Автор Тема: Промена на чаури на горна вилушка за 166 (ама важи и за 147/156/GT), Алфастично!  (Прочитано 23470 пати)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Браво бе Симо, па ти си бил мајстор !!! :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Члинк, воопшто не беше тешко иако прв пат растурам предница на алфа. Мајсторине само се*ат дека е тешко за да не' дерат.
Џиџи, да бе! И јас не знаев дека сум толкав мајстор ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Виокаш да се нафаќам а? Ќе пробам морам.

Алал да ти е!

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4619
  • Муфљуз
Браво Симо одлично завршено за мерак.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
@Chlink    sekoj pocetok e tezok,i da ja zgreshish nekade majstorot ke ja ispravi :D :D

Отсутен jovanovmk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 117
Кај мене шкрипат горните виљушки на ова место (на сликата) и ме нервираат ептен им имам ставено со шприц улје ама трае само кратко време месец до два.
Може ли да се смени само оваа јабучка ли чаура шо ли е ???



Uploaded with ImageShack.us

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Јас сум 100% (море 200%) сигурен дека чкрипењето ти е од чаурите што јас ги менував. Оваа може само да тропа, не чкрипи. Ако е како што викаш ти, тогаш ти си првиот и единствен случај на кој што му чкрипи кугла! Инаку ако сакаш да ја ја подмачкаш, тогаш пак вадење вилица, па да ја тргнеш гумената заштита, графитна или зелена маст или некоја слична за лежаи и лагери (tutela Zeta 2), убаво да нашлапаш и да ја запертлаш пак гумената заштита. Со уље ништо не праиш, со оглед дека е наопачки завртена и уљето ќе избега веднаш од куглата.

« Последно менување: 10 Јули 2012, 07:15:10 am Simo - Carrier166 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4194
Kaj beshe be Simo koga pljusnav 200e za TRW??    :)

Aj so zdravje da si gi vozis,ubavo da te sluzat.

Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Не е лошо TRW, и јас ќе си купам такви следниот пат. Само нема на мајсторот да му дадам 50-60е за промена ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Прв пат мењаш? На колку км?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Deni, Кога ја земав алфата, за мењање беа (120-тина илјади), ама ја глуп, ги „репарирав“, а тие кај што го правев тоа - освен што ме одраа, друго корисно не направија. И очигледно едната е заменска, со чаури од сомнителен карактери и опасно разлокан, а другата е оригинална, со оригиналните чаури кои само чкрипеа. Којзнае која комбинација ја направиле тие „репарирачите“, ама сега сум мирен. Ова е 30-тина илјади после „репарацијата“, од тоа може да кажам дека последниве 15.000км само се мислев кога ќе ги сменам.

Искрено се надевав дека двете се оригинал, да беа двете оригинални, ќе си нарачав за некој ден полиуретански, и ќе си бев мирен за подолго време.
Вака, или ќе мора да најдам на старо некоја оригинална, десна, или ќе си купам TRW.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен jovanovmk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 117
Јас сум 100% (море 200%) сигурен дека чкрипењето ти е од чаурите што јас ги менував. Оваа може само да тропа, не чкрипи. Ако е како што викаш ти, тогаш ти си првиот и единствен случај на кој што му чкрипи кугла! Инаку ако сакаш да ја ја подмачкаш, тогаш пак вадење вилица, па да ја тргнеш гумената заштита, графитна или зелена маст или некоја слична за лежаи и лагери (tutela Zeta 2), убаво да нашлапаш и да ја запертлаш пак гумената заштита. Со уље ништо не праиш, со оглед дека е наопачки завртена и уљето ќе избега веднаш од гулата.

http://www.deviantpics.com/images/XV6fZ.jpg[/img]

Сеа ме замисли
Ама јас од кога ќе вшприцам улје во гумицата после не шкрипи месец два ама што викаш ти штрафот е завртен надолу и истекува улјето
затоа мислам дека е до куглата од таму ми доаѓа звукот и вибрациите при шкрипењето
« Последно менување: 10 Јули 2012, 07:15:36 am Simo - Carrier166 »


Uploaded with ImageShack.us

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
бате, уљето ти истекува одма... за 1-2 дена... а почнува со течење кога ке го спуштиш тркалото на земја.. можно е истеченот уље да ти капе врз чаурите и така да ти го “стиша“ возилото, па ти мислиш дека тоа што го шприцаш е тоа што шкрипи...

ај кога ке почне пак да шкрипка, наместо на јабучицата, нашприцај со уље на чаурите... пробај па ке дознаеш...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Така е, малце силиконски спреј на чаурите може да ги смири привремено, ама ако се разлокани отидоа.
Инаку, спонава, нормално се движи заедно со чаурите, во крута врска се. Во секој случај, оваа кугла или спона ако има луфта, може да се избие и нова да се намести, ама тогаш ќе ги менуваш и чаурите, па сосе работна рака, може да ти е поисплатливо нова (TRW 70-тина евра), па раат си подолго време.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Промена на чаури на горна вилушка за 166 (а
« Одговори #29 на: 10 Јули 2012, 12:14:35 pm »
Значи и јас да ви потврдам, тоа што Симо го пиша.

Јабучица - НЕ чкрипи како гума, туку лупа како метален звук
Чаура - чкрипи како глушец на дерење, првично а ако почне да лупа тогаш не заслужуваш да имаш кола

@cuoresportivo166

Со купување на TRW си си го решил проблемот на долги патеки. TRW e OEM произведувач за подвозје за алфа. И нормално кај нас цените се ПРЕНАБИЕНИ. Еве колку чини на запад

http://www.mister-auto.co.uk/en/track-control-arm/trw-jtc920_g273_a161JTC920.html

Кај нас, под 90 евра не ја наоѓаш.

Јабучица мислам дека Члинк менуваше (заедно со чаури) па нека сподели искуство тој.