Автор Тема: Top Gear  (Прочитано 312156 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #975 на: 05 Март 2014, 23:55:20 pm »
Секогаш ја фалат Алфа, на некој начин.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #976 на: 05 Март 2014, 23:59:56 pm »
добро ти е ова “на некој начин“.. :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #977 на: 06 Март 2014, 00:10:29 am »
Онак, ти некако многу убеден дека ја поим немам со животот. Ама ако, тешко е да проголташ дека некоја јавна личност има спротивно мислење од твоето. Нека ти биде.

Факт е, дека каква-таква, Алфа му влегла на Џереми под кожа. Тоа што ќе му платат е само плус за него. :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #978 на: 06 Март 2014, 00:15:04 am »
Онак, ти некако многу убеден дека ја поим немам со животот. Ама ако, тешко е да проголташ дека некоја јавна личност има спротивно мислење од твоето. Нека ти биде.

Факт е, дека каква-таква, Алфа му влегла на Џереми под кожа. Тоа што ќе му платат е само плус за него. :)

ја ептен убеден дека си сеуште млад... а доказ е тоа што си контрадикторен сам на себе...

прво викаш му влегла под кожа а после викаш ке му платат... дај одлучи се или тоа или тоа... не идат двете у иста конотација, зашто да беше така џереми ке возеше алфа а не мерцедес.

и искрено баш ме заболе патка за било која јавна личност што има контра мислење од мене... кој сака нека биде.... па ако бевме сите со исти мисли, ке владееше едно умие и сите сеуште ке возевме застави... или ке се возевмо во кочии влечени од коњи и волови...
 уште еден доказ за твојата младост... а и не познавањето на мене...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #979 на: 06 Март 2014, 00:21:03 am »
Пред да почнете лично да се напаѓте една-две работи:

1. Онак - скоро секогаш си убеден дека си за сè во право, до степен на претерување.

2. Top Gear не живее од реклами. Top Gear живее од BBC, а BBC живее од обавезна такса што мораат да ја платат сите во Велика Британија  (као нашата радиодифузна такса). Соодветно на тоа, нема зошто Top Gear или Clarkson или било кој друг од таа организација да биде „платен“ за нешто да каже.

3. Кларксон своевремено беше обвинет за уништување на британската автомобилска индустрија. Дали некој го платил и за тоа?

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #980 на: 06 Март 2014, 00:22:44 am »
Џереми ги сака следниве брендови

- Aston Martin
- VW
- Alfa Romeo
- Lancia
- Ford
- McLaren
- Land Rover
- Jaguar
- Ferrari (повеќе или помалку)

Ова го кажувам она што го кажува со години последователно.


Џереми Кларксон профитот го прави од гледаноста, од маички, ДВД, карти за шоута и сл.

т.е ПРАВЕШЕ...

Од лани го продаде шоуто на BBC и сеа колку што знам има 50 милиони :)


Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #981 на: 06 Март 2014, 00:27:04 am »
И БМВ ги сака. Него ова точкава под 3, како ја уништил британската автомобилска индустрија?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #982 на: 06 Март 2014, 00:27:24 am »
И секако Мрк.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #983 на: 06 Март 2014, 00:28:16 am »
Пред да почнете лично да се напаѓте една-две работи:

1. Онак - скоро секогаш си убеден дека си за сè во право, до степен на претерување.

2. Top Gear не живее од реклами. Top Gear живее од BBC, а BBC живее од обавезна такса што мораат да ја платат сите во Велика Британија  (као нашата радиодифузна такса). Соодветно на тоа, нема зошто Top Gear или Clarkson или било кој друг од таа организација да биде „платен“ за нешто да каже.

3. Кларксон своевремено беше обвинет за уништување на британската автомобилска индустрија. Дали некој го платил и за тоа?

1.да. за малку работи се објаснувам во последно време ама за тие што се објаснувам знам за што зборам.

2. топ гиар не живее од реклами... топ гиар живее од ббц... ама џереми живее од еден куп пари... и сигурно не ужива во скупи автомобили од плата, па нек е и британска плата...

3. ако ја уништил преку тоа  или слиќно тв шоу, да, бил платен за тоа или бил дел од стратегијата за уништување...

светот се врти околу парите... освестете се... тој што плаќа поише тој зима се... умре патриотизмот, умре давање срце за татковината... и тоа одамна...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #984 на: 06 Март 2014, 00:33:21 am »
@Карпатијан: Мислам дека вкупната вредност на компанијата беше толку, а он зема 5-6 милиони фунти за неговиот дел. Како и да е, се скршија од пари правење, највеќе од merchandising и лиценцирање.

@onak: Разликата меѓу нашите автомобилски медиуми и странските е во моментот на независноста. Прават доволно пари од неколку различни насоки за да не зависат од еден-два бренда и да бидат очигледно наклонети. Објективноста пред се. Ќе ти позајмам неколку примероци од CAR Magazine и Top Gear Magazine за и самиот да се увериш.

@DarthJesus: Од што се „патриоти“ ги утепаа од критикување Rover и компанија, и со право, пошто правеа срање продукти. Е сега, не ги критикуваа само они, него и сите други автомобилски магазини, али Top Gear и Кларксон беа обвинети дека они ги натерале луѓето да престанат да купуваат Ровер.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #985 на: 06 Март 2014, 01:59:38 am »
колку што знам алфа не е бритиш шит, туку е италиан шит, па ја утепаа од фалење.... и тоа две епизоди едно по друго... што мислите зашто? да не е затоа што стварно им се свиѓа? пази да не...

Така де, Тебе не ти се свиѓа, нема што па нив да им се свиѓа... мора да е платено!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #986 на: 06 Март 2014, 02:02:41 am »
чим е во 2 епизоди едно по друго, тогаш е повеќе од сигурно дека е платено... да не се прајме сега дека не знаеме што е што...

ако и во следнава им пак алфа уште некоја, тогаш што ке речете? кларксон се заљубил у алфа?  ;D ;D ;D
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #987 на: 06 Март 2014, 02:08:21 am »
А старите епизоди со 166 и 147? И тие се платени?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #988 на: 06 Март 2014, 02:22:27 am »
не бе... џереми и компанија возат скапи возила и живеат претерано луксузен живот од платата на ббц... или од претходната реална плата и заработувачка (пред ббц)  продавајки ја емисијата по телевизии...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Top Gear is back!
« Одговори #989 на: 06 Март 2014, 07:28:30 am »
Сигурно и Фиат му плаќа на Џејмс Меј за да ја фали пандата, а и Дачија изгледа. Само не знам на Хамонд кој му е спонзор од оние што не чинат....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.