Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2962370 пати)

Отсутен AUDI

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2194
^^^^^^
Ова е предозвикано од неприлагодување на брзината спрема условите на патот.Нагло сопирање и вклучување на АБС по мене само во екстремни и неочеквани ситуации,а летај и во кривина нагло кочи тоа по мене е ку-чење,па ако сакаш е 10 АБСи имај не можиш против чистата физика.
Drink Russian, Drive German, Wear Italian, Kiss French, be MACEDONIAN!!!

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
^^
Ама ти сеа незнаеш, не е од брзината, од АБС-от и немањето електроники на колите е сударот :D

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
На водно треба да се турат лежечки полицајци пред барем неколку опасни кривини, а доле би назначил мање-више редовна полициска контрола за алкохол, сообраќајна и сл.

И/или да се наплаќа патарина од бар 200-300 денари. Шо е тоа брчење смрдење и дивеење по планината, ебаго!

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Сега го кажа вицот...
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Na vodno ke si postavat policajci i toa ne legnati tuku od onie moroni seljaci sto gi imaat vraboteno. Zosto jas da patam i da se drndam na legnati policaJci, toa sto nekoj napravil budali deca e negov problem... !!
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Ne mora da se odi do tolku daleku... Mislam deka nekoi radarcinja sto ke merat brzina i ke snimaat tablici, i sto ke kaznuva po posta, bi bile sosema dovolni. Sekako pod uslov da se redovno odrzuvani i bazdareni.

Ako se stavat lezeci policajci, togas trkite na vodno sto se odrzuvaat sekoja godina, bi bile minato. A i isto bi pretstavuvale golem rizik za velosipedistite sto se spustaat po patot.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Водно треба да се направи еднонасочно, така ќе има помалце невини жртви. Од нерези да се симиња, а од водњанска да се качува.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Ako se stavat lezeci policajci, togas trkite na vodno sto se odrzuvaat sekoja godina, bi bile minato.

за трките можат привремено да се извадат

A i isto bi pretstavuvale golem rizik za velosipedistite sto se spustaat po patot.

јас попрво би прашал како е воопшто возможно велосипедисти во спуст и автомобили да ја делат истата непрегледна патека

Водно треба да се направи еднонасочно, така ќе има помалце невини жртви. Од нерези да се симиња, а од водњанска да се качува.

oдлична идеја!

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Филип ограничувањето на водно е 40, ако се почитува ова нема да има проблем никаков. Тоа што во државава изобилува сељачаана не значи дека јас треба да патам ради нив. На Банзаи предлогот и не е така лош меѓутоа прво треба да се среди патот од Нерези.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Дефинитивно патот треба прво да се среди. И кај што има куќи горе да се стави некој лежечи ама од оние како кај полициска Пролече, не класичен лежечи да ја искршам колата. После куќите таман има ниви за да излетаат тие што се летаат надоле.

А на сегашниот пат не можеш да направиш огромна штета на околината ако се слупаш додека возиш нагоре.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Ako se stavat lezeci policajci, togas trkite na vodno sto se odrzuvaat sekoja godina, bi bile minato.

за трките можат привремено да се извадат

Moze, no koj bi sakal da se zamara so vadenje na lezeci policajci. Ima dosta rabota za da se izvadi eden lezeci policaec. A ako stavaat obicni betonski lezeci, togas samo dupcalka za beton e lekot.

Цитат
A i isto bi pretstavuvale golem rizik za velosipedistite sto se spustaat po patot.


јас попрво би прашал како е воопшто возможно велосипедисти во спуст и автомобили да ја делат истата непрегледна патека

Moze da ja delat istata pateka, i sve dodeka kolite i velosipedistite si ostanuvaat vo svoja lenta, nema problem. A i prosecna brzina na spust so tocak na vodno, e 40-50km na cas. Taka da mislam deka so malce tolerancija od vozacite, velosipedistite ke si nemaat gajle.
Ako si se spustal nekad so tocak po vodno, ke me razberes.

Цитат
Водно треба да се направи еднонасочно, така ќе има помалце невини жртви. Од нерези да се симиња, а од водњанска да се качува.

oдлична идеја!

Ne bi se soglasil bas, bidejki ima dosta lugje sto obozavaat da vozat vo sprotiven smer. I dodeka nekoj zelenko mislejki deka nema da mu iskoci kola pred nego, ke ja stiska kolata do daske za nagore. Dodeka nekoj idiot sto vozi vo sprotiven smer moze da go opne. Rezultatot bi bil drasticno pofatalen nego li obicno.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Филип ограничувањето на водно е 40, ако се почитува ова нема да има проблем никаков.

Toкму затоа и велам дека треба да се работи на спроведувањето на легислативата. Затоа постојат лежечки полицајци. Тие не се замена за сообраќајните знаци, туку нивна надополна.

Тоа што во државава изобилува сељачаана не значи дека јас треба да патам ради нив.

За жал, мислам дека тоа е неминовно (да патат поштени луѓе ради сељачаната околу нив)

Иначе, ако успориш доволно, лежечките полицајци не се страшни.

На Банзаи предлогот и не е така лош меѓутоа прво треба да се среди патот од Нерези.

Се согласувам.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Како пред Беверли што ставија, тоа е добар лежечи а не овие низ Карпош 3 кола да искршиш. Многу се заострени критериумите за поставување на лежечки полицајци како што јас разбрав.

Филип, ништо не е проблем ако паметно се изведе. За секој проблем постои решение меѓутоа кај нас веднаш се трча кон првото и најлесно за имплементација кое што можеби и не е најдобро. Лежечки полицајци на полу-прегледни кривини и не се баш најдоброто решение. Како е тргната работата уште една две зими и нема да има ни можност брзо да се вози од дупки само малце да почекаме треба.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Присутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
Убав отисок на шофершајбната оставиле :D

(сликава е од сообраќајката од водно)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Едниве ишле на клецање, другиве се враќале. Несакајки мавнале свингерај ;D