Автор Тема: Најдобро теренско возило???  (Прочитано 235523 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #675 на: 26 Јануари 2014, 12:28:47 pm »
Индид. Забележливо е влијанието на Evoque на новиот Range Rover, особено на RR Sport.

Затоа, со задоволство би возел RR Sport.




Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #676 на: 26 Јануари 2014, 12:33:23 pm »
Не е Land Rover или Range Rover, али не е воопшто лош.

Не ни треба да биде! Друга е идејата со кросоверите.

Тоа што не е вистински теренец ни кажува дека дизајнерите добро си ја завршиле работата!
Боже господе што не си на небото помагај.

Едно копче кое ќе ги заклучи трите диференцијали ќе го направеше Евокот ужасен. А адаптивна суспензија уште повеќе. Поготово за цената.

Не ти е незгодно до волку да браниш глупости? Па уште со италикс.  :-[ Да, сфативме дека Кашкај е најбољи и се што е исто како Кашкај е најбољи. Ок.

Страшно.

Евоук е убав кросовер. А и далеку поспособен и на пат и вон пат од многу кросовери.

Евоук е е-бе-ње.

Да ги имам парите нема да се мислам ни 3 наносекунди.

„Способен“ колку што се „способни“ сите со тој вид на погон. И ни микрометар повеќе способен од нив. И многу поскап од нив.

Oу ноу. Ооооу ноу. Ноу ноу ноу.

The Evoque is equipped with a generation IV Haldex permanent Four-wheel drive system. Kолку јети што е способно. Или Голф 6 - 4 моушн (Golf 7 има понов систем веќе), пошто е со истиот систем. Ама маркетинг си го прави своето.


Евоук подеднакво способен ко голф со погон на сите 4?? Подеднакво?

Друже, или намерно претеруваш, или стварно не знам што да кажам. Откуцај на youtube "evoque off road" и пробај да замислиш голф седмица во исто сценарио.

Мислам дека намерно претеруваш за да ја проектираш својата елузивна омраза спрема кросоверите ин џенерал, па не се ни трудиш да бидеш објективен на оваа тема. Всушност, избегнуваш да бидеш објективен. Просто кажано, дозволуваш емоциите да ти го поматат умот и моќта за критичко мислење, што никогаш не е добра ствар.

А евокот идел и со 2WD сега дознав, и слатко се изнасмеав.

Koга ќе го купам баш тој 2вд модел дои заедно да се посмееме.

Не знам што толку ве буни кросовер со погон на две тркала. Тоа е возило кое нема амбиции за тежок офроуд. Зошто да ја развезувам 4вд технологијата до работа и тинекс ако немам намера да ја користам???
Подеднакво со Јети. А ист систем со Голф 6 и Јети. И уште милион други коли.

Оу ноу? :) :)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #677 на: 26 Јануари 2014, 12:35:03 pm »
како сакаш

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #678 на: 26 Јануари 2014, 12:38:08 pm »
Евок има една предност во однос на останатите теренци. Може да се смести во пониска гаража. Евентуално со спуштена суспензија, би изгледал страшно добро...



Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #679 на: 26 Јануари 2014, 12:39:27 pm »
Да, евокот е многу убав. Тоа е голема предност.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #680 на: 26 Јануари 2014, 12:55:43 pm »
Да, евокот е многу убав. Тоа е голема предност.

Мене ми е Евокот позерски СУВ. Да добро изгледа, ама ми е баш show off кола.

Ако се спореди со Шкода Јети (знам дека ќе ме зезате дека споредувам Евок и Јети):

Јети то има сличен погон на сите тркала, ама пошто е евтин има поголема шанса да се ака  од колку скапиот фенси Евок, а во исто време Јети -то има доволно комфор и луксуз ако тоа го сака некој

Јети -то има поголем и поискористлив простор внатре (една од битни карактеристики на СУВ), и за возило што би се користело или за практичност или за користење за разни хобија на корисникот (скијање, точак, риболов, кампување....)

Евокот има прилично мал простор внатре, и освен изгледот и можда добар хендлинг (го немам возено, не знам како вози) не гледам како ја оправдува цената, поготово за намената што е осмислен.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #681 на: 26 Јануари 2014, 12:58:10 pm »
Како што вика кларскон, само 1% од СУВ-ата гледаат „терен“, другото се` е асфалт. Позерството тука е предност.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #682 на: 26 Јануари 2014, 13:00:51 pm »
Мене не ми е за зезање, зошто механички ист систем имаат. Затоа и е нелогична цената.



Со огромната цена, очекувам и малку подобар офроуд систем. Но тоа не е случај.

Како што вика кларскон, само 1% од СУВ-ата гледаат „терен“, другото се` е асфалт. Позерството тука е предност.
Согласно и понудата за 2WD, и најефтин 4WD систем.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #683 на: 26 Јануари 2014, 13:01:04 pm »
Како што вика кларскон, само 1% од СУВ-ата гледаат „терен“, другото се` е асфалт. Позерството тука е предност.

Ама сепак купуваш СУВ и ради практичниот негов дел, и обично ако имаме други Хобија што бараат таков простор

Евок от тука е сериозно позади другите и испаѓа дека останува само позерскиот негов дел.

Ако веќе сакам и да се покажам, а не ми треба практичност или немам хобија, ќе купам BMW 3 или Мерџан, па ем ќе се покажувам, ем ќе има некаква поента возилото за условите што го користам.


Да не го цитирам Дени во неговата порака:

@Дени

Мене Јетито ми се бендисува што:

Има карактер

Во исто време е доволно краток за низ град, а и доволно практичен и просторен за пат

Исклучително практични финти (со седиштата, и општо).

Има мултилинк позади што го прави да има бољи хендлинг од многу Голф 7 и Октавии

Конфигурабилен према потребите (избор на мотори, опрема, погон на 2 или 4 тркала).

Одлична цена за некои од верзиите

Ама без оглед на цената и верзијата, ако споредам Јети со Евок, ми дава поголема вредност од Евок от.

Евок -от го доживувам баш ко show off кола, и  кола што би ја купил на жена ти, ако те фатила со шваљерката :) да некако се искупиш


Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #684 на: 26 Јануари 2014, 13:07:30 pm »
Со огромната цена, очекувам и малку подобар офроуд систем. Но тоа не е случај.

А зошто разликата во цената би морала да оди баш на офроуд системите, а не на некое друго место? На некои други системи?

Особено кај возило на кои офроуд не му е примарната намена?

Јас би протестирал кога би требал да плаќам разлика во цена за фенси систем кој многу ретко или никогаш нема да го користам. Таква кола нема да купам.

Ако разликата во цената отишла во правец кој мене екшуали ќе ми користи - друга е приказната.

Доста гледате на кросоверите како на неуспешни обиди за теренци. Не е тоа фората со нив. Затоа сте збунети и не ви имаат смисла - бидејќи основните премиси не ви се точни.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #685 на: 26 Јануари 2014, 13:07:57 pm »
Убава споредба:

Subaru Bez X mod                                                                                Subaru so X mod


Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #686 на: 26 Јануари 2014, 13:10:55 pm »
на кој му треба, нека си го купи тој иск мод шмикс шмод.

Но, да ги отфрлаш кросоверите пошто не биле способни на терен ко прав теренец е исто ко да отфрлаш алфа 159 затоа што на аутопут не е способна како астон мартин дб9. Навистина, 159-ката не е ни приближно способна на аутопут како дб9, но тоа не ја прави без смисла.

Ме разбирате?

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #687 на: 26 Јануари 2014, 13:13:14 pm »
на кој му треба, нека си го купи тој иск мод шмикс шмод.

Но, да ги отфрлаш кросоверите пошто не биле способни на терен ко прав теренец е исто ко да отфрлаш алфа 159 затоа што на аутопут не е способна како астон мартин дб9. Навистина, 159-ката не е ни приближно способна на аутопут како дб9, но тоа не ја прави без смисла.

Ме разбирате?


Јас те разбирам. Ама втора битна причина зашто купуваш кросовер е неговата практичност, за секојдневни потреби, хобија и слично. Ако имаш кросовер што не го бива баш баш за терен, и што во исто време нема практичност тогаш си го купил исклучиво за да се покажеш како добро и оди на семкарата годинава..

Пошто ако не ти треба практичност или off road, и ако немаш хобија каде што Кросоверот има поента, ќе купиш ко човек возило наменето за асфалт или долги патувања

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #688 на: 26 Јануари 2014, 13:15:08 pm »
Нема некоја разлика помеѓу 4WD системот во Јети (перманентен преден погон со опционен заден), и Евоукот со перманентен 4WD?

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Најдобро теренско возило???
« Одговори #689 на: 26 Јануари 2014, 13:19:16 pm »
Уште едно возило чија намена не можам да ја разберам, и кое го доживувам ко најпозерско од сите ми е BMW X6.

Зашто некој би купил X6 место  X5 Ако веќе му треба практичност?

И зашто некој би купил X6 место 5 -ка, ако веќе сака возни карактеристики?


Јас би направил посебна класа на SHOW OFF CARS каде што припаѓаат ваквите возила