Автор Тема: Вработување  (Прочитано 558832 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13768
Одг: Вработување
« Одговори #5115 на: 01 Октомври 2024, 01:03:06 am »
1980-1120=860 евра

https://livingcost.org/cost/munich/skopje

Тоа ти е како да ти остануваат 300 евра во Скопје за
трошење.



Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Вработување
« Одговори #5116 на: 01 Октомври 2024, 01:07:29 am »
Глупава споредба. Храната што ја јадам тука ќе ја јадам таму, додека јадам нутела од 460 денари, ќе јадам таму од 300 ден. Цената за рент по човек на страницата е 1200€, во реалност е упола (тука ти е грешна пресметката 1980-1120 бидејќи го делиме двајца). Food expenses се пишани повеќе од дупло, не е точно.

Живеевме 1 година 4 члено семејство со две плати пониски од 2000€ во Олимпиапарк, па знам како си поминував.

Да не споредам дека цените во грчкиот лидл се слични со цените на германскиот лидл (имаш плус rewe, aldi и слични кои не ми текнуваат во моментов). Баш споредив цени на производите додека бев на одмор летово. Потполно исти, само сувомеснатото беше поскапо од кај нас.

Најпресен пример ми е другарка која чисти во хотел за околу 1500€ плата (некогаш и кратат саати бидејќи е преку наши замината стандард е тоа јебига), седи кај постар брат и него му плаќа околу 400€. Ако додадеме храна таа е во минус, но ете останала, а оваа понуда е доста подобра од таа.


Едит: Ќе го цитирам членот бидејќи добро напишал:
Зависи на минималец самец или  фамилијарен со еден вработен.Минималец во Де е околу 1500-1600е,стан со сметки за самец од 450 до 750е + јадење/пиење 300-400е се доаѓа до 750-1100е месечно,така да на самец ќе му остане мин. една минимална македонска плата,другар имам самец тука во Де,стан плаќа 400е и 300е за јадење пиење,више од 600-700е му остануваат.За двајца едно 1400-1600е месечно се потребни за да се покрие се,ова од лично искуство,со еден минималец се поминува месецот,другата плата останува.
Во конкретниов пример 4000+€ нето за 178 часа, има и трета смена да бираш ако ти се работи така (во друга класа спаѓа другиот што би живеел со мене и поради тоа ќе зема повеќе и сметам на 4000€). 4000-1120=2880-храна 400=2480/2=1240€. И да додадеме транспорт и слично пак ќе дојдеме над 1000€.
Ајде сега да почнеме со наша плата. 28000 денари почетна во позната странска фирма (нема да именувам), се оди само една смена фиксна (нема храна, нема превоз до работа, друг избор нема во градов освен ако сакаш тепка физичка работа). 28000х2=56000 денари или 900€ (правиме муабет без кирија и слично, без финансии за стан, паднале од небо) 400 евра да одземеме за храна, остануваат 500? По 250 за двајца? Сметките каде се, барем 100€? По 200 на човек, хм забавно. После се чудиме зошто се возат 25+ годишни коли. Со 200€ месечно (ако имаш кола одземи и трошоци по одржување и гориво, претходниов месец сум дал 100+€ по гориво) ако се купува нова кола би купил уште утре, екологисти многу имаме тука...
« Последно менување: 01 Октомври 2024, 01:38:31 am nestor04 »

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8512
  • Малерозен дрводарец
Одг: Вработување
« Одговори #5117 на: 01 Октомври 2024, 01:15:26 am »
Не знам.

Јас во Веро пазарам.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8512
  • Малерозен дрводарец
Одг: Вработување
« Одговори #5118 на: 01 Октомври 2024, 01:16:37 am »
Ми треба човек што знае гејладски, таканаречен грчки,
за повеќекратна комуникација со луѓе во врска со авто делови.

Мислам дека нема потреба од некое високо ниво на познавање, основен дијалог + имињата на деловите...

Плаќам колку што ќе побарате на крај - неизвесно е дали ќе го најдам делот од првиот, вториот или третиот сервис.

Ве молам да не се сфаќа огласов како заебанција,
а уште помалку некој да мисли дека барам делови за Шкода - добра си е таа, ете ја пројде 150,000 некни :)

На дедо ми мој... сестра ти...


Вујко ти трактор имаше па немаше?
Стари, ми се плаче. :(

Да не знаеш грчки стварно?

Такозвани BUMP.

Пошто ојде кур у кукуруз со ѓерманииве...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Вработување
« Одговори #5119 на: 01 Октомври 2024, 07:33:04 am »
Ми треба човек што знае гејладски, таканаречен грчки,
за повеќекратна комуникација со луѓе во врска со авто делови.

Мислам дека нема потреба од некое високо ниво на познавање, основен дијалог + имињата на деловите...

Плаќам колку што ќе побарате на крај - неизвесно е дали ќе го најдам делот од првиот, вториот или третиот сервис.

Ве молам да не се сфаќа огласов како заебанција,
а уште помалку некој да мисли дека барам делови за Шкода - добра си е таа, ете ја пројде 150,000 некни :)

На дедо ми мој... сестра ти...
https://www.youtube.com/watch?v=aiVDgtWX_hI[/youtube]

Вујко ти трактор имаше па немаше?
Стари, ми се плаче. :(

Да не знаеш грчки стварно?

Такозвани BUMP.

Пошто ојде кур у кукуруз со ѓерманииве...
И ти ко Маноли, трактор имаше, сега немаше.
Не знам грчки, ама не постои ли друг светски јазик да се разбереш со јужните нѝ соседи? Они барем говоре српски да их цео свет разуме, по тоа продавниците за аутоделови.
« Последно менување: 01 Октомври 2024, 07:39:19 am Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1770
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Вработување
« Одговори #5120 на: 01 Октомври 2024, 08:59:02 am »
Глупава споредба. Храната што ја јадам тука ќе ја јадам таму, додека јадам нутела од 460 денари, ќе јадам таму од 300 ден. Цената за рент по човек на страницата е 1200€, во реалност е упола (тука ти е грешна пресметката 1980-1120 бидејќи го делиме двајца). Food expenses се пишани повеќе од дупло, не е точно.

Живеевме 1 година 4 члено семејство со две плати пониски од 2000€ во Олимпиапарк, па знам како си поминував.

Да не споредам дека цените во грчкиот лидл се слични со цените на германскиот лидл (имаш плус rewe, aldi и слични кои не ми текнуваат во моментов). Баш споредив цени на производите додека бев на одмор летово. Потполно исти, само сувомеснатото беше поскапо од кај нас.

Најпресен пример ми е другарка која чисти во хотел за околу 1500€ плата (некогаш и кратат саати бидејќи е преку наши замината стандард е тоа јебига), седи кај постар брат и него му плаќа околу 400€. Ако додадеме храна таа е во минус, но ете останала, а оваа понуда е доста подобра од таа.


Едит: Ќе го цитирам членот бидејќи добро напишал:
Зависи на минималец самец или  фамилијарен со еден вработен.Минималец во Де е околу 1500-1600е,стан со сметки за самец од 450 до 750е + јадење/пиење 300-400е се доаѓа до 750-1100е месечно,така да на самец ќе му остане мин. една минимална македонска плата,другар имам самец тука во Де,стан плаќа 400е и 300е за јадење пиење,више од 600-700е му остануваат.За двајца едно 1400-1600е месечно се потребни за да се покрие се,ова од лично искуство,со еден минималец се поминува месецот,другата плата останува.
Во конкретниов пример 4000+€ нето за 178 часа, има и трета смена да бираш ако ти се работи така (во друга класа спаѓа другиот што би живеел со мене и поради тоа ќе зема повеќе и сметам на 4000€). 4000-1120=2880-храна 400=2480/2=1240€. И да додадеме транспорт и слично пак ќе дојдеме над 1000€.
Ајде сега да почнеме со наша плата. 28000 денари почетна во позната странска фирма (нема да именувам), се оди само една смена фиксна (нема храна, нема превоз до работа, друг избор нема во градов освен ако сакаш тепка физичка работа). 28000х2=56000 денари или 900€ (правиме муабет без кирија и слично, без финансии за стан, паднале од небо) 400 евра да одземеме за храна, остануваат 500? По 250 за двајца? Сметките каде се, барем 100€? По 200 на човек, хм забавно. После се чудиме зошто се возат 25+ годишни коли. Со 200€ месечно (ако имаш кола одземи и трошоци по одржување и гориво, претходниов месец сум дал 100+€ по гориво) ако се купува нова кола би купил уште утре, екологисти многу имаме тука...

Браво несторче ми се допаѓа како почна на  начинот да размислуваш и да гледаш кон животот како немаме време како младоста знаеш добро да ја искомпезираш во продуктивност , ме радува одважи се и само храбро друго е во држава со 70милиони со светски градови како Берлин,Минхен,Франкфурт.. да се пронајдеш снајдеш од колку Прилеп,Пехчево,Паланка па не живееш цел живот во опел да си маму му ... се е во твои раце господ да те чува соништата да ти се исполнат со мир благосотојба и да не го заборавиш вујко Џемс и батко Maце @MАРЈАН ке фрлиш по едно крале марко и светиниколски нерезок на гајба кога ке дојш со бенве седмица 2023 годиште сиво пепел боја со тоа стаклен кров .Кога сите како тебе млади би размислувале на такви чекори кон животот многу другачије би било еве ти биди примерот не слушај како е лошо да ИМ е толку лошо нема да седат таму корењи да пуштаат како пир нејкат у кромерт за 500 евра дас е вратат и гушнат македонија .Па кога ке дојдат знајш оние приче не е тоа што беше па дојди седи си од кај што си отишол што паламудиш да одиш сега си во најдобри години младо вредно паметно јазик знајш од тоа што ке заработуваш исклуличиво 1,2,3 станчиња во Шкуп да ти бидат пензија на сигурно утре.
Љуби брат ме радува што си на вистински пат.
Само храбро и јако / јагоде са шлагом- Џогани

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4950
Одг: Вработување
« Одговори #5121 на: 01 Октомври 2024, 09:28:10 am »
Станов кај што сум јас пошто ќе се селиме го огласија на 940 еур кирија + паркинг место 55 еур + режимски трошоци 245 еур. 3-собен е, 79 м2, на 10 км северно од Франкфурт, поврзан со S-bahn. Цената е покачена за 10% од што плаќав јас, и мислам дека е добра цена за станот.
Cenata e odlicna i mestoto e odlicno, uste da mi bese poblisku do rabota

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Одг: Вработување
« Одговори #5122 на: 01 Октомври 2024, 10:05:07 am »
Двајца по 2000 тоа се 4000 - 1100 = 2900/2=1450€. Додај заеднички ручеци и слично, ќе стасаме до 1000+€, тука со 500€ плата не се преживува (ај тука додај храна), една кола 15 години стара не се купува.
Да ти ја дам платава па еве организирај ме како поискусен, не мора да ги трошиме париве на коли, жени и слично, само на храна (дома, не по ресторани) и облека (нормална). Ако останат 100€ за тебе се.
Предходно пишеше за тебе за сам,од кај сега излезе двајца во математиката.
Инаку од како си бил тука и сега трошоците не се исти.
Со две плати е многу полесно,но со две плати од по 1500 или 2000е е преживување,барем според мене.
Инаку верувај не сакаш јас да те советувам финансиски.😂
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1770
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Вработување
« Одговори #5123 на: 01 Октомври 2024, 10:12:16 am »
Мече не го плаши од прилип многу поубаво ке да му е ај да е од цирих,копенхаген,виена... па да бара длака у јајцата вака помогни на детево нек застане на нозе па ке те благословува голуби ли ке лети во прилеп нек види живот..

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Одг: Вработување
« Одговори #5124 на: 01 Октомври 2024, 10:23:30 am »
Подобра опција му е Швајцарија,таму се повисоки платите.
Не го плашам,ама математиката која ја прави не е баш како шо ја мисли.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4950
Одг: Вработување
« Одговори #5125 на: 01 Октомври 2024, 10:35:33 am »
Двајца по 2000 тоа се 4000 - 1100 = 2900/2=1450€. Додај заеднички ручеци и слично, ќе стасаме до 1000+€, тука со 500€ плата не се преживува (ај тука додај храна), една кола 15 години стара не се купува.
Да ти ја дам платава па еве организирај ме како поискусен, не мора да ги трошиме париве на коли, жени и слично, само на храна (дома, не по ресторани) и облека (нормална). Ако останат 100€ за тебе се.
Предходно пишеше за тебе за сам,од кај сега излезе двајца во математиката.
Инаку од како си бил тука и сега трошоците не се исти.
Со две плати е многу полесно,но со две плати од по 1500 или 2000е е преживување,барем според мене.
Инаку верувај не сакаш јас да те советувам финансиски.
Se slagam so tvoite matematiki. Ama na nash narod nemozes da mu objasnis, dok ne oseti na sopstvena koza....

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1770
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Вработување
« Одговори #5126 на: 01 Октомври 2024, 10:42:04 am »
Што наш народ го плаши кој преживува на ден со 110 ден и паштета?? Друже нека се плаши швабата за нас е се плус од тука каде и да отидеме е само подобро не е полошо, него гледам ти преку леб погача бараш.Биди среќен и со тоа што го имаш во моментов да те закецуваат тука за 400.500 евра 27 дена ке те прашам у наше село за таквите незахвални како тебе велеа - вошка коа ке најаде на глаа излегува.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Вработување
« Одговори #5127 на: 01 Октомври 2024, 10:44:31 am »
Дојдете во ебаниов град и најдете работа. Прво нема да најдете (сѐ е партиски и политика не мешам), второ ако најдете тоа ќе биде фабрика и сменска работа. Сите 3 смени за да стигнеш до кај 600€ плата. Нареден чекор - живеј со нив и напредувај на млади години.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2987
Одг: Вработување
« Одговори #5128 на: 01 Октомври 2024, 10:50:09 am »
Дојдете во ебаниов град и најдете работа. Прво нема да најдете (сѐ е партиски и политика не мешам), второ ако најдете тоа ќе биде фабрика и сменска работа. Сите 3 смени за да стигнеш до кај 600€ плата. Нареден чекор - живеј со нив и напредувај на млади години.
Затоа факултет ќе завршиш, па дотеран ќе одиш од 8 до 4 на работа. Сега моментално во фабриките во бунарџик даваат 40.000 почетна плата за инженер. За 2-3 години ќе стигнеш до 1000 евра

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1770
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Вработување
« Одговори #5129 на: 01 Октомври 2024, 10:52:11 am »
Дојдете во ебаниов град и најдете работа. Прво нема да најдете (сѐ е партиски и политика не мешам), второ ако најдете тоа ќе биде фабрика и сменска работа. Сите 3 смени за да стигнеш до кај 600€ плата. Нареден чекор - живеј со нив и напредувај на млади години.
Џабе збориш несторче сит гладен не веруе место да помогне ако може кажува филозфији важно он лапа саат 20 евра , и се најголеми патриоти и се останато мудраци филозофи уште дете не се качило горе да види лебче како се заработува оно негативно од тие таквите треба да ги депортираат и да рмба тука 27 дена за 600 евра па ке видиш после како има да е мирно.Верувам во добрината и ке се одважи некој по светот да помогне Мече е добар човек фиљан ке ти помогне и така врз сите идат 2 кубика земља кога-тогаш ако можеш направи добро дело ако не -не сметај.Амин.

Топло му препорачувам на господинот со името на Тесла да го прочита Досотевски-Браќа Карамазови ваљда ке има друг спектар на гледишта кон животот и ке научи што е емпатија.