Автор Тема: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања  (Прочитано 414580 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #105 на: 22 Јануари 2011, 12:14:58 pm »
Никој не рече дека предносните односи, режината и аеродинамиката не играат улога. Но некои стално си ги набројува, во афект дека е единствениот кој им го знае значењето.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #106 на: 22 Јануари 2011, 12:29:59 pm »
@Deni
Секако дека колата е целина, со своите предности и маани. Но кога сме кај меѓузабрзувањата, ако треба да претицам камион на пат со една лента по насока, сигурно нема да го почнам да го претицам со 60 во 5-та, туку ќе убацам у трета и ќе го сторам истото за дупло пократко време, без разлика дали сум со Мазда 1.8 16V или со Пасат 1.6TDI. Пасатот ќе има доста подобри пеформанси во 5-та одошто мојата Мазда, но секако ми е посигурно во 3-та одошто во 5-та. А во 3-та горе-долу ќе нема некоја разлика меѓу тие две возила. Секако дека TDI ќе понуди поголема еластичност но не и поголемо меѓу забрзување во својата најдобра брзина.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен SceMax

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 111
  • In Diesel We Trust !!!
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #107 на: 22 Јануари 2011, 12:34:59 pm »
@Deni
Секако дека колата е целина, со своите предности и маани. Но кога сме кај меѓузабрзувањата, ако треба да претицам камион на пат со една лента по насока, сигурно нема да го почнам да го претицам со 60 во 5-та, туку ќе убацам у трета и ќе го сторам истото за дупло пократко време, без разлика дали сум со Мазда 1.8 16V или со Пасат 1.6TDI. Пасатот ќе има доста подобри пеформанси во 5-та одошто мојата Мазда, но секако ми е посигурно во 3-та одошто во 5-та. А во 3-та горе-долу ќе нема некоја разлика меѓу тие две возила. Секако дека TDI ќе понуди поголема еластичност но не и поголемо меѓу забрзување во својата најдобра брзина.

Bi bilo podobro koga od tema na tema ili od forum na forum bi imal konstantni stavovi. Vaka si malku smesen. Mozesh pak da se lutis i da me napagas za dzabe (kako i skoro sekogas) no ova sto jas go tvrdam za tebe e lesno dokazlivo :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #108 на: 22 Јануари 2011, 12:52:05 pm »
@Deni
Секако дека колата е целина, со своите предности и маани. Но кога сме кај меѓузабрзувањата, ако треба да претицам камион на пат со една лента по насока, сигурно нема да го почнам да го претицам со 60 во 5-та, туку ќе убацам у трета и ќе го сторам истото за дупло пократко време, без разлика дали сум со Мазда 1.8 16V или со Пасат 1.6TDI. Пасатот ќе има доста подобри пеформанси во 5-та одошто мојата Мазда, но секако ми е посигурно во 3-та одошто во 5-та. А во 3-та горе-долу ќе нема некоја разлика меѓу тие две возила. Секако дека TDI ќе понуди поголема еластичност но не и поголемо меѓу забрзување во својата најдобра брзина.
Сега браниш атмосферци наеднаш!? Немора да претицаш камион. Немора. Туку возиш 80 (на дозволено 80) и стига знак 120 и дигаш 120. Или има џандари и возиш 80, ги поминуваш џандарите и дигаш 140. Сето тоа во било која кола се одвива во последна брзина исклучиво, (освен кај седмашите). Меѓузабрзување, излегуваш на авто команда и гледаш типац со црна претјунирана ибица вози 100ка и ти од 60 убрзуваш до 100ка позади него. Нема во 3та да убацам сигурно, со глава гарантирам.
Цела година имам поминато по најголеми планини и долини и плажи и скари без да поминам 4000 на атмосферец бензин, не ни планирам да поминам над 4000 и понатаму.

Отсутен gorgasmatron

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 180
  • i am the way
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #109 на: 22 Јануари 2011, 12:57:57 pm »
mene sekogas mi se pravelo merak da ja vidam strelkata nad 6 000 rpm

Отсутен SceMax

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 111
  • In Diesel We Trust !!!
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #110 на: 22 Јануари 2011, 13:01:35 pm »
mene sekogas mi se pravelo merak da ja vidam strelkata nad 6 000 rpm

Osobeno dodeka vozis po pat nakaj benzinskata so novi ceni na sekoi 2.3 dena :):)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #111 на: 22 Јануари 2011, 13:03:06 pm »
Или 9000, зависи од колата.

Ја клокотам до 3500, понекад 4000. :)

Отсутен gorgasmatron

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 180
  • i am the way
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #112 на: 22 Јануари 2011, 13:05:42 pm »
na 9000 epten ke se raduvam, ama kaj mene 6500 e kraj inace koga zborime za merak relativna rabota e cenata na benzinot, godisno razlikata mi e 50 evra sto ne vredi da se zamaras

Отсутен vili

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 114
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #113 на: 22 Јануари 2011, 13:07:46 pm »
Уште долго во државава нема да осетиме некоја голема потреба од мотори со поголема резерва. Се додека можам да ја харам дрзавава со тико и на никој да не му сметам по патиштава и да не предизвикувам ризични ситуации не ми е потребен еластичен мотор.
Од друга страна додека не пробаш не ни знаеш па тоа што го имаш ти е добро.
Сега никогаш не би се вратил на атмосверски мотор и 5 брзински мењач. Знам дека не ми е потребно ова што го возам моментално ама кеифот ми е невиден кога на угорница во шеста си возам на мизерни 1700вртежи.
Додека во странство сум имал неколку пати искуство со потром мотор условно речено предизвикуваш ризични ситуации.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #114 на: 22 Јануари 2011, 13:13:08 pm »
na 9000 epten ke se raduvam, ama kaj mene 6500 e kraj inace koga zborime za merak relativna rabota e cenata na benzinot, godisno razlikata mi e 50 evra sto ne vredi da se zamaras
Секоја година истиот муабет. Не вреди да се замараш... Не вреди да се замараш... Сиииигурно. Знам дека тон нафта за дома беше 31 денар сега е 58 денари. Тоа за една зима е место 31.000, 58.000 денари. А за 27.000 богами има добри работи по градов.
Не е тоа муабетот, ама не ви држи тоа дека не е важна потрошњата веќе. Не проаѓа тоа. Дефинитивно знам дека има големо психолошко разочарување ако возилото ти троши над 10 литри. Од безброј извори.

Отсутен gorgasmatron

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 180
  • i am the way
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #115 на: 22 Јануари 2011, 13:16:16 pm »
koga stanuva zbor za zadovolstvo nema da gledas taka na rabotite

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #116 на: 22 Јануари 2011, 13:17:52 pm »
И јас мислам така - ако праиме муабет конкретно за возење (значи, остај на страна нафта за греење), ако годишно разликата ми е 50-тина евра, нема да толку да размислувам. Барем јас мислам така.

Фала богу, тука има многу фактори - број на километри, услови на возење, итн, ама меракот ми е побитен.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #117 на: 22 Јануари 2011, 13:18:00 pm »
koga stanuva zbor za zadovolstvo nema da gledas taka na rabotite
Баш кога станува муабет за задоволство да го имаш истото а да одиш поретко на бензинска, задоволството се квадрира. Гарантирам. Турбо си е Турбо. Далеку од тоа дека реков да се жртвува уживањето или брзината или динамиката. Само да се намали потрошувачката.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #118 на: 22 Јануари 2011, 13:19:59 pm »
Дени, во право си за тоа дека задоволство е да одиш поретко на бензинска пумпа, ама секој си го сваќа задоволството различно. Субјективна работа е, и не можеш да очекуваш дека тоа што ти прави задоволство на тебе, ќе му прави и на некој друг.

Отсутен gorgasmatron

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 180
  • i am the way
Одг: Мерење на забрзувања и меѓузабрзувања
« Одговори #119 на: 22 Јануари 2011, 13:22:53 pm »
deni vo ova vreme i vo ova opstestvo mislam deka podobro e da se razmisluva kako da zarabotis 300 evra poveke za da si dozvolis da potrosis 100 na benzin poveke od toa sto si go trosel, a samo stedenje i tapkanje u mesto = APATIJA