Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 1914846 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7620 на: 03 Март 2014, 10:01:03 am »
Со 28 литри плин од Пуцко петрол кај лептокарија, сабајлево навршив 400км чиста градска...
Дури неверојатно толку многу да поминам. Обично скинува конци накај 360км зимно време.. изгледа пролет дошла


па ова надвор на зимо ли ти личи? цело зимо помина со доцна есен или рана пролет... зимо имавме цели 11 дена со температура од -2 цели 5 дена, па со -3 цели 2 дена и еден ден беше -4 и станатите 4 дена беше 0. со друго ноќе во дробни утрински саати е над 0 а преку ден е просек од 11 степени...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7621 на: 03 Март 2014, 10:43:45 am »
Тоа да, него потрошувачкава.... под 7л? Можно е да е то тој степен квалитетот на плинот во прашање?
На километражата додуша треба да одземам некои 10км пошто возев на бензин, односно го издувував кога се враќав од аеродром со некои 140км/ч во 4-та и 6000 вртежи, ама сепак, многу повеќе поминав со тој плин отколку што очекував и требаше.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7622 на: 03 Март 2014, 10:45:32 am »
сепак си поминал едно 30тина километри и на отворено што ти дало бонус едно 20км на километражата.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7623 на: 03 Март 2014, 10:50:22 am »
На одење накај аеродром поминав десетина километри на отворено а на враќање возев на бензин. Така да 15км вкупно ќе одземам од километражата и ќе пресметам колку е потрошувачката. Сега за сега е 7.25л на 100км. Оваа потрошувачка ја вадев летоска со плинот од Лукоил со чисто градско возење.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7624 на: 03 Март 2014, 10:53:14 am »
како и да е возиш без пари :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7625 на: 03 Март 2014, 11:23:39 am »
Тоа да, него потрошувачкава.... под 7л? Можно е да е то тој степен квалитетот на плинот во прашање?
На километражата додуша треба да одземам некои 10км пошто возев на бензин, односно го издувував кога се враќав од аеродром со некои 140км/ч во 4-та и 6000 вртежи, ама сепак, многу повеќе поминав со тој плин отколку што очекував и требаше.

те гледам се чудиш и повеке пати потенцираш дека си зачуден со пониската потрошња...

бујрум кај мене у гаража и ке го решиме проблемот... нема више никад да ти троши премалку... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7626 на: 03 Март 2014, 11:25:57 am »
јас сум изненаден, но позитивно.
Патем имам нови свеќици и кабли за нив :) а уљето го немам сменето 9000км. Ќе чекам пролет па ќе сменам на 10.000. Го гледам уљево само мааалку е подзатемнето. и Ќератек ќе му опнам да го еам... :D

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7627 на: 04 Март 2014, 21:11:41 pm »
Денес си го подновив рекордот за најниска просечна потрошувачка (според борд)

Месец и нешто (некој 10тина дена) ресетирав се и си викамд а видиме како ќе биде. Возено е 100% у Скопје, не сум мрднал надвор, ни на обиколница. Изминати 1023 км



Ја сум изненаден како успеав у ова. Значи не е најдефанизвно возење. Односно има денови каде доста пазев (намерно и ако ми текнеше) а и доста денови и вожњи каде бев прилично агресивен со гаста. Тука е и возењето на Фиц (јес да кратко ама па у секој случај не беше со цел да намали потрошувачка). Досега рекордот ми беше 7.2/3/4 отприлика. Значи има денови каде стварно пазев и мењав до 3.000 рпм максимум.

тадададададададада



Иако е ова неверојатно и знам дека не е точно (иако неам мерено ептен точно ја ова си го гледам како 7,5 со крадење на борд и ми се допаѓа многу) али си се радувам. Последниве 3 дена повеќе дефанзивно возев, онака со 70 у 4та - 5та :) па сабајле ми текна да проверам како иде потрошувачката се изненадив.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7628 на: 04 Март 2014, 21:15:03 pm »
Импресивен резултат.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7629 на: 04 Март 2014, 22:03:24 pm »
И јас ја вадам истата бројка со Твингото кога пазам, а кога сите го возат тогаш оди накај 8.

Иначе денес со Твингото од Скопје до Штип и назад низ Куманово, на автопат возено со темпомат 120, остатокот од патот од знаци +10км/ч максимум, назад во Скопје покажа 4,6л.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7630 на: 04 Март 2014, 22:06:06 pm »
Добро сеа, тој мотор у кола ако го ставиш, сигурно ќе троши 3-4 литра повеќе.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7631 на: 04 Март 2014, 22:06:14 pm »
И јас ја вадам истата бројка со Твингото кога пазам, а кога сите го возат тогаш оди накај 8.

На што пазиш? На количеството брада на совозачите? :D

Цитат
Иначе денес со Твингото од Скопје до Штип .....
......остаревте ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7632 на: 04 Март 2014, 22:07:38 pm »
Хмм браво. Ја ретко. обично стои на 7 и нешто. А зимава имаше два три испади од 8 ипол па еднаш и 9.1 ми пишуваше. Ама за тоа сум си сам крив, незагреан мотор пуштена клима да згрее и одледи се и возење со ич пазење. Со нормално возење околу 7 и нешто (нормално возење не подразбирам 60 по партизанска, туку минимум 80)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7633 на: 04 Март 2014, 22:09:15 pm »
Иииии трол-ејбуси ме начекаа ;D

Кога сум релаксиран и не се брзам со твингото шалтам на 2200 вртежи максимум и тогаш вадам ниска потрошувачка по борд. Летоска вадев окулу 6,8 со твингото, исто како и со Спаркот, пред да го ставам плинот.

(нормално возење не подразбирам 60 по партизанска, туку минимум 80)

А максимум?  >:(

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7634 на: 04 Март 2014, 22:19:06 pm »
100ка :)

Обично не глеам колку возам, ама не се влечам у никој случај. Не дивеам ама не се ни влечам. возам НОРМАЛНО :)

EDIT = И фиц ме праша па да споделам. На сето ова, просечната брзина беше 26 или 28. Видов ама не ја запазив многу бројката, а сега ме мрзи да искочам да сликам, утре :)