Автор Тема: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси  (Прочитано 439323 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #705 на: 30 Јануари 2015, 09:51:54 am »
Друго нешто, кај мене, а најверојатно и кај другите е слично, системот за воздушните, и затегачите на појасите (тие работите што експлодираат што знам што се...) треба да се смени на секои 10 години.
Ај да слушнам кој му сменал ова на неговата, болни паѓате за едни вентили, а животот го оставате на: ако се пуштат арно, ако не... свеќата.  ;D

хахаха... ВО ПРАВО СИ... и не само тие... различни производители различни датуми на старост препорачуваат и за аирбезите да се прави контрола, а кај некои и да се замени... и тоа никој, АМА БАШ НИКОЈ не го есапи како податок... дури и во поразвиените земји, скоро никој не го есапи.. не дека нема да работат, ама можно е да не се отворат после истекот на тој временски период... еве волвото што го шитнав, човекот го исчука, аирбезите се отворијаа, а старо беше 16 години, па и сијаличката за аирбег (SRS) светеше, ама светеше токму заради тоа што не е направена контрола-сервис-замена...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #706 на: 30 Јануари 2015, 10:23:18 am »
Јас никаде не сум сретнал препорака за промена на ербегови поради старост. Поправете ме со некој доказ.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3777
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #707 на: 30 Јануари 2015, 10:34:24 am »
чекај малку... не го извртев муабетот... некој тука пишуваше дека (мислам дека беше) за флксваген, кога бил да мења масло, ги видел канитчките на кои пишувало ФОЛКСВАГЕН и градацијата пишана... (повторувам не ме фаќајте за збор за брендот).. значи тој сервис добива масло од некаде, специфицирано за тоа возило...

од друга страна, зашто рено моторите им е препорачано да користат само ЕЛФ?
Bez nikakov problem moze na renault motorite i Total da im se stavi ;D

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #708 на: 30 Јануари 2015, 17:04:51 pm »
Еве Simo, и на 17-та страна пишува дека пиротехничкиот систем има ограничен животен век.
Не дека нема да работи и по 20 години, ете и оnak имаше приказна, ама да не се изненади некој ако ја акни глата вволан.  ;D

Не знам оти на холандски/белгиски ми е упатството и немам преведено, сигурно дрога превезвале и ја остајле тука.


Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #709 на: 30 Јануари 2015, 17:15:55 pm »
ете... ме спаси од барање по нетов, затоа што нели, потребно е со докази да докажуваш на форумов.. никој никому више не му верува ни на еден збор, па мораш да докажуваш со факти, цитати, копии, линови, википедија, дркологија итн итн...

ај баш ке зирнам во книгата моја што вели за волвото... (ако не ја заборавам да ја земам дома)... а во алфа книгата, нај вероатно не пишува ништо, бидејки се свесни дека од сефте, мали се шансите тие да работат... афла е, јебига... ;D ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен karajann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 375
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #710 на: 30 Јануари 2015, 22:20:12 pm »
чекај малку... не го извртев муабетот... некој тука пишуваше дека (мислам дека беше) за флксваген, кога бил да мења масло, ги видел канитчките на кои пишувало ФОЛКСВАГЕН и градацијата пишана... (повторувам не ме фаќајте за збор за брендот).. значи тој сервис добива масло од некаде, специфицирано за тоа возило...

од друга страна, зашто рено моторите им е препорачано да користат само ЕЛФ?
Bez nikakov problem moze na renault motorite i Total da im se stavi ;D
За француските возила препорачуваат ЕЛФ или ТОТАЛ со определен АЦЕА стадндарт за секој тип на мотор оделно.
Слободно можеш та ставиш друг бренд на уље со соодветниот АЦЕА стандарт и нема да имаш никаков проблем.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #711 на: 31 Јануари 2015, 09:44:20 am »
Еве Simo, и на 17-та страна пишува дека пиротехничкиот систем има ограничен животен век.
Не дека нема да работи и по 20 години, ете и оnak имаше приказна, ама да не се изненади некој ако ја акни глата вволан.  ;D

Не знам оти на холандски/белгиски ми е упатството и немам преведено, сигурно дрога превезвале и ја остајле тука.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Што кола е ова и од која година е? На понови возила (од 2004-5 навака) немам сретнато нешто слично во упатствата. Што вика, холандсково преглед или промена?

Edit: еве баш проверив во неколку книги за одржување, овие италијаниве не спомнуваат ништо за одржување ербези.

ете... ме спаси од барање по нетов, затоа што нели, потребно е со докази да докажуваш на форумов.. никој никому више не му верува ни на еден збор, па мораш да докажуваш со факти, цитати, копии, линови, википедија, дркологија итн итн...

Онак, нормално дискутирање е кога некој се сомнева во нешто да пробаш да му докажеш (а на форум најдобро е со релевантни линкови и документи), а не да се натегаш и на крај да кажеш „ме боли ку*от, кој што сака нека мисли...“. Кога ќе се докажуваме  на друго место, каде што нема доволен број достапни информации освен збор од уста, тогаш ќе играме на картата на доверба, искуство или знаење. Ако тебе не ти се дискутира врз основа на тие принципи, не пали компјутер и не се логирај на форум. Тука секогаш некој ќе побара релевантни докази, какви што приложи Power to the People.
« Последно менување: 31 Јануари 2015, 10:15:12 am Simo - Carrier166 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #712 на: 31 Јануари 2015, 10:42:40 am »
Ова за ербезите не мора да значи за сите возила.

Колку што ми држи памтењето изменето е експлозивното полнење порано и сега.
Причина беа изгорениците.

Ова во старите ауто билд го пишуваше.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #713 на: 31 Јануари 2015, 11:08:19 am »
нормално дискутирање е кога некој се сомнева во нешто да пробаш да му докажеш (а на форум најдобро е со релевантни линкови и документи), а не да се натегаш и на крај да кажеш „ме боли ку*от, кој што сака нека мисли...“. Кога ќе се докажуваме  на друго место, каде што нема доволен број достапни информации освен збор од уста, тогаш ќе играме на картата на доверба, искуство или знаење. Ако тебе не ти се дискутира врз основа на тие принципи, не пали компјутер и не се логирај на форум. Тука секогаш некој ќе побара релевантни докази, какви што приложи Power to the People.

за жал дојдоа времиња кога треба и нормално било на форум да докажувам некому нешто... ЗА ЖАЛ... од утре, кога ке се испразниш на шоља посабајлечки, побарај доказ дека си се исрал... В!

п.с. ја заборавив книгата вчера да ја земам...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #714 на: 31 Јануари 2015, 11:56:59 am »
Твојата здравствена состојба (дали имаш запек па не си се испразнил или си се испразнил 3 пати поради диареа), не влијае на технички дискусии и затоа никому не му е потребен тој доказ.
Али ако кажеш дека колата ми е небезбедна зошто ербезите нема да ми се отворат после 10 години, тогаш е потребен доказ. Тебе и на твоето искуство нема и не треба да му верувам се` дур не приложиш доказ. Зошто тебе да ти верувам а да не му верувам на Бузуки?! Од кај тоа ја на форумов да проценам? Затоа се потребни докази.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6091
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #715 на: 02 Февруари 2015, 13:18:01 pm »
Што кола е ова и од која година е? На понови возила (од 2004-5 навака) немам сретнато нешто слично во упатствата. Што вика, холандсково преглед или промена?

Мојата, Меган МК2 2002-ра производство. Прчот ако прочита нека види во неговата што пиши, update верзијата од 2005+, баше ме интересира дали го сменале ова.
Холандското вика промена, 17-та страна е за тоа наменета за печат. Во поновите коли можеби не е поваќе така, или пак рено евтина пиротехника користат. х)

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3467
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #716 на: 02 Февруари 2015, 15:35:13 pm »
Баш ќе ѕирнам дома :)

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #717 на: 02 Февруари 2015, 19:21:08 pm »
Ми се свиѓа што Киа за возилата со помината гаранција нуди бесплатна проверка на возилото, за дијагностика не сум сигурен.

Откако открија дека е стабилизатор, купив од кај нив оргинал и сам го сменив.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #718 на: 02 Февруари 2015, 20:59:29 pm »
Што кола е ова и од која година е? На понови возила (од 2004-5 навака) немам сретнато нешто слично во упатствата. Што вика, холандсково преглед или промена?

Мојата, Меган МК2 2002-ра производство. Прчот ако прочита нека види во неговата што пиши, update верзијата од 2005+, баше ме интересира дали го сменале ова.
Холандското вика промена, 17-та страна е за тоа наменета за печат. Во поновите коли можеби не е поваќе така, или пак рено евтина пиротехника користат. х)

Во упатството за последниот модел, (очекувано) не е спомнато ништо такво. Можеби е стварно до старата технологија на ербеговите од тоа време.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Искуства со услуги и цени по официјалните сервиси
« Одговори #719 на: 02 Февруари 2015, 21:02:42 pm »

Откако открија дека е стабилизатор, купив од кај нив оргинал и сам го сменив.
Даваат ли официјалниве сервиси на овакви делови гаранција ако они ти ги сменат? Пошто на ремени, зглобови и др. даваат колку што знам.