Автор Тема: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа  (Прочитано 1024004 пати)

Отсутен supernal

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Предлог за клима од 30 до 40 илјади денари? Ќе се користи примарно за ладење, во зима можда малку за догревање по потреба, ама на парно сум така да не очекувам дека ќе имам многу потреба.
Ја гледав Gree Charmo Arctic Pro R32 -25C 12000Btu во T-Home затоа што имам некој буџет што треба да го потрошам.
Исто така дали има некој искуство со монтажериве преку T-Home или предложете добри монтажери. Малце сум пицајзла за тие работи и се нервирам кога се работи аљкаво.

Јас скоро земав фрижидер од Телеком, стигна во локалниот Нептун и од таму ми се јавија да идам да потпишам нешто за подигање. Така што, за климата можеби би било слично.

Отсутен Shuriken

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 181
Мислам дека Телеком немаат нивни монтери. Во принцип во зависност од брендот кој си го одбрал, ти даваат контакт од овластениот сервис, па со нив договараш монтажа.

Знам дека кај моите беше проблем, зедоа Toshiba клима, па во Охрид немало овластени монтери и сервис, а од Скопје бараа да им се платит патот, па на крај испадна дека имале соработка со некој во Охрид и едвај се договорија тој да ја наместит без да изгубат гаранција.
Да, има логика. Ќе видиме на кого ќе налетам.

Јас скоро земав фрижидер од Телеком, стигна во локалниот Нептун и од таму ми се јавија да идам да потпишам нешто за подигање. Така што, за климата можеби би било слично.
Да, веројатно земаат роба од некои поголеми продажни центри.


Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5310
  • Шо да пишам тука?🤔
Конечно нарачав клима - Haier Tundra Plus 3.5KW, па откако е веќе купена ме интересира колку е најниска потрошувачка на оваа клима? Никаде не најдов во технички спецификации.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Конечно нарачав клима - Haier Tundra Plus 3.5KW, па откако е веќе купена ме интересира колку е најниска потрошувачка на оваа клима? Никаде не најдов во технички спецификации.
Како тоа никаде? Прво што отворив одма излезе.


https://energija.com.mk/Product/Details/Tundra%20Plus?mId=59
300w е минимум по техничка карактеристика. Snaga elektricnog prikljucka min-max. Ti baras min, toa e 0.3kw.

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 268
  • The best or nothing.
Чистел ли некој клима уред? Имате контакт од човек што чисти? Ги исправ двата филтри, ама пак се осеќа некоја чудна миризба, смрди...

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5064
  • Пиши лаже
И кај мене јави некој мирис како на влага или слично, ама ја пуштив active clean и сега е таман.
Околу 20 минути траеше тоа.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6610
  • Бенве сие бенве
Затоа клима не се гаси, и задаваш една температура на прва брзина на старт на сезона и тераш така до промена на сезоната. Најмалку троши и најдобар ефект има.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Kroko

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Здраво,

Разгледувам Mitsubishi клими 5.5кw. Која би ми ја препорачале до 45-50м2?

Mitsubishi MSZ/MUZ-AY50VGK препорачана за квадратура од 40-50м2

Mitsubishi MSZ/MUZ-BT50VGK препорачана за квадратура од 40-50м2

или можеби некој друг модел од Mitsubishi со цена од 80000 до 100000..

како што гледав цените од подобри модели Mitsubishi е најскапа но доста квалитетна.

Дали вреди за парите?

Отсутен din3mk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6188 на: 24 Август 2024, 17:23:56 pm »
Zdravo drugari, ide zima a skoro se preseliv vo stan pa vreme e da stavam klima za greenje, i ladenje slednoto leto logicno haha. Dali moze nekoja preporaka za klima so budget 45-50k za soba(salon) od 35m2? Blagodaram na sugestiite unapred.

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 658
  • Pixel Perfect.
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6189 на: 24 Август 2024, 18:19:06 pm »
Zdravo drugari, ide zima a skoro se preseliv vo stan pa vreme e da stavam klima za greenje, i ladenje slednoto leto logicno haha. Dali moze nekoja preporaka za klima so budget 45-50k za soba(salon) od 35m2? Blagodaram na sugestiite unapred.
Тошибата оти е јапонец ми е топ избор за твоите пари.
Хаиерот ми е најдобар избор меѓу кинезите оти имаат Еуровент сертификат, не ги пумпаат спецификациите како другите кинези. Флексис им е флегшип затоа е и најскап од другите Хаиер. Го немам уште користено ама според спецификациите ако решам да зимам кинез, одам со Хаиер.

https://klimi.mk/?n=&p=45%2C44&t=inverter&m=3.5&min=25000&max=50000

За референца, Хаиер им ја купија дивизијата на Генерал Електрик за бела техника. (фрижидери, клими итн.)
https://www.ge.com/news/press-releases/ge-agrees-sell-appliances-business-haier-54b

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1593
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6190 на: 24 Август 2024, 18:30:47 pm »
Zdravo drugari, ide zima a skoro se preseliv vo stan pa vreme e da stavam klima za greenje, i ladenje slednoto leto logicno haha. Dali moze nekoja preporaka za klima so budget 45-50k za soba(salon) od 35m2? Blagodaram na sugestiite unapred.

Дефинитивно оди со Mitsubishi MSZ  и не жали нема подобра за греење поготово на јаки минуси, и за ладење исто

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 658
  • Pixel Perfect.
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6191 на: 24 Август 2024, 20:36:07 pm »
Zdravo drugari, ide zima a skoro se preseliv vo stan pa vreme e da stavam klima za greenje, i ladenje slednoto leto logicno haha. Dali moze nekoja preporaka za klima so budget 45-50k za soba(salon) od 35m2? Blagodaram na sugestiite unapred.

Дефинитивно оди со Mitsubishi MSZ  и не жали нема подобра за греење поготово на јаки минуси, и за ладење исто
Ај сеа оди и најди му Митсу клима до 50К за 35м2.
Му го прочита и разбра целиот коментар или најбитно ти е да си искоментираш?

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5310
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6192 на: 24 Август 2024, 20:43:48 pm »
Јас сум задоволен од Хаиер за ладење, ќе видиме како ќе се покаже за греење како втора опција во потопли денови.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1593
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6193 на: 24 Август 2024, 21:07:29 pm »
Zdravo drugari, ide zima a skoro se preseliv vo stan pa vreme e da stavam klima za greenje, i ladenje slednoto leto logicno haha. Dali moze nekoja preporaka za klima so budget 45-50k za soba(salon) od 35m2? Blagodaram na sugestiite unapred.

Дефинитивно оди со Mitsubishi MSZ  и не жали нема подобра за греење поготово на јаки минуси, и за ладење исто
Ај сеа оди и најди му Митсу клима до 50К за 35м2.
Му го прочита и разбра целиот коментар или најбитно ти е да си искоментираш?

Сипај нек боли још јаче


- https://klimatizacija.mk/product/mitsubishi-msz-hr35-inverter-3-5kw/ вреди секоја пара се останато џубре

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17376
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Греење, ладење, климатизација и се останато околу тоа
« Одговори #6194 на: 25 Август 2024, 08:33:27 am »
Ја изгреав цел стан од 60м2 со Haier Tundra 5.5kw, со тоа што баш како што треба ми беа просториите - салонот 36м2 загреан на зададена температура (23/24 степени), двете спални на 20/21 степен).

За ладење не ја пуштам толку конзистентно, нема ни потреба, ско ме фати с'клет ќе олади, ако не - не ја пуштам.