ама не го оставај повеќе од ~10-15минути, наводно корозивен бил. Попрскај после со топла вода, и пушти неколку часови да работи климата на ладење (сама ќе се испере).
Дезинтал не е корозивен, слободно остави го да се исуши.

Извини за касен одговор, сега видов.
Ова е генералка која треба да се прави секоја година после летото пред да започне грејната сезона.
Ова го правам со пумпица и одмастувач, прскам на радијаторот и на каналот за вода, го оставам 5 минути и го плавам со топла вода. После прскам од Дезинтал и го оставам 10-15 минути да дезинфицира, не го плавам него. Истата процедура после и на долгиот вентилатор и пластиките околу него и фаќам со четка. На крај пуштам на Фан мод на најјако да го исуши целосно едно 10 минути. (Со најлон и црево канализирам цела валкана вода да тече во кофа)

Е сега, за неговиот случај, не знам каква клима има. Мојата е Вивакс и има self clean функција и ја користам скоро секогаш кога ја гасам климата ако надвор температурата е под 24Ц. Отварам џамови и врата оти процесот тие 5-10 минути е баш со таков мирис, ама затоа кога и да ја пуштам следен пат не мириса.
Цитат
When this function is activated, firstly the indoor unit operates as Fan-only mode with low fan speed, during this period the condensed water will take some dust on evaporator fins away. After that the unit turns to heating operation with low fan speed which drys the inside of indoor unit. Finally it turns to fan-only mode and blows away the wet air. The whole process cleans the internal side of indoor unit and prevents the breeding of bacteria.

ПС. Затоа после секое возење кола со клима го правам истиот процес, гасам снегулка и дигам на макс фан 2-3 минути да ја исуши влагата во каналите на климата.

Отсутен fcwizard

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
Фала на одговорите дечки, проблемот е решен со оставање на климата нон стоп на 24 степени и аутофан, дополнителен мод кој го користам  е dry модот кога ќе видам дека има превише влажност во собата. Проветрување секое утро 10/15 мин и тоа е тоа.
Мислам дека непријатниот мирис на мувла се јавуваше од пречесто менување на сетинзи заедно со тимерот да не работи од 1 од 6, па се створало влага во цревата и поради тоа се  појавуваше непријаниот мирис.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Ова е генералка која треба да се прави секоја година после летото пред да започне грејната сезона.
Ова го правам со пумпица и одмастувач, прскам на радијаторот и на каналот за вода, го оставам 5 минути и го плавам со топла вода. После прскам од Дезинтал и го оставам 10-15 минути да дезинфицира, не го плавам него. Истата процедура после и на долгиот вентилатор и пластиките околу него и фаќам со четка. На крај пуштам на Фан мод на најјако да го исуши целосно едно 10 минути. (Со најлон и црево канализирам цела валкана вода да тече во кофа)
Всушност правилно е чистењето да се направи пред сезоната за ладење.
Подолу повеќе.



Цитат
Е сега, за неговиот случај, не знам каква клима има. Мојата е Вивакс и има self clean функција и ја користам скоро секогаш кога ја гасам климата ако надвор температурата е под 24Ц. Отварам џамови и врата оти процесот тие 5-10 минути е баш со таков мирис, ама затоа кога и да ја пуштам следен пат не мириса.
Првично мириса затоа што имало нечистотија на која се нафаќаат бактерии кои при влажнење (ладење) пуштаат мирис.
Затоа е важно после грејната сезона, односно пред сезоната на ладење да се исчисти внатрешната единица.

Да не заборавиме: Во мод на ладење, вода се генерира во внатрешната единица. Во мод на греење, вода се генерира во надворешната единица.

Тој спомнатиот „мод на чистење“ едноставно генерира повеќе вода за да го измие радијаторот, но кога има прљавштина често треба и одмастувач - не само вода. Во мод на ладење, вода која се генерира не е доволно за целосно да го исчисти радијаторот на внатрешната единица. Затоа треба пред сезоната на ладење да се исчисти радијаторот на внатрешната со одмастувач, и после си раат од мириси (и поважно, од бактерии/габи). Тек после следната сезона на греење ќе има пак потреба од чистење. Ама ова ако се прави редовно и секоја година, многу малку прљавштина ќе се има нафатено што целата работа ја прави многу лесна и брза. Јас за час, час и половина, поминувам 5 клими.


Во мојот случај климите повеќе месеци работат на греење (отколку ладење) и следствено радијаторот/саќето на надворешната единица е скоро секогаш - скоро идеално чист. Затоа никогаш не ја чистам надворешната единица, пошто секогаш е чиста. Така е кај мене, кај други може да има други искуства, локации со повеќе прашина итн.

Внатрешната единица знае да се позапрља после грејната сезона. Ова е различно кај различни брендови/модели, ама генерално важи за сите клими и најмногу зависи од количината на прашина која ја имаме дома.

Инаку во врска со процесот: се пушта климата на ладење (не дување/фан) затоа што во мод на ладење во внатрешната единица на радијаторот/саќето се генерира кондензација, и со таа генерирана вода се продолжува плакнењето на средството/одмастувачот. Со попрскување вода се одмива само дел од средството, не се измива целото средство - кое нели е корозивно па не треба долго да седи нанесено.


На крај ете сите си имаме различни методи, и поважно е климите да бидат чисти отколку методот, но дискусија е ова па воедно гледаме што е подобро, пологично, што има повеќе аргументи, итн.

Инаку има некои кои не ги чистат ни филтрите, така брат ми на пример после третата година викнал сервис пошто слабо му работела климата. И со отварање на поклопецот утврдиле дека има 4 сантима тепих на филтрите... 3 години не ги допрел.  ;D

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5725

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Garant e tehnicka greska. I da go naracas ke ti se javat od tamu deka e greshka i ne moze. Ama ako ne e, pisi tuka i jas da naracam vakov :) za 12 ke se najde