Автор Тема: Промена на чаури на горна вилушка за 166 (ама важи и за 147/156/GT), Алфастично!  (Прочитано 23469 пати)

Отсутен Borce BT Alfa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
Кај мене така ги направија, и тој ми кажа дека ако идат помалце од фабрички он ќе ги плател ;D

Ги репарираше Chlink ?кај мите?

едит јас од искуство би препорачал trw на мојата имам ставено значи апсолутно се од трв 80000км не гибнав нишо на неа.Сега паднаја горните јабучици а чудна работа на чаури беа стакло ко сега да ги имам монтирано а пред то имав земено ко ја купив некои итаљански демек ко испаднаја кинески на крајо ѓубре големо на 30000 пролупаа и плус да напоменам дека ја возам со 225 40 18 а пертходно  225 50 16 еднаш репарирав во живото горното рамено и поќе никој пат нема да се деси то кај што беше капачето напраено со навој и плус  по една капка заварено го имаше исфрлено.џабе даени пари чаурите 1000 плус јабучицата околу 500 излезе каро само срека не падна негде тркалото попат  ;D ;D
« Последно менување: 20 Ноември 2012, 13:00:22 pm Borce BT Alfa »
Senza cuore saremmo solo macchine

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Ете ја 10 000 не мрда. Ќе видиме, и тоа имам залепено една дупка у Албанија маме ебав, држачот за мотор десен се скина ова добро е. А и имам гаранција па не му се секирам толку.

Отсутен Borce BT Alfa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 101
супер мене баш ме интересираше некој што има репарирано кај мите оти во битола се фалат од него јас лично сум немал контакт со чоеко јас репарирав овде кај нас во битола ама не си ја завршија работата а и долните ги праеше кај него или само горни?
Senza cuore saremmo solo macchine

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Јабучиците сите. Ама имаат некој фора они, така викаа. Дур бев дапраам неколку пати муабет и кога ја средував колата свашта од коли видов. Мерцедес, Бемве, курци палци...  Тое џабе неидат, такабар мислам. Ќе вииме има уште време.

Отсутен edonos

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3557
Браво бе човек,алал нека ти е..
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
??? Го мислиш тоа или ироничен си :D :D

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Репарирање кај Мите НЕ !!! Ова се однесува за горните виљушки. Принципот на работа на горните виљушки не дозволува репарирање по логиката на Мите. Ова не го зборам на памет, сум ги видел неговите ... Ако сакаш подетално можам да елаборирам...

Горни виљушки само по принципот на Симо или нови.  Што поточно сакаш да направиш?

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Симо, мало киднапирање на темата - тој Мите има ли мобилен алат за симнување чаури и слично, на пример да работи на заден трап без да го симне или работи по класичен метод, демонтирај се и избиј ги чаурите? Имам потреба од интервенција на задниот трап, ама има работа цел ден, може и два.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Демонтирај се` однеси му ги само вилушките, он ќе ги смени и напресува новите :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Симо нема никакво искуство со Мите, ниту пак Члинк. Најдобро слушни се со Мите и прашај го.

Симо ме претрка со одговор  :D ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Јас имам, земав од него едни уметоци за пружините, демек помагале за да се подигне задниот дел ако имаш боца плинска и сл. Уствари треба да си смениш амортизери ако ти е клекнат задниот дел и тоа е тоа :) Инаку знам дека нема алат, (нити дизалица) и дека те праќа кај некој механичар таму во близина.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Не се вилушки, чаури на трап се (бр.3). Нервозно ми е на 200км/ч. Да му го однесам цело компактче а?  ;D




Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
појди, ќе ти каже нешто ваљда паметно..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Промена на чаури на горна вилушка за 166 (а
« Одговори #58 на: 22 Ноември 2012, 09:09:26 am »
Сега видов за што се работи ....

Нормално секој ќе помисли дека зошто би имало проблем да се репарира .... но, за мене би претставувало проблем и колку приближно фабрички ќе биде изведено репарирањето.
Не сум механичар, но би се запрашал, доколку има макар и мали отстапувања од фабричката изведба на чаурата, во поглед на гумата што е измеѓу штрафот и суспензијата, како и совршениот агол на штрафот (под 90 степени), како ова ќе се одрази на camber и toe?
Да не се случи после тоа колата да добие нагип и гумите да треба да ги менуваш на 5000 км или пак недај Боже, проблеми со движењето на патот.

Се надевам дека не сум во право, и некој ќе ме демантира.

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3616
Така е Семоќен, така е. Затоа ОЕМ или ПУ изведба, еднаш засекогаш што би се рекло. Вака може и секоја година да менуваш и пак да не е како што треба.