Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1707331 пати)

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3075 на: 15 Јануари 2014, 22:08:28 pm »
Е ајде де нека излезат па ке ги видиме какви ке бидат сега за сега останува само да си дискутираме тука ..

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3076 на: 18 Јануари 2014, 00:57:38 am »
Избалансирани денеска сите четири гуми во Стоп и Го, спие сега колата 0-220. Одкога ги ставив зимскиве осеќав дека помеѓу 138 и 145км/ч се јавуваше мало тресење на воланот, сабајлево одев за Гостивар и цело време возев околу таа брзина па ептен ме фана нервоза и на враќање во Скопје ја средив, специјално го бирав местото оти досега само таму секогаш од прва ми ги погодувале.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3077 на: 18 Јануари 2014, 06:46:18 am »
Ете така, сега можеш на раат да си возиш брзо. Стоп и Го ги фалиш кај Палас?

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3774
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3078 на: 18 Јануари 2014, 10:14:14 am »
Да да тие. Летоска со балансирањето од Пнеуматик дискови ќе менував за малку, така да одсега само тука.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3079 на: 18 Јануари 2014, 20:19:58 pm »
Денес со Citroen -oт бевме до Маврово. Морам да ги пофалам Michelin Alpin A4 гумите што ги возам на него.

По пат ми излезе куче и морав да кочам нагло (возев 130).Воопшто не ми пролизга, или не изгубив контрола, туку ептен контролирано успорив и го избегнав.

Исто по кривините баш возев побрзо и не осетив буквално никакво пролизгување или да не држи.

Ги препорачувам Michelin -ов барем во димензијата што јас ги возам (185/65/15).


Дарко

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3080 на: 18 Јануари 2014, 20:44:18 pm »
со која било гума од премиум сегментот у принцип не би смеело да има утка. супер што ти се погодиле, ќе бидат земени во предвид идната зима кога ќе треба на татко ми да му помагам околу изборот на нови зимски гуми во таа димензија

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3081 на: 18 Јануари 2014, 21:45:44 pm »
со која било гума од премиум сегментот у принцип не би смеело да има утка. супер што ти се погодиле, ќе бидат земени во предвид идната зима кога ќе треба на татко ми да му помагам околу изборот на нови зимски гуми во таа димензија

Исто ги сменив на малку потопло време (некаде во почеток на Ноември). Имав впечаток дека и покрај што беше некаде 10-12 степени, дека подобро држат и подобро чувство при возење од оригиналните летни гуми што ги добив со колата (Bridgestone).

Тргнав да купувам Continental Зимски, ама добив поевтина цена за Мишелинов,  плус беа со датум тазе. И не погрешив.

Ако купуваш Мишелинки провери во Церес (јас од таму ги купив), ми дадоа одлична цена

Други Мишелин што сум имал беа на HR-V то и тоа Energy Saver, и тие беа тиња


Дарко

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3082 на: 18 Јануари 2014, 23:10:16 pm »
Што ти текна да идеш со Цитроенчето на Маврово, Црвот да не е на сервис ? :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3083 на: 18 Јануари 2014, 23:11:54 pm »
Му плакал мајката на Црвот по се изгледа...

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3084 на: 19 Јануари 2014, 08:50:51 am »
Што ти текна да идеш со Цитроенчето на Маврово, Црвот да не е на сервис ? :D

Nope. CR-V си е без никаков проблем.

Цитроенчево се возеше строго низ град кратки релации, последниве месец дена, па да се издува на отворено :)

Плус за пократки релации и ако немаме багаж, го користиме Цитроенчето.

Со Цитроенчето ми е поевтино 2.2 пати него со ЦР-В от (просек со ЦР-В ми е 8.8 МКД од километар, со Цитроенот 4 МКД од километар).

Ако рачунам колку се цена на гуми за едното и за другото, разликата е уште поголема (така си се лажев да го купам Цитроенчето.. Дека ако го акам него за релации што не ми треба ЦР-В то, у ствари таа негова куповина сама ќе се исплати после некое време :) )

Во Цитроенчето може да се јаде, во ЦР-В то не може :)

Со Цитроенчето не се замарам за каде паркирам и до кого, со ЦР-В от се замарам :)


Затоа соодветно возило за соодветната намена :).

Инаку да возам само низ МКД, и да немам потреба понекогаш од поголем багажник, дефинитивно не би купил поголемо возило од C3 ва или Поло или Фиеста или можеби Jazz ќе беше идеалното возило. Дури се прашувам дали Jazz ќе беше идеално општо, ама некогаш купуваме работи што мислиме дека ни требаат и од ќеиф :). Оваа дилема би си ја решил ако некогаш го имам Jazz -от барем на неколку дена. Инаку во времето кога го купував ЦРВ то, Jazz не се исплаќаше воопшто,  бидејќи разликата измеѓу Jazz и ЦРВ ми беше само 3500 еур.


Ама ај иди со Цитроенчево на подолг пат, отиде кичмата :) (Не е до толку страшно, ама огромна разлика со ЦР-В то)


Дарко

« Последно менување: 19 Јануари 2014, 09:12:09 am krell »

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3085 на: 19 Јануари 2014, 08:51:58 am »
Му плакал мајката на Црвот по се изгледа...

Напротив :) Испрано, средено во гаража беше вчера :)

Сеуште е ко излезено од фабрика


Дарко

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3086 на: 19 Јануари 2014, 11:15:28 am »
ЦРВ-то го чуваш за еднаш или два пати до Грција?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3087 на: 19 Јануари 2014, 11:37:31 am »
ЦРВ-то го чуваш за еднаш или два пати до Грција?

Не баш. ЦРВ то го возам јас кога го вози девојка ми Ц3 -то (рачунај сопруга, само што се немаме потпишано. И на двајцата не ни значи потпис от ).Плус се надаме на проширување во семејството, па тогаш повеќе би ни требало.

Исто хобија за кои што исто ми користи (за жал се помалку имам време ). И двајцата возиме точак и скијаме.

Се вози и за подолг пат. Од Август 2012 до сега имам пројдено со него 21600 км

Еве подолги дестинации во задниве пар месеци со него. Тие пар пати до Солун и околина не ги рачунам:

Скопје-Парга-Скопје (1200 км)

Скопје-Дубровник-Мостар-Сарајево-Ниш-Скопје (1480 км сме прошле вкупно)

Скопје-Опатија-Љубљана-Опатија-Скопје (2200 км)

Ова бев со еден мој другар да возиме точак на планина Учка над Опатија. Два точаци и еден куп опрема со нас, алати и слично.

Ама и покрај ова, да беше Jazz -от помала разлика од ЦРВ ов можеби сепак ќе го купев него. Тогаш како што напоменав не се исплатеше. Инаку го имам возено стариот Jazz. Новиов баш би сакал да го пробам, односно да увидам дали може да служи како кола и за патување и за низ град.


Дарко
« Последно менување: 19 Јануари 2014, 12:03:47 pm krell »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3088 на: 19 Јануари 2014, 12:27:51 pm »
ЦРВ-то го чуваш за еднаш или два пати до Грција?

Не баш. ЦРВ то го возам јас кога го вози девојка ми Ц3 -то (рачунај сопруга, само што се немаме потпишано. И на двајцата не ни значи потпис от ).Плус се надаме на проширување во семејството, па тогаш повеќе би ни требало.


После 3 години заеднички живот, веќе имате исти обврски и права како венчани, така да може слободно да ја викаш „невенчаната ми сопруга“ ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #3089 на: 19 Јануари 2014, 12:29:41 pm »
ЦРВ-то го чуваш за еднаш или два пати до Грција?

Не баш. ЦРВ то го возам јас кога го вози девојка ми Ц3 -то (рачунај сопруга, само што се немаме потпишано. И на двајцата не ни значи потпис от ).Плус се надаме на проширување во семејството, па тогаш повеќе би ни требало.


После 3 години заеднички живот, веќе имате исти обврски и права како венчани, така да може слободно да ја викаш „невенчаната ми сопруга“ ;D

Знаев дека има некој заеб.. :) Кажувајте порано вакви работи :)


Дарко