Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2960208 пати)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Дистрибитериите ја имаат е една од најризичните работи. Од брзање се случува се.

И тие сакаат да возат релаксирано, ама кога ќе им дадат од Скопје до Гевгелија или од Скопје до Охрид 30 места да истоварат за 8 часа се случуваат вакви работи.




Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Другар да не објаснувам на долго и на широко,во право си.
Има многу за пишување дека не треба така да биди,ама моментално е така не само во Мк туку и низ Еу,цело време само се притиска,термини и сл...
Еве јас работам шпедиција и се знае горе долу колку време ти треба за некоја тура да се направи,ама некогаш знаат да форсираат и вршат безпотреба притисок како од мене да зависи дали ќе има гужва по патот,дали сообраќајка,дали ќе чекам на утовар/истовар 5 часа итн.итн...Но мене лично ништо не ми делува,си возам како јас шо гледам на патоѕ,а не како што некој од канцеларија замислил дека ќе возам.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8429
  • Малерозен дрводарец
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
@loopz 
Пошо немаш никој означено и пишуваш го постираш Кили("немој да ме јебеш бре" го подразбирам),тогаш имам само да ти кажам дека немаш појма шо се случува во реалниот живот.
А ако јас те имам погрешно сватено и твојот пост не се однесува на мојот,се извинувам и еве изјасни се подобро.

п.с за крај,не дека ги оправдувам дистрибутерите и шоферите така да се одбесуваат во сообраќајот,но ако се средат работите како шо треба тогаш и тие нема да бидат под притисок и за многу голем процент ќе се намалат сообраќајните несреќи и до материјална штета,а и со фатални последици.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8429
  • Малерозен дрводарец
Чичин...

"Другар да не објаснувам на долго и на широко,во право си."
"немаш појма шо се случува во реалниот живот".




Седи сега, ја да ти објаснам на кратко.

Кога ќе излезеш на улица, ако имаш лош ден, ги имаш следниве опции:
1) сепак да бидеш добар човек, да кажеш добар ден, ако не друго
2) да пребацуеш комплекси на други.

Ај да те прашам сега едно нешто, како настануваат тепачки во сообраќај, вака како искусен со реалниот живот?
Дали следново мнение е точно:

Случај 1)
Двајца што имаат лош ден се сретнуваат.
Едниот од нив пизди и напаѓа - или тепа некој или го јаде.

Случај 2)
Некој што имал лош ден исто така напаѓа, ама тој другиот со не толку лош ден - останува трпелив.
Трпи, трпи, првиов не се откажува, па вториов му ебе мајката на раскрсница.

Е, сега... да ми кажеш, чичин.
Дали баш ЈАС сум крив "што е таква ситуацијата во државава"?

Не, бе... јас на сите кажувам добар ден.
Понекогаш ќе се случи да одам намуртен, ама не е тоа баш секој ден...
Извади ме од таа равенка. :)
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Чичин,не ми беше ич намера да се раскажуваже овде на долго и на широко,ама ова ќе биди последно од моја страна...

Како шо кажав,се дешаваат и ќе се дешаваат непријатни ситуации(па и се да биди средено во државата, која и да е)

Муабетот ми беше,а ти очигледно неможиш тоа да го разберкш дека,дистрибутери и шофери ќе бидат секогаш понервозни во сообраќајот од нормален канцелариски работник.

Јас поминувам 120-150Ккм годишно,сцело време сум на патот,а некој таму надвор шо ќе направи некоја глупава грешка која мене можи да ме чини 10г робија поминува 10Ккм годишно и е неспособен за возење.
Настрана лошите денови,роуд рејџ и сл...
Незнаат на автопат да се престојат и да се уклучат...

Овај муабет,батали,со пивце со мезе со видео снимки да ти покажам како што се дешава.

П.с во врска со притисоците од страна на шефови,диспечери и сл. тоа зависи од личноста како си ги "зема" на срце,ако ги прифати е потенцијална бомба на патот,ако ди наметни свој ритам не е толку страшно.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8429
  • Малерозен дрводарец
Шофер си е шофер, бе, чичин.

Дистрибутер или џанак на крек у Ферари - одговорноста е иста.

Ем велиш дека се сложуваш, ем акна и ти една опасна генерализација/релативизирање, кој и да е зборот...
Затоа се побунив, не дека ќе те тепам ако се сретнеме. :)

Него... ај арно викаш, батали...
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1579
Шофер си е шофер, бе, чичин.

Дистрибутер или џанак на крек у Ферари - одговорноста е иста.

Ем велиш дека се сложуваш, ем акна и ти една опасна генерализација/релативизирање, кој и да е зборот...
Затоа се побунив, не дека ќе те тепам ако се сретнеме. :)

Него... ај арно викаш, батали...
За жал, иста е одговорноста, ама последиците не се исти. Џанакот во Ферари ќе поткупи и ќе се спаси да лежи за убиство, дистрибутерот ќе го попие дури и за некој километар ситно над дозволеното.

Туку, баталете, ај по едно ладно

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Eve edno i za nevestava moja
Do pred 2 god nejkese vo kola da sedne ili i da sednese so strav odese nekade mislam kako sofer. Odednas dobiva rabota kako komercijalist u firma sluzbena kola i od prv den odma sama na teren. Doma vristi pisti lele sto kje pravam kje useram od start. I op pocna den,dva,tri,pet,nedela,mesec,godina,dve.
Sega da ja vidis boze sacuvaj e so kola pcue kako kocijas,sviri....Kje dojde doma vika nisto tolku neme zamara kolku vozenjeto od market do market niz Skopjevo. Sto sve ne se iznagledav i kolku i da si smiren kje popizdis od tie okolu tebe. Edino sto nauci e da vozi po znaci,da stoi na peshacki,da dava predinstvo i da ne zjapa vo telefon dodeka vozi. A pcuenjeto i urlanjeto po ostanatite u soobrakjaj i se izduven ventil.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Зјапањето у телефон е бр.1 причина за сите несреќи кај нас, па после пијанство, брзина и сл.

Се додека нема ригорозни казни за телефон и за пијанство ова ќе ни се случува.

Значи пријателе, гледаш дека куца на телефон и вози, одземање на телефонот и парична казна, ама на лице место одземање, па да видиш дали некој ќе го користи. Си го фатил пијан, не одземање возачка, бутај у затвор недела дена првиот пат, па да видиш дали ќе пие, си го фатил да вози со одземена возачка, затвор. Мора на ред да се научи овој народ. Не застнал он да мери на обиколница дали некој ќе возел 140 наместо 120 или на бул. Словенија возел 80 наместо 50, голем ташак.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Во Германија само ако те видат дека во рака го држиш телефонот, без да го користиш, казна.

Тука кај нас проблемот е што, локалните "шерифи" вози Q7 ги гледа џандарите, отвора џам и се дери, кааај си бе браат, какоо мии сиии, а има 5 работи за кои што можат да го казнат, да не беа пријатели/исплашени.

А јас тоа го гледам од страна,  карам по полицијата и државата и од инает и јас не поштовам  закони.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Работата е шо за инаетот ќе јадиш казна. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3664
Дупење во мултимедиата е исто опасно па никој не казнува за тоа.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Дупење во мултимедиата е исто опасно па никој не казнува за тоа.

Апсолутно.

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10275
Сеј си раат каква германија каков затвор, ќе не испозатворат, арно си е вака, ппарно да ме испцуе некој него ќорка.

Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1367
Еј мобилен во кола е тешко срање. Јас си ја опнав колата гледајќи во телефон, во 128ца со дедо што си чекаше црвено на семафор, додуше и ја чекав но ми се причини дека тргнаа па тргнав без да дигнам очи горе. Е казната ми беше што 128цата имаше кука и влезе директива у радар. Штета = 2000 евра. Од тогаш телефонот у ташниче а ташничето у багажник.