Автор Тема: MAC vs PC  (Прочитано 50098 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #180 на: 19 Декември 2011, 12:34:12 pm »
Има уште доста предности, но кога ќе се сретнете со реалните проблеми на работа кои се појавуваат со обичните преносни компјутери и кога ќе имате можност да го имате сето ова по цени пониски дури и за истити конфигурации од сета останата конкуренција, не знам дали некогаш повеќе ќе се вратите назад на ПЦ?
Дали нешто не сум сконцентриран, ама ова стварно не го разбирам.
Не си работел на Windows 7 затоа така зборуваш. Вистата според мене беше само еден голем експеримент во полза на излегувањето на Windows 7 кој е речиси беспрекорен. И мене ако ме прашаш MAC va XP ќе ти речам МАС. Ама МАС вс 7.... 7 без двоумење.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #181 на: 19 Декември 2011, 12:34:49 pm »

Не се разборам до толку и немам намера да пишувам докторски дисертации на тема Оперативните системи и нивната корисност или хардвер и неговите перформанси. Мене како обичен смртен корисник ме интересира да ми биде лесен за работа, да не морам да се замрам со глупости во тек на работа, да бидам сигурен во својот компјутер и лесно да манилуплирам со сите податоци и апликации. Мене мојот комјутер токму тоа и ми го нуди. Да не зборуваме дека како човек што стално работи со финансии бекапот ми е од исклучително големо значење.


А за докторските досертации на тема електорника, хардвер и софтвер , баш ме заболе левото маде да ви кажам право затоа што јас како прост корисник кој 10 часови дневно поминува на комјутер, ме интересираат горе наведените работи, а не која плоча била побрза или кој оперативен систем бил пософистициран, или кој процесор каков бил или не знам што?

Овие два пасуса кажуваат се.
Тоа е тоа што се бара и очекува од еден продукт. Повеќето од нормалните корисници да се задоволни од тоа што го добиваат, без да ги интересира што се крие позади.

Кога ќе купиш Лексус/Мерц и остали очекуваш да стигнеш од точка А до точка Б со најмалце напор, да излезеш одморен, да ти биде тивко во колата, удобно, пријатна температура да има, да не ти се расипува или полурасипува колата секоја недела и да личи на нешто од внатре и надвор. (пријатно да ти биде пред и откако ќе влезеш).
Ниту те занима дали Перо со аутомеханичарот Џоле склопиле Хонда од 96та која е побрза од твојот Мерцедес, ниту те интересира дали Ставре ставил 100кг изолација и потивко му е во Опелот отколку на тебе во Мерцедеост, ниту дали Васко го купил пола ибеј и сеа има повеќе геџети во Голфот отколку ти во Мерцедесот, а тоа го чинело вкупно 300 евра колку што тебе ти чини само пола паркинг сензор :)

Браво !

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #182 на: 19 Декември 2011, 12:36:12 pm »
Има уште доста предности, но кога ќе се сретнете со реалните проблеми на работа кои се појавуваат со обичните преносни компјутери и кога ќе имате можност да го имате сето ова по цени пониски дури и за истити конфигурации од сета останата конкуренција, не знам дали некогаш повеќе ќе се вратите назад на ПЦ?
Дали нешто не сум сконцентриран, ама ова стварно не го разбирам.
Не си работел на Windows 7 затоа така зборуваш. Вистата според мене беше само еден голем експеримент во полза на излегувањето на Windows 7 кој е речиси беспрекорен. И мене ако ме прашаш MAC va XP ќе ти речам МАС. Ама МАС вс 7.... 7 без двоумење.

Апсолутно никој не е заинтересиран дали разбираш.

Убаво ти кажа Банза.....Кога ќе купиш Лексус другарче јебе ти се како изгледа новиот Цитроен Ц 4 и што нуди за парите!   ;)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #183 на: 19 Декември 2011, 12:50:00 pm »
Ајде постар си, ќе попуштам.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: MAC vs PC
« Одговори #184 на: 19 Декември 2011, 12:51:00 pm »
Ајде постар си, ќе попуштам.

Нема врска муабетов шо го кажа сега. Не за постар или попуштање, едноставно неспоредливо е, многу убаво ти објасни Банза мислам, нема потреба да коментрам повеќе. Крај!

Што се однесува до самиот Вин 7, не сакам да коментирам јас лично пошто не се осеќам до толку стручени го користам ептен оти морам и тоа многу малку. (види слики).

За жал гомното мора да се наоѓа на мојот комјутер затоа што понудата на програми за сметководство за МАК е минорна и освен што го вклучувам за кратко кога морам да книжам не го користам апсолутно за ништо друго пошто ми прави лаг на компјутерот и не можам органски да го поднесам веќе.

БТВ..ти реков да ми најдеш добра програма за сметководство за МАК ама ти како добар пеер секогаш само јадеш бобонки а нејќеш да помогнеш ! ;D





« Последно менување: 19 Декември 2011, 13:30:18 pm Sportex »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #185 на: 19 Декември 2011, 13:27:34 pm »
Ајде постар си, ќе попуштам.

Нема врска муабетов шо го кажа сега. Не за постар или попуштање, едноставно неспоредливо е, многу убаво ти објасни Банза мислам, нема потреба да коментрам повеќе. Крај!
Тоа што го кажа Банза е делумно-субјективно точно а воедно и неточно. Истото што го кажа важи и за WIndows 7. Дајте друг аргумент или објаснување на она што го велиш дека за иста па и пониска цена добиваш епл од конкуренцијата од која е и подобар. Бидејќи вака како што е кажано не е точно. Барем ова е целосно мој домен, би требало она што го кажувам нешто да ви значи.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #186 на: 19 Декември 2011, 13:59:44 pm »
БТВ..ти реков да ми најдеш добра програма за сметководство за МАК ама ти како добар пеер секогаш само јадеш бобонки а нејќеш да помогнеш ! ;D
Еј лајнариииииииии  ;D ;D ;D

Сега имам нов софтвер. Штотуку заврши тест фазата, во понеделник инсталирам кај клиент. Сега веќе можеме да правиме муабет за добра програма. Кажи кога сакаш да ти покажам и да правиме муабет.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11716
  • Архитект
Одг: MAC vs PC
« Одговори #187 на: 19 Декември 2011, 15:37:41 pm »
Браво Банзаи за муабетот, тоа е тоа што повеќе не го разбираат овде.

Фаланга, Миле, фаланга што се противиш за џабе незнам? Ти барем си компјутерџија, имаш контакт со сервиси итн. Дали некогаш си видел епл на сервис?  И ако си видел, дали ги има толку често како што е случајот на склопувани компјутер, од “експерти“ ? Се знае дека ако си корисник на PC треба да си хакер или да имаш некој хакер дома за да ти го одржува комп. Ете дома имам еден лаптоп на девојка ми, ха пе, да не бев јас до сега комп ќе беше во канта фрлен. Тотално не заинтересираност за софтвер и заштита. Таа сака само комп, едноставно да и работи, е арно ама, виндвс си сака некој да го разбира како диши за да работи тој безбедно.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: MAC vs PC
« Одговори #188 на: 19 Декември 2011, 16:05:42 pm »
@osmica9

Активно ја пратам сцената на цивилни компјутери 20 години. Низ раце ми има поминато буквално се од компјутери што има брендирано Епл, се што е x86, x87 и нивни деривати, се од аудио, графички процесори. Не само за тие 20 години туку и постари. И тоа не како спакувани продукти и компјутери туку на ниво на марко и микро архитектура, нивен развој, раѓање и умирање. Исто така и летечки компјутери како Спектрум, Комодоре, Атари, Амига и тн. Буквано сето тоа ми поминало низ раце, сум го проучил, сум програмирал, сум си играл со нивен хардвер и софтвер и тн.
За некого дострелот на сваќањето на Епл е како елегантен компјутер кој е доверлив и кај кој работите функционираат. Моето проучувања и сваќања на хардверот и софтверот се на многу подлабоки и во ситници.

И тоа од аспект на хардвер на ниво на познавање на микро-архитектурата на процесроите, т.е. детално како функционира секоја од нив, кои се нивните можности, предности и недостатоци. Па и подлабоко во самата логика, т.е. како се изведени некои логички кола за да можат да извршуваат одредени инструкциски сетови или операции. Или уште подлабоко, групирање на логиката во групи и стејџови за постигнување на повисоки фреквенции, ефектите од од должината на стејџовите и изведбата на логиката. И од друга страна типовите на транзситори, нивните карактеристики и перформанси при различни услови, литографските процеси, нивниот развој, подобрувања и еволуција.
Од страна на софтвер, програмирање од најниско ниво на јаици до највисоко, т.е. од гол асемблер, па макро-асемблер, па интерпретери, компајлери, објектно ориентирани јазици и тоа за различни процесори и опреативни системи. Па изучување на разно-разни математички модели, алгоритми и нивна примена во секојдневниот живот. На пример магистерската ми е „Напредни компјутерски методи за проектирање на надземни водови“, каде објаснувам како се применуваат генетските алгоритми, фази-логиката и методот на растење на кристали заедно за изнаоѓање на технички и финансиски оптимално решение на надземен вод во било каков терен и со секакви материјали на располагање, покрај стандардните математички модели за пресметка на системите какви што се њутн-рафсоно и гаус-зејдел.
Значи, нивото на кое ги користам и сум ги користел компјутерите е многу дачеку од нивото да правам табела со материјали кои треба да ги набави мојата компанија во Ексел, да слушам музика во Винамп и да сурфам, а притоа да не се плашам дека ќе фатам вирус. А во старите добри времиња на ДОС имам направено и вирус кој не правеше ништо туку само се ширеше.
Да не ти раскажувам што се од апликативен софтвер и програмски јазици имам изучено.

Е сега, ти види колку сум компетентен.

Понатаму, нема да влегувам во расправија, само некој кој не разликува хардвер од софтвер неможе да знае што се компјутерите со налепница на Јаболко. Порано, кога користеа IBM-ови Power процесори беа сосема поразнични од  „обичните“ ПЦ-а, друга приказна. Денес го користат истиот хардвер и се исти во целост, не постојат разлики. Софтверот кој го користат е ист и компатибилен и за „обичните“ и за „јаболко“. Ако некој мисли дека компјутерот му е сигурен и не му фаќа вирус затоа што е „јаболко“ тоа е само неговото незнавање. Може да го искорне јаболкото од куќиштето, а компјутерот исто ќе му работи. Може и да си купи друг компјутер не жигосан со „јаболко“ и со иста конфигурација и софтвер. Нема да постои разлика во работата на компјутерот со и без „јаболко“.

Ако не ме свати што ти зборам тогаш една пластична компарација: Aко на твојот Лансер му зелпиш налепница 2.0 турбо, му залепиш украсни лајсни, му ставиш лед диоди на регистрацијата и пониклован украс на ауспухот, дали со тоа ќе се сменат перформансите и возните својства, животниот век и безбедноста? НЕ! Или ако земеш џемперче од Тетекс и му сошиеш амблем Дизел и му ја дуплираш цената дали тоа ќе го направи поквалитетен, потопол, пошик и поелегантен? НЕ!
Епа исто ако на еден „обичен“ компјутер му ги извадиш сите делови и ги туриш во куќиште со лого на Епл, нема да му се сменат перформансите, животниот век и безбедноста.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #189 на: 19 Декември 2011, 16:31:41 pm »
Осмица, сестра ми е исто како девојка ти тотално незаинтересирана за техничките работи во врска со компјутерот. Сестра ми напредно го користи компјутерот од аспект на Word, Excel и Microsoft SQL. Еве две години како е во Прага и живее таму сама, немала ниеднаш проблем со компјутерот или со Windows-ot. Ајде сега објасни ми ти како е тоа можно? Се работи беспрекорно out of the box. Никогаш не и требал никој за да го одржува компјутерот. Се работи логично и правилно како што треба.

А за сервисирање на ЕПЛ немој да ми зборуваш дека не се расипува. Се сикинав од гледање редици луѓе во Епл сторот во Њујорк, ми беше спроти зграда. А каде што работев во Ројтерс од 8 спрата и повеќе од 1000 вработени не видов НИЕДЕН Епл компјутер (освен iphone). Зошто? Зошто Виндоус не чини? Драпај си мадињата ти е муабетот дека Епл е толку доверлив и нерасиплив. Епа друже доверлив е оти е неспособен и со него можеш само да не кажам што да правиш ВО СПОРЕДБА СО ПЦ!!!

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11716
  • Архитект
Одг: MAC vs PC
« Одговори #190 на: 19 Декември 2011, 16:44:58 pm »
Многу глупости истресивте без никаков факт и без никаков придонес. Гојдо и Фаланга, бравос. Ми потрошивте 5 мин читање на тотални глупости .
Супер.

Можеби некој ќе го прочита ова и ќе донеси заклучот дека епл за кур не ги бива.

Ајде биде те ми така.....

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34029
  • Таков е животот... јебига
Одг: MAC vs PC
« Одговори #191 на: 19 Декември 2011, 17:00:26 pm »
Многу глупости истресивте без никаков факт и без никаков придонес. Гојдо и Фаланга, бравос. Ми потрошивте 5 мин читање на тотални глупости .
Супер.

Можеби некој ќе го прочита ова и ќе донеси заклучот дека епл за кур не ги бива.

Ајде биде те ми така.....
Не ја терај сега дикусијата во погрешна насока. Никој не рече дека Епл за кур не го бива. Само рековме дека истиот квалитет и доверливост го имаш за многу пониска цена and more со ПЦ. Тоа што го кажав не се глупости туку се резултат од години и години учество во странски форуми каде овие муабети се правени со генерации на МАК и ПЦ.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #192 на: 19 Декември 2011, 17:39:30 pm »
Korustel nekoj od tuka MAC?

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: MAC vs PC
« Одговори #193 на: 19 Декември 2011, 17:44:58 pm »
Има уште доста предности, но кога ќе се сретнете со реалните проблеми на работа кои се појавуваат со обичните преносни компјутери и кога ќе имате можност да го имате сето ова по цени пониски дури и за истити конфигурации од сета останата конкуренција, не знам дали некогаш повеќе ќе се вратите назад на ПЦ?
Дали нешто не сум сконцентриран, ама ова стварно не го разбирам.
Не си работел на Windows 7 затоа така зборуваш. Вистата според мене беше само еден голем експеримент во полза на излегувањето на Windows 7 кој е речиси беспрекорен. И мене ако ме прашаш MAC va XP ќе ти речам МАС. Ама МАС вс 7.... 7 без двоумење.

Апсолутно никој не е заинтересиран дали разбираш.

Убаво ти кажа Банза.....Кога ќе купиш Лексус другарче јебе ти се како изгледа новиот Цитроен Ц 4 и што нуди за парите!   ;)

Компјутерите за разлика од кoлите не познаваат брендови.

Компјутерите содржат компоненти кој по избор на крајниот корисник се вградуваат. Развојот на компјутерските делови 90% оди кон брзина на пресметување и пренесување на податоци.

Професионалец во оваа област адекватно на потребите секогаш оди кон најдоброто решение за својте пари.

И еве, доколку Аpple e Mercedes, кој е тогаш Ferrari ?  ;)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54913
  • Махер
Одг: MAC vs PC
« Одговори #194 на: 19 Декември 2011, 18:04:27 pm »
Батеријата на Мекот после 4 години употреба (каква-таква) траеше 7 часа. Мислам дека тоа доволно зборува за издржливоста на компонентите кои се вградуваат во Мек.