Автор Тема: Промена на чаури на горна вилушка за 166 (ама важи и за 147/156/GT), Алфастично!  (Прочитано 23467 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
:D :D Десната (неоригиналната) од цвилење до лупање не издржа ни 2 месеци.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Е шо да споделам. Почнав со стабилизатор и у еден момент реков све ќе мењам. Купив и сменив. Следен пут сам ќе мењам. Ако ми помогне некој и ќе документираме.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Da ne se tie jabucici od zlato slucajno. Zasto ne naracate od strana garant se poeftini. Internet, grcka....

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Промена на чаури на горна вилушка за 166 (а
« Одговори #33 на: 11 Јули 2012, 10:25:22 am »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Проблемот не е како да се сменат чаурите (гума-метал), проблемот е како да се смени јабучицата (обележана со црвен круг). Таа е врзана за самата виљушка. Дали може да се извади и да се замени ако е пролупана, тоа е прашањето,

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Мора да може. Track tie rod end ќе бараш на интермец за 147-мица.

Дури мислам дека на сликата се гледа и штрафот каде што е зацврстена јабучицата.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Мое да се извади. Гарант.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Track tie rod end е друга работа, посебен дел.

Тоа горе е јабучица од горна виљушка/рамо. Знам дека сигурно може да се извади. Проблемот е дали ако е пролупана (а ако сакаме да ја смениме сигурно е) замената ќе одговара со сите технички критериуми, како и на квалитетот од фабриката. ;)

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Е тука е малку соленка работата, не знам да ти кажам.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Муабетот ми е, менувајте чаури само ако сте сигурни дека јабучицата ви е ОК, нема луфта, не лупа и сл. Инаку само џабе фрлени пари, на крајот мора нова.

Симо, кажи ни, сега на Алфата и се слуша само звукот на моторот (евентуално озвучувањето ;D) нема веќе чкрипење на гума?

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
po princip se menuva SE jabucici i cauri zaedno. Ne e ubavo posebno. Siromaviot duplo plakja.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Да, може да се извади и да се упресува нова, или да се извади и да се обработи малку и да се стави ваква:


јас мислам дека е премногу „глупирање“, пошто една цела вилушка е 70-тина евра, кога ќе отиде јабучицата, мењај комплет и раат си барем едно 70-80.000км, ако не и повеќе, после смени си пак само чаури дур не отиде јабучицата. Од многу икономија може глава да те боли :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Aman be nema potreba od upresuvanje. Kaj mene jabucicite se na 3 strafa. Se menuvaat za nepolni 30-40 minuti. Pravpat gledam jabucica da e spoena. Podobro kupi si komplet ramo i znaes deka si top... caurite se izbivaat i mestat novi.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
И на горните и на долните вилушки се упресувани, и на стилото и на алфата, и на еден куп нови возила. помина времето на кугли со мазалици и лесни за промена :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Кај мене така ги направија, и тој ми кажа дека ако идат помалце од фабрички он ќе ги плател ;D

Видеќемо...

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Браво друже свака част!