Автор Тема: Вработување  (Прочитано 558844 пати)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Вработување
« Одговори #5100 на: 30 Септември 2024, 22:23:59 pm »
Каква работа бараш? Какви квалификации имаш? Познавања од јазици?

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 303
  • The best or nothing.
Одг: Вработување
« Одговори #5101 на: 30 Септември 2024, 22:34:14 pm »
Било што. Изгледа, барам да не најдам е.  :)
Сменски барам, ама да има превоз, (фабрика систем), или од дома.
Јазици : Англиски, Екс-ју, блгарски.

Пуштам за оператор во фабрика, ми се јавуваат нема превоз дечко, а во огласот пишува превоз.  ;D
Нов месец утре, нови можности.  :)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8512
  • Малерозен дрводарец
Одг: Вработување
« Одговори #5102 на: 30 Септември 2024, 22:39:35 pm »
Ми треба човек што знае гејладски, таканаречен грчки,
за повеќекратна комуникација со луѓе во врска со авто делови.

Мислам дека нема потреба од некое високо ниво на познавање, основен дијалог + имињата на деловите...

Плаќам колку што ќе побарате на крај - неизвесно е дали ќе го најдам делот од првиот, вториот или третиот сервис.

Ве молам да не се сфаќа огласов како заебанција,
а уште помалку некој да мисли дека барам делови за Шкода - добра си е таа, ете ја пројде 150,000 некни :)
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8512
  • Малерозен дрводарец
Одг: Вработување
« Одговори #5103 на: 30 Септември 2024, 22:40:56 pm »
Било што. Изгледа, барам да не најдам е.  :)
Сменски барам, ама да има превоз, (фабрика систем), или од дома.
Јазици : Англиски, Екс-ју, блгарски.

Пуштам за оператор во фабрика, ми се јавуваат нема превоз дечко, а во огласот пишува превоз.  ;D
Нов месец утре, нови можности.  :)

Скопје или Велес - одговара?
Да прашам роџак утре...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Вработување
« Одговори #5104 на: 30 Септември 2024, 22:42:18 pm »
Ми треба човек што знае гејладски, таканаречен грчки,
за повеќекратна комуникација со луѓе во врска со авто делови.

Мислам дека нема потреба од некое високо ниво на познавање, основен дијалог + имињата на деловите...

Плаќам колку што ќе побарате на крај - неизвесно е дали ќе го најдам делот од првиот, вториот или третиот сервис.

Ве молам да не се сфаќа огласов како заебанција,
а уште помалку некој да мисли дека барам делови за Шкода - добра си е таа, ете ја пројде 150,000 некни :)
Аутодок батица, само англиски, батали грчки. А знам и човек што знае грчки ама дебело наплаќа  ;D

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8512
  • Малерозен дрводарец
Одг: Вработување
« Одговори #5105 на: 30 Септември 2024, 22:43:20 pm »
Ми треба човек што знае гејладски, таканаречен грчки,
за повеќекратна комуникација со луѓе во врска со авто делови.

Мислам дека нема потреба од некое високо ниво на познавање, основен дијалог + имињата на деловите...

Плаќам колку што ќе побарате на крај - неизвесно е дали ќе го најдам делот од првиот, вториот или третиот сервис.

Ве молам да не се сфаќа огласов како заебанција,
а уште помалку некој да мисли дека барам делови за Шкода - добра си е таа, ете ја пројде 150,000 некни :)
Аутодок батица, само англиски, батали грчки.

Не продаваат крв од еднорози, за жал...
Мора половно. :)
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4950
Одг: Вработување
« Одговори #5106 на: 30 Септември 2024, 23:00:25 pm »
Зависи на минималец самец или  фамилијарен со еден вработен.Минималец во Де е околу 1500-1600е,стан со сметки за самец од 450 до 750е + јадење/пиење 300-400е се доаѓа до 750-1100е месечно,така да на самец ќе му остане мин. една минимална македонска плата,другар имам самец тука во Де,стан плаќа 400е и 300е за јадење пиење,више од 600-700е му остануваат.За двајца едно 1400-1600е месечно се потребни за да се покрие се,ова од лично искуство,со еден минималец се поминува месецот,другата плата останува.
Zaboraviv potocno kaj bese, NO vo regionov okolu Frankfurt 40-50km radius normalen trosoben stan ispod 1100e kalt nema. U najzatucanoto selo da e nema. Zboram za normalen a dupki nepipnati od 75ta godina se naogjaat za 800-900€

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4176
Одг: Вработување
« Одговори #5107 на: 30 Септември 2024, 23:28:10 pm »
Станов кај што сум јас пошто ќе се селиме го огласија на 940 еур кирија + паркинг место 55 еур + режимски трошоци 245 еур. 3-собен е, 79 м2, на 10 км северно од Франкфурт, поврзан со S-bahn. Цената е покачена за 10% од што плаќав јас, и мислам дека е добра цена за станот.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: Вработување
« Одговори #5108 на: 30 Септември 2024, 23:32:55 pm »
Ми треба човек што знае гејладски, таканаречен грчки,
за повеќекратна комуникација со луѓе во врска со авто делови.

Мислам дека нема потреба од некое високо ниво на познавање, основен дијалог + имињата на деловите...

Плаќам колку што ќе побарате на крај - неизвесно е дали ќе го најдам делот од првиот, вториот или третиот сервис.

Ве молам да не се сфаќа огласов како заебанција,
а уште помалку некој да мисли дека барам делови за Шкода - добра си е таа, ете ја пројде 150,000 некни :)

На дедо ми мој... сестра ти...


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Вработување
« Одговори #5109 на: 30 Септември 2024, 23:33:47 pm »
Било што. Изгледа, барам да не најдам е.  :)
Сменски барам, ама да има превоз, (фабрика систем), или од дома.
Јазици : Англиски, Екс-ју, блгарски.

Пуштам за оператор во фабрика, ми се јавуваат нема превоз дечко, а во огласот пишува превоз.  ;D
Нов месец утре, нови можности.  :)
Vidi Makstil
Smensko rabotenje baraat kranisti. Mislam deka pocetna plata e nad 55-60.000 den ama treba da se rasprasas. Smena 2 prva,dva vtora,dva treta i dva sloboden. Nedela platena,praznik platen,menza ima prevoz mozes i pari da zemes. E sega crna metalurgija e fabrika ne e apoteka.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Вработување
« Одговори #5110 на: 30 Септември 2024, 23:33:52 pm »
Треба една ваква тема да се отвори за странција, но нека се согласи @zeroSignal , другото е лесно. Барам стан во Минхен, но немам Schufa, ако може некој да помогне ќе биде топ, честам ручек. Гледав на Mr Lodge нешто, има еден за 1120€ месечно(за двајца), со договор на 6 месеци, но не знам дали бараат Schufa. Многу добра понуда за работа добив од позната светска фирма. За октомври со работа од 7ч и 45 минути (пон-петок) околу 2880€ бруто или 1980€ нето (класа 1 неженет).

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4176
Одг: Вработување
« Одговори #5111 на: 30 Септември 2024, 23:39:37 pm »
Знаеш дека Минхен е со цена на кирија најскап во Германија, и тоа што си го пишал како за кирија е многу ефтино. Да не е соба само или пак на 50 км од работа па да мора по саат и кусур да патуваш до работа (ако мора да идеш во канцеларија)? Што викаат ривјуа за фирмата, ги наградува ли редовно вработените со зголемување на плата? Да не ти биде кнап месецот со тие примања ако само ти работиш.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Вработување
« Одговори #5112 на: 30 Септември 2024, 23:42:46 pm »
Во таа фирма работеа моите 1 година и беа задоволни од условите, бараат англиски јазик само и да си на нозе. Просторот е 34м² баш во центарот на Минхен, а од работа (ако е тој погон, ако немаат потреба во првиот) е 10тина километри. Мислам дека за почеток е онака ок, особено за двајца. Во цената има вклучено интернет, струја до 70€, греење и вода до 100€ (над тоа си доплаќаш). Кнап нема да биде со таа плата, ама баш ич за разлика од тука.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14200
  • Пудингот на шоферството
Одг: Вработување
« Одговори #5113 на: 01 Октомври 2024, 00:34:30 am »
Од 2000е,1100 да ги даваш за стан и нема да бидиш кнап?
Дај биди ми финансиски советник па да се оправам и јас.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5540
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Вработување
« Одговори #5114 на: 01 Октомври 2024, 00:57:15 am »
Двајца по 2000 тоа се 4000 - 1100 = 2900/2=1450€. Додај заеднички ручеци и слично, ќе стасаме до 1000+€, тука со 500€ плата не се преживува (ај тука додај храна), една кола 15 години стара не се купува.
Да ти ја дам платава па еве организирај ме како поискусен, не мора да ги трошиме париве на коли, жени и слично, само на храна (дома, не по ресторани) и облека (нормална). Ако останат 100€ за тебе се.