Гласање

Choose your destiny!

Бензин
239 (58.3%)
Дизел
171 (41.7%)

Вкупно гласови: 410

Автор Тема: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња  (Прочитано 1833835 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14070 на: 05 Јануари 2014, 21:46:22 pm »
Ајде сега, цената + како џокер?

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14071 на: 05 Јануари 2014, 21:48:43 pm »
многу му дојде па незнае што збори веќе :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14072 на: 05 Јануари 2014, 21:50:38 pm »
Ото мотор,
Електричен мотор,
Дизел мотор,
Ванкел мотор,
Млазен мотор.

Сите може да имаат 500кс моќност. При различна кубикажа. Ако имаат иста кубикажа ќе тепа електричниот, зошто од 0 кубици ќе извади 500кс. Натпреварот не е кој ќе направи највеќе коњи од даден волумен. Туку највеќе перформанси од дадено гориво.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14073 на: 05 Јануари 2014, 21:51:30 pm »
Млазниот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14074 на: 05 Јануари 2014, 21:52:17 pm »
мене споредување на мотори од различен тип, а со иста кубикажа, ми е толку глупо, што кога прв пат влегов во оваа дискусија бев шокиран, ама стварно шокиран што повеќето тука ја прават таа споредба  :-\ просто не ми се веруваше и уште не ми се верува. Мислев дека се подразбира дека нема што да бараат 1.9 атм. д. и 1.9 атм. б. во споредба. Но, не. Шокантно, но не. Разочарувањето сеуште ме држи и нема да ме пушти, очигледно...

Млазниот.

шознам.

што рачунаме за „работна зафатнина“ кај млазниот мотор? волуменот меѓу компресорот и турбината?

А ако е high bypass млацен мотор? тогаш и земјината атмосфера ја рачунаме за работна зафатнина? :)

Што ако има форсаж? (afterburner)

млазниот мотор ќе извади највише вати по килограм тежина, но не верувам и највише вати по кубик работна зафатнина... мислам дека во оваа конкуренција таа титула иде кај ванкел, но не сум сигурен.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14075 на: 05 Јануари 2014, 22:02:04 pm »
Што е битно која е зафатнината? Битно е за која цена ќе даде повеќе корисна моќ.


Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14076 на: 05 Јануари 2014, 22:02:47 pm »
Што е битно која е зафатнината? Битно е за која цена ќе даде повеќе корисна моќ.

aпсолутно

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14077 на: 05 Јануари 2014, 22:04:43 pm »
ауу, па да ги фрлат ите оние класик ферарија и бугатија.... колку коштаат, а денешен дизел ќе ги изеде у моќноста...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14078 на: 05 Јануари 2014, 22:06:49 pm »
Па и Мондео ќе ги изеде тие во моќноста.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43562
  • Il Moderatore
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14079 на: 05 Јануари 2014, 22:09:38 pm »
Да де, тоа ми беше муабетот. Mondeo wins over classic ferrari




Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14080 на: 05 Јануари 2014, 22:15:32 pm »
Симо, знаеш ли колку кила криви крастајци има пренесено тоа 1.8 дизелот? Кај може со него Ферарито. Ем троши ко дупнато а тек што е бучно на автопат. Ем нема ни филтер ни за масло ни за бензин.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14081 на: 05 Јануари 2014, 22:15:43 pm »
Само будали се брзаат и се тркаат со класици.


Според мене.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14082 на: 05 Јануари 2014, 22:21:07 pm »
не, стварно, не си чул дека модерните дизели на аутопут се потивки од соодветните бензинци? Обрни внимание на „соодветните“. Не споредуваме бентли бензинец со citroen ax дизел.

дури и џереми кларксон мораше да признае пред покажувачот на децибелите.

јас можам најодговорно да ти тврдам дека 1.9 сди на аутопут е потивок од астра 1.4 бензинец! ПОГОТОВО ако на аутопутот се најде некакво угорниче. Кај дизелот има само малку појачан бас. Кај бензинецот имаш шалтање у пониска брзина, кревање на обртаи у небо и звук... звук на фен за коса 2 цм од уво.

може да мериме ако сакате, имам скуп хиперосетлив кондензаторски микрофон кој чини колку половна кола.

бензинецот е потивок само у лер и на мали брзини. Тогаш е апла, апла потивок. Ама само тогаш.

ете пак... пак и пак и пак и ПОВТОРНО споредуваш разни мотори со голема разлика... 1.4 со 1.9.... многу ме интересира 1.4 дизел како би звучел во истите опишани услови.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14083 на: 05 Јануари 2014, 22:24:34 pm »
А тек електромотор 1.9.

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Diesel-ашишта vs Benzin-чиња
« Одговори #14084 на: 05 Јануари 2014, 23:33:58 pm »
Motorite se sporeduvaat so moknostite koi razvivaat. Pomalata potrosuvacka gi pravi poefikasni i toa e toa.
100 pati sum kazal deka 100 ks kaj dizel se ednakvi so 100 ks kaj benzinec. Imas na radpolaganje 100 ks i kaj edniot i kaj drigiiot. Dizelot pomalku ke potrosi ama benzinecot moze na plin da bide pa uste pomalku ke potrosi. Generalno pobednik NEMA. Sekoj si bira prema potrebite. Vozam dizel a ja baram bezgriznosta i linearnosta na benzinecot, koga vozev benzinec ja barav potrosuvackata na dizelot. Itn itn